toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Kanolada Mantar Hastalığı (Sklerotinia) Nedir? Hangi Şartlarda Oluşur?
İlaç etken maddelerine hakim arkadaşlara ve işin uzmanlarına sormak istediğim 3 konu var.
1) Bildiğim kadarıyla kullandığım ve tavsiye edilen mantar ilaçlarının etken maddesi tebuconazale. Bunun daha iyisi var mıdır? Uygun dozaj ve ilaçlama zamanları ne olmalı?
2) Böcek zararını önlemek için uygulanacak böcek ilaçları sistemik etkili mi olmalı. Sistemikler çok pahalı. En azından 1. veya 2. üçlü karışımda mı sistemik ilaçlama daha uygun olabilir? Kanola sapını köküyle birlikte topraktan söküp içini açtığımda dana kadar larva şeklinde böcek gördüğümü bilirim.
3) Sistemik böcek ilaçlarının arılara zararı var mıdır?


1-) Tebuconazole Trakya'da kanola üretimine başlandığından beri kullanılan bir etken madde olduğu için ilk senelerdeki etkinliği düşmüş durumda. Geçen seneye kadar bizde kullanıyorduk ama artık bu hastalığı yok etmede zorlanıyor. Bunun üzerine www.ahdb.org.uk sitesinde bu hastalık üzerine araştırmaları ve makaleleri okudum. 2017 yılında yapılan çalışma bu. Burada;

Proline: İçerisinde sadece 275 gr prothiconazole etken maddesi içeriyor.(BAYER FİRMASI)

Amistar: İçerisinde sadece 250 gr azoxystrobin etken maddesi içeriyor.(SYGENTA FİRMASI)

Filan: İçerisinde sadece 500 gr boscalid etken maddesi içeriyor.(BASF FİRMASI)

Gelelim bu ilaçları ülkemizdeki teminine.

Proline: En yakın ülkemizde Madison ilacı var. İçerisinde litrede 175 gr prothiconazole artı olarak 88 gr trifloxystrobin etken maddesi var. Strobin grubu hem yaprak hastalıklarına etkisi(Phoma,Light leaf spot vb.) var. Hem de bitkinin yaşlılığını geciktiriyor. Uygulama dozajı Bayer İngiltere sitesinde 63 ml dekar yazıyor. Bunu ülkemizde ise 100 ml dekar kullanmamız gerekiyor. Çünkü litredeki etken maddesi miktarı daha düşük olduğu için.

Amistar: Birebir olarak ülkemizde Quadris ilacı var. İçerisinde litrede 250 gr azoxystrobin etken maddesi var. Bu ilacın uygulama dozu da 100 ml dekar. Her iki ülkede de aynı.

Filan: Birebir olarak ülkemizde Cantus ilacı var. İçerisinde 500 gr boscalid etken maddesi var. Bu ilacın uygulama dozu da 50 gr dekar. Her iki ülkede de aynı.

Ayrıca bu ilaçların hepsinin üzerindeki etikette kanola ile ilgili herhangi bir bilgi yazmaz. Ruhsatlandırılmadığı için. Ama firmaların yetkili mühendislerine de sorarsanız bu ilaçların burada da kullanıldığını duyarsınız.

Gelelim tablolara. Soldaki tabloda hastalığın tarladaki yüzdesi. Sağdaki tablo ise ilaçlar kullanıldığında elde edilen verim tablosu. Alt taraftaki yüzdeler ise ilacın etiketinde yazan dozajın farklı uygulamalardaki durumlarını gösteriyor. Yani etiketinde dekara 100 ml diyor ise bu arkadaşlar 25 ml,50 ml,75 ml ve 100 ml olarak 4 farklı dozajda uygulama yapıp veriler elde etmişler. Yield (t/ha) yazan yerdeki anlam 10 dekardan (10.000 metrekare) alınan verim. Örneğin; 4.0 yazan yer dekar hesabına göre 400 kg'a denk geliyor. 10 dekarda 4 ton ediyor. Onlar bu birimi kullanıyor. O yüzden genelde araştırmalarında böyle yazıyorlar.

Özet olarak;

Proline=MADİSON
Amistar=QUADRİS
Filan=CANTUS
ilaçlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gelelim 2. soruya. Biz bu sene son üçlü karışımda böcek ilacı kullanmadık. Çünkü çok fazla miktarda arı arazide mevcuttu ve kullandığımız ilaç arılara zararlı olduğu için kullanmadık.

Biraz uzun oldu açıklayıcı olması için. Kafa karışıklığı olmamıştır umarım  :D

Nisan 09, 2018, 14:10:54
3
Ynt: Kanolada Mantar Hastalığı (Sklerotinia) Nedir? Hangi Şartlarda Oluşur?
abdül34 peki önceki üçlü karışımlarda sistemik böcek ilacı mı kullanıyorsunuz? Kapsül teknolojili lamdex gibi ilaçları denediniz mi? Önder Çiftçideki mühendis arkadaş özellikle ilk ilaçlamada Hunter ilacını kullanmalısınız dedi bu konuda bir fikriniz var mı?
Evet. Tüm ilaçlamalarda sistemik böcek ilacı kullanıyoruz. Son 3-4 yıldır Lamdex veya Vantex markalı micro capsül teknolojili ilaçlar kullanıyoruz tüm ilaçlamalarda. İlk ilaçlama da Hunter kullanmanın mantığı ise kanolanın kışa güçlü girmesi gerekiyor. Böceklerde ilk aşamada yapraklara yöneliyorlar ve yaprakları yiyerek kanolanın zaten kasım-aralık aylarında az yararlanılan güneş ışığından daha da az yararlanmasına sebep oluyorlar. Hem de hasar verdiği yerlerden hastalık oluşturan mantarlar daha kolay bitki bünyesine geçiyor. Özetle bitkiyi hiç sersemletmeden ve böceklere karşı da en etkin ilaçlardan birini önererek mantıklı davranış gösteriyorlar.

Nisan 09, 2018, 16:17:21
2
Ynt: Buğdayda yaptaktan Sıvı Azot uygulaması Biraz pahalı olabilir ama en güvenlisi Yara firmasının Safe N 300 adlı sıvı azotudur. Dekara 1-2 litre arasında uygulayabiliyorsunuz. Yakma yapmıyor. Fiyata gelince 10 litreliğini 195 e aldım bu sene. Bu sene sadece arpalara ve deneme amaçlı kanolalarımızın yarısına kullandık. Şu an bir problem gözükmüyor. Ayrıca uan32 yi dekara 500 cc yi geçirmek kesinlikle yaprakta sarılık veya yakma yapar. 1 litre falan kesinlikle atmayın.
Nisan 14, 2018, 09:13:23
1
Ynt: Kanolada Mantar Hastalığı (Sklerotinia) Nedir? Hangi Şartlarda Oluşur?
Bilgiler için çok teşekkürler.

Basf, boscalid ile ektin madde konusunda farkını yine konuşturmuş. Hem en iyi koruma, hem de en yüksek verim Cantus ile elde edilmiş. Üstelik sadece %25 doz ile.  İlaca göz attım da, ülkemizde bağda kurşuni küf için satıştaymış.


Merak ettiğim şey, boscalid ile strobin grubu bir ilaç karıştırıldığında nasıl sonuç alınacağı. Kanola o sene kurumaz herhalde

Basf'in Pictor isimli ilacı da mevcut. Etken maddeleri 200g/l dimoxystrobin ve 200g/l boscalid. Bu strobin grubunu ilk defa gördüm. Zaten ülkemizde mevcut değil. Ama ben seneye Cantus'u 50 gr yerine 15-20 gr kullanıp içerisine de 100 ml opera max karıştırıp atmayı düşünüyorum. Bu arada Cantus'u bu sene 500 gr olarak 115 liraya aldım.

Nisan 16, 2018, 11:05:48
1
Kanolada koza oluşum evresi Kanolanin en ucundan yaklasik 15-20 adet koza baglanmadan boyle kalmis genelinde. Araziyi gezdigimde bolca ari vardi ve bu fotograflari dun cektim yine icinde arilar mevcuttu. Dekara 300 ml gelecek sekilde de bor uygulamasi yapmistik. Attigimiz toprak alti gubresinde de yaklasik 9 kg saf kukurt vermistik. Ayrica amonyum sulfat ile de yaklasik 4 kg vermis olduk. Bu durum hakkinda tecrubesi veya bilgisi olan var mi acaba?


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Mayıs 02, 2018, 10:59:43
2
Ynt: Buğday Bitki Besin Noksanlıkları
Bir adım öteye gidelim. Toprakta kireç yok. ph 6.5 Fosforda arkadaş gibi 20.20 den 15 kg atıldı. Bu durumda üst gübre olarak DAP 20.20 veya 15.15.15 gibi gübrelerin atılması aynı etkiyi gösterir mi? Sonuçta kireç olmadığında bağlanacak fosfor miktarı çok az olur. PH da düşük olduğundan fosfor tam olarak alınabilir gibi. Bu durumda ekimde atılamayan gübre aralık ayı geçmeden atılarak tamamlanabilir mi? Hemde azot vermiş olur kardeşlenmeye katkı sağlamış oluruz.

Tabi ki de cevap hayır. Nedenine gelince ilk olarak fosforun kısıtlı hareket edebildiğiniz biliyoruz. Buğdayımızı ortalama 4-6 cm derinliğe bırakıyoruz. Fosfor da anca bu kadar hareket edebilir en iyi koşulda. Kaldı ki bu derinlikte sadece tohum var ve kökleri daha da aşağıda olacak. Fosforun toprağa karıştırılmasının ana sebebi bu zaten. Yazlık ürünlerde mısır,ayçiçek vb. uygulanabilir belki ama hububatta fosfor bakımından yarar söz konusu olmayacaktır. Sadece azot ve varsa potasyumdan yararlanabilirsiniz.

Kasım 21, 2018, 10:54:07
1
Ynt: Clearfield® Plus Formulasyon
Abdül peki hardal - yabani turpu öldürür mü?
Intervix Pro olduruyorsa Plus haydi haydi oldurur


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aralık 16, 2018, 16:00:24
1
Ynt: Güncel Tarım İlaçları Fiyatları
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bayer firmasinin 2019 yili ilk fiyatlandirmasidir. Buradaki fiyatlar Kdv haric ve uzerine bayii kari koyulmamis fiyatlardir. Nereye gidiyoruz acaba?

Ocak 19, 2019, 10:26:40
3