toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Maliyetler  (Okunma sayısı 875 defa)

Çevrimdışı Stronger

Güncel Maliyetler
« : Eylül 20, 2021, 10:50:23 »
Bu sene gübre fiyatları gerçekten aşırı yükseldi. Ürünlerimizin değeri bu kadar artmadı. Yapılan işçilik ve emeğimiz bedavaya gidiyor. Benim çok az bir yerim var sizlerin arazisi yanında. O yüzden benim için  bu sene bu maliyetlerle ekmemeyi düşünüyorum.Tabi bende şartlar kuru tarım üzerine. Dolayısıyla karlılık çok az. Hem tarla dinlensin. Hemde gübre, tohum ve diğer giderleri hep kredi kartı, taksit ve veresiye ile yapmam gerektiğinden bana bu sene ekmek mantıklı gelmedi. Bu sene böyle geçsin bakalım. Seneye tekrar değerlendiririz.

Bu sene harcayacağım maliyetler yerine "ETH" alıp kafam rahat uykuya yatmak daha mantıklı geliyor.

Çevrimdışı Ahkem

Ynt: Güncel Maliyetler
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2021, 21:20:42 »
ETH veya BTC
Hepsi daha karlı 😇 yatırım tavsiyesi değildir

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2021, 18:47:04 »
Bitcoin çok tehlikeli bir iş. Büyük para babaları ve büyük şirketler, fiyat düşükken yüksek miktarda alım yapıp fiyatı yükseltiyor. Balon tam şişmeye başlayıp iyice büyüdükten sonra ellerindeki coinleri satıp fiyatı düşürüyorlar. Bu döngü hep böyle devam ediyor.

Ayrıca bir kaç twet ve bir kaç ülkenin açıklamaları ile alt/üst olan bu sisteme para yatırmak hiç doğru değil.

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2021, 20:48:54 »
Gübre gercekten hic bukadar olmamisti, maliyetleri vuracak, verimede olumsuz etkisi olucak , ne yazıkki ülkem zarar edicek.gubreden kisacak insanlar mecburen, hayvancılikta ayni yolda, ben bitirdim sayılir

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı deniz koçak

« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2021, 21:12:21 »
Hevesimizi kırdılar bir çoğumuz sevdalıydık toprağa ondan bile soğuttular bizi hayallerimizi çaldılar.
 Daha gübre alamadık dönüme 12 kg dap atsak 45 - 50 bin lira arası taban gübresi tutuyor sadece bu sene bu kadar nadas yaptığımıza çok pişman olduk ama iş işten geçti.

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #5 : Ekim 14, 2021, 12:19:12 »
Hevesimizi kırdılar bir çoğumuz sevdalıydık toprağa ondan bile soğuttular bizi hayallerimizi çaldılar.
 Daha gübre alamadık dönüme 12 kg dap atsak 45 - 50 bin lira arası taban gübresi tutuyor sadece bu sene bu kadar nadas yaptığımıza çok pişman olduk ama iş işten geçti.
kendi adıma emeğin karsılıgını alamadigımiz görüsündeyim, bir  ay once ne yazmışız şimdi durum katmerli, maliyetler cok yüksek ciftci degerinde malini satamiyor, bizden bundan sonra bi marangoz olmaz , siz mesleginizi gözden gećirin kardeşim ,

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2021, 14:20:59 »
kendi adıma emeğin karsılıgını alamadigımiz görüsündeyim, bir  ay once ne yazmışız şimdi durum katmerli, maliyetler cok yüksek ciftci degerinde malini satamiyor, bizden bundan sonra bi marangoz olmaz , siz mesleginizi gözden gećirin kardeşim ,

Bu sene bahçede 10 ton mal gördük , elime geçecek para 8000 lira , 80 kuruş kilo..
Kahvede 1 çaya 2 lira verenler mandalinanın 1 kilosu 1 liraya çok diyor..

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #7 : Ekim 14, 2021, 14:32:36 »
Bu sene bahçede 10 ton mal gördük , elime geçecek para 8000 lira , 80 kuruş kilo..
Kahvede 1 çaya 2 lira verenler mandalinanın 1 kilosu 1 liraya çok diyor..
Ne deyim ilk uretici hiç bir zaman hakkini alamadi 80 kuruşa toplama maliyeti yazık günah ,bizimde ayni celtik saticaz markette  10 lira ustu bizden 6.80 e almak istiyolar vede aliyorlar , elimize dekarda 1000 tl kalirsa hayatta kalicaz

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #8 : Ekim 15, 2021, 10:37:44 »
Çeşitli versiyonları var ama bize uygun olanını yazayım;
" Sürünmek istiyorsan üret-sat. Zengin olmak istiyorsan al-sat"

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #9 : Ekim 15, 2021, 11:11:29 »
Türkiye’de şu an öyle bir tezgah kurulmuş ki; zengin hiç bir iş yapmasa bile zengin oluyor, fakir ise ne kadar çalışırsa fakirleşiyor.

Ayrıca küçük işletmeciye hiç bir sektörde ekmek kalmamış. Ya işletmeni büyütüp sürümden kazanacaksın ya da elindeki işleri yüzüne bulaştırmadan asgari ücretli çalışan olacaksın. İyi de asgari ücretle de ev nasıl geçindirelecek.