toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 13
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Traktor arkasi jenerator
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Yakup Abi, bu jeneratör 55 kw gücündeymiş. Adam sadece bunu kullanıyormuş sulama için.

Kullanıcı yorumu:

Alıntı
Arkadaşlar öncelikle traktör kuyruk mili devri çok önemli hüseyin beyin dediği gibi 13 14 gazda istenilen deviri aliyo fakat burada eksik olan 2 ci kademe kullanmadigimiz için o gazda istenilen devri aldi ancak jenarator le dalgic ara sina pano uygulaması yaparsaniz dalgicda 2 ci kademe de calisirsa hem yakit tasarrufu hem de su basinci daha fazla olur.Ayrica traktörünsüz gidebildiği her yerde elektrik ihtiyacini karsiliyor.

11 saatlik çalışmada bu traktör 10 lt yakmış.

Nisan 04, 2017, 00:31:01
1
1984 Model Fiat 1880 DT (Çevre Düşmanı) / Tractorspotter Çevre düşmanı!! :) Bir daha bence steyr traktörler kara duman atıyor denmemeli :)


Nisan 14, 2017, 22:16:28
1
Fransız Çiftçinin İlginç Protestosu     Fransa'nın merkez bölgesinde bulunan Tours şehrinde yaşayan bir çiftçi, hükümetin tarım politikalarını protesto etmek için buğday tarlasına 100 metreye 48 metre boyutlarında "Help" (Yardım) yazdı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

   Fransız basınında yer alan haberlerde, Jacques Fortin adlı çiftçinin bu protesto eylemini ilk turu 23 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi adaylarının çiftçilerin sorunlarıyla ilgilenmelerini sağlamak için yaptığı bildirildi.

   İfadelerine yer verilen haberlerde yetkililerin çiftçilerin sorunlarına duyarsız kaldığını savunan Fortin, "Bu umutsuzluk mesajına gözlerini kapayamazlar." sözlerini kullandı.

   UÇAKLARDAN GÖRÜLEBİLİYOR

   Fortin'in buğday tarlasına 100 metreye 48 metre boyutlarında yazdığı "Help" yazısı uçaklardan rahatlıkla görülebiliyor.

   Önemli bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Fransa'da çiftçiler sıklıkla yaşadıkları ekonomik sıkıntıları protesto etmek için toplu eylemler yapıyorlar.

    Fransa'da 23 Nisan'da yapılacak ve 11 adayın yarışacağı cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda salt çoğunluğu geçen olmazsa ikinci tur, en çok oyu alan iki aday arasında 7 Mayıs'ta gerçekleşecek.

Nisan 15, 2017, 23:06:48
1
Ynt: Bölgemizde hava durumu Akşam saatlerinden itibaen yağmur başladı. Çok şükür tam zamanında :)
Nisan 17, 2017, 23:03:43
1
Ynt: Demir'in Objektifi Çoktandır fotoğraf atmamışım buraya. Bu da Süt otunun şu an ki durumundan bir fotoğraf:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Nisan 19, 2017, 23:43:33
1
Ynt: Zeytinlikte Gübreleme Budama İlaçlama ve Toprak İşleme İşlemlerinden Görüntüler Kolay gelsin Fatih Abi. :) Güzel iş çıkarmışsın. Videoda güzel olmuş. Emek harcayınca güzel oluyor.
Nisan 23, 2017, 20:37:20
1
Ynt: Demir'in Objektifi Bu gün batımı fotoğrafları güzel oluyor nedense? :)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bunlar da hakiki yılkı atları:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu atları yakından görüntülemek çok zor. Biraz yaklaşınca hemen kaçıyorlar.

Nisan 23, 2017, 20:47:04
3
Ynt: Yaprak Gübreleri ve Genel Tarifler Yılmaz abi, bu tarifleri geniş yapraklı bitkilerde de uygulasak olur mu?
Nisan 26, 2017, 15:37:09
1
Ynt: Buğday'da Yüksek Verimin Püf Noktaları. Emeğine sağlık Yılmaz abi. Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Şu benim nasıl ekilmezi göstererek ektiğim ryegrassın çevre tarlalardan daha iyi duruma gelmesi.

Köyde herkes o olmaz yeniden sür ek diyorlardı. Ben üstüne 2 defa azotlu gübre 2 defa da yapraktan çinko azot ve hümik asit verdikten sonra sen o tarlaya ne yaptın demeye başladılar. Şu anda da suluyorum.

Mayıs 01, 2017, 10:38:24
1
Başak 2060D Diskaro Çekme 2016 Merhaba arkadaşlar,

Geçen sonbahardan kalan bir videoyu paylaşıyorum. Bu videoda daha önce mısır ekili olan tarlaya sürümden önce diskaro çektim. Yer hazırlığından sonra ise buğday ektim. Buğdayı kaldırdıktan sonra tarla nadasa kalacak. Bu nadas süresi içinde de tarlaya hayvan gübresi taşınacak. Ardından yem bitkisi ekimi yapılacak.

Video:Fotoğraflar:

Diskaro Amman markalı kızaklı çapraz ayarlı tandem tip. 24 disk, 51mm ve 550 kg ağırlığa sahip.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin TiklayinizMayıs 04, 2017, 17:47:23
1
Ynt: Arazi almayı düşünüyorum.
Selamlar abilerim, kardeşlerim. Afyonkarahisar / Sultandağı / Doğancık Köyü'nde 13.5 dönüm tarla 24.500 TL. Almayı düşünüyoruz acaba bu bölgede yaşayan yada bu bölgede ki arazi fiyatları hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? Fiyat nasıl? İçerisinde derinkuyu su var.
Yanlış mı okuyorum diye tekrar tekrar okudum 13.5 dönüm tarla 24.500 lira. Bence bedava bizim burada o fırsatı bulsam traktör araba neyi satabilirsem satar alırdım. :) Su imkanı da var bence alın. İleride alamayabilirsiniz bu fiyata öyle bir arazi.

Mayıs 06, 2017, 01:20:23
1
NewHolland TD100D 6'lı Pullukla Mısır Yeri Hazırlığı Merhabalar,

Akrabanın yeni aldığı TD100D ile ilk tarla sürümünü paylaşıyorum.

Traktör kepçeli o yüzden ön ağırlıklar yok.

Video:Fotoğraflar:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin TiklayinizMayıs 16, 2017, 19:52:26
1
Ynt: NewHolland TD100D 6'lı Pullukla Mısır Yeri Hazırlığı
Tahminim işçiliği çok...
Bir zamanlar herkes köyde, iş-güç kovalardı...
Yok Cemil Abi, işçilik çok değil. Değişen iklim şartları çok etkiledi. Eskiden bir kozalaktan 200 gr kadar iç fıstık alınabilirken şimdi 18 gr civarı.

İşçilik olarak kozalak indirmesi ve 2 3 yılda bir de budaması var.

Mayıs 18, 2017, 21:12:29
1
Mazotta ÖTV En Çok Çiftçiyi Vuruyor!    Mazot fiyatlarına gelen zamlarla zor günler geçiren çiftçinin hükümetten destek beklediğini söyleyen MHP'li Varlı, “Yatlara olduğu gibi çiftçiye de ucuz yakıt verilmeli" dedi.

   MHP Adana milletvekili Muharrem Varlı, buğday hasadı öncesi lüks yat ve kotralar ile çiftçilerin kullandığı mazot fiyatları arasındaki yüksek farka isyan etti. Meclis genel kurulunda çiftçilerin sorunlarını dile getiren Varlı, gübreden KDV'nin kaldırılmasının güzel bir gelişme olduğunu belirtti. “KDV'nin kalkması yine çiftçiye yansımadı. Şu anda gübre fiyatları aldı başını gidiyor" diyen MHP'li Varlı, bu ayların mısır ve pamuk açısından en çok gübreye ihtiyaç duyulan dönem olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

   SÖZ VERİLMİŞTİ

   “Gübre fiyatları fırladı gitti, KDV hak getire. Yani çiftçinin hiçbir kazancı olmadı. KDV'nin kaldırılmasından dolayı çiftçinin cebine beş kuruş girmedi. Mazotla ilgili Başbakan açıklama yapmıştı. 'Çiftçiye müjde, yüzde 50'sini biz karşılayacağız' demişti. Binali Yıldırım hani? Hâlâ çiftçi 4 lira 50 kuruştan mazot yakıyor. Yat ve kotra sahipleri 1 lira 70 kuruştan mazot kullanırken, onlar trilyonlarla oynarken, çiftçi traktörüne 4 lira 50 kuruştan mazot koyuyor.

   ARKASINDA DURUN

   Hakikaten bu ülkenin üreten insanlarını ne zaman koruyacağız? Ne zaman bunlara katkı sağlayacağız? Bu vicdanınızı sızlatmıyor mu? Keşke mazotun yüzde 50'sini karşılayabilseniz, yapabilseniz çok güzel olacak. Çiftçinin lehine olacak. Söylediniz ama arkasında duran yok, bunlarla ilgili hiçbir gelişme yok. Ama yat ve kotra sahipleri 25 milyon dolara aldıkları yata 1.70 liradan mazot koyuyorlar. Elinizi vicdanınıza koyun.

   BUĞDAY UYARISI

   Buğday hasadı Çukurova'da başlamak üzere. Piyasada şu anda buğdayın değeri 1 lira civarında. Ama yarın hasat başladığında bu rakamı tüccar aşağılara doğru çekmeye çalışacak. Tarım Bakanlığı ve TMO'yu uyarıyorum. TMO bir an önce devreye girmeli ve peşin bedelle buğday alım fiyatını ve alım yapacağını ilan etmeli. Eğer bunu yapmazlarsa çiftçiyi tüccarın inisiyatifine terk etmiş olacaklar ki tüccarın insafı da herhalde çiftçinin lehine olmayacaktır. Mısırdaki fiyat farkı da paradan para kazananların cebine girdi, çiftçiyi koruyalım."

KAYNAK: KAMİL ELİBOL /SÖZCÜ

Mayıs 28, 2017, 12:08:06
4
Et Fiyatlarında İstikrar İthalatta Aranıyor    İthal ede ede, 'ithal et' bağımlısı olduk. Amaçlanan istikrarı 'bir türlü düşmeyen fiyatlarda' sağladık...

   Canlı hayvanda gümrük vergilerinin sıfırlandığını anımsatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Et Balık Kurumu vasıtasıyla et ve canlı hayvan ithalatı yaptığına dikkat çekti. Tüfenkci, “Özellikle et girişlerinin hızlanmasıyla beraber, daha doğrusu Et Balık Kurumu'nun ithalatının hızlanmasıyla beraber bunun gerçekleşmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz" diyerek yüreklere su serpti!

   BAKAN GARANTİ VERDİ!

   Son yıllarda “durdurulamaz" bir hale gelen et fiyatları, bir türlü düşürülemiyor. Alınan önlemlere, yani her fırsatta girişilen et ithalatına rağmen düşmeyen fiyatlara bahane olarak da “amaç zaten fiyatların stabil olmasıydı" deniliyor. Bugün ise “fiyatların 50 liranın üstüne çıkmayacağı" garantisi(!) ile övünülüyor! Vatandaşın payına ise etsiz sofralar düşüyor!

   ET İTHAL EDİYORUZ FİYAT 50 TL'Yİ AŞMAZ!

   Et fiyatlarının 50 liranın üzerine çıkacağı iddiaları hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu noktada “gerekli çalışmaları" yaptığını söyledi.

   'İTHAL ET, İTHAL ET' NEREYE KADAR?

   Son yıllarda Türkiye gündeminden düşmeyen yüksek et fiyatlarına mantıklı bir açıklama da getirilemiyor. Bir yandan Türkiye'nin dışarıya ihraç edecek kadar canlı büyükbaş hayvan varlığına sahip olduğu söylenirken, diğer yandan ise fiyatları düşürmek için et ithalatına başvuruluyor. Hatta fiyatları düşürmek için yapılan ithalat bile çare olmuyor ve fiyatların sabit kalması başarı olarak görülebiliyor. Eldeki hayvan varlığına rağmen ihtiyaca cevap verilememesinin yanıtını bulmak yerine çare olarak hep ithalat gündeme geliyor.

KAYNAK: MİLLİ GAZETE

Mayıs 28, 2017, 12:14:37
1
Balya Makinası Bağlama Sistemi Çalışma Animasyonu Daha önce Yılmaz Abi'nin paylaştığı bir videoda kısa bir bölümde bu animasyon vardı.

Ben bunun daha ayrıntılı olanını buldum.

Küçük prizmatik balya makinalarının bağlama grupları ile aynı.


Mayıs 31, 2017, 23:16:55
1
Ynt: 2017 Tarımsal Destekleme Miktarları Açıklandı Besilik yerli dana desteklemesini tamamen kaldırmışlar. 300 lira olmasını beklerken tamamen kaldırılması yerli üretimin ne kadar desteklendiğini gösterir.

Nasıl olsa ithal getiriyoruz bunlar yetiştirmese de olur diyorlar heralde.

Haziran 11, 2017, 22:07:22
1
Devir Hızına Göre Tork ve HP Hesaplaması Merhaba arkadaşlar,

Hepimizin işine yarayacağını düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim. Neredeyse her çiftçinin elinde bir traktör var. Bu traktörlerin motorları hakkında genel olarak bildiğimiz sadece 2 3 tane bilgi var. Bunlar:

1. En yüksek torku elde ettiğimiz devir
2. Motorun en yüksek beygir gücü
3. Motorun en yüksek devir sayısı

Ancak benim değineceğim konu ise hangi devirde ne kadar güç ve tork elde edebileceğimizi hesaplama konusu. Bunu hesaplayabilirsek kullandığımız ekipmana göre ne kadar devir vermemiz gerektiğini hesaplayabiliriz.

Öncelikle formülümüz şu:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

(Yanda başı görünen elemana çok takılmayın.)

Bu formüle göre hesaplama yapacağız.

Bilgilerini net olarak bildiğim için kendi traktörümden örnek vermek istiyorum.

Tork değerini 230, devir hızını da 1300 olarak alırsak, en yüksek torku elde ettiğim 1300 devirde ne kadar hp gücünde çalıştığımı öğrenebilirim.  Formüle uyarladığımızda 1300 devirde 42 hp güç elde ederim.

Diğer bir hesap ise en yüksek devirde ne kadar tork  elde ettiğimizi hesaplamak olacak. Bunu ise şöyle yapacağız. Yine kendi traktörüm içim en yüksek devir hızını 2200 alacağım. Bu devirde 58 hp güç elde ettiğini biliyorum. Buna göre bu devirde ne kadar tork elde ettiğini hesaplamam lazım. Buna göre formülü tersten hesaplamam gerekecek. Yani,

Tork= hpx7100/devir hızı

Buna göre Tork= 58 x 7100 / 2200 işemini yaptığımızda bu devirde torkun 187 olduğunu görürüz.

Bu formülü çeşitli şekillerde kullanmak mümkün. Artık gerisi size kalmış. Bu formülle güç ya da tork hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Haziran 19, 2017, 10:30:33
3
Ynt: Bizim sarı kızlar Şu kurban geçsin nasipse almak istiyorum ya. Piyasa biraz düşerse besilik dana alcam.
Haziran 19, 2017, 16:53:15
1
Ynt: 2017 Yılı Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun. Bayramınız kutlu olsun
Haziran 26, 2017, 09:14:02
1