toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 13
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Yem Şalgamı Yetiştiriciliği    YEM ŞALGAMI LENOX YETİŞTİRİCİLİĞİ (Brassica rapa rapa):

Hayvan Yem Şalgamı (Polybra) yaprakları ve kökü koyun, keçi, düve, sığır, süt inekleri tarafından büyük bir iştahla yenir.

İkinci ürün olarak değerlendirilebilir.

Çok iyi sindirilebilir.

Yüksek verimlidir. Dekardan 8-10 ton verim alırsınız.

Kış soğuklarına dayanıklıdır.

2.5-3 ay sonra hasat edilebilir.

% 45'i kök, % 55'i yapraklardan oluşan iyi bir yem bitkisidir.

    EKİM

    İyi sürülmüş, iyice parçalanmış, ufalanmış, sıkıştırılmış ve tesviye edilmiş olmalıdır. Mibzerle veya serpme şeklinde yapılır. Ortalama sıra arası 20-35, sıra üzeri 15-25 cm. olmalıdır. Metrekarede 25-40 adet bitki (tohum)olacak şekilde yapılmalıdır. Tohumlar küçük olduğundan ekim derinliği 1.5 -2 cm olmalıdır. Ekimden sonra tapan (sürgü) çekilmesi nemin kaybolmaması için gereklidir.

   Dekara 1 kg tohum yeterlidir.

    GÜBRELEME

   Kompoze gübrelerden (15-15-15) gübresinden dekara 40-50 kg yeterli olacaktır. Hiçbir zaman bitkiye üst gübreleme yapılması tavsiye edilmez. Ekimle birlikte yapılan gübreleme yeterlidir.

   BAKIM

    Bitki boyu 3-7 cm iken yabancı otlara karşı çapalama yapmak gerekir. Serpme ekim yapıldıysa uygun şekilde metrekarede 25-40 adet bitki kalacak şekilde seyreltme yapılmalıdır.

    HASAT

   Ekimden itibaren 2.5- 3 ay sonra hasada başlanabilir. Geciken hasatlarda -6 ila -10 dereceye kadar olan gece donları ürüne zarar vermemektedir. Hasat günlük olarak kök ve yapraklarıyla birlikte hayvanlara yedirilebildiği gibi yaprakları kesilip, silolama (depolama) da yapılabilir.
Yem şalgamı, hayvan beslemesinde en iyi yemlerden biridir. Sonbahar ve kış dönemlerinde bile taze olarak hayvanlara yedirilmektedir. Çiftçimiz günlük olarak ihtiyacı oranında hasat yapmalıdır. Yumrular toprakla bulaşıksa yıkanıp parçalanarak yada büyükbaş hayvanın canlı ağırlığına göre direkt olarak verilebilir. Süt sığırlarında sağımdan sonra yedirilen şalgam miktarı hayvanın canlı ağırlığına göre verilmelidir. En fazla verilebilecek miktar, günlük olarak 40 Kg'ı geçmemelidir.

Not: Dekarda kullanılan tohum miktarı az olduğu için tohum fiyatı fazladır. İnternet üzerinden satış yapan yerlerde kg fiyatı 25 TL civarındadır.

Hayvanlarında daha önce kullanan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

Kasım 27, 2016, 12:15:24
1
Ynt: Bu anlayışı değiştirelim... Bu haberler de dahil bir sürü konuda sunum hatası yapıyorlar. Mesela pazar haberi yaparlar hep çiftçiler kötülenir. Biri de gelip çiftçilere sormuyor.
Kasım 29, 2016, 18:53:13
1
Ynt: Erkunt Kıymet 90e+ ve irTem UD2000 ile Ekim Sezonu Bereketli olsun. Topraklarınız baya taşlıymış.
Aralık 01, 2016, 22:53:05
1
Ynt: Gülmece  Hepsi çok güzel ama tuzlu fıstığa yapılan gönderme daha güzel olmuş. Ben de ondan esinlenerek şöyle bir şey diyeyim o zaman.

Sigara ve alkole yapılan zamın  ardından sigara ve alkol kullanmayan tuzlu fıstık sevenler de tedirgin bekleyişte.

Aralık 02, 2016, 13:49:57
1
Ynt: Küçükbaş Hayvan Fiyatları Son mesajı ben yazmışım ama yeni güncelleme geldi koyun fiyatlarına :)

Çok besili olmayan, tabiri caizse koca koyun denilen, ancak damızlık özelliğini yitirmeyen koyunlar 400 ile 450 lira arasında satıldı.

Güçlü ve iri yapıda olan koyunlar 600 lira civarı satıldı.

Çıkma koyunlar ise 150 ile 250 lira arasında satıldı.

Aralık 05, 2016, 18:50:17
1
Günümüz Şartlarında Hayvancılıktan Para Kazanmanın Yolları     Sektörde gözümü açtığımdan beri hep aynı konulardan yakınırız.Çünkü sorunlar değişmez eklenerek çoğalır. Üretim maliyetleri yüksek, çiftçinin ürünlerini satış fiyatları düşük. Çiftçi kar edemiyor. Süt fiyatları yem fiyatlarını karşılamıyor. Et fiyatları aldı başını gidiyor ama üretici kazanamıyor. Gibi böyle gelmiş, böyle gider türünden sektör analizleri yaparız.

    Hayatınızı, işinizi kötü etkileyen şey ne olursa olsun değiştirmeyi beceremiyorsanız veya gücünüz yetmiyorsa ona göre çözümler üretelim diyorum yalnızca.

   Bu gün ne kadar ürettiğimizin bir önemi yok artık. Ne kadar kaliteli ve karlı ürettiğimiz önemli. Çünkü kar edemeyen işletmelerin yaşaması mümkün değil. Kendini yenileyemez, geliştiremez ve büyüyemez. Yok olur gider.

Paranızı karlılığa yatırın

    Gereksiz inşaat masrafı yapmayın, paranızı betonarmeye gömmeyin

   Hayvancılık işletmelerinin asıl yatırım maliyetlerini inşaat masrafları ve hayvan alımı kapsar. İşletme dönemi ana giderleri ise yem ve işçilik giderleridir. Yanlış yönetilen işletmelerde bu listeye ilaç masrafları da eklenir.

   Yetiştiriliş amacına, bölgeye ve iklime uygun ırk ve kaliteli damızlık seçimi sürdürülebilir üretim için ilk adımdır. Damızlık materyal işletmenin temelidir. İster besi de ister süt hayvancılığında yanlış ırk seçiminden kaçınınız. İklim koşulları ırk seçiminde çok önemlidir.

   Kışı ağır geçen bölgelerimiz hariç diğer bölgelerimizdeki ahırlar ve ağıllar yarı açık veya açık sistemde yapılabilir. Bu işletmelerde ki hayvanlar kış döneminde perde sistemleri veya basit önlemlerle korunabilir. Unutulmamalıdır ki doğru yatırım bize kar ettirir, gerisi zarardır. Küçükbaş işletmelerinde doğumlar kış döneminde olduğundan bu dönem için kullanılacak bölümlere özellikle dikkat edilmelidir. Oğlaklar ve kuzular üşümemelidir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Hesap yapın, kar edin

    Karlı bir üretim için kağıdı kalemi elimize alıp, takkeyi masaya koyup hesap yapmamız gerekir. Genellikle bu hesaplar orta ve büyük ölçekli işletmelerde yapılır. Küçük işletmeler hesap yapmaya pek alışık değildir. Ama ne olursa olsun karlı üretim yapmak için hesap yapmak şarttır.

   Giderlerinizle gelirlerinizi üst üste koyup sonuca bakmak, buna göre üretim yapmak en önemlisidir.
Örneğin, günlük süt ortalaması 30 lt olan sürüden elde ettiğiniz karla, günlük süt ortalaması 20 lt olan sürüden elde ettiğiniz kar aynı ise, neden daha fazla yorularak aynı parayı kazanasınız? Eğer cebinize giren para değişmiyorsa karlılığınız aynı ise neden direniyorsunuz?

   Özellikle mera, otlak olanağınız varsa, ek yemlemeyle daha da fazla kar edebilirsiniz.

Kaba yeminizi kendiniz, doğru biçimde üretin


    Yem giderlerini düşürmenin birinci yolu kaba yemini kendi imkânlarınızla ile üretmenizdir. Yonca, fiğ, yulaf, korunga gibi kaliteli kuru otları ve samanı üretmeniz, mısır silajı (mümkünse kendi ektiği mısırdan), bezelye silajı gibi silajları zamanında yapmalı ve depolamalısınız.
Bu arada küçük bir bilgi vermek isterim bezelye sapı silajı yapacaksanız sapları parçalanmış bezelye sapını alın ve çok iyi sıkıştırın. Hava zerresi bile kalmasın. Yoksa emeklerinize yazık olur. Protein oranı yüksek kıymetli bir hammaddedir.

    Kesif yem sınıfına giren arpa posası, pancar posası gibi posalar, küspeler ve dane yemlerin zamanında depolaması artacak fiyatlardan etkilenmemenizi sağlayacaktır.

Yemlemede hammadde ve formlarını doğru ayarlayın


   İstediğiniz kadar kaliteli yem verin ince kıyılmış ot, öğütülmüş dane yem, toz yem, patoz saman verirseniz paranız boşa gider. Saman yerine sapı tercih edin, otlar en az 5 cm uzunluğunda olacak şekilde parçalanmalıdır. Dane yemleri kırmayın ve öğütmeyin ezilmişini verin. Hayvanlarınızın önünde her zaman kaya tuzu ve vitamin blokları ya da yalama kovaları bulundurun.

   Hayvanlarınızın gübresini kontrol ederek yemin değerlendirilip değerlendirilmediğini anlayabilirsiniz. %100 sonuç vermez ama bariz görünen yem maddeleri hangi hammaddenin ya da yemin hazırlanmasında hata yaptığınızı görmenizi sağlar. Gübredeki yem, boşa giden para ve emek demektir.

   Hayvanları verimleri ve yaşlarına göre ayırmalı, buna göre besleme grupları oluşturmalısınız. Yüksek süt verimine sahip ineklerin, koyun ve keçilerin özel beslemeye ihtiyacı vardır. Örneğin 30 lt süt veren bir ineğin 20 lt süt veren inekle aynı grupta bulundurulmaması gerekir.

Koruyucu hekimlik, hastalandırmamak felsefeniz olsun

   Koruyucu hekimliğe önem vermelidir. Hayvanları hastalandırmamak hastalıklı hayvanı iyileştirmeye çalışmaktan çok daha ekonomiktir. Zamanında yapılan aşılamalar ve uygulamalarla sorunsuz üretim yapabilirsiniz. Gereksiz masraf ve stresten kaçınmak gerekir. Küflü, bozulmuş, kokuşmuş yemleri hayvanlarınıza yedirmeyin. Unutmayın ki onların metabolizması da sizin metabolizmanız gibi sağlam gıda ister. Aksi takdirde sindirim bozuklukları, zehirlenmeler ortaya çıkabilir ve kayıplara yol açabilir.

Meranız yoksa amacınızın dışında hayvan bakmayın

   Bu ne mi demek, üretim amacımıza uygun hareket etmek, sürümüzü buna göre oluşturmak demek. Bu gün elimizde avucumuzdaki tüm sermayemizi tüketip bize bir buçuk sene sonra kar ettirecek hayvanları zamanında değeriyle elden çıkarmak demek.

  Bir örnek; Damızlık süt sığırcılığı işletmeleri.

   Böylece 100 baş sağmallık bir işletmede bakılan hayvan gruplarına göre bir yıl boyunca işletmede kalan toplam hayvan sayısı ortalama 308 baştır. Bu tür işletmelerde ki hayvan grupları; Sağmallar, Kurudakiler, Dişi ve Erkek Buzağılar, Dişi ve Erkek Danalar, Gebe Düveler, Tosunlar, Kasaplık İnekler.

   Aslında yalnızca süt üretmek amacıyla kurulan bu işletmede üretilen ürünler; Süt, Damızlık Düve, Kasaplık Dana-Tosun, Kasaplık İnek, Gübre.

   Yalnızca süt üretimi için hayvan bakılsa idi işletmede yıl boyunca kalacak hayvan sayısı ortalama 140 baş olacaktı. İşletmedeki mevcut hayvan grupları; Sağmallar, Kurudakiler, Dişi Buzağılar, Gebe Düve.

   Ürün çeşitleri fazla gibi görünse de bir dişi buzağının gebe düve olarak satışı en erken 18 aylık yaştır. Erkekler ortalama 16 aylık yaşta satılır.

   Bu hayvanları beslemek için sağmal ahırına ek olarak genç hayvan ahırı, besi ahırı yapmak, kaba yem ve kesif yem depolarına eklemeler yapmak, foseptik çukurlarını büyütmek, daha fazla yem depolamak, daha fazla işgücü gerekir. Aşı, ilaç, tohumlama masrafları da cabası.

   Eğer meranız varsa, geniş otlaklarda hayvan bakabiliyorsanız, kendinize suni mera yapabildiyseniz ne mutlu size, bu işi karlı yapabilirsiniz. Fakat eğer meranız, otlağınız yoksa hayvanlara ahırda bakıyorsanız o zaman büyük maliyetlerle karşılaşmış olursunuz. Tek bir alana yoğunlaşamazsınız. Bunun yanında hastalıklar, beslemedeki problemler derken ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Süt veriminden gelen gelir görünmez olur.

Doğru insanlarla çalışın
 
    İşletmenin idari kadrosu çok önemlidir. Bu ekip zooteknist, veteriner hekim, veteriner tekniker ve teknisyenleri, ziraat tekniker ve teknisyenlerinden oluşabilir. Bu ekip işletmenin ihtiyacına göre şekillenir. Konularında iyi oldukları, başarılı göründükleri için alakasız mesleklerden getirilip işletmenin başına oturtulan, hayvandan, sürü yönetiminden anlamayan, hayvanı makine ile karıştıran insanlar verileri değerlendiremez, geleceği inşa edemezler. Sürü, yönetilmek ister, deneyim ve iyi bir iş planı ister.

   Bu demek değildir ki tüm zooteknisler, veteriner hekimler mükemmeldir.

   Yemci kendine verilen rasyona göre istediği kadar yem hazırlasın rasyon yanlışsa sonuç hüsran olur.

   Burada iş işletme sahibine düşmektedir. Tavsiyelere göre hareket edecektir ama insandaki ışığı doğru kavraması gerekir.

   Çok sevdiğim bir söz var, "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz".

   Sürçü lisan ettikse af olması dileğiyle.

  Saygılarımla,

Nihal Güven

Aralık 08, 2016, 18:21:19
3
Ynt: 2016-2017 Sezonu Kışlık Üretim Seraları Bereketli olsun Kubilay, sen yapıyorsun bu işi.
Bu arada biyolojik mücadele uyguladığın serada ilaç kullanmıyor musun?

Bu arada Kubilay Tarım LTD. ŞTİ. akıyor. :)

Aralık 10, 2016, 22:58:05
1
Ynt: Çekiçkesen Ağır Tip Patlatma Merdane değil de bıçaklardaki kulak gibi aletler sökülürse daha az bir güçle çekilebileceğini düşünüyorum. Ancak o zaman da bunu almaya gerek yok. :)
Aralık 17, 2016, 18:29:42
1
Başak 2060 D Toz Saman Yapımı 12/2016 Merhaba arkadaşlar,

İlkbaharda biçip balya yaptırdığım tritikaleleri geç de olsa keçiler için toz saman haline getirdik.
Kendimizde patoz yoktu ve çokcanlar markalı ikinci el bir patoz aldık. Bakım ve nakliye dahil toplam 2000 liraya geldi.
 
İlk denemede şaft buradan kırılmıştı. Onu tamir ettirdik. İlkinden daha sağlam oldu.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu kırılmanın sebebinin traktörün makineden yüksekte kalmasına bağlamıştık ama fotoğrafta görüldüğü gibi sebebi bu değilmiş.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Eski şaft çok yıprandığı için kırıldığı sonucuna ulaştık.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Tritikale tam olgunlaşmadan biçildiği için taneler tam dolgun değildi. Ancak buna rağmen biraz tane de çıktı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu arada, "Neden toz saman yaptınız? Ne kadar çok parçalanırsa faydası o kadar azalır." diyenler olabilir. Buna açıklık getireyim. Eğer toz saman yapmayıp kuru ot halinde verseydik, bu balyaların birçoğu heba olacaktı. Bu şekilde yapmakla hem silaj, küspe karışımına ekleyebileceğiz. Hem de ziyan olmasını engellemiş olacağız.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Patoz birçok kişinin tahmin edebileceği gibi traktörü yormadı. Traktör 1300 devir/dakika'da çok rahat çalıştırdı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Kuyruk mili 540 devir/dakika'da çalıştı. 750 devirde denemedim.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

90 küsur balyayı elle ayrıştırarak ancak 4 saat 50 dk'da saman haline getirebildik. Eğer bunu başkasına yaptırsaydık cebimizden 540 lira gibi bir para çıkacaktı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Traktör bu süre içinde sadece 20 - 25 lt arası mazot yaktı.

Şanlı bayrağımızın fotoğrafını çekmeden olmazdı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Patozla yaptığımız ilk işin balya harmanı yapmak olması makine çalıştırma ve makine hakkında bilgi almamızı sağladı.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Büyük parçaların atılmasını sağlayan eleğin düzeltilmesi gerektiğini fark ettim. Eğer düzeltmezsek videoda görüldüğü üzere taneye kalın saplar karıştıracak.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu makineler artık çok kullanılmasa da bizim gibi küçük arazilere sahip olan ve küçükbaş hayvancılık yapanlar için bu makineler hala kullanılıyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Makineye ilerleyen zamanlarda mahsülü çuvala doldurması için boru tipi helezon yaptırmayı düşünüyoruz.

Bu da çektiğim video. İyi seyirler...
Aralık 22, 2016, 17:03:19
4
Gelişmiş Su Pompası Bu su pompası büyük ihtimalle Avrupa'da. Yüksek miktarda su pompaladığı için yüksek güç gerektiriyor sanırım. Ayrıca hidrolik olarak hareket eden boru da büyük kolaylık.Aralık 23, 2016, 12:27:11
1
Ynt: Manisa bağlarının "Sultan"ını 500 dolara boğdurmayalım! Abi hep aynı şeyler diyorsunuz diyeceksiniz..
Maliyetlerimiz çok yüksek..
4.50 TL'ye mazot mu olur?
Çuvalı 90 lira olan gübre mi olur?
İlaçlar, işçilik, ekipman vs. hep pahalı.
Ürettiğimiz ürünlerin fiyatları ise yıllardır aynı. Göstermelik zamcıklar yapılıyor bazen.
Bizim İran üzümlerini satmak yerine kendi üretimimizi artırmamız lazım.
Bağları sökmek isteyen amcaları ikna etmek lazım. Köprüleri, otoyolları yapanlara verdiğimiz garantiler gibi kar garantisi vermemiz lazım.
Bunu yapamıyorsak mazot, gübre gibi girdilere indirim uygulamak lazım. Yurt dışında üretim yapan çiftçilerle rekabet etme şansı verilmesi lazım.
Buna eklemeler yapmak mümkündür sanırım.
Manisalı abilerimiz bağlar konusunda daha aydınlatıcı olabilirler sanırım.

Aralık 23, 2016, 22:43:46
1
Genç Çiftçi Desteklemesi Kapsamında Verilen Simentaller Genç, fakir ve işsiz çiftçilere verilen simentaller bunlarmış. Bu fotoğrafları aldığım Eşref Şekerli'nin dediği gibi bunlar insanı çiftçilikten soğutur.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Sizin yorumunuz nedir?

Aralık 23, 2016, 22:50:17
1
Köylü Milletin Efendisidir. (midir?) Atatürk, Enver Paşa tarafından Sofya’ya askeri ataşe olarak gönderilir. Bulgaristan henüz 5 yıllık bir ülkedir. Üzgündür Atatürk İstanbul’dan gittiği için. Bir pastahane vardır Sofya’da. Diplomatik erkan, genel olarak o pastahanede kahvaltı yapmaktadır. Atatürk de orada yapar kahvaltılarını.

Bir sabah bir köylü girer pastahaneye. Bohçası vardır yanında, bırakır bir masanın yanına,oturur. Bir garson gelir,köylü süt ve kek ister. Garson ise köylünün pastahaneden ayrılmasını ister. İtiraz eder köylü. Birkaç garson daha gelip tekrarlarlar dışarı çıkmasını.

Köylü öfkelenir ve bağırmaya başlar. “Senin sattığın sütü ben üretiyorum, senin sattığın pasta, börek, çöreğin ununu ben üretiyorum. Peynirini, yoğurdunu ben üretip veriyorum. Pastana koyduğun meyveleri ben üretiyorum ve sen benim ürettiklerimi bana vermiyorsun öyle mi? Hayır çıkmıyorum ve kahvaltımı burada yapacağım” der..

Herkes suspus olur. Köylünün istedikleri masasına gelir, kahvaltısını yapar ve bir miktar parayı masaya fırlatarak çıkar ve gider.

Tüm her şeyi izler Atatürk. Küçük kareli not defterine şu notu düşer. “Bir gün benim köylüm de bu köylü gibi olursa millet olduk demektir “der ve ekler. “KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR”…


Sizce 2016 yılının sonunda köylü milletin efendisi midir? Ülkemizde hiç köylü milletin efendisi olmuş mudur?

Aralık 27, 2016, 15:57:59
2
Çiğ Süt Fiyatı 30 Ay Sonra İlk Defa Arttı. Çiğ süt referans fiyatı 30 ay sonra 6 kuruşluk zamla 1 lira 15 kuruştan 1 lira 21 kuruşa çıkarıldı.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatını belirlemek üzere yapılan toplantısından zam kararı çıktı. Toplantıda 1 Ocak-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay süreyle çiğ süt referans fiyatının litre başına 1 lira 21 kuruş olmasına karar verildi. Böylece çiğ süt referans fiyatı 30 ay sonra 6 kuruşluk zamla 1 lira 15 kuruştan 1 lira 21 kuruşa çıkarıldı.

İlk kez kaliteye göre fiyat belirlendi

1 Ocak 2017-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay süreyle geçerli olacak çiğ süt referans fiyatı için ilk kez kalite kriterleri de belirlendi. Buna göre yüzde 3.5 yağ oranı ve yüzde 3.1 protein içerikli çiğ süt için tavsiye edilen fiyat litre başına 1 lira 21 kuruş oldu.

Üretici, sanayici ve bakanlık temsilcilerinin katıldığı toplantıda sanayicilerden bazıları fiyat artışına karşı çıkarken bazıları; “Bu zammı 9 ay önce yapacaktık. Yapmadık.Çiftçinin çok büyük tepkisi var. Fiyatı artırmamız gerekir” diyerek zammın yapılmasında etkili oldu.

Üretici temsilcileri ise çiğ süt fiyatının 1 lira 30 kuruş olmasını istedi. Tarafların birkaç kez salondan çıktığı toplantının sonunda Bakanlık temsilcilerinin de isteği doğrultusunda çiğ süt fiyatının 6 ay süreyle 1 lira 21 kuruş olması kabul edildi.

Ali Ekber Yıldırım

Kendi yorumum 1.15 TLden zor satan, hatta satamayan çiftçi nasıl bu fiyattan satacak? Umarım bu zam havada kalmaz.

Aralık 27, 2016, 19:27:12
1
Ynt: "APHİPAR" Uygulaması... Fikri bey kolay gelsin. Sizin uygulamalarınızı hayranlıkla izliyorum. Çok başarılı bir seracısınız. Bu biyolojik mücadele yöntemleri aynı zamanda insan sağlığı için daha faydalı ürünler üretmenizi sağlıyor diye düşünüyorum.
Aralık 27, 2016, 22:14:25
1
Ynt: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları
teşekkür ediyorum,dışarda açık havada öylesine duran gübrelerin yanmış gübre olmadığı söyleniyor,bu yüzden bende herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordum,fidan dikim çukurlarında kullanacam ,bu yüzden bilgi alayım dedim,internette baktığım kadarıyla kireç ,üre vs eklenir diye yazılıyor ama ne derece doğru bilemiyorum,

Yanmış gübrenin elde edilmesi için gübrenin nemli ve havasız olması gerekir. Açıkta olan gübrelerde hava ile temas halinde olmayan, yani derinde kalan gübreler yanmış gübre haline gelir. İlk iletimde aklıma gelmemişti, gübreyi karıştırmak yerine silaj örter gibi naylonla da örtebilirsiniz. (Naylonla örtmek kepçesi olmayanlar için daha pratik.) Havasız ortamda çeşitli organizmalar aktif hale gelecek ve yanma işlemi gerçekleşecektir.

Aralık 28, 2016, 00:52:24
1
Ynt: Köylü Milletin Efendisidir. (midir?)
Paylaşım için teşekkürler.Gerçekden köylü bir grev yapsa 15 gün 1 tek çöp kadar mahsül satmasa anlarlar köylü ne demek ama maşallah kooperatifler,birlikler ve odalar da bizi sömürüyor.
Doğru dediniz. Köylüyü savunup kollaması gereken kurumlar köylüye kamçı vuruyor.

Aralık 28, 2016, 12:02:39
1
Ynt: Astronot yiyeceği tuttu, yoğun talep var!
Olayın bir diğer boyutu da damak tadı.Bulgur veya pirinç gibi tüketilebiliyormuş.Protein oranı çok yüksekmiş.Hangimiz akşam bir "kinoa pilavı" nın hasretini çekeriz ki?Ya da lokantaya gidince bunun protein oranı yüksek diye "Ustam! bizim döner kinoa üstü olsun" deriz :)

Hatırlarsanız yakın vadede bir de "altın çilek" fiyaskosu vardı. Akdeniz bölgesinde bir çok çiftçiyi mağdur etti bu bitki.İnsanlar gaza geldi narenciye ağaçlarını söküp bundan diktiler ilk yıl üç beş kuruş kar ettiler.Sonra? sonrası malum.
Altın çileği amcam ekelim dedi de ektik 10 da biz de. Biz karışmadık amcam ayarladı her şeyi. Ekim zamanı sulama vs. Zaten geç dikildi fideler çamurdan tarlaya girilmediği için. Haziran sonunda susuz tarlaya ektik hepsini. Kovayla can suyu verdim tek tek. Sonra kuyu kazdırıp pompayla damlama sulama yaptık. Çok güzel ürün vardı üstünde tam hasadına 2 3 hafta kalmıştı kırağı yağdı hepsi çöpe gitti. Olan bizden giden masrafa oldu. Tek faydası yeni sulama boruları ve filtre sistemi oldu. Bu da böyle bir anımdır.

Aralık 28, 2016, 13:56:33
2
Motor, Piston ve Şanzuman Nasıl Çalışır? (Çalışma Videosu) Arkadaşlar dün bu videoyu gördüm facebookta. Youtube da bulup sizlerle paylaşmak istedim. Videoda motor piston ve şanzumanın nasıl uyumlu çalıştığını göreceksiniz.


Aralık 28, 2016, 21:14:44
2
Ynt: Tarımla ilgili mizahi şeyler Ben Fatih Akçam için araştırmalarımı sürdürüyorum. Duyduğuma göre Akhisar'da bir ağa kızı varmış. Fatih abiyi oraya iç güveysi gönderelim. :)
Aralık 29, 2016, 13:17:57
1