toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Analiz yaptırdığım laboratuvar GTS LAB. KDV dahil 177 TL. SİAMAD bana da aynı fiyata verdi. Biz PH metreyi kullanarak POH ilave ettik. 120 kg su - 40 kg Leonardit - 7 kg KOH kullandık. KOH attığımızda 13 PH'ları gördük. En son 10 PH'ya yaklaşıyor. PH ne zaman düşmemeye başlarsa maksimum humik-fulvik oranını almaya yaklaştığımızı anlıyoruz. Isıyı 70-75 C arasında tutun. Daha fazla sıcak olursa humik asite zarar veriyormuş. Karıştırmak önemli. Maksimum sonuç için kaliteli leonardit - sabit ısı - sağlam karıştırma sistemi. Ben Adana'da bu işin üretimini ve satışını yapan birisiyle tanıştım. O en iyi Leonardit olarak SİAMAD'ı tavsiye etti. Ama en kaliteli leonardit'de Kaz Dağlarından çıkar dedi.
Mayıs 05, 2018, 12:04:52
1
Ynt: Sütçü ithal simental Biz düve topluyoruz satıyoruz dediğin kriterdeki hayvan için bütçen nedir
15000 fiyat çeken insanlar var gerçi bugün ithal düve için 18000 e mal olduğunu söylüyorlar sen ne Aralık'ta nasıl bişey bakiyorsun

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Şubat 20, 2020, 10:05:55
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Benim bildiğim eken biçer
Mart 08, 2020, 18:45:08
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Benim arkadaşım da bir yer aldı, içinde kiracı vardı kiracı mahsülü kaldırana kadar tarlaya girmedi.
Mart 08, 2020, 19:10:53
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Bizim de böyle bi tantanamiz oldu.. Sagolsun devlet organlari yanimizda oldu. Pasa Pasa bekledik herifin mallari kaldirmasini


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mart 08, 2020, 21:27:25
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Türk Huku Sitesinde benzer durumla ilgili tartışma olmuş. Genel kanı malın sahibi içindeki mahsülün de sahibidir yönünde. Bir davada mahkeme mahsülü tarla sahibine bırakmış ancak ekimle ilgili zorunlu giderlerin ekimi yapana iadesine karar vermiş. Buğdayın ekimi ile ilgili zorunlu gider tohum, gübre vb. neler varsa onları ödemeniz gerekebilir. Ancak tarla sizin ürün varsa o da sizin. İzinsiz tarlaya girerlerse dava açın malımı gasp ettiler diye :D

İlgili konu: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=75013

Mart 09, 2020, 08:01:41
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla biçebilirsin.
eken biçer diye bişey yok.
eğer sahibinden alsaydın, bu konuda anlaşırdınız. muhtemelen biraz daha fazla para verip buğdayı sen biçerdin.
fakat satıştan aldığın için, komple senin oluyor.
Türk Medeni Kanununa göre de, mülkiyet Usus (kullanma) Fructus (semeresinden yararlanma) Abusus (tüketme-devretme) haklarını verir.
mülkiyet sana geçtiğine göre Fructus hakkı yani semeresinden-getirisinden yararlanma hakkı senindir.

üstelik ihale aşamasında fiyatın, tarlanın buğday ekili olmasına göre oluştuğu kabul edilir.

Mart 09, 2020, 13:07:27
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Satış esnasında, kiralama belgesi sunulup alıcınında bilgisi ve onayı ile satış yapılırsa bir önceki sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşme geçerliğini korur. Tapuya satış esnasında böyle bir şerh eklenmediyse hak alıcının. 
Kaldı ki öncesinde sözleşme bile yapılmamış.

Devamında bildiğim kadarıyla eken kişi eski sahibinden hak talep edebilir.

Mart 09, 2020, 22:23:53
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla Kaç dekar?
Mart 09, 2020, 23:07:48
1
Ynt: Satıştan ihale ile alınan tarla
Satış esnasında, kiralama belgesi sunulup alıcınında bilgisi ve onayı ile satış yapılırsa bir önceki sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşme geçerliğini korur. Tapuya satış esnasında böyle bir şerh eklenmediyse hak alıcının. 
Kaldı ki öncesinde sözleşme bile yapılmamış.

Devamında bildiğim kadarıyla eken kişi eski sahibinden hak talep edebilir.
aynen doğru olan bu sözleşme 2 kişi arasındadır mal sahibi ve kiracı dolayısıyla satıştan sonra 3. Kişiyi yani yeni mal sahibini bağlamaz satış esnasında tapuya şerh koyulması durumunda zaten itilaf doğmaz ama böyle bir şerhi zaten koyan tapu memuru da yoktur heralde.
Genelde tek yıllık ürünlerde eski mal sahibine müsade edilir çok yıllık ürünlerde de mevsimine göre hasada yakın bir zamanda bahçe satın alındıysa bu sene de toplansın sonra çıkar gibi bir alışkanlık var ama son zamanlarda ben bunun istismar edildiğini düşünüyorum yani şöyleki adam baharın satmayı düşündüğü tarlaya kıştan arpa ekiyor bu görgü kuralını istismar edercesine martta arpa ekip nisanda satışa çıkarıyor dolayısıyla alan kişi 1 yıl sonra girmek zorunda kalıyor bitmemiş arpa için
Mesela şunu duydum yonca tarlası yonca ekili şekilde satışa çıkıyor istediği fiyat makul değil zaten piyasanın üzerinde birde kiracısına diyormuş ki satıştan önce sözleşme yaparız seni çıkaramaz. Bak bak akıllara bak kanundan hukuktan haberi yok kurnazlık peşinde sattığı yerden 1 yıllık daha icar getirisi peşinde. Böyle insanlar yüzünden köylü kurnazı diye bir deyim var olmuş dilimizde. İşte bu yüzden kardeşim ver mahkemeye biçmeye gelirse de tapunu yanına al jandarmayı ve muhtarı çağır. Hiç kendini üzmeye gerek de yok. Eğer alacaklı olduğunu düşünüyorsa ki alacaklı ama mal sahibinden alacaklı
O yüzden bu köylü kurnazlarının sonu gelmesi ve bu istismarın bitmesi için hakkını sonuna kadar aramalısın

Mart 10, 2020, 02:29:04
1
Ynt: Yaprak Gübreleri ve Genel Tarifler
SAYİN ADMİN FİKİR ALMAK İCİN SORUYORUM CEVAP VERMENİZİ BEKLİYORUM
BU KARIŞIMI BENDE UYGULAYACAGİM AMA MANGAN NEDEN YOK ONU MERAK ETTİM. MANGAN BİZİM ULKEDE TOPRAKLARDA MAGNEZYUM DAN DAHA EKSİK Bİ ELEMENT. 2. SORUM YAPRAK GUBRELEME DE ORAN MİKRO İCİN 2/1000 MAKRO ELEMENTLER İCİN 5/1000 YANİ 100 LİTRE SUYA 200 GR MİKRO 500 GR MAKRO. FAZLASİ TOKSİT YAPAR DİYE BİLİYORUM. BU UYGULAMA COK USTUNDE BU ORANLARİN. SİKİNTİ OLMAZ Mİ ? Sizin tarifiniz için soruyorum
Hocam bu hazır yaprak gübresinin içeriği. Bu gübre dekara 100-200 ml kullanılıyor zaten. Bunu bir de 20 lt su ile uyguladığınızı düşünürsek, saf element içeriği dediğiniz oranlarda kalıyor zaten.

Mart 25, 2020, 14:40:07
1
Ynt: Sıvı solucan gübresi Antalya laben laboratuvarına gönderin. en bilinen laboratuvar orası
Mart 27, 2020, 21:49:16
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Merhaba,
Daha üstteki yazılarda da belirttiğim gibi Leonardit menşeli sıvı Humik Asit diye bir gübre sınıfı mevcut.
Gönderdiğiniz resimdeki üründe bitkisel menşeli sıvı organik gübre yazmakta.  Yani leo menşeli değil.
İkincisi leo menşelinin pH ı yüksek olur 8-12 gibi , bitkisel menşeli 4-6-7 gibi. resimdeki 4-6.
 Açıklamasında yazdığı gibi fulvik asit daha küçük yapılıdır. Humik asit daha çok dayanır toprakta işlevi fazladır. Fulvik asit element taşır şelat gibi, humik asit toprağı onarır. Humik asit ph 5-6 ın altında çöker sıvı halde kalmaz. katılaşır. Fulvik asit her ph da çözünür durumdadır.
resimdeki ürün iyidir kötüdür demem etik açıdan dogru olmaz Çünkü ben de leo menşeli humik asit  satıyorum.Bir tek benim ürünüm çok iyi , her yere at saça sür saç çıkarsın gibi pazar ağzıyla reklam yapmayı da bu ürünler çok kötü atmayın sakın demeyi de etik bulmuyorum. @of@s  la birlikte konuştuğumuz ve düstur edindiğimiz şeylerden biriside Çiftçimize kendi firmamız da olsa sadece doğru bilimsel veriye dayalı bilgi vermeyi,  sadece olumlu değil olumsuz yanlarını da anlatmayı, uygulama sorunları ve çözüm yolları gibi  bilgileri  aktarmak hedefindeyiz.Bu şekilde çiftçi zaten kendisi karar verecektir doğrusuna. Ancak sorularda marka girince işin içine direkt firma hedef almak doğru degil. Her ürünün faydası mutlaka vardır. fayda amacınıza niyetinize bağlı olarak değişir. Tavsiyem önceki yazıları da okuyup ona göre karar vermeniz.
İyi toprak iyi ürün demektir.

Mart 30, 2020, 22:41:32
1
Ynt: Sığırlarda Aşılama Takvimi Trikofiti  - mantar hastalığı (vücutta kıl dökülmesi, genelde baş ve boyunda)
Septisemi Serumu - E. Coli bakterisinin neden olduğu ishali önlemek için)
BRD - Sığırlarda solunum yolu hastalığı
Colostridial - Gram pozitif bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı
Şap - zaten bildiğimiz şap hastalığı için (devlet yapar)
Brusella - Adı üstünde :) (Dişi buzağılara devlet yapar.)
LSD - hayvan vücudunda çıkan nodüllere neden olan virüse karşı kullanılır.
BVD IBR - Sığır ishal virüsü için kullanılır.
Septisemi Aşısı - e. coli, koronavirüs ve rotavirüsün neden olduğu ishalleri engellemek için kullanılır.

Septisemi serumu ve septisemi aşısı arasındaki farkı da yeri gelmişken açıklamak istiyorum. Yeni doğana yapılan septisemi serumu malesef roto ve koronavirüse karşı koruma sağlamadığını öğrendim. sadece E.coli bakterisinin neden olduğu ishale karşı koruduğunu biliyorum. Bu nedenle benim tavsiyem doğuma 2 ay kala ineğe septisemi aşısı uygulamanız olacak. Bu şekilde buzağıyı ishale karşı daha etkili koruyabilirsiniz.

Yeni doğan buzağıya ise şu plastik şırıngalarda satılan ağız yoluyla buzağıya verilen (örneğin rovita) pastaları kullanmanızı öneriyorum.

Not: İşin  uzmanı değilim araştırmalarımı sizlerle paylaşıyorum.

Nisan 22, 2020, 20:38:18
1
Ynt: Sığırlarda Aşılama Takvimi
Valla Hersey güzel gidiyordu. Taaki Marta kadar. Her hafta zam diye ariyorlar beni


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Tarımın başındaki kişi bir şeye garanti veriyorsa bil ki tersi olacak. Yine öyle oldu. Ham madde tedarik edemiyoruz diyor yemciler zam yapıyorlar. Biz de yem tedarik etmekte zorlanıyoruz ama biz zam yapamıyoruz.

Tarlada çüt sürerken gönderildi.


Nisan 25, 2020, 07:12:06
1