toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Yem Bezelyesi Yetiştiricilik Denemesi Hoca'mızdan mesaj var:

Alıntı yapılan: eates
Sayın çiftçilerimiz ve meslektaşlarım,
Netteki bu siteye gerek araştırmalarım gerekse de devamlı arazilerde çiftçilerimizle olmam dolayısıyla pek sık girip cevap yazamayabilirim. Bu sebeple daha önce yazmış olduğum cep telefonumdan arayarak sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Derste, yurtdı şında olmam veya diğer sebeplerden dolayı aramanızı açmayabilirim ancak sonradan size dönüş yapacağıma emin olabilirsiniz.

Yeşil gübre olarak, Haziran sonunda yağışların kesildiği ve bitkinin mart sonunda ekildiği düşünüldüğünde sadece yem bezelyesi değil diğer baklagil yem bitkilerinden arzu edilen sonucun alınması bitki boyu yani toprak üstü bitkisel kütle miktarı yetersiz olacağından mümkün değildir.

Bir kez daha tekrarlamak gerekirse tek yıllık baklagil yem bitkileri çiçeklenme dönemlerinde toprağa sürülüp karıştırılarak yeşil gübreleme yapılabilir, karıştırılan bitkilerin hızlı şekilde çürüyebilmeleri içinde toprakta yeterli nem bulunmalıdır. Bu nedenle çiçeklenmeden sonra sürüm yapıldığında yeterli yağış olmaz ise istenen sonuç alınmaz. bunun için sulama yapmak gerekir buda maliyeti artırır tavsiye etmem. Yanmış ahır gübresi kullanımı daha mantıklı görülmektedir.

Bunun yanında toprak organik madde oranını artırmak için ilk adım olarak diğer ekilen bitkilere uygulanan suni taban gübrelerinde de mutlaka organomineral yani organik dolgulu suni gübre kullanımına da geçmekte fayda vardır. dekara her yıl 100 kg gübre kullandığımızı varsaysak bunun içerisindeki bitkinin kullandığı besin maddesi miktarı maksimum 40-65 kg dır. 65 kg da DAP için geçerlidir. Diğerlerinde 40 kg ı geçmez. geri kalan 60 kg dolgu malzemesidir. Dolgu maddeleri dolamit gibi kireçtaşı içerikli veya diğer kayaçlardan elde edilen malzemelerdir, toprakların yapısını bozma ve çoraklaşmasına neden olmaktadırlar.

10 yıl aynı alana 100er kg gübre attığımızda yaklaşık dekara 600 kg bu maddeleri uygulamış oluruz, bunun yerine organik madde dolgulu organomineral gübreleri kullansak 10 yılda 600kg organik madde vermiş oluruz. Aynı tarlalarımızı kaç yıldır işliyoruz biliyorsunuz. Ünlü bir patates cipsi firması ülkemizde anlaşmalı patates üretim alanlarında en başarılı sonucu aldığı için organomineral gübre kullanmaktadır. Ahır gübresi yanmışsa dekara 2-4 ton uygulanmalıdır.

Son olarak, fiğdeki destekleme yem bezelyesinde de mevcuttur.
Herkese bereketli bir yıl dilerim.
iyi çalışmalar


Ağustos 26, 2016, 01:32:22
1
Ynt: Sitenin Eğitim Düzeyi
Arıcılık, hele gezer usül İle yapılanı en merak ettiğim hayvancılık türlerinden biri. Umarım muvaffak olursun.

Ülke olarak üç kuruşa damacana İle sahte bal satılan bir buhran atlattık. Şu an İçin ders de çıkardık gibi duruyor. Bu noktadan sonda balın değeri bir daha o derece yerlere düşmez diye umuyorum.

Teşekkür ederim.

İşini hakkıyla yapmak, hileye başvurmamak, yemeyeceğin-içmeyeceğin bir şeyi başkasına yedirip içirmemek, işinde yenilikçi olmak ve en önemlisi işini sevmek başarıyı getiriyor. Buna inanıyorum ve bu şekilde yapmak istiyorum. Ve tabi, doğrudan tüketiciye ulaşmak hedefindeyim. Aracıların ağzından çıkacak 3 kuruşa göre hayatımı belirlemek istemiyorum.

Şuan iş teklifleri alıyorum ama masa başında çalışmak, emir komuta sisteminde yaşamak bana çok zor geliyor. Geçen gün bir holdinge iş görüşmesine gittim. Ortam güzel, maaşı iyi, arabalar filan son model ama bana zerre kadar uymuyor. Bunaldım 2 dakikada :D. İş görüşmesinden çıkar çıkmaz, köyde aç da yatarım ama bu işe girmem dedim :D. Elim ayağım titriyor. Gül bahçesinde bile olsa, adam orayı sevmiyorsa hastalanır. Bendeki de böyle bir şey. İçim daralıyor, eriyormuşum gibi hissediyorum.

Hastalanırsam güvencem olsun, param olsun diye sevmediğim, stresli bir ortamda çalışacağıma, hastalanmayacağım yerde yaşarım, çok daha az kazanırım ama bana yeter diyorum. Çünkü hastalıkların en büyük sebebi stres.

Ben üniversiteye kadar doğru düzgün hastalanmış birisi değildim. Üniversite stresli geçti. Açıkçası sevmiyordum. İmkandır, avantajdır dedim, dişimi sıktım 4 senede bitirdim ama bu sürede kaç hastalık çıktı sayamadım. Çoğu da hayatımı etkileyecek hastalıklar. Bu sebeple stresten uzak durmak istiyorum. 5 tavuk, 2 inek bile yeter bana diyorum. Tabi bunları geliştirmek de istiyorum ama kontrolüm dışına da çıksın istemiyorum. Yani fabrika gibi işleyen bir işletme değil de hobi gibi idare edilen bir işletme düşünüyorum. Bütün işlerini tek başıma bile yapabileyim istiyorum.

Buradan üniversiteye gidecek arkadaşlara da bir kaç tavsiyede bulunayım. Öncelikle hedefinizi, sevdiğiniz işi belirleyin. İşlere para gözüyle kesinlikle bakmayın. Sevilerek, hakkıyla yapılan her işte para kazanma potansiyeli de vardır. Önemli olan kriter; işi sevmeniz ve ben bu işi yapmak istiyorum demeniz. Bölüm tercihlerinizi de bu doğrultuda yapın. Bu tercih meselesi, lisede başlıyor aslında. Türkçe-matematik, Matematik-Fen, Sosyal bilimler diye ayrılıyor. Ben veteriner olmak istiyordum fakat Türkçe-matematik tercih ettiğim için Fen görmedim. O zamanlar beni yönlendiren olmadı. Arkadaşlarım Türkçe-Matematik seçti diye ben de bunu seçtim. Şimdi onun pişmanlığı var. Burada çocuğu lisede olan, üniversiteye hazırlanan büyüklerim de var. Onlara da yazmış olayım bunu. Kesinlikle çocuklarınız, sevdiği işi, mesleği belirlesin. Siz de o doğrultuda yönlendirmenizi yaparsınız. Benim şuan kardeşim var. Hata yapmaması için elimden geldiğince takip edip, yönlendirmemi yapıyorum. Sevmediği işte çalışsın istemiyorum. Asıl amacım bu.

Ocak 19, 2017, 23:21:13
1
Ynt: Tarla tipi ilaçlama makinası kullanımı hakkında bilgi...
Sa. Dekara düşen ilaçlı su sabitmi kalıyor. Hızın yükselmesi azalması sorun olmuyor mu.
Pompa ve regülatör uyumunun faydası şu.

Siz regülatörden istediğiniz basıncı ayarlıyorsunuz. Artık motor devri 1.000 de olsa 2.000 de olsa bir memeden dakikada atılan su sabit oluyor. Örneğin x basınçta 40lt/dk su atıyor ve sizde dekara 40lt su atmak istiyorsunuz diyelim. İs genişliği 10m dersek sizin dekara hedeflediğiniz suyu atmak için hızınız 100m/dk yani 6km/saat hızda gitmeniz gerekiyor. Bu hızı hangi vites ve devirde yakalıyorsanız o şekilde ilerliyorsunuz. Devir yüksek gelirse regülatör basıncın artmasına müsade etmeyecek ve fazla suyu depoya geri verecektir.

Nisan 14, 2018, 14:19:02
1