toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2 3
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Merdanelerin Efendisi Cim nede güzel temizliyor lastikleri. Bizim lastikler çamurdan görünmüyor.
Kasım 18, 2016, 19:50:14
1
Ynt: Yem bezelyesi Abi halen yok. Buğdaylar genelde dalgalı çıktı. Çikmayanda çok. Yarın yağışlı hava geliyor görünüyor. Hayirlisi ile bekliyoruz.
Kasım 26, 2016, 12:16:10
1
Bölgesel saman fiyatlari ve saman ticareti Arkadaşlar selamlar.

Bende hayvancılık olmadığı için, buğday hasadından sonra sapları eşe dosta baglatırım. Lakin son yıllarda bizim burada hızlı bir saman ticareti başladı. Bende bu yıl samani bağlatıp evde istifledim. Hafta sonuda bu samani sattım. Bana maliyeti 4 lira olan saman balyası 7 liradan alıcı buldu.
Bizim burada romanlar bu işi götürüyorlar. Yazdan balya topluyorlar, kışın satışını yapıyorlar.
Genelde Aydın taraflarına, çiftliklere falan verdiklerini söylüyorlar. Bu adam benden 7 liraya alıp, arada nakliye, hammaliye gibi bedeller ödeyip birde üstüne para kazanabiliyorsa bu işi bende yaparım.
Sezonda 30 bin balya toplayabilecek kapasitem olduğunu düşünüyorum.
Ancak pazar durumu beni düşündürüyor. Bölgelerinizde saman balyası fiyatlarını paylaşırsanız önümüzdeki sezon bu işe girmeyi düşünebilirim.

Not: Bizde balyalar 25-28 kg civarı.

Aralık 12, 2016, 12:01:47
2
Ynt: Türkiye üzerinde oynanan oyunlar Ben bu yazının itiraf olduğuna inanmıyorum. Elin amerikanı bir plan yapacak, bunu yıllarca başarı ile uygulamaya çalışacak ve kısmen başarılı olacak ancak hedefe varamamışken kendini deşifre edecek. Bu akla yatmıyor. Madem ki İsrail'in su kaynağı olarak Türkiye'yi görüyorlar, nasıl oluyorda Türkiye'nin su kaynaklarını hunharca tüketmesine göz yumuyorlar?
İllaki darbelerde, iç karışıklıklarda bunların parmağı vardır ancak bu derece olduğuna inanmıyorum.  Özal bir suikaste kurban gitmiş olabilir. Yada Marshall yardımları kesin olarak uzun vadede ülke sanayisine zarar verdi, sanayileşmeyi engelledi ama olayların bütününe bakılınca bizim yöneticilerimizin geleceği görememesi, uzun vadeli planlar yapamaması bizi hep geriye götürdü.
Halen ülkeyi kaosların içinde buluyorsak, hep yanlış tarafta buluyorsak bunun sebebi yöneticilerimiz bence. Devleti 15 yıldır yönetenler çıkıp bir anda kandırırmışız diyebiliyor mesela. Onların kandırılması ülke ekonomisinin dibe vurmasına, koskaca ordunun içinin boşalmasına, hatta devletin kitlenmesine, birsürü insanin işsiz kalmasına, insanların birbirine düşman olmasına sebep oluyor.
Yanlışı önce kendi içimizde aramalıyız.

Aralık 22, 2016, 20:28:18
2
Ynt: Kabinsiz traktörlerde soğuk havalarda çözümler
1990 yılında 265 mf satın aldık.2003 yılında hisarlar kabin alıp taktırmıştık.fakirlik anasını satayım yok işte kabin almaya para yok traktör al 14 sene sonra kabin al.ne günlerdi be.yokluk zor be!
Eskiler ne çekmişler be abi... Benim dede kabinsiz 30 luk steyr ile ne işler yapmış ayazda, soğukta, yağmurda...

Aralık 28, 2016, 22:50:11
1
Ynt: 2017 sezonu yağlık ayçiçeği tohumu tercihleri
Geçen sene Trakya'nın bazı bölgelerinde pioneer tohumda çıkış sonrası sıkıntı olmuştu hatırladığım kadarıyla, yapraklarda kıvrılma, kuruma gibi. Çiftçi hatası falan da denmişti, gözümle görmediğim için tam yorum yapmak istemem.Olayı daha net bilen birileri vardır, dikkatli olmak gerek.

Biz çoğu sene ektiğimiz gibi sygenta-bosfora ekeriz gibi, tabi şartlar ne gösterir bilinmez.
Üstad 2015 sezonunda 64lc108 de, bende de sorun oldu. Zaten o çeşit 2015 te çıktı diye biliyorum.
Yapraklarda kıvrılma oldu, üst yapraklar kavruldu, şekil değiştirdi. Sonra kendiliğinden düzeldi.
Bu yıl yine pioneer ekmeyi düşünüyorum. Ancak çeşit konusunda karar vermiş değilim. Pioneer mühendisi  arkadaşlarla konuştuktan sonra karar vereceğim.

Ocak 07, 2017, 14:17:09
1
Ynt: 2017 sezonu yağlık ayçiçeği tohumu tercihleri
İki otta da etkili 4gram ve orjinal yapıştırıcısı kullanın. Olur da yağışlı gider sezon, tekrar alttan başka otlar gelir,  tekrar ilaç atabilirsiniz. Geçen yıl pıtrak ve köygöçürenin çayır gibi çıktığı yerlerde kullandım ben. Cok memnun kaldım. Otlar küçükken atın, gerekirse tekrar atın
Anladım üstad.

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ocak 17, 2017, 12:53:01
2
Ynt: Traktor arkasi jenerator
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-jenerator-50-kva-dizel-2-yil-garanti-reduktorlu-traktor-altarnator-418242199/detay

Ustteki urunu 5 lik dalgic pompasini calistirmak icin kullanabilir miyim.
60 kw isimi gorecek sanirim. Tek sorun devrini tutturmada sorun yasar miyim?
Demoraj akımı motorun ilk enerjilendiği anda, nominal akimdan çok daha fazla akım çekmesidir.
Yani 55 kw bir motor normal çalışırken 100 amper civarı akim çeker. Ancak bu motor ilk çalıştırılırken 300 ampere kadar akım çekebilir. Bu nedenle büyük motorlar tek kontaktör ile değilde, 3 kontaktör ile önce yıldız sonra üçgen çalıştırılır. Burdaki amaç kalkış anındaki akımı düşük tutmaktır. Önce her sargıya bir faz verilir, ayarlanan süre sonunda (5-10 sn) üçgene geçilir yani her sargıya iki faz verilir. Ama bu durum bile bizi kurtarmaz, kalkış akımını 250 amperin altına düşüremeyiz. Bunun için soft starter veya inverter(sürücü) kullanılır. Bu soft starter adındanda anlaşılacağı gibi yumuşak yol verir, motor bir anda tam yol almaz, yavaş yavaş kalktığı içinde çok akım çekmez. Bu şartlar altında 55 kw bir pompa için x2 güçte bir jeneratör rahatça iş görür. Ancak soft starter ucuz bir alet degil, inverter dahada pahalı, ayrıca bu aletler elektronik oldukları için dış ortamdan çabuk etkilenirler. Bence yüzü astarını geçer.
Devir konusu sorun değil, frekans göstergesi mevcut, 50 hertz e ayarlarsınız.
Kubilay kardeşim sende işi kapmışsın, ancak yıldız üçgen ve soft starter aynı anda olan birşey değil. Yıldız üçgen ençok kullanılan ve düşük maliyetli yöntem, soft starter veya inverter genelde yavaş kalması istenen yerlerde veya motor devrinin istenildiği kadar ayarlanması gereken yerlerde kullanılır. Yavaş kalkışta kalkış akımının az olması bir avantaj olur.

Olaki yıldız üçgen bir sistemi soft starter a çevirmek isterseniz mutlaka profesyonel bir yardım alın çünkü yıldız üçgende motor klemenslerinde köprü yoktur ancak inverter veya soft starterde üçgen köprü olması gerekir, ayrıca enerji tek kablodan gidecekse kablonun akım taşıma kapasitesine dikkat etmek gerekir. Yıldız üçgende motora iki kablo gittiği için her ikiside akım taşır.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-jenerator-50-kva-dizel-2-yil-garanti-reduktorlu-traktor-altarnator-418242199/detay

Ustteki urunu 5 lik dalgic pompasini calistirmak icin kullanabilir miyim.
60 kw isimi gorecek sanirim. Tek sorun devrini tutturmada sorun yasar miyim?

Nisan 04, 2017, 13:09:29
3
Ynt: Hükümetin Son Çaresi Hindistan ve Tibet’teki Yaban Sığırları Birşeyin çözüleceği yok. Et krizi yaklaşık 10 yıldır var, son 4-5 yıldır iyice büyüdü. İthalat dışında  bir çözüm üretmediler. Para aktı gitti dışarı. Avrupa'da, Güney  Amerika'da hayvan sayısı azaldıkça orada da piyasa yükselecek ve bu yolda kapanacak.
Bu kriz ilk başladığı dönemde derhal üretimi arttıracak çalışmalar yapılmalıydı ama günü kurtarma yoluna gidildi.

Bizim köyün 15 bin dönüm merası var ama devlet eliyle yapılmış bir tane bile çeşme yok, köylüler traktör arkası tankerle eski ve kurumak üzere olan çeşme yalaklarına su taşıyorlar. Mera ıslahına vs. hiç girmeyeceğim...

Birde bu yıl kesime giden danaların desteklemesi kaldırılmış, 10 tane kadar buzağı alıp besiye çekeyim diyordum sadece bu sebepten vazgeçtim. Zaten üretim sıkıntılı ve sen devlet eliyle üreticiyi daha çok mağdur ediyorsun, mantıkla izah edilecek bir tarafı yok.
Memlekette adam kalmamış gibi çalışma ve sosyal güvenlik bakanını tarım bakanı yapıyorsun, sağlık bakanını başka bir bakan yapıyorsun, sanırsın hepsi her konuda uzman. Sonuç bu oluyor işte.

Haziran 30, 2017, 16:48:54
1
Ynt: Mc gitti Zetor geldi Hayırlı olsun. Rabbim kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Pek çoğumuzun bildiği üzere Zetor markası Lüleburgaz'da bir üretim hattı kuruyor, Türkiye piyasasında daha aktif olmayı amaçladıkları kesin.
Bu üretim hattı sayesinde yedek parça ve teknik hizmet konuları önemli ölçüde aşılacaktır. Zetor markasının ülke pazarındaki payının büyüyeceğini düşünüyorum.
Sizin paylaşımlarınız bu markayı düşününler açısında önemli bir referans olacaktır. Performans, tüketim, arıza, servis ve gördüğünüz eksiklikler gibi konularda yapacağınız değerlendirmeler için şimdiden teşekkür ederim.

Temmuz 31, 2017, 23:51:06
1
Ynt: Arıcılığa nasıl başlanır? Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Sizi temin ederim ki önümüzdeki yaz bir koloni sahibi olacağım.

40 tane kadar çeşitli meyve ağaçlarımızın olduğu bir bahçemiz var, yaz başında mutlaka ipini koparmış oğullar geliyor. Alacak birilerini bulmakta zorlanıyoruz. Onları evlat edineceğim. Tabi bu işe girişirken mutlaka profesyonel destek almam gerekiyor. Hiçbir bilgim olmadığı için uzak duruyordum, paylaşmış olduğunuz bilgiler ve görseller sayesinde biraz ısındım bu konuya.

Eylül 06, 2017, 15:03:39
1
Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı Alıştığımız, beğendiğimiz, yenilikleri takip etmeye, piyasaya ayak uydurmaya çalışan bir değerdi. Yıllardır çiftçimizi boş traktörlerle kandıranların çıtayı yükseltmesine vesile oluyordu. Gerçekten çok üzüldüm. Belki sdf gibi bir şirketle ortak olsa bu derece üzülmezdim ancak direk hintlilere tüm hisselerin satılması çok üzücü oldu.
Eylül 20, 2017, 22:03:08
1
Ynt: Kate Buğdayı ve Taşkent Yem Bezelyesi Hocam tohum miktarı konusunda değişik denemeler mevcut. Bence dönüme 6-8 kg buğday, 10-12 kg bezelye olmalı. Bu yıl bu şekilde ekim yapacağım. Dönüme 15 kg kadar DAP ile ekim yapmayı planlıyorum.
Şubat civarı 10 kg da üre atacağım. Benimde yer Hayrabolu.

Geçen yıl 1600 m2 deneme için ektim ve 44 balya yaptı (25-30 kg arası) bu yer köy içinde arsa olduğundan sebep hayvan gübresi vardı.

En iyi verim tritikale ile oluyormuş ama benim tohumcu bojana buğdayı ile ekmeye teşvik ediyor. Yarın kesin kararı vereceğim.

Ekim 11, 2017, 22:01:02
1
Ynt: Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri Rebelde eken oldu mu? Bu sene mavi sertifikalı aldım ancak yağışlardan dolayı ekemedik henüz. Aslında maden ekmek istiyordum ancak yeni bir tohum olduğu için piyasada çok azdı ve temin edemedik. Rebelde tercihimin nedeni protein değerinin yüksek gelmesi ve verim konusunda da orta-üst arasında olmasıdır.
Ekim 30, 2017, 13:23:58
1
Ynt: 2017 sezonu yağlık ayçiçeği tohumu tercihleri
PİO 64 LE 119 dan memnun kaldınız mı, verimi nasıldı?
İmazamox etkili oldu mu,ekim öncesi toprak herbisiti (Benfluralin vb) kullandınız mı ?Tşk.

Verimler ortalama seviyelerde idi, açıkçası intervixli çeşitlerde beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. İntervix atıldıktan sonra bitkide duraklama oluyor ama geçmiş yıllardaki gibi herhangi bir yaprak ve şekil problemi yaşamadım. Birde çiçeklenme döneminin başında bölgede yaşanan aşırı sıcaklar verimleri bir miktar düşürdü. Bence intervixli çeşitlerden mümkün mertebe uzak durmak en doğru seçim oluyor. Pioneerde 64 LL 62 en iyi seçim kanaatindeyim.
Ekim öncesi toprak herbisiti kullanmadım. Mümkün mertebe kullanmamaya çalışıyorum.

Kasım 22, 2017, 20:24:06
1
Ynt: Yem Bitkisi Üreticilerinin Genel Durumu Yem bitkisi demişsiniz ama ayçiçeğide düşünebilirsiniz. Yem bitkisi tam arının faydalanacağı dönemde biçileceği için çok fazla faydalı olamayabilir. Tabi şartlarınıza en uygun ürünü seçmeniz lazım.
Mart 08, 2018, 18:41:28
1
Ynt: Buğdayda sararma Bugün tekrar dolaşma fırsatım oldu, toparlanmış görünüyor. Hexaferm 8.21 in azot oranının az olmasından kaynaklı sararma olduğu kesinleşti diyebilirim. Hexaferm kullanacak arkadaşların miktarı yüksek tutması gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Yapılan işlemleri de tekrar yazayım. Birkaç ay sonra kısmet olursa hexaferm in verime etkisini değerlendirme şansımız olur.

05.11.2017 ekim tarihi
27 kg civarı taban gübresi(hexaferm) 25 kg tohum(rebelde)
28.01.2018 as 15-17 kg civarı
01.03.2018 üre 20-22 kg civarı

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mart 11, 2018, 20:35:35
1
Ynt: Buğdayda sararma
1 hafta içinde (üre etkisini göstermeye başladığında) daha da güzel olacak. Gelişimi hızlandırman lazım. Çerkez Müsellim Kumları için CAN vaktine yaklaşıyoruz. (Öngörülen tarih 20-25 mart.
Ne demek Çerkezmüsellim kumları...

Can hazır abi, bu hafta yağmurlu yine, sanırım mart sonunda can atma fırsatımız olacak.
Bu arada konu biraz dağılacak ama kafamı karıştıran bir durum oluştu. Bunun hemen üstündeki parsel 170 dönüm ve geçen hafta dönümü 20 binden cp yem tarafından satın alınmış. Normalde bizim burada en verimli, sulu, ova arazi 10-12 bin ederken kum yere 20 bin vermeleri kafamı çok karıştırdı. Trakyada tarım arazileri üzerinde ciddi manada büyük hesaplar dönmeye başladı. Bir taraftan ziya organik, diğer taraftan dışarıdan gelen ne olduğu belli olmayan adamlar...
Gelecek dönemde kafa karışmadan, ağız tadıyla çiftçilik yapmak zor görünüyor.

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mart 12, 2018, 09:22:35
1
Ynt: En Büyük Asker Bizim Asker. Hayırlı teskereler Mustafa. Yılmaz Abi'de bir anlatmış, askere gidesim geldi

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mart 12, 2018, 09:26:08
1
Ynt: Bozuk Saatin Günde 2 Kez Doğruyu Gösterdiği Gibi .. Şekerli gibiler çoğaldı. Kim kimi yakalarsa düdüklüyor.

Eski veterinerler işi gücü bıraktı, biraz gösterişli ofisler tutup hibe ve danışmanlık işleri yapmaya başladılar. İlçe ve il tarımların adam akıllı çalışmamaları neticesinde bu durumlara geldik. Gidip istediğin bilgiyi alamıyorsun ki, mecburen bu gibi adamların eline düşüyorsun.

Yazıda şekerlinin haklı olduğu yerlerde çok; getirdikleri ve millete verdikleri ne olduğu belli olmayan hayvanlar konusunda haklı, fiyatların yükselmesini engelleyemedikleri konusunda haklı, yarın verecekleri hayvanların ne olacağı belli değil bunda da haklı, 300 koyun projesinde bir öyle dediler bir böyle dediler milleti kandırdılar bunda da haklı. Birde bu projelerden parayı kim götürüyor belli değil, kim ithal ediyor bu hayvanları, kaça giriyor bu ülkeye, devlete kaça itekliyorlar belli değil. Yani bir şeffaflık yok.

Gelinen noktada devlet bu işi çözmek için gerçekten çalışıyormuş gibi görünüp şehirdeki vatandaşı kandırıyor. İşe dışarıdan bakan arkadaşlar; hadi iyisiniz devlet çiftçiye çok destek veriyor, hibe hayvan veriyor, genç çiftçi var, uygun krediler falan var diyorlar. İşin içini bilmedikleri için tv den ne sallanıyorsa yutuyorlar.

Konuyu biraz dağıtacak ama yazmadan geçmeyeyim. Meraya sınır bir arazide 500 küçükbaş için çiftlik yapmaya niyetliyiz. Araziye imar izni çıkarmak için kurum görüşlerini alıyoruz. Belediye 27.11.2017 tarihinde il tarıma yazı gönderdi. Görüş vermeleri gerekiyor ama hala bekliyoruz. Bir defa gittim ne zaman geleceksiniz diye, yağmur var araziye gidemeyiz falan dediler. Siz gelin ben arazi aracı ayarlayacağım deyince, tamam dediler ama hala ne arayan var ne soran. En son vaziyet planı istediler, arazinin neresine kuracağımı falan görmek istiyorlar. İyide kardeşim sen gel göster, sen bu işi bilen kurumsun... Ama olurmu hiç, ben gidip vaziyet planı çizdirip para vereceğim, onlar yok burası olmaz, sen buraya bu şekilde yaptır diyecekler gidip tekrar para vereceğim, git gel yapacağım, onlarında götü koltuktan kalkmayacak. 4 ay geçmiş hala il tarımdan gelip yere bakacaklar, hey yavrum hey...
İşin garibi de 13 kurumun 12 si olumlu görüş verdi kalan kurum bu konu ile ilk önce ilgilenmesi gereken kurum. Hayvancılık yapacağım diyen adama köstek olan bir kurum var ortada ama şehirdeki vatandaşa sorsan devlet çiftçiye şöyle destek, böyle destek...

Mart 29, 2018, 12:31:07
1