toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Timac Agro ürünleri hakkında Pahalı bir gübre. İçeriği de maalesef zayıf. Şahsen kükürtlü 20-20'yi bu ürüne tercih ederim.

10 azot (ki amonyum azotu, yani dönüşüm sırasında muhakkak amonyak açığa çıkar, yanı "tohuma zarar vermez" iddiası çok inandırıcı değil gibi)
10 fosfor.
20 kükürt.

Kükürtlü 20-20'de ise

20 amonyum azotu
20 fosfor
25 kükürt.

(Çinko ve bakırı saymıyorum, 1000'de 1'lik rakamları hesaplamaya katıp "var" demek hem etik, hem de doğru değil.

Eylül 02, 2016, 01:11:11
1
Ynt: Streçli (Kombi) Rulo Balya Makineleri ve Paketleme Maliyetleri? Bilgileriniz için teşekkürler.
Şahsen yerli makinalarla bu işler biraz zor. Çünkü bir tane paketleme makinası ve traktör, bir tane streç sarma makinası ve traktör,yapılan balyayı yüklemeye traktör tarlaya tek seferde en az üç kere girmek demek.Ve bu arada birde zamanla yarış var.Malum hava şartları...

Söylediğiniz gibi bu makinaların kralı Krone. Benim niyetimde olan makina ise Krone Comprima  cf 155 xc .Ülkemizde ise yaygın olarak  Comprima   yaygın olarak kullanılmaya başlandı.Silaj yapılacak otu haşbaylı sistem doğrayıp, içine inokulant sıkıp,  yaklaşık 170 bar gücünde sıkıştırıyor. Arkasından ise streçleyip tarlaya bırakıyor.Onun için ne kadar hızlı iş yaparsa makina o kadar çok balya yapılır.

İlk olarak 2.el comprima almayı düşünüyorum.Yaklaşık 40.000-45.000€ arasında değişiyor.

Bakımını zamanında yaptıktan sonra çok fazla arıza vereceğini de sanmıyorum.

Peki bu makinanın amortisman süresi ne kadar olur?Yılda kaç balya yaparsak kendini amorti eder?

Bu makinaların müşteri potansiyeli  nasıldır?Çiftçimizin paket silajı hakkında yaklaşımı nasıl olur?


Nisan 08, 2017, 16:28:41
1
Ynt: Streçli (Kombi) Rulo Balya Makineleri ve Paketleme Maliyetleri?
İkinci el makine, adı üstünde. Bu yüzden aldığınız makinenin kaç saat çalıştığı, hangi parçanın ne kadar aşındığı değişkendir. Amortisman da değişken olacaktır. Kimse size bunu net söyleyemez. Dışarıya iş yapacağınız için, bölgenizde yeterli miktarda silajlık ekim var mı? Varsa çiftçileriniz bu silajı, endisi mi yapmak ister yoksa, ot kurusa da çürüse de silaj yaptırmaya yanaşmaz mı? siz ona bakın ve ona göre karar verin. Her şeyden önce sizin iş yapacağınız miktarda yeteli yem bitkisi ekimi var mı?
Çiftçi için silaj, silajdır. Paket olmuş, silaj çukurunda silajlanmış pek fark etmez. Hatta silaj kalitesine bile çoğunlukla dikkat etmez. Maliyeti hangisi daha çok işine gelirse ona bakar. Kendi silaj yapma yolu yoksa, mecburen, paket silaj işine gelir.
Diğer yönü ise sizin ikna, ve pazarlama beceriniz ile ilgilidir. Birkaç ton deneyip, memnun kalırsa pazarınız devam eder.
Bölge olarak artık her önüne gelen adam yonca ekmeye başladı.Hatta bazıları sigortalı bir işte çalışıp ek gelir olarak yonca üretip satarak ek gelir sağlıyor.Ekilen yoncadan 7-8 biçim alınabiliyor.Bunun yanında Eşref şekerli sayesinde birçok kişi reygrass ekmeye başladı.Ben kendi yoncamı reygrasımı bile silaj yapacak bir makina bulamıyorum.Sadece bazı yerlerde çelikelin ot silajı makinaları var.Onlarda bitikiyi ayakta silaj yaptıklarından dolayı bütün yonca silajlarını  bozuluyorlar.Dere yatakları hep çürük yonca silajı dolu. :-[ :-[

Örneğin şu an yoncalar büyüdü ama hava olaylarından dolayı biçilemiyor.Meteoroloji 17 nisana kadar yağışlı gösteriyor. Sadece ben değil hiç kimse biçemiyor.Hadi  yoncayı biçtik diyelim kuruması için en az 8-9 gün lazım.
Ama reygrası biçtiğimizde bu mevsimde kuruması imkansız.Mecburen yeşil yeşil biçip yediriyoruz.
Ama paketleme makinası olanlar bir kere biçti kaldırdı bile.

Nisan 08, 2017, 20:14:45
1
Ynt: Fransa vs Türkiye, Tarım Sektörlerinin Karşılaştırılması Sadece 1 milyon kişi ile 58 milyar euro luk tarım ihracatı yapıyor,40 milyon hayvana (sığır,koyun,vd) besliyor,24 milyon ton süt üretiyor, dekardan 750 kg tahıl kaldırıyor.
Verimlilik diye buna derim.

Mayıs 16, 2017, 19:40:26
1
Slajlik Mısırda Yaprak Gübresi Uygulamalari Veritabanı Ağalar burada yaptığımız uygulamaları yada yapmayı arzu ettiğimiz, keşke böyle yapsaydım dediğimiz reçeteleri paylaşalım.

Ben baslim öncelikle dekara

300 ml humik asit, Çinko sülfat uyguladım geçen yıl. 

Pas geçtiğimiz 10 sıraya göre en az 30 cm fark vardı.

Tabii ki yeni fikirlere uygulamalara açığım.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mayıs 24, 2017, 23:58:45
1
Ynt: DUT AĞACINDA KURUMA YARDIM Bu durum bir nevi kanser gibi. Agacin yukunu hafifletip bu sayede guclenmesini sagliyacagiz bu islemle.
Haziran 08, 2017, 22:32:43
1
Ynt: Son sistem sulama Sistem iyi. Ancak benim dikkatimi çeken konu, sistemin anlatılması için hazırlanmış olan animasyon. Kurgusundan toprak dokusuna, traktörden bıraktığı ize, bitki tasarımlarından müzüğine, vs... her şey muntazam hazırlanmış. İzleyenin aklında da ürünün işleyişi ile ilgili soru işareti kalmıyor.

Sahnelere bakınca, asıl uzmanlığı bilgisayar oyunları hazırlamak olan bir ekipten çıkmış muhtemelen. Her kim hazırladı ise tebrik etmek lazım.

Ağustos 23, 2017, 14:37:31
1
Ynt: Arıcılığa nasıl başlanır? Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Sizi temin ederim ki önümüzdeki yaz bir koloni sahibi olacağım.

40 tane kadar çeşitli meyve ağaçlarımızın olduğu bir bahçemiz var, yaz başında mutlaka ipini koparmış oğullar geliyor. Alacak birilerini bulmakta zorlanıyoruz. Onları evlat edineceğim. Tabi bu işe girişirken mutlaka profesyonel destek almam gerekiyor. Hiçbir bilgim olmadığı için uzak duruyordum, paylaşmış olduğunuz bilgiler ve görseller sayesinde biraz ısındım bu konuya.

Eylül 06, 2017, 15:03:39
1
Ynt: Arıcılığa nasıl başlanır? Bu arada bizim yeni kolonimizde aynı mantık devam ediyoruz. Ancak onun ana arısı henüz yeni olduğu için 4 çerçevenin üstüne çıkması daha 1 ila 1 buçuk aylık zamanı bulur. O yüzden onu biraz kendi haline bırakacağız.

Kat attığımız koloni ise dediğim gibi 15 çerçeveyi doldurması biraz zaman alacaktır. Ancak doldurduktan sonra yeni çerçeve vereceğimiz zaman bu sefer 2 çerçeve birden vereceğiz. Çünkü arı nüfusu oldukça fazlalaştı gelişim buna paralel olarak çok daha hızlı olacaktır.

Şimdiye kadar genelde google'dan konuya uygun görsel bulmaya çalışmıştm birazda benim arşivlerden göstereyim :)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bunlar benim kovanlardı arka planda gördüğünüz tepenin yamacında ki merayı da önümüzde ki sene kuzu besiciliğine geçtiğimde kullanacağım :)

Görselde ki gibi arıların artık çok daha fazla çalıştığını sayılarının gözle görülür bir şekilde fazlalaştığını fark edeceksiniz. Artık ana nektarı akımını bekleme zamanı :)

Çerçeve ekleme mantığımız hep aynı. Arılar son çerçevenin üstünü kapatana kadar bekliyoruz ve yeni çerçeveyi öyle veriyoruz.

Bu arada şunu da belirtelim Mevsim güzel gittiğinde bizim nisan ortası veya sonuna doğru kat verdiğimiz koloni mayıs sonuna veya haziran ayının ilk haftasında bir kat daha isteyecektir. Yani kolonimiz 3 katlı olacaktır. Fakat bu sefer üçüncü kat atarken yukarıya yavrulu çerçeve almıyoruz. 20 çerçeveye ulaştıysa kolonimiz üçüncü kata sadece 2 tane ham petek verip bekliyoruz.

Eğer kolonin geçekten üçüncü kata ihtiyacı varsa o petekleri kabartmaya başlayacaktır. O zaman arının üçüncü kat ihtiyacı olduğunu anlıyoruz.
Üçüncü katta çalışmak daha basit ikinci katta ki yavru olmayan ballı çerçeveleri üçüncü kata alıp 12 ve 19 numaralı yerlere ham petek veriyoruz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Şimdi bal akımında çerçevelerin durumları nasıl bir değişe giriyor biraz görelim

Öncelikle haziran itibariyle ya da biraz rakımı yüksek yerlerde haziran sonu itibariyle çerçevelerin şiştiğini ve üst kısımlarının beyazladığını görürsünüz. İşte bunlar ana nektar akımın başladığının işaretleridir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çerçeveleri kaldırdığınızda ise oldukça ağırlaştığını da fark edeceksiniz.

Yine ikinci katta bulunan çerçvelerde ise hiç görmediğiniz kadar yoğun bir yavrulama olduğunu da göreceksiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

İşte tüm bunlar artık koloninin nektar akımına hazır olduğunun göstergeleridir.

Bu saatten sonra yapacağımız tek şey arada oğul kontrolü yapmak ve çerçeve isteklerine hemen cevap vermek.

Eğer çerçeve isteğini heme karşılamazsanız benim gibi böyle manzaralarla da karşılaşabilirsiniz :)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kovan kapağını her açtığınızda bal kokusu anında sizi cezbedecektir :)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Birde size bir tavsiye.

Mayıs sonuna doğru bizm kasnak dediğimiz 1 çerçeveyi de mutlaka verin

Nedir bu kasnak?


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu şekilde çok ince ağaçtan yapılmış kasnaklar arı malzemesi satıcılarında bayada ucuz bir şekilde bulunuyor. Boş bir çerçevenin ortasına bunları zımbaladıktan sonra kolonimizde ikinci katta 12 veya 19 numaraya veriyoruz. İsterseniz daha erkende verebilirsiniz

arılar burada kendi peteğini örmeye başlıyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Ana nektar akımında çerçeve uygun bir yerde olduğunda arılar kendi ördüğü bu kasnakların içine aşağıda ki gibi bal doldurup güzelce sırlayacaktır.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Bu ne içindir?

Piyasada duymuşsunuzdur karakovan balı diye

İşte karakovan balının kendisi budur. Kovanın illa kara olması ya da sepet olması önemli değildir. Önemli olan arının peteği ile birlikte içine balı koyup sırlamasıdır.

Yani şöyle diyeyim mesela peynir ya da tereyağı yapacaksınız tüm malzemeleriniz doğal olduktan sonra ister çadırda otururken yapmış olun isterseniz prefabrik evde değişen bir şey olmayacaktır. Bu kasnak bal içinde aynı şey geçerlidir.

Eylül 09, 2017, 19:12:50
1
Ynt: Kate Buğdayı ve Taşkent Yem Bezelyesi Hocam tohum miktarı konusunda değişik denemeler mevcut. Bence dönüme 6-8 kg buğday, 10-12 kg bezelye olmalı. Bu yıl bu şekilde ekim yapacağım. Dönüme 15 kg kadar DAP ile ekim yapmayı planlıyorum.
Şubat civarı 10 kg da üre atacağım. Benimde yer Hayrabolu.

Geçen yıl 1600 m2 deneme için ektim ve 44 balya yaptı (25-30 kg arası) bu yer köy içinde arsa olduğundan sebep hayvan gübresi vardı.

En iyi verim tritikale ile oluyormuş ama benim tohumcu bojana buğdayı ile ekmeye teşvik ediyor. Yarın kesin kararı vereceğim.

Ekim 11, 2017, 22:01:02
1
Ynt: Kate Buğdayı ve Taşkent Yem Bezelyesi Şubat ayında toprağa girilmeye müsait bir zamanda tek uygulama 15-20 kg 26 Can yeterli.

*****************
Geçen sene tanelik bezelye+buğday karışımı ektiğim alanda felaket papatya çıktı. Bunun ot ilacı var mı? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ekim 31, 2017, 20:49:13
1
Ynt: Kate Buğdayı ve Taşkent Yem Bezelyesi Dün yem bezelyesini arpa ile birlikte ektim. Dekara 12 kg yem bezelyesi, 9 kg arpa attım. Taşkent yem bezelyesi ve Ramata cinsi arpa kullandım. Tabana dekara 25 kg 20.20 kullandım.
Kasım 01, 2017, 22:18:35
1
Ynt: Ryegrass Yetiştiriciliği Çiftçi TV Tarım Aktüel
Adam diyor ki yılda 3 ürün alıyoruz. Eylülde ryegrass ekiyormuş  ryegrass dan 3 kere biçip sonra da arkasından 2 sefer mısır alıyormuş. Ya ryegrass ı hangi al kaldırıyorsunda arkadasında ne zaman mısır ekip hasat edip tekrar mısır ekiyor sonra tekrar ryegras ekıyorsun aklım almıyor yada ben anlamadım. Bana bunu tarih vererek acıklayacak var mı?
Ryegras için bilemem de buğday silajı+2 mısır alınabiliyor. Bu konuda bilgili olan arkadaşımız @sadesoda .

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Kasım 27, 2017, 20:16:31
1
Ynt: Toprak PH'nı Kükürtle Düşürebilir miyiz? Valla çok güzel anlatmışlar ama bir şeyi hep es geçiyor bu sıvı kükürt satan arkadaşlar
Yüzde 1 lik kükürt ihtiva eden  bir su kükürt karışımını dekara 100 litre atsanız dekarda 1kg kükürt atmış olursunuz
Ama toz kükürt de dekara 10 kg atarsak dedikleri gibi 5kg mı büyük tanecik olup çalışmasa 5kg çalışacak
Birde burdan düşün

Aralık 17, 2017, 00:08:41
1
Ynt: Toprak PH'nı Kükürtle Düşürebilir miyiz? Toz kükürt en iyi çözüm. Bu konu ile ilgili başka konular da forumda mevcut. Ayrıva köy tv'nin growtech fuarının programını izlerseniz kükürt üreticisi bir firma yetkilisi en iyi çözüm toz kükürttür demişti. Sıvı  k
kükürtü özel durumlarda tavsiye ediyoruz demişti. Sıvı kükürt atıp paranızı boşa harcamayın. 2 3 yıl periyodik olarak toz kükürtle istediğiniz sonucu almaya daha çok yaklaşırsınız.

Aralık 17, 2017, 00:16:08
1
Ynt: Toprak PH'nı Kükürtle Düşürebilir miyiz?
Hayır bir de bu sıvı kükürt - pH tablosunu paylaşan arkadaşlara şunları sormak lazım:

1-) Sıvı kükürt - toprak pH ilişkisi üzerine yapılmış yerliyi geçtim, yabancı dahi doğru düzgün bir bilimsel/akademik çalışma yok iken, bu tablodaki verileri nereden temin ettiler. İddialar işkembe-i kübradan mı geliyor? Yoksa bir dayanağı var mı? Varsa paylaşabilirler mi?

2-) Kükürt’ün pH’ı düşürürkenki çalışma mekanizması malum. Topraktaki hidrojeni dengeliyorlar. Hali ile olumlu sonuç için miktar çok önemli. Bir bakıma “Ne ka sülfür, o ka aisidik toprak” desek yanlış olmaz. Keza pH’ı bir puan indirmek için +100 kg toz kükürt gerekiyor. 1.5 puan için 150 kg.

Bakın, düşüş kükürt miktarı ile orantılı. Burası önemli.

Hal böyle iken 2.5 litre (içeriğindeki kükürt miktarı dahi belirtilmemiş ki olsun olsun %20’dir. Daha fazlası koyu olur) sıvı kükürt aynı işi nasıl yapıyor?

3-) bu sıvı kükürtlerin içerik miktarları, ürün kataloglarında dahi açıklanmıyor. Neden?
nanoteknoloji ve quantum teknolojisi kullanılarak üretilmiştir :)
biz de bilmiyoz ya fizik mizik salla gitsin
Quantum kükürt işine girelim bence
Markası da quantum kükürt olsun
Nano boyutta kükürt yaptık quantum teknolojisi ile litrelik şişeye 50kg kükürte eş konsantre kükürt koyduk deriz
Nasıl olsa takip edeni yok
Geçen defaki arkadaş biraz soru sorunca bir daha uğramadı ama
Bana da sormazsınız değil mi  ;D ;D ;D

Aralık 17, 2017, 01:07:51
1
Ynt: Çiftliklerde Güneş Enerjisi Nasıl Kurulur, Maliyeti Nedir? / İzle Feyz Al
Yatırım maliyetleri maalesef yüksek Küçük cifciye hitap eden bir sistem değil ...
Şekerli beyin amacı bilgiyi satmak
Şekerli kendi doğrularını satıyor.söylediklerinin çoğunun uygulanabilirliği yok yada söylediği gibi rantable değil.şekerli modern dolandırıcı bigün ne demek istediğimi herkes anlıycak .. ülkemiZ bu yüzden ilerlemiyor ticari çıkarlar herşeyin önğne geçiyor .. çiftçi çiftçiyi hayvancı hayvancıyı kıntimine getirdimi düdüklüyor.adam humik asit üretmek çok maliyetsiz diyor .. sözüm ona hümikci öyle basit bişey değil yaptığın olmaz diyor .. sanki kendi keşifiymiş gibi lanse ediyor , ordan geçelim alete hiç arge yapmadan kopyala yapıştırla ekipman yapıyorlar bi gram eleştiri yapmadan orjinalinden pahalıya satmaya çalışıyorlar .. şekerlide bunlardan biri şark kurnazı saf köylüyü nasıl tokatlarım derdinde .. ne diyim inananlar düşünsün .. malum yalana dolana ve deveyi dikip bizi sevene hürmette kusur etmiyoruz..

Ocak 22, 2018, 20:25:09
1
Ynt: Çiftliklerde Güneş Enerjisi Nasıl Kurulur, Maliyeti Nedir? / İzle Feyz Al Eşref şekerli de kötü niyetli biri değil bence ama yani adam o kadar video çekiyor yararlı olmaya çalışıyor birşeylerin değişmesini istiyor köylüyü bilinçlendirmek istiyor. Sevmediğim kötü yönü işi biraz tüccarlığı hayvan alıp satıyor reygras tohumu satıyor mısır silaji satıyor çiftlik danışmanlığı yapiyor gibi. Kısaca izlenme kitlesinden bi ticari amaç hedefliyor. Sencer solakoğlu ise hiç bir ticari amacı yok tamamen kendi yapıp uyguladığı verim aldığı materyalleri paylaşıyor çiftçiye örnek oluyor ve çok başarılı araştırmacı bir çiftçi. Zannımca Türkiyede sayılır böyle adam var.


Ocak 25, 2018, 01:25:49
1
Ynt: Helikopter ile ilaç atımı Gece dönem ilaclamalari için drone düşünmüştüm. Zaten birileri benden önce düşünmüş. Fiyatlara baktım. Zarar daha ucuz gözüktü


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mart 08, 2018, 14:31:07
1
Ynt: Bozuk Saatin Günde 2 Kez Doğruyu Gösterdiği Gibi ..
Kimin yazdığını ya da yazdırdığını bilmiyorum ama yazının satır arasında "devlet hayvan ithalatında girmesin, aradan çekilsin, biz aracılar olarak para kazanamıyoruz" mesajı var. Görüşü desteklemek için Şeker Fabrikalarının satışı koz olarak kullanılmış.

Kendisine hayvancılık ile söyleyebileceğim şey şu;

"Bu ülkenin sorunu, hayvanı kimin ithal edeceği değil"

İthalat : Taşıma su

Bu bir.

Sorunun asıl kaynağı "mera".

Başka hiç bir şey değil. Hayvan sağlığı, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, yem girdi fiyatları, ırk seçimi, ahır planı, yem karma makinaları.............. işin tüm tekniklerini toplayın. Mera kelimesinin "m" harfini dahi dolduramaz. Meranız yok ise, teknik ile kurtaramazsınız.

Entansif hayvancılık ile et sorununu çözemezsiniz. Almanya, geçtiğimiz yıl Avustralya'dan hayvan et hayvanı ithal etmek zorunda kaldı. Elindeki onca tekniğe rağmen maliyet kurtarmadı. Hayvancılıkta teknik açıdan Almanya'yı yakalasak dahi bu iş olmayacak.

İşin özü, sorunun çözümü olan ekstansif üretime tek kelime değinmeden, baştan sona ithalatı kimin yapacağını dert edinmiş, bu nedenle samimi bulmadığım bir yazı bu.

Neden?

Yazıda genel üslup: "Şeker Fabrikalarını Satmayın" demiyor. Onları satacaksanız etin ithalatını da koyverin gelsin, biz de yolu bulak, Ha bize vermiyorsanız, onlara da vermeyin"

Derdi "ithalatı kimin yaptığı" olan birinin sorunlar ile ilgili samimi olacağını sanmıyorum. Yazı ile kamu oyu oluşturulmaya çalışılmış, başarılı da olunmuşMart 29, 2018, 12:25:45
1