toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi… Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…
Yazar Ali Ekber Yıldırım

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında 2006’da pilot uygulama ile tarımda kullanılan makina ve ekipmanlara yüzde 50 hibe desteği sağladı. Uygulama 2015 yılına kadar sürdü.

Çiftçiler, makina ve ekipman desteğinin tekrar verilip verilmeyeceğini soruyor. Bakanlıkta bu konuda bir çalışma yok.
Fakat, üreticiler için yeni bir uygulama başladı.Ziraat Bankası, tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve mekanizasyon düzeylerini yükseltmek için “küçük ekipman kredisi” vermeye başladı.

Hibe ve krediyi birbirinden ayırmak gerekir. Hibe, karşılıksız verilen bir para. Kredi ise, belli koşullarda verilen paranın geri ödenmesi gerekir.

Bakanlığın makina ve ekipman alan çiftçiye yüzde 50 hibe desteği vermesi doğru ve yararlı bir uygulamaydı. Ancak, o destekten çok az sayıda çiftçi yararlanabiliyordu. Sektör genelinde olmasa da bazı fırsatçılar devletin verdiği desteği fırsat bilerek makine ve ekipman fiyatını artırıyordu. O uygulama artık geride kaldı.

Ziraat Bankası’nın verdiği küçük ekipman kredisinde kredi notu uygun olan çiftçi kefilsiz ve bir imzayla 48 ay vadeli 25 bin liraya kadar düşük faizli kredi kullanabiliyor.

Banka yetkililerinden aldığımız bilgiye göre küçük ekipman kredisini koşulları özetle şöyle:

1- Küçük ekipman kredisinin üst limiti 25 bin lira. Bir çiftçi küçük ekipman kapsamında en fazla 25 bin liralık kredi kullanabilir.

2-Kredi için başvuran çiftçinin kredi notuna bakılıyor.Çiftçi, daha önce aldığı kredileri düzenli ödemişse, Ziraat Bankası veya diğer bankalarda kredi konusunda bir sorun yaşamamışsa ve ödeme gücünde bir sorun yoksa sadece tek imza ile 25 bin liraya kadar küçük ekipman kredisi alabilir.Kredi notu biraz daha düşük, ödeme kabiliyeti olan çiftçi ise bir kefille aynı krediyi kullanabilecek.

3- Küçük ekipman kredisi yüzde 50 faiz indirimli veriliyor.

4-Çiftçi tek bir ekipman için değil, 25 bin lira limitini aşmamak kaydıyla bir kaç ekipman için kredi alabilecek.

5- Küçük ekipman kredisi kapsamında kredi alacak çiftçi, ekipmanı istediği yerden alabilir. Fakat, “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ” esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan yeni ve kullanılmamış küçük ekipman olması şartı var.

6- Kredinin vadesi 48 ay. Çiftçi isterse geri ödemeyi 1,3,6 veya 12 ayda bir yapabiliyor.
Ziraat Bankası’nın bu yeni uygulaması tarım makina ve ekipman üreticileri tarafından olumlu karşılandı.

Sektördeki bir çok imalatçının üyesi olduğu Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği(TARMAKBİR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, küçük üreticinin ve aynı zamanda imalatçının desteklenmesi,kredi işlemlerinin kısaltılması konusundaki bu çalışmaları desteklediklerini söyledi.Önal, şu değerlendirmeyi yaptı:”Tarım sektörünün en büyük finansal destekçisi olan, velinimetimiz değerli çiftçi dostlarımıza en çok kaynak sağlayan Ziraat Bankasının son yıllarda küçük üreticilerin krediye erişim imkânlarını geliştirmek ve kredi işlemlerini kısaltmak amacıyla yaptığı düzenlemelerin sektörümüze güven verdiğini ifade etmek isteriz.Sektörümüzün ve ülkemiz tarımının daha da güçlenmesine adına Ziraat Bankası ile devam eden işbirliğimizin bundan sonra da artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır.”

TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ise, ekipman kredilerini canlandıracak bu sistemi çok önemli bulduklarını söyledi. İleri, “Ekipman kredilerinin canlanması adına çok önemsediğimiz bu konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası çalışmalarını tamamladı ve kredi paketi yürürlüğe girdi. Bu kredi, kredi notu iyi olan çiftçilerimiz için ipoteği hatta kefil bulma zahmetini bile bitirecek bir şekilde kurgulanmış. Bu yönüyle beklentilerimizi karşılıyor. Sübvanse oranının artması ve vadenin uzaması ile ekipman alımlarının önünün iyice açılacağına inanıyoruz. Sıradaki çalışmamız, bir kısım ekipmanlara da traktörlerde olduğu gibi tescil ve rehin sistemini getirmeye yönelik mevzuat çalışmaları olacak” dedi.

Kredi yapılandırması sürüyor

Son günlerde üreticilerden gelen önemli sorulardan birisi de doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin kredilerinin ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili. Bu konuda Ziraat Bankası’nın geçen yıl başlattığı tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması uygulaması devam ediyor.

Don,dolu,sel, kuraklık ve benzeri bir doğal afet yaşandığında hükümetlerin aldığı ilk ve belki de tek önlem çiftçilerin kredi borcunu 1 yıl süre ile ertelemek.Erteleme çiftçi için “günü kurtarma” olarak değerlendirilebilir. Borcu ertelenen çiftçi ertesi yıl öyle bir gelir elde etmesi gerekir ki hem o yılın hem de ertelen yılın borcunu ödemek zorunda.Fakat, ertesi yıl benzer bir doğal afet yaşandığında çiftçi hem ertelenen hem de o yıla ait borcunu ödeyemiyor.

Bu nedenle, Ziraat Bankası geçen yıl kredi borcunun ertelenmesi seçeneğinin yanına “kredi borcunun yapılandırılması” seçeneğini koydu. Doğal afetlerden zarar gören çiftçi, isterse 5 yıl vade ile borçların yeniden yapılandırabiliyor. Bugüne kadar bu kapsamda 1.5 milyar liralık tarımsal kredi borcu yapılandırıldı. Bu uygulama devam ediyor. Doğal afetlerden zarar gören ve kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerin kredi borcu 5 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırılıyor. Kredi borcu böylece 5 takside bölünüyor ve ödenebilir duruma geliyor.

Özetle, tarımda verimliliğin artırılması, mekanizasyonun yaygınlaştırılması açısından Ziraat Bankası’nın kullandırdığı küçük ekipman kredi desteği üreticiye ve ülke tarımına katkı sağlayacaktır.

Ağustos 30, 2016, 10:28:06
1
Palazoğlu 10 Ton TIR tipi çift dingil römork palazoğlu 10 ton taşıma kapasiteli ,tır tipi, geriye damperli römorkumuz. terazi dingilli ve arka dingil opsiyonlu olarak kendinden serbest dönerlidir. bu sebeple kısa mesafe keskin dönüşleri daha rahat yapabilmektedir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin TiklayinizEylül 10, 2016, 00:00:47
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır? Gayet basarılı.
Şimdi vizonteledeki deli emin repliği gibi olacak ama. Benim aklıma şöyle bişey gelmişti pulluk genişliğinde bir ot parçalama makinası yapmak ve malum bizim traktorlerimizde ön pto yok hoş ön liftte yok ama cözümü pto dan daha basit. Bu parçalamayida harici bir honda motorundan tahrik etmek. ama işler bir noktada tıkanıyor benim zeytinliklerde kullandığım hiç bir pulluk böyle toprak çevirmiyor. bizim pulluklar daha çok toprağı yan çevirip birbirine yaslıyor. bizde mecburen yeşil gubreleme değil sarı gübreleme yapıyoruz.
Şöyle izah edeyim arazimiz taşlı olduğu için rotovatör kullanamiyoruz. mevcut bahçelerde taştoplama makinasi çalıştıramıyoruz. mecburen goble cekiyoruz ama oda bir miktarını toprak üstünde bırakıyor. daha sonraki toprak işlemeyi pullukla yapıyoruz ama otlar kurumuş sararmış oluyor ben bu uygulamayı sarı gübreleme olarak adlandırıyorum.

Eylül 11, 2016, 03:18:09
1
Şerit Ekim Yöntemi - Kverneland Sunusu Biraz taraflı davranmışlar. Şerit toprak işlemeli ekim, hem verim, hem de gider bakımından anıza ekim ile geleneksel ekimin ortasında yer alır.

Ama kverneland'ın şerit toprak işleme konusunda ciddi yatırım yapmasından mıdır nedir, sunuda en üst sıraya yerleş(tiril)miş

Kasım 22, 2016, 19:53:32
1
Erkunt Kıymet Sürüm ve Ekipmanları Selam toprak bilgi  :)
Hasattan sonra Ağustos sonunda Macar fiği edeceğimiz tarlayı sürdük.
Güzel sürüm de oldu, iş genişliği 16 numarada video da 1.2-1.3 civarı yakıt tüketimi oldu.
Bonus olarak fotoğraflar var
İyi seyirler  :)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Küçük bir reflektör uygulaması :)

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kartal  ;)

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kar yağınca garaja kaçtı hemen  ;D
Reflektörleri yeni yaptım yorumları alayım :)

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bahara görüşmek üzere :)

Resmin Orjinal Boyutu Icin TiklayinizAralık 05, 2016, 23:20:41
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır?
Yeşil gübrelemede, bildiğim kadarıyla bitkinin kökü topluyor azotu vs. Dış gövdenin ne gibi bir özelliği oluyor toprağa karıştırma da.

Sadece kökü toplamıyor, aynı zamanda o azottan bitkinin kendisi de yararlanıyor. Protein azot içerir, azot bağlayıcı bitkilerin protein değerleri o yüzden zengindir. Bu bitkilerin köklerinde bir bakteri türü yaşar, bunlarla ortaklaşa bir yaşam oluşturur bu kökler, bakteriler azotu nitrat haline getirir, nitrat suda çözünür ve bunu bitki kullanır. Bitkinin kullanmadığı azot ise toprakta kalır.

Bitkiyi devirip bıraktığınızda ise 2 katı bir azotu toprağa vermiş olursunuz :)

Aralık 06, 2016, 11:55:48
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır?
Sormanın sebebi bitkinin üst kısmını biçip hayvana yedirmekti ondan sormuştum.

Öyle de yapabilirsiniz, ama azot miktarı daha az olur sadece, bunun yararı yine de olacak. Şöyle ki, bir sonra ekeceğiniz bitkiye verilecek azotlu gübre miktarı azalacaktır.

Ha bir de, devirmenin başka bir yararı da var, onu unutmuşum :) Topraktaki organik maddeyi arttırıyor. Zaten Yılmaz da iletide belirtmiş, "Organik madde yükseldiği an, toprağı sürmek oyuncak oluyor. Organik madde varsa, her daim tav var." diye. En büyük yararı organik maddenin arttırılması bu yeşil gübrelemenin :)

Aralık 06, 2016, 14:12:20
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır? Birde buna güzel bir pulluk lazım iyi çeviren. Yılmaz abi sen ufak modifikasyonlar yaptım demiştin nasıl yaptın işe yarıyormu?

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Aralık 06, 2016, 14:56:41
1
Ynt: Bir Garip Sürüm Şekli...
Dik rotavotör yataya göre toprağı daha fazla inceltiyor.

Tam tersi. Dik rotovatörler daha derin işleme yaparlar ancak devir hızları düşük olmasından kaynaklı olarak inceltme fazla olmaz.

Yalnız dik rotovatörverin arka kısmında bulunan dişli ağır merdane, bastırma ve düzleme yaptığı İçin daha düz bir zemin oluşturuyor.


Aralık 06, 2016, 20:38:01
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır?
Ektikten 2 - 3 ay sonra sürsem me kadar fayda sağlar bana dekar başına.
Net bir rakam verilemez ama faydası olur illaki deneyip tecrübe etmek lazım. Araştırıcılar iyi bir yeşil gübrelemenin toprakta 4-5 yıl süre verimliliği artırdığını söylüyor. Ahıır gübresi gibi.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Aralık 07, 2016, 00:37:17
1
Ynt: Holstein Besi, Buzağıdan Kesime Anne sütü ile yetişen buzağı daha iyi kilo alıyor.daha sağlıklı oluyor.8 yıl besiciliki yaptık küçük çaplı. Şuanda yok.en karlı besicilik bahara çıkarken sütten çıkmış alıp 270-310 kg canlı eti görüp satmak.köyümüzde kalkınma koop var kesimhanesi var.ayrıca arpa,yonca,yulaf,kılçıksız buğday balyası,ayçiçeği küspesi,melas bunları yedirip güzel paralar kazandık

Aralık 22, 2016, 16:18:59
1
Ynt: Genç Çiftçi Desteklemesi Kapsamında Verilen Simentaller Ben diyorum hep
Bi iste destek varsa hic bulasma o aslinda kostektir sonradan anlasilir.

Aralık 24, 2016, 19:48:58
1
Ynt: Köylü Milletin Efendisidir. (midir?) Köylü bu milletin efendisi. Hemde ne efendi!
Eline vur ağzındaki lokmasını al hiç sesini çıkarmaz o denli efendidir köylü.

Aralık 27, 2016, 23:19:50
1