toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1] 2
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Geumgang Çeltik Ekim Mibzeri

Ekim 19, 2016, 16:23:57
1
Ynt: Sertifikalı Tohumluklardaki Sertifika Rengi Hakkında Foruma hoşgeldiniz.

Elit : Beyaz zemin üzerine mor kuşak.

Orijinal : Beyaz.

Sertifikalı I : Mavi.

Sertifikalı II-III : Kırmızı.

Ham tohumluk : Gri

Not : Elit tohum sadece tohum üretimi yapan firnakarda bulunur. Çiftçilere orijinal dahil diğer tohumlar satılabilir.

Ekim 22, 2016, 23:06:47
1
Ynt: Sertifikalı Tohumluklardaki Sertifika Rengi Hakkında http://www.turktob.org.tr/pdf/yonetmelik/35.pdf
Ekim 22, 2016, 23:21:37
1
Kilosu 4 bin 500 TL! Yok satıyor... Kilosu 4 bin 500 TL! Yok satıyor...
RİZE (AA)
23 Ekim 2016 - 18:15Son Güncelleme : 23 Ekim 2016 - 18:23

Türkiye'de üretimine 2014 yılında başlanan ve bu yıl yaş çay sezonunda yaklaşık 600 kilogram üretilebilen beyaz çayda üretim az, talep fazla olunca yurt dışına ihracat yapılamıyor.

Yaklaşık beş yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından üretimine başlanan beyaz çayda ilk yıl 400 kilogram, 2015 yılında ise 350 kilogram üretim gerçekleşti. Günün ilk ışıkları ile güneş ışığına fazla bırakılmadan, yaş çayın beyaz tüylerle kaplı tepe tomurcuklarını özenle elle toplayan üretici, yaş beyaz çayın kilogramını 400-450 liraya satıyor. Özel yöntemlerle muhafaza edilerek üretimi gerçekleştirilen beyaz çayın 20 gramı 80 liradan, kilogramı ise 4 ile 4 bin 500 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

'TALEBİ KARŞILAMADA YETERSİZ'

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyaz çayda üretimin beklenen oranda artmadığını ancak talebin her yıl artış gösterdiğini söyledi. Arzın, talebi karşılayamayacak durumda olması nedeniyle zorlandıklarını ifade eden Erdoğan, "Aktarlar ve özellikle de doktorların önermesi ile talep karşılanamaz hale geldi. Bu yıl ikinci ve üçüncü sürgündeki beyaz çay üretimi ile talebin belli kısmına cevap verebiliyoruz. Üreticilerimiz artık, 'Ben kurutarak pazarlayayım, daha fazla para kazanayım.' mantığında hareket etmeye başladı." dedi.

Erdoğan, yaş beyaz çayı kurutma tekniğinin çok farklı olduğuna dikkati çekerek, bu çayın gün ışığı görmeden kurutulması gerektiğini anlattı.
Yüksek derece ısı görmediği için mikroorganizma da barındırmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ayrıca saklama koşullarının çok iyi olması lazım geldiğini söyledi. Erdoğan, beyaz çay üretiminin talep için yeterli olmadığını dile getirerek, "ÇAYKUR'da ve özel sektörde 300'er kilogram olmak üzere toplam 600 kilogram beyaz çay üretimi gerçekleşti. Yurt içi talebinin tamamını karşılayamasak da 2016 yılını rahatlıkla kapatabiliriz. Yurt dışı taleplere cevap veremiyoruz. Özellikle Fransa'dan gelen talepler var ve bunları karşılayamadığımız için geriye bıraktık." değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz çayda her yıl yaklaşık 300 kilogramlık talebin karşılanamadığının altını çizen Erdoğan, "Gelecek talepleri karşılayamayacağımız için ürünün tanıtımını da yapmıyoruz. Katıldığımız gıda fuarlarında ürünü özellikle öne çıkarmıyoruz. İyi bir tanıtımla yurt içi ve yurt dışından yılda 3 bin tona yakın talep gelir." diye konuştu. Erdoğan, bölgede yılda en fazla bir ton beyaz çay üretilebileceğini, bu yıl ise yaklaşık 600 kilogram ürün elde edilebildiğini yineleyerek, üretimin artması için kalıcı çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti. Beyaz çayın, müstahsil ve sanayici açısından son derece verimli gelir getirici ürün olduğunu aktaran Erdoğan, ayrıca sağlık açısından da değerli kabul edildiğini söyledi. Erdoğan, beyaz çayın sağlığa etkisinin tespiti noktasında çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, çok güzel sonuçlar elde edileceğine inandığı çalışmaları tamamlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

Ekim 25, 2016, 08:45:06
1
Azotlu Gübrelerin Ryegrass Üzerindeki Etkileri   Araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 2 yıl süre ile yapılmıştır.

  Kullanılan çeşitler:

  Gemini, tetraflorum ve Lolita çeşitleri.

   Azotlu gübre olarak amonyum nitratın (%33 N) 0 (kontrol), 4, 8, 12, 16, 20 ve 24 kg/da saf
azot dozları uygulanmıştır.

  Özet olarak şunları çıkarabiliriz:

   En uzun bitki boyu dekara 16 kg azot uygulamasından elde edilmiştir.
Çeşitlerin iki yıllık ortalama sap kalınlıklarına bakıldığında Tetraflorum çeşidinde 3.30 mm ile en ince, Gemini çeşidinde 3.35 mm ile en kalın, sap kalınlığı değeri tespit edilmiştir. Lolita çeşidinde ise 3.33 mm ile bu iki çeşit arasında sap kalınlığı değeri belirlenmiştir.

   En fazla sap kalınlığı dekara 12 kg azot uygulamasında, en ince sap kalınlığı ise dekara 24 kg azot uygulamasından elde edilmiştir.

   iki yıllık birleştirilmiş sonuçlara göre yeşil ot verimi Gemini çeşidinde 1551.8 kg/da, Tetraflorum çeşidinde 1557.8 kg/da ve Lolita çeşidinde ise 1625.4 kg/da elde edilmiştir. Azot dozlarının çeşitlerin dekara yeşil ot verimleri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Çeşitler değişen azot dozlarından benzer şekilde etkilenmişlerdir.

  Değişik azot dozu uygulamalarında çeşitlerin yeşil ot verimleri 845.4 kg/da ile 1931 kg/da arasında değişmiştir. En fazla yeşil ot verimi 4, 8 ve 12 kg/da azot dozu uygulamalarından sırasıyla 1927.4, 1931.7 ve 1931.7 kg/da olarak elde edilmiştir. En az yeşil ot verimi ise 24 kg/da azot dozu uygulamasından alınmıştır (Çizelge 5). Kontrole göre 4, 8 ve 12 kg/da azot uygulamaları benzer etki göstermiş, yeşil ot verimini ortalama %39.48 oranında artırmıştır. En yüksek azot uygulamasında (24 kg/da) kontrole göre %38.63 oranında azalış gözlenmiştir.

   Denemede ele alınan özelliklerden kuru ot verimine ilişkin iki yıllık ortalama değerler incelendiğinde, kuru ot veriminin çeşitlere göre 366.6-385.1 kg/da arasında değiştiği görülmektedir. En yüksek kuru ot verimi (385.1 kg/da) Lolita çeşidinden elde edilirken, en düşük kuru ot verimi (366.6 kg/da) Tetraflorum çeşidinden alınmıştır. Gemini çeşidinin kuru ot verimi (370.3 kg/da) ise bu iki çeşidin kuru ot verimi arasında gerçekleşmiştir. Kuru ot veriminde kontrole göre 4, 8 ve 12 kg/da azot dozu uygulamalarında benzer etkiler görülmüş, sırasıyla %40.51, %41.10 ve %38.59 oranında artış sağlanmıştır. 16 kg/da azot dozundan itibaren artışta azalma görülmeye başlamış, 20 kg/da azot uygulamasından kontrol ile aynı verim elde edilmiştir. En yüksek azot dozu uygulamasında ise kontrolden %30.55 oranında daha düşük kuru ot verimi alınmıştır.

   İtalyan çimi çeşitlerine uygulanan değişik azot dozlarının iki yıllık ortalama kuru ot verimlerine bakıldığında istatistiksel olarak önemli olmadığı görülmektedir. Kuru ot verimi değerleri 224.4-
455.9 kg/da arasında değişim göstermiştir. En fazla kuru ot verimi 4, 8 ve 12 kg/da azot dozu uygulamalarından sırasıyla 454.0, 455.9 ve 447.8 kg/da elde edilirken, en az kuru ot verimi (224.4 kg/da) 24 kg/da azot dozu uygulamasından alınmıştır. Azot dozu uygulanmayan kontrolden elde edilen 323.1 kg/da kuru ot veriminin 24 kg/da azot dozu uygulamasından alınan 224.4 kg/dan fazla
olduğu görülmektedir.

   Sonuç:

   Bu çalışma, Orta Anadolu bölgesinde kuru (sulama yapılmaksızın) şartlarda İtalyan çimi yetiştiriciliğinde daha yüksek verim ve kaliteli ürün elde etmek için kullanılması gereken azotlu gübre miktarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. İki farklı yılda yapılan bu çalışmanın sonuçlarına göre benzer şartlarda yapılacak yetiştiricilikle ilgili aşağıdaki önerilere ulaşılmıştır. Yağışın daha az olduğu ekolojilerde veya dönemlerde, 4 veya 8 kg/da azotlu gübre kullanmak, verimi önemli derecede attırmaktadır. Azotlu gübrelerin daha fazla verilmesi, verim ve kaliteye etki eden özelliklerde anlamlı bir yükselme sağlamadığı gibi, genel olarak yüksek azotlu gübre dozları İtalyan çiminde yem verimini azaltıcı etki göstermektedir. Yağışın nispeten iyi olduğu ekolojilerde veya dönemlerde 8 kg/da azotlu gübre kullanmak birim alandan en yüksek kuru ot verimi alınmasını sağlamıştır. Yüksek dozlarda (20 ve 24 kg/da) verilen azotlu gübreler, İtalyan çiminin ot verimini olumsuz yönde azaltıcı bir etkiye sahip olmuştur.


Tablolar şöyle:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Okumaktan sıkılmayanlar için pdf linki aşağıdadır.

https://drive.google.com/file/d/0B5Jexu4m3r2KMXFXd3ZCWGNwLVU/view?usp=sharing

Kasım 08, 2016, 21:38:56
1
Ynt: Bugday yeri hazirlamada tiller mi pulluk mu kullanmak daha iyidir Benim tavsiyem önce çizel sonrada ikileme niyetine pulluk, eğer buğday ekilecelse pullultan sonra kazayağı yada tiller.
Kasım 23, 2016, 16:07:21
1
Ynt: Tarımsal İşçi Ücretleri traktör şöförü : ortalama 100 tl (cebindeki cugara durumu ve gittiği kahveye taktığı borca göre değişkenlik gösterir)Kasım 23, 2016, 21:58:31
1
Ynt: Tescil Dışı Araziler
Bizim de en az 20 yıldır işlediğimiz benzer araziler var. Tapulandırmak için bir iki kez teşebbüs etmeye yeltendim ama prosedürün çokluğu nedeni ile vazgeçtim. Konu ile ilgili şu an nasıl bir yöntem izleniyor bilmiyorum ama bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var.

Vaybee sebazios ustadan fazla birşey biliyormuşuz :)

Neyse hemen bildiğimi ve prosüdürü anlatayım ( milli emlak kanununu o kadar iyi ezberledim ki bazen milli emlak memuruna gidince sen benden daha çok biliyorsun diyor )

Ustam öncelikle önünde 2 seçenek var.

1.cisi hak sahipleri için çıkacak  4-5 yılda bir 2b  kanununu bekleyip takip etmen, devletin hazine arsalarını işgalcilerine çok cuzi miktar'da satıyor.
Dipnot: Milli emlaka başvurup hak sahibi olduğunu resmi olarak kanıtladığın süreçte ihalesiz alımını yapabilirsin muhtar ile.

2.cisi Biraz Resmi kapıları eskitmeniz gerek ustam, normal prosüdür ile yol kat etmeye başlarsanız, minimun 1.5 - 2 sene beklersiniz, evraklar ne durumda bilginiz bile olmaz.
Lakin ; Öncelikle kullandığınız alana bir hatiracı götürüp ölçek sayısını bilmiyorum ama özel ölçekli bir tarla sınırları çizilerek ( yaklaşık maliyet 250 - 500 tl arasıdır )  haritacınızdan teslim aldığınız harita eki ile Milli Emlak bölümüne dilekçe verip memura evrakları elden takip edeceğim dedikten sonra evrakları 3-5 güne hazırlayıp size 7 resmi kurumu yazılan evrakları teslim eder,  Valiliğe kendiniz gidip valilik kaleminde havale ettirdikten sonra,  bakanlıklar ile  ilgili vali yardımcılarına evrakları paraflatarak ( o an içinizden dersiniz ki ulan bu il de ne kadar çok vali yardımcısı varmış dersiniz :) )  tek tek 7 kurumun evrak kayıt bölümüne  dosyanın girişini yaptırmanız ile tüm kurumların evrak giriş numarasını not ederek telefon ile takıp edebilirsiniz en uğraştırıcı kurum bölgenizde toplulaştırma varsa 3803 kanunundan dolayı İl tarım müdürlüğü ve Anıtlar kuruludur. Daha sonra evraklar milli emlakta toplandığında size evraklar tek dosya içinde teslim edilir ve haritacınıza teslim edilmek üzere yola çıkarsınız yaklaşık 20 dekar bi alanın tapu harcu 2.bin tl civarı    araziler tapulandıktan sonra,  arazi barem bedeli için milli emlak keşif memurları gelir,  parselin üzerinde  eğer ki bir taşınmaz varsa taşınmaz bedeli ayrı olarak hesaplanır. Arazi toprak barem fiyatı belirlendikten sonra ihalede önceliğin olduğu için sizi bir odaya çekip pazarlık ederler genelde istediğin aklından geçen fiyata alırsın :)
hiç ugraşmayın
çok para harcarsınız mahkeme vs vs
daha sonra karar olumlu çıksa bile devlet tekrar bozar en kötü ihtimal 2b olarak satar ilk harcadıgınız para boşa gider ki o para tyarlanın yarı parasını buluyor yaşadık bunu ve şuanda 2b olarak alacagız aynı araziyi  :D

Konunun mahkeme ile inanın hiçbir alakası yok, yanlış yol izlemenizden dolayı mahkeme ile uğraşmış olabilirmisiniz ?

Kasım 23, 2016, 23:05:49
1
Ynt: Tescil Dışı Araziler
ya köy boşlugu yada ormandır
bunlar dışında başka bi isimle bulunmaz  :D
orman yerleri yetişkin çam ağacıyla dolu zaten orada tarım olmaz. ormaniyenin yangın geçmesin diye açtığı bir hat var süreyimmi :D :D :D

Kasım 24, 2016, 00:03:19
1
Ynt: Buğday'da Ekim Zamanı ve Sıklığı Yılmaz öncelikle çok verimli bir konu olmuş ellerine sağlık . Diğer yandan bir iki konu var araştırmada tam aydınlatılmamış .Hatta bugüne kadar okuduğum tüm sıklık denemelerinde üzerinde  durulduğuna ilişkin bir ibare görmediğim.  Öncelikle kardeşlenme kapasitesi . Malum pehlivan kardeşlenme kapasitesi yüksek bir buğday . Daha düşük kapasiteli bir buğdayda ör (flamura 85) sonuçlar benzer olmayabilirdi. Ancak bana göre daha önemlisi m2 atılan tohum adedine uygun bir gübreleme yapılıp yapılmadığı... sanırım bu  sıklık denemesinde gübre sabit tutulmuş .
          Uzun yıllar önce fransızların dekara 35-40 kg buğday ekip bir ilaçlama marifeti ile kardeş sayısını azaltarak yüksek verim aldıklarını duymuştum.
           Bu yıl ben de 20 dekarlık bir deneme kurdum . Progen'in  Midas erkencisi olarak  sanırım önümüzdeki yıl piyasaya çıkaracağı Topkapı adlı bir çeşit ile  Glosa ve Massachio yu yan yana ektik .Bu tarlaya bitişik tarlalarımda Massachio ve Glosa geniş alanlarda nizami olarak ekildi. Ancak bu tarlada Massachio (43.4 gr)  ve Glosa(39/3) m2 1000 tane gelecek şekilde ektik . (Topkapı deneme için gönderildiğinden dolayı nizami ekildi) Taban gübresi aynı oranda arttırdık. Dekara yaklaşık 13.8 kg saf fosfor gelecek şekilde gübreleme yaptık. Üst gübrelemede ve yine ilaçlamalarda da aynı mantıkla hareket edeceğiz. Tabi ki maliyetlerde verimle kıyaslanacak Elbetteki bu tür denemeler tek yılda kati sonuç vermezler ancak yıllardır düşündüğüm bir husustu ve en azından bu yıl sonuçlarını göreceğiz

Kasım 24, 2016, 02:56:28
1
CLAAS Biçerdöver Fabrikası Harsewinkel/Almanya İyi akşamlar arkadaşlar, bu benim toprakbilgideki, taşıdığım konular dışında, ilk paylaşımım. Umarım devamı gelir:)

Çoğunuzun bildiği gibi yazın Claas biçerdöver fabrikasında staj imkanı buldum. 3 ay kadar süre Ar-Ge departmanında çalıştım ve bol bol gezdim bunun yanında. Bu paylaşımda size fabrikayı ve şehri tanıtmak istiyorum.

Fabrika, Almanya'nın kuzeybatısına, Düsseldorf'un 150 km kuzeyinde 25.000 nüfuslu Harsewinkel şehrinde kurulu durumda. O kadar büyük ki haritadan baktığımızda şehrin 4'te 1'ini kapladığını görebilirsiniz. 1912'de kurulan fabrika ile Harsewinkel küçücük bir köyken 25 bin nüfuslu bir şehir haline geldi günümüzde.

Fabrika'da Claas'ın Tucano,Lexion,Avero,Jaguar biçerdöverlerinin yanında Xerion traktör serisi de üretilmekte. Aynı zamanda Claas'ın yönetim binaları da bu fabrikada bulunmakta. Fabrikanın içinde herkes bisikletle geziyor, bi ucundan bi ucuna yürümek en az yarım saatinizi alıyor çünkü.

Fabrika içini çok fazla çekemedim, zira üretim hattında fotoğraf yasaktı ve Ar-Ge bölümüne özel kartla giriliyordu. Gizliliğe çok önem veriyorlar. Ben de fabrikanın dışını ve ana giriş kapısında bulunan Claas'ın amiral gemisi modellerinin sergilendiği, aynı zamanda eski modellerin bulunduğu bir müze içeren Technopark'ını çekebildim.

Fabrikanın dış tarafı ve ana cadde


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Fabrikayı şehirden ayıran küçük dere


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Genel müdürlüğün bulunduğu, aynı zamanda fabrikanın ilk inşa edilen binası


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Ailem ağustos ayında beni ziyarete gelmişti. Onları da gezdirdim fabrikada.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Fabrikanın ana kapısından içeri girdiğimizde sağ tarafta bahsettiğim Teknopark ve ileri tarafta yönetim binaları, arkasında da Claas yazısının olduğu bina fabrikanın üretim hattının başladığı yer.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Teknoparkın dıştan görüntüsü


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Ve içeri girdiğimizde bizi ilk olarak Xerion karşılıyor. Kendisi 500 beygirlik ortadan kabinli bir canavar traktör. Babamla boyumuz 2 metre ve anca tekerlek boyuna geliyoruz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Hemen yanında Claas'ın en büyük biçerdöveri Lexion 780 TT var. 12.5 metre tablosu ile kareye ancak yarısı sığabiliyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu da Lexion'un kokpit görüntüsü


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Tablanın 3 metresi sığıyor ancak kareye :D


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Lexion'un lastik palet opsiyonları


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Hemen yan tarafında da Claas'ın en büyük silaj makinesi Jaguar 980


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Jaguar'ın iç görüntüsü


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Mısıra ilk darbeyi vuran kısım


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Jaguar'ın dane kırıcı tasarımı


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Teleskopik yükleyici Scorpion ve yengeç yürüyüşü


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Axion 930 ve ot biçim ekipmanları


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Axion kabin içi


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Gelelim müzeye. Claas'ın kurulduğu günden bu yana ürettiği bazı modeller sergileniyor. Ayrıca bir çok video ve fotoğraf ile firmanın geçmişi anlatılıyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

1917 senesinde Claas'ın patentini aldığı ilk ürünü olan Strohbinder. Bir nevi biçer bağlar diyebiliriz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu da aynı yıllarda çıkardığı Pick-up modeli


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Claas'ın kısa bir süre ürettiği Jumbo traktör. 75 hp'lik motora sahip bir traktör.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Fabrikanın ilk kendi yürür biçerdöveri Europa


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Arkasında balyalama sistemi bile var.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Ve 60'lı yıllarda ortaya çıkan, Claas'ın yeşil rengini kullandığı ilk biçerdöveri Consul


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Claas'ın aldığı çeşitli belgeler


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz,


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu staj süreci bana aynı zamanda birçok dost kazandırdı. Fabrikada benim gibi staj yapan bir sürü üniversite öğrencisi vardı. Her akşam ayrı eğlence, etkinlik ile hiç canı sıkılmıyor insanın. Fotoğrafta da Güney Almanya'lı Matthias ile geçen haftaki Almanya gezimle Christmas Market'ta sıcak şarap içerken ben :D


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Hoşçakalın.

Aralık 07, 2016, 01:12:40
1
Aycicigini Sıra arası 50 cm eksek olurmu Selam arkadaşlar ayçiçeği ekim makinesinin sıra arasını 50 cm e ayarlasak olurmu

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Şubat 05, 2017, 19:20:03
1
Pnomatik Mibzerler İçin Tohum Hesaplama Aracı onumuz bahar, pnomatik makinalar durduklari yerden cikip ekim yapmaya baslayacaklar, tohum bayileri kac unite tohum lazim onu bilmek ister, her eve lazim pnomatik mibzerler ile sira araligi ve sira uzeri mesafeye gore bitki adedi , ve tohum ihtiyaci hesaplama araci cok basit bir haliyle hizmetinizde:

http://www.toprakbilgi.com/araclar/pnomatik-bitki.html

Şubat 13, 2017, 21:43:58
1
Ynt: Mısır Yetiştirmenin Püf Noktaları... İki kelamda ben ekliyeyim.
6 yıldır üst üste aynı tarlaya silajlık ekiyorum
Bu sene dekardan 9 ton aldım
Kendimce tecrube ettiğim noktalar. Hasat ettikten bir hafta sonra yedili çizelle traktörü baya zorlayacak şekilde mümkün olduğu kadar derin işliyorum.
Aralık ayı gibi uygun bir dönemde normal sürüyorum, üzerinde kış geçince toprak eleniyor
Sıra üzeri 18-20 cm ekim, taban gübresi olarak DAP
10 cm civarı ot ilacı, 20 cm gibi ara sürümü ve damlama sistemi kurumu
Her suda 33 nitrat ( geçen sene depomda vardı ) ortalama 6 günde bir 8 saat su
Mısır arsız bir bitki, düzgün çimlenme olduysa gerisi su ve gübre

Mart 29, 2017, 23:23:24
1
Ynt: Traktor arkasi jenerator
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-jenerator-50-kva-dizel-2-yil-garanti-reduktorlu-traktor-altarnator-418242199/detay

Ustteki urunu 5 lik dalgic pompasini calistirmak icin kullanabilir miyim.
60 kw isimi gorecek sanirim. Tek sorun devrini tutturmada sorun yasar miyim?
Demoraj akımı motorun ilk enerjilendiği anda, nominal akimdan çok daha fazla akım çekmesidir.
Yani 55 kw bir motor normal çalışırken 100 amper civarı akim çeker. Ancak bu motor ilk çalıştırılırken 300 ampere kadar akım çekebilir. Bu nedenle büyük motorlar tek kontaktör ile değilde, 3 kontaktör ile önce yıldız sonra üçgen çalıştırılır. Burdaki amaç kalkış anındaki akımı düşük tutmaktır. Önce her sargıya bir faz verilir, ayarlanan süre sonunda (5-10 sn) üçgene geçilir yani her sargıya iki faz verilir. Ama bu durum bile bizi kurtarmaz, kalkış akımını 250 amperin altına düşüremeyiz. Bunun için soft starter veya inverter(sürücü) kullanılır. Bu soft starter adındanda anlaşılacağı gibi yumuşak yol verir, motor bir anda tam yol almaz, yavaş yavaş kalktığı içinde çok akım çekmez. Bu şartlar altında 55 kw bir pompa için x2 güçte bir jeneratör rahatça iş görür. Ancak soft starter ucuz bir alet degil, inverter dahada pahalı, ayrıca bu aletler elektronik oldukları için dış ortamdan çabuk etkilenirler. Bence yüzü astarını geçer.
Devir konusu sorun değil, frekans göstergesi mevcut, 50 hertz e ayarlarsınız.
Kubilay kardeşim sende işi kapmışsın, ancak yıldız üçgen ve soft starter aynı anda olan birşey değil. Yıldız üçgen ençok kullanılan ve düşük maliyetli yöntem, soft starter veya inverter genelde yavaş kalması istenen yerlerde veya motor devrinin istenildiği kadar ayarlanması gereken yerlerde kullanılır. Yavaş kalkışta kalkış akımının az olması bir avantaj olur.

Olaki yıldız üçgen bir sistemi soft starter a çevirmek isterseniz mutlaka profesyonel bir yardım alın çünkü yıldız üçgende motor klemenslerinde köprü yoktur ancak inverter veya soft starterde üçgen köprü olması gerekir, ayrıca enerji tek kablodan gidecekse kablonun akım taşıma kapasitesine dikkat etmek gerekir. Yıldız üçgende motora iki kablo gittiği için her ikiside akım taşır.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-jenerator-50-kva-dizel-2-yil-garanti-reduktorlu-traktor-altarnator-418242199/detay

Ustteki urunu 5 lik dalgic pompasini calistirmak icin kullanabilir miyim.
60 kw isimi gorecek sanirim. Tek sorun devrini tutturmada sorun yasar miyim?

Nisan 04, 2017, 13:09:29
1
Buğdayda Herbisit Zararı Ekim tarihi: 10 kasım 2016

Tohum: seri 2013 ( ekmeklik beyaz)

Tohum miktarı: 24 kg/da

Taban gübresi: 40 kg/da 12.24.13+14so3

1.üst gübre: 13 kg üre ( 28 ocak 2017) kardesleme öncesi

2. Üst gübre: 13 kg üre ( 28 subat 2017) sapa kalkma baslangıcı

Herbisit: perun 75 wg + 50 ml 2.4 d-amin (27 mart 2017)

1.pas ve yaprak gübresi; bayer soligor+magnezyum sulfat+potasyum sulfat+ çinko sülfat( 250 gr/da) + üre 500 gr/da
(30 mart 2017
 
20 dekarda bu tohum ekili diğer tohumlarda( zümrüt, adana99, özkan) hicbir sorun olmadı ama bunda bitkide herbisit zararı olustu
Son resimde soldaki tohum gokkan sagdaki tohum seri2013Nisan 04, 2017, 20:35:22
1
Gübre Eritme Makinası (Fertilizer Melting Machine)
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Merhaba arkadaşlar,

Yaprak gübresi hazırlığının yorucu kısmını kolaylaştırmak, uzun süren eritme kısmını hızlandırmak için bozuk olan jet pompayı yaptırdım (100 TL) klape (13 TL) haricindeki her şey elimde mevcut olduğu için boru kaynağını falan yapıp çalıştırdıktan, bunu daha önce yapmadığıma pişman oldum.

İlk etapta basmanın ucu tek çıkıştı eritme hızı memnun etse de daha hızlı olabilir diye fikir alışverişleri falan derken 8. fotoğraftaki parçayı yaptım.
son parça ile iki çıkış ve tankın içerisinde girdap şeklinde hareket erimeyi çok hızlandırdı.

30 kg granül üreyi max. 10 dakikadan kısa sürede eritiyor.

En zor eriyen potasyum nitrat ayrı deneme fırsatım olmadı ama karışımların içerisinde potasyum nitrat olduğunda (örn;çinko,demir,magnezyum,üre,potasyum) süre 15 dakikaya kadar çıkabiliyor.
Belki daha kısadır ama ilaçlamaya çekerken emin olmak için 15 dkka tuttum.

Sonuç olarak işin yorucu ve uzun olan kısmını makine yaptığı için bize sadece karışımı tartıp hazırlamak kalıyor.
İlaçlama makinelerinin emme hızı da aşağı yukarı 10 dakika veya az daha kısa olduğuna göre uzun süre beklemeden hazırlamış oluyoruz.


Haziran 11, 2017, 03:00:57
1
Ynt: Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık Fatih kardeşim makinaları güle güle kullanın.Toprak altı gübreleme için çok araştırdım.Yüksel'e niyetlenmiştim ama gübreleme için Pehlivan omca pulluğu (karık açma ucu ile açıp - ters açı verilmiş düz uçla kapama ) şeklindeki programımı devam ettirmeye karar verdim.Bu hafta 13-24-12 so3-zn-fe ile aç kapa yapacam,paylaşırım.
Yılmaz hocam zaten şaka olduğunu belirtmişsin ama gerçekten bunlar küçük hesap.En iyi gresin kilosu 15 tl ama 200 L varille alınca 5 tl ye gelir.Yarım kilo bassan bir aletine ne tutar?
Makina üreticilerinin böyle ufak işlerle uğraşmaması lazım.
Rotatillerin rulmanlarına gres basmıyorlar biz neyi konuşuyoruz, ört ki ölem.

Mart 13, 2018, 22:16:28
1
Ynt: Monsanto / Roundup Star !.. ( Küresel Gıda Hakimiyeti ) Gyphosate, ozellikle de round up bence canavarlastirilan bir olgu, evet glyphosate Kaliforniya'da karsinojen listesine alinmis olabilir, ama mesela peynir ekmek gibi her fungal hastaliga kullandigimiz ornegin tebuconazole yillardir o listede.
Mart 28, 2018, 17:17:55
1
Ynt: Motorin Fiyatları Beklenen zam gelmiş, detayı aşağıda linkte yer alıyor.

Özetle benzine 16 kuruş, motorine 20 kuruş.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-arac-sahipleri-dikkat--ekonomi-2811411/

Ocak 14, 2019, 18:01:55
1