toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları MANDIRA FİLOZOFU
Mustafa Ali

”Bok bir mucizedir. onu iğrenç diye kodlayan modern dünyadır.”

Tecrübesi olan bir arkadaş taze gübreyi olgunlaştırma aşamalarını da yazıverse gari...

Kasım 26, 2016, 22:42:40
3
Ynt: Dolarin artisi hayra alamet degil Cahiller bana ne dolardan dese de:

http://www.ulusaltarim.com/6536/-Tarim-ve-gidada-dolar-etkisi

Kasım 27, 2016, 15:26:33
1
Seymen Alayı Mustafa Ceylan dan alıntıdır,
-Seymen Alayı ise, bunalım ya da geçiş dönemleri olarak da nitelendirilebilecek "kızılca günler"de kurulan bir Oğuz töresidir. Diğer bir deyişle, milli felaket günlerinde, bir beyliğin ya da devletin yıkılışında; yeni devleti kurmak ve yeni lideri seçmek için Seymen Alayları tertiplenmiştir. Selçuk Devletinin Cend’de kuruluşu, Osmanlı Devletinin Söğütte kuruluşu bu geleneğe çok benzetilmektedir (bkz. Şapolyo, 2002). Seymen Alayı farklı isimler altında Ankara Ahileri döneminde de varlığını sürdürmüştür. Zira, Prof.Dr. B. Ögel (2000) gibi tarihçilerin Ahi Teşkilatındaki, "Esnaf mehteri ve çift zurnacılar" olarak tanımladığı "Yiğit Alayı" ya da "Ahi Alayları", günümüze kadar yaşayan ve Ankara Kulübü bünyesinde halen devam eden "Seymen Alayı"nın tamemen aynısıdır. (bkz. Ögel, 2000). Ahilerin, devlet otoritesi olmadığı 14’ncü yüzyıl ortalarında Ankara’da bağımsız bir devlet kurduğu dönemlerde Seymen Alayları; "Ahi Alayı" veya "Yiğit Alayı" olarak öne çıkarken; Ahilerin siyasi ve askeri işlevinin gerilediği ve bir esnaf loncası konumuna dönüştüğü dönemlerde ise "Esnaf Alayı" veya "Esnaf Mehteri" olarak bu gelenek devam etmiştir.
 
-Seymenlik geleneğinin köklü tarihinde son büyük Seymen Alayının düzenlenişi ise 27 Aralık 1919'a rastlamaktadır. Anadolu işgal altındayken Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara'ya gelmesi ve görkemli karşılanışı, tıpkı Oğuz geleneğindeki gibidir: 27 Aralık milli bir galeyan anıdır ve bu özel günde Seymen Alayı kurulmuştur. Halk, Oğuz töresinde olduğu gibi liderini seçmiştir[1].
-Yüzlerce yıldan beri sivil bir oluşum olarak varolan ve Ankaralıların kollektif hafızasında yaşayagelen Seymenlik geleneği, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Ulu Önder’in direktifleriyle kurulan “Ankara Kulübü Derneği” çatısı altında büyük bir titizlikle yaşatılmakta ve gelecek kuşaklara aktarılmaktadır.”(1)
-Birkaç cümle ile özetlersek, Seğmen/Seymen, Türk halkının millî gücüdür. Kökleri Türk tarihinin derinliklerindedir. Kendine has sistematiği ve felsefesi bulunan bir “yiğitlik”, “mertlik” destanın her çağdaki adıdır. Temelinde Ankara vardır. Atatürk ve Hacı Bayram vardır. Ahilik vardır. Temelinde, 64 yıl bağımsız yaşamış olan Ankara Ahi Cumhuriyeti vardır. Her zaman ve daima nesiller boyu bizde, hepimizde kutlu bir heyecan olarak akıp gidecek olan birlik ve bütünlüğümüzün destanlaşmış halidir.
 
(1): http://ankaraarsivi.atilim.edu.tr/, Dr. Özaslan, METİN, Bilge Dergisi’nin 35’nci (Kış 2002) Sayısında yayımlanmış yazısından.

Kasım 27, 2016, 17:24:00
1
Ynt: TD75B Elma Bahçesi Sürümü... Öncelikle geçmiş olsun. Elmalar yarı bodur galiba. Üç yaş gibi görünüyorlar. Anlamadığım çizele neden ihtiyaç duyulduğu. 10 cm işleme yetmeli. Drenaj sıkıntıysa fidanlara bu kadar yakın gitmek risk. Saçak köklere zarar vermezmi.
Kasım 28, 2016, 18:02:03
1
Ynt: Nitrat içerikli gübrelerin yasaklanması sonucu alternatif uygulamalar Şeftali de zaten olması gereken amonyum sülfat kullanmak ancak yumuşak çekirdeklilerde emin değilim bir bilene sorulmalı. Buğdayda yılmaz beye katılıyorum doğru zamanlamayla azot kaynağı önemli olmaz. Yabancılar zaten   fiyata bakarak ne kullanacaklarına karar veriyor. Daha önemlisi topraktaki mevcut azot, organik madde, son iki yılda tarlada ne yetiştiği (yaprağı yeşilken hasat edilen şeker pancarı dönüme 6 kilogram saf azot bağlıyormuş.)  bizim verim beklentimizin ne olduğu. buralarda ovaya da bayıra da aynı gübreyi atarlar. Kullanmayı düşündüğünüz güre miktarını yazarken verim beklentinizi de yazarsanız daha faydalı olur bence. Üre + üre uygulanacaksa 10 derece üzeri yaşanacak kayıplar için bir çizelge olmalı kayıp olması halinde sülfatla telefi edilebilir. 2. üre en geç kardeşlenmeden 15 gün önce yapılmalı bence. Bu şekilde son sülfat uygulaması protein artışı için gerekli olur sadece.
Kasım 30, 2016, 17:53:07
1
Gülmece Biraz da tebessüm etmek gerek. Yoksa baskı balata hepten dağılcak.

https://onedio.com/haber/sigara-ve-alkole-gelen-zamlara-olan-isyanini-mizahiyla-cikaran-17-kisi-742374

Aralık 02, 2016, 05:13:06
1
Ynt: Tavsiye Edilen Türk Filmleri Dün seyrettim

Mavi bisiklet. Bir taşra ve çocuk hikayesi.
Ayrıca
Gemide
Sarmaşık
Ağır roman

Aralık 15, 2016, 02:51:19
1
Ynt: Bal Arısı Kolonisi Hem arılarım var hem de arı zehirine karşı alerjim. Her ay  aşı tedavisi oluyorum.  O kadar arınının içinde  yurt dışından arı zehiri getiriyoruz tedavi için. bir daha gittiğimde aşı için doktora sorayım bakalım bir bilgisi var mı bu konuda. fikir yürütme olarak polenin ve arı zehirinin temel bileşikleri protein yapısında. Belki proteince iyi beslenmiş olan arının zehiri de kuvvetli oluyordur.
Aralık 15, 2016, 03:20:22
1
Ynt: Topraksız Tarım Araştırması... Bence bir iki sebepten dolayı topraksız tarım kesinlikle sözleşmeli ve sigortalı olarak yapılmalı. ilk sebep kurulum maliyetlerin çok yüksek olması, hatalara toleransının olmayışı. Ürettiğimiz malı daha düşük karla satsanız bile satış garantisinin olması riskinizi azaltır. Gübreleme sulama Daha doğrusu fertigasyon işlerinde otomasyon şart bunun içinde bilgisayar ve elektrik sistemlerinin çok düzgün yapılmış olması gerekli elektrik kesintilerine karşı önlem almak gerekir. Ayrıca Isıtma Sistemi'nin de otomatik olarak devreye girmesi şart Toprak yüzeyinde olacağından sıcaklık iniş çıkışları da daha fazla olacaktır bunlar ilk aklıma gelenler o yüzden önce bir deneme alanı oluşturmanda fayda var bence. Ister hayvan ister bitki olsun üretkenliği verimliliği arttıkça olumsuz şartlara dayanıklılıkta azalıyor.
Aralık 18, 2016, 02:28:24
1
Ynt: Çiftçi Atmaya Bulamıyor, Deaş Bomba Yapmaya Bulabiliyor: "Potasyum Nitrat" Neden Kapatmazlar. Neden Kapatamazlar.
"Gazeteci Tanış’ın sorularına karşı, şirket genel müdürü Ali Behzat Özman, biraz da tersleyerek, yalnızca MİT’e bilgi verebileceğini söylemiş ve bunları yanıtsız bırakmıştı. "

http://odatv.com/iste-isidin-bomba-kaynagi-turk-sirketin-ilginc-oykusu-1812161200_m.html#

Aralık 19, 2016, 19:22:47
1
Ynt: tarimsal amacli alternatif yapi malzemeleri Gayet ayrıntılı bir video.
https://m.youtube.com/watch?feature=em-subs_digest-vrecs&v=BqIQRKg8MPM

Aralık 19, 2016, 21:29:08
1
Ynt: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen 10 adet Simental
o konuyu inceledim ve üzüldüm.eger vaad edilen 6-7 aylık gebe duveler boyle ise bu dupeduz dolandırıcılıktır.benım beklentılerımden cok farklı.resımlerdekı hayvanlar tarım kooperatıften mi alınmış aceba?
ben hep iyi tarafından bakıyorum ''ülkede et fıyalarını dusurmek amacıyla hayvancılıkla ugrasan ınanları desteklıyorlar.et irkı olan simentalleri ülkeye kazandırmak nıyetıyle'' diye bi polyana bakış acısıyla bakıyorum.umarım yanılmıyorumdur.
Polyanna sağda solda hiç kimseden çekmedim şu türklerden çektiğim kadar diyormuş. Bilginize..

Bu devirde insanın kendini bile sogulaması gerek.

Aralık 30, 2016, 19:08:37
1
Ynt: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen 10 adet Simental
Serhat yeniden hoşgeldin, yaşın itibari ile adın ile sesleniyorum, umarım sakıncası yoktur, sen de zamanla fark edeceksin buradaki samimi ortam bunu mümkün kılıyor :)

Gelelim konumuza, devletin verdiği destekler amacına hizmet etseydi çok güzel destekler olurdu, ancak dediğim gibi "amacına hizmet etseydi"

Maalesef ülkemizin kanayan yarası fırsatçılık ve adam kayırma burada da kendini gösterdi, getirilen sığırların arasına sadece birkaç simental yanlışlıkla karışmış, diğerlerinin simentalle yakından uzaktan bir ilişkileri yok.

Ailen hayvancılıkla uğraştığı için az çok bilirsin, gübre desteği dediler, gübre fiyatları destekten fazla arttı, süt desteği dediler, sütün fiyatı destekten fazla düştü, neye destek verdilerse, çiftçinin zararına, zengin gübrecinin süt toptancısının, fabrikaların yararına oldu. Maalesef bu konuda da verilen destek çiftçiye değil başkalarının işine yarıyor.

Eğer gebe düve almak pahalı gelecekse, benim tavsiyem düzgün bir simental çiftliği bulup boş düve ya da dişi buzağı almanız yönünde olur. Tohumlanacak yaşa geldiğinde kendi seçtiğiniz bir tohum attırırsınız.

Simental çok güzel hayvan, kombine bir ırk, ülkemiz için bana göre en ideal sığır ırkı. Sütü yağlı, bizim gibi peynir ve yoğurdu bol tüketen bir millet için iyi. Aynı zamanda etçi, et açığımız var. Hastalıklara dirençli, kuvvetli bir ırk, bu da daha az veteriner masrafı demek ;)

"Bakanlık yetkilileri simantallerin araya SEHVEN karıştığını açıklamış. Muhalefet ise komplo da hemfikir. Tüm meclis bir daha böyle bir şey olmayacağına dair AB ye söz vermiş. "

Bi zaytung haberi yapayım dedim. Sizce nasıl olmuş.
  ;D

Aralık 30, 2016, 19:24:24
1
Ynt: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen 10 adet Simental Ben hayvandan anlamam. Ancak holstein besleyen bir tanıdıkla konuşurken ona da söyledim. Öyle bir dönemki sanki en kaliteli holstein lar sezon sonu indirimde gibi. Şimdi elindeki sürüsünün kalitesini arttırmak için uygun fiyatlı 1 doğurmuş hayvan bakmaya karar vermiş.
Aralık 30, 2016, 22:00:12
1
Ynt: Anıza pulluk öncesi işleme için hangi ekipman daha uygundur? Pulluk ve çizel bizde birbirinin alternatifidir. Yani özel bi durum yoksa ya biri ya diğeri. Şeçim sürüm zamanına, toprak ve yabancı ot durumuna, göre çiftçinin keyfine imkanına göre olur. Patlatma zaten sıradışı bi olay.
Ocak 02, 2017, 16:13:23
1
Ynt: Anıza pulluk öncesi işleme için hangi ekipman daha uygundur?
Kökler derinde çalışacak ise, bildiğiniz yol en iyi yoldur. Bir de trakya toprakları zor işlenen topraklar olduğunu düşünüyorum. Her yeri aynı mı bilemem, ama Edirne, Çorlu, Silivri vb. yerlerde benim gördüğüm kahverengi topraklar öyleydi. Öyle olmasaydı, bu kadar uzun yıllar ayçiçek ekimine dayanamazdı. Velhasıl ben çok anlamam ama kök yüzeyde çalışmayacaksa tabanı kırma açısından düşündüğümüzde, sizin yaptığınız daha uygun gibi geldi. Üstadlar ne diyecek bakalım ben de merak ediyorum.

Ayçiçeği tarımının toprağa bir zararı mı var?

Ocak 02, 2017, 16:21:09
1
Ynt: Anıza pulluk öncesi işleme için hangi ekipman daha uygundur?
Bizim köyde toprak çok zayıf olduğu için, eskiler, ayçiçeği yerin dincini alır derler, çok tercih etmezlerdi. Tabi kıraç yerler bizim oralar, eskiden bu kadar kimyasal gübreleme de yoktu. Herhalde bu ürün bizim ektiğimiz diğer ürünlere göre topraktan daha fazla besin kaldırıyor, o yüzden dedim.
Saplar yakıldığı için sanırım dincini dedikleri şey potasyum ve organik madde olmalı.

Ocak 03, 2017, 00:16:28
1
Ynt: Bağ Arasını Sürmek İçin Ekipman Tavsiyesi Merhabalar sulama durumu olup olmadığını bilmiyorum ama eğer varsa sıra aralarına kök sistemi sığ olan bir örtü bitkisi ekip bunları biçtikten sonra omcaların iki tarafına malç olarak sermeyi düşündünüz mü? Tabi bunu fare ve kök zararlıları açısından sıkıntınızın olmadığını düşünerek söylüyorum.
Ocak 04, 2017, 01:54:28
1
SVALBARD KÜRESEL TOHUM DEPOSU” HANGİ KIYAMETİ BEKLİYOR? uzun ve ilginç bir yazı. Tarım tarihine dair enterasan tespitlerde var.

“Svalbard dünyayı ele geçirme planının bir parçasıdır”

"Alman asıllı Amerikalı araştırmacı-gazeteci F. William Engdahl, tarım sektörünü elinde tutan GDO devlerinin bizim bilmediğimiz bir şeyler bildiklerini iddia ediyor. Svalbard hariç dünyadaki diğer tohum depolarını bekleyen kıyamet nedir? Esas amaç ari üstün ırk yaratmak mı yoksa istenmeyen ırkları yiyeceklerle kısırlaştırmak mı? "
https://sonmucid.wordpress.com/2010/04/21/alman-asilli-abdli-gazeteciden-urkutucu-iddia/

Ocak 10, 2017, 16:41:21
1
Ynt: Türkiye AB'den 90 Bin Ton Buğday Alıyor.
Son 14 yılda ithal etmediğimiz gıda ürünü kalmadı. Buğday,saman, baklagil vs. her türlü ürünü ithal ettik. Üretimi engellemek yerine teşvik etseler birçok ürünü ithal etmekten kurtuluruz. Ama amacın üretmek olmadığı bir yerde ne desek boş.
Keşke devlet yönetmek bu kadar kolay olsaydı, dışarda ucuzsa üretme satın al. Sonunda afgan çoban da, moldavalı gelin de , yetmedi 3 milyon yeni vatandaşla beraber (helal) kumalar da ithal ettik.

Ocak 12, 2017, 18:57:54
1