toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - sebazios

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 57
1
Ümit Bey elinize emeğinize sağlık. Çok güzel bir video olmuş. Makineyi de güzel, bereketli günlerde kullanırsınız umarım.

Her gübreye göre atım değerlerini elde edebilmeniz için, makine ile birlikte kalibrasyon kutusu veriliyor. Eğer temin etmediyseniz fabrikaya beklerim. Hem bir çayımı içer, hem de tanışmış oluruz.


2
Kredi ile calisan ciftcimizin isletmelerimizin Allah yardimcisi olsun. 30 yili askin suredin kuru uzum verdigim orka tarim bu yil konkordato ilan etti. 12 ekimden bu yana alacagimi tahsil edemedim. Mal varligi borclarinin belkide 10 kati ama nakit olmayinca sorunlar cozulemiyor maalesef.

Geçmiş olsun Yakup Abi.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3
Desteklemelerin en az %40’i kesin olarak kalkıyor. Buna kılıf olarak da “puan sistemine geçiyoruz” deniyor.

Kamuda, bir çiftçinin başarısını kalitesini, ortaya koyduğu sonucu değerlendirebilecek kimse olmadığından, puanlamasında ekilen mahsul türüne göre yapacaklarmış. Pamuk ekene 4 puan. Yağlı tohum 2 puan, buğday ya 1 puan, ya da hiç puanı yok vesaire.

Peki sorarım size sevgili meslektaşlar: ülkemizde bir çiftçinin yetiştirdiği ürün deseni tamamı ile iklim ve piyasa şarlarına göre şekillenirken (ki doğrusu budur) düşük puanlı ürünleri yetiştirmek zorunda olan çiftçi nasıl desteklenecek?

Bu değişimden en çok zarar görecek Trakya ve İç Anadolulu çiftçinin günahı ne?

Desteklerden zaten medet ummuyorduk ama konu ile ilgili çok sevdiğim de bir laf var:

“Bir sistemi çökermek istiyorsanız, sistemin yöntem ve kuralını sürekli değiştirin. O kendiliğimden yıkılır”

Son 17 yıldır eğitimden hukuka, ekonomiden sağlıya takip edin. Yapılan hep bu.

4
Bölgeniz, karabuğdayın agronomik gereksinimlerine uygun.

Denemeniz oldu mu? Oldu ise sonuç ile ilgili bilgilendirirseniz forumda memnun oluruz.

5
Koçan çıkmış, tane tozlaşmış geriye ne kaldı?...
Belkide eksik besleme yapıyoruz. 3 farklı bölgede 2 çeşit ektim. Ortadaki tek diğerleri çift koçan ( tarla kenarı zaten 3-4 koçan, ben içerden bahsediyorum ). Yani iklim etkisi çok düşük ihtimal.
İkinci koçanın dolmaması sebebinin besleme eksikliğini düşündüren en önemli gözlemim şu; ana koçanın uç kısmı eğer dolu ise ikinci koçanda sağlam tane olabiliyor. Eğer uçta boşluk varsa ikinci koçan sıfır çekiyor.
Bu ikinci koçan bende takıntı olcak gibi. Bu sezon geçti nasip olursa şahit parseli gübreye boğmak istiyorum.

Oğuzhan Hocam danelik mısırda dünya rekoru diyebileceğimiz verimler ne civarda bilgin var mı?

6
Bizim burda tuttu. Arpalar çok zayıf ti bu sene. Aksilik herkes de arpaya yönelmişti bu sene. 2020 de arpa mi buğday mi ekelim abi bir bakalım su kitaba


 Ben de aynı kararsızlık içerisindeyim. Yerler (son 2 yıl üst üste olmak kaydı ile) 4 yılda 3 kez kanola ekildi. Şimdi değişecek ama doğru karar Arpa mı, buğday mı?

7
Yem Bitkileri / Ynt: 2019 yonca sezonu
« : Ağustos 10, 2019, 23:11:38 »
Ekipman konusunda tam set bir yonca mekanizasyonuna sahip olunca, kendi yoncalığının olması ya da olmamasının çok önemli değil aslında.

8
Bence gerçekten lazım olan imkan  geç bile kalındı Bulgaristan da çeltik tohumunu bile saçan uçaklar bile var .pamuk Mısır çeltik ve ağaç bitkilerinde güzel sonuçlar vereceğine inanıyorum


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kolay gelsin Ümit.

Rusya’da uçak ile gübre atan bölgeler dahi var. İş o noktaya kadar kadar gitmiş durumda yani.

Videodaki pilot arkadaş görüntüye bakılırsa oldukça erbab. Uçuş alçaklığı. Yavaşlığı vs başarılı.  Ancak normal şartlarda uçak ile yapılan uygulamalarda sürüklenme kaybı çok fazla oluyor. Bu nedenle ülkemizde bu yöntem yasaklanmıştı.

Atıma başlandığına göre tekrar izin verilmiş olmalı.

9
Köy Kahvesi / BKT Lastik - Reklam
« : Ağustos 10, 2019, 22:56:23 »
Fiyatları da kampanyalı şu sıraları. Arka lastikler için 18.4-30 Radyal 2 lastiğe 6.5 bin fiyat aldım geçen hafta. Özka’nın 6 bin fiyat verdiği yerde makul fiyat.

10
Traktör İncelemeleri / Ynt: Yerli Elektrikli Traktör
« : Ağustos 10, 2019, 22:54:39 »
Tarım bakanı elektirkli traktörün seri üretime geçmeyeceğini, ancak 3 4 yıl sonra özel şirketlerin üretmesi için teşvik verileceğini söylemiş. Yani yine bir "yerli otomobil yollarda" vakasıyla karşı karşıya kalındı.

Ne kadar yerli olduğu da tatışılır. Kaporta ve kabin yerlidir belki...

Habere konu traktörün tamamı Çin’li bir firmanın ar-ge çalışması diye twitler dolaşıyor.

11
Sulama Ekipmanları / Damlama sulama problemim
« : Ağustos 04, 2019, 09:54:57 »
Mısir suan 3 mt de puskul cikarmaya basladi. Boylanmayi saglamak için deneyebilecegim herhangi bir yol var mı?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şevkat göster.

12
Biçim-Hasat Ekipmanları / Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« : Ağustos 04, 2019, 08:32:05 »
Bu bandların üretilme nedeni arkadaşların da ifade ettiği şekilde silaj paketlemelerinde kullanmak.

Özellikle Claas Jaguar gibi büyük kapasiteli makineler silaj yaparken hızı düşük tutmak isterler. Bu hem makinenin kontrolünü, hem de silajın yüklendiğini araç ile koordinasyonu kolaylaştırıyor.

Ancak bu kalınlıkta namluyu tek seferde çıkartmak çok mümkün olmuyor. Doğal olarak namlu birleştirme şart. Fakat otu yaş otu namlu yapmak da çok zor bir iş. Toplama sırasında yerde sürüklenen ot hem çamur oluyor, hem de ağır olduğu için ot toplama makinesinin şanzımanına ciddi yük bindiriyor.

Bu sistemin kazandırdığı son fayda da kuruma süresini uzatarak işi almış müteahhite zaman kazandırması. Nitekim kaliteli bir silaj işin paketlenmeli sırasında otun %65-67 nem aralığında olması istenir. Bunun aşağısındaki nem silaj kalitesini riske sokar.

İnce namlu yapılmış otlar hızlı kuruduğu için bir risk yaratıyor. Örneklersek ince namlu yapılmış bir ot %65 nem oranında 1 gün durup ardından nem kaybına uğruyor ise videodaki kalınlıktaki bamluda bu süre 3 gün oluyor.


13
Kültivatör bir ana başlık. Farklı anlamları olmakla birlikte, metodolojide “toprağı dikey yönde ve yırtarak işleyen” tarım aleti. Yani bildiğimiz sabangiller familyası.

Bu perspektiften bakınca çizelden tırmığa, yaylı merdaneli Aysan’dan Pinokyo patlatmaya kadar “hepsi” birer kültivatör. Anlamı bu kadar geniş.

Ancak tek bir tanım bu kadar geniş bir aileyi tanımlayınca doğal olarak alt başlıklar oluşuyor.

Bu bakımdan da hem fonksiyon, hem de yapı olarak birbirinden farklı olan:

I. Sabit ayaklı kültivatörler
II. Yaylı ayaklı kültivatörler

Şeklinde 2 ana sınıf çıkıyor. Tabi yetmiyor, bunlar da kendi aralarında bölüyor.

Ağır, normal ve hafif tip olarak 3’e bölünüyor.

Buradan hareketle örneklemelere geçersek:

1.a-) Sabit ayaklı ağır tip kültivatör

Maschio Attila:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bunun dışında fantom da dahil tüm tüm patlatma tipleri bu sınıfta yer almakta.


1.b-) Sabit ayaklı (normal) kültivatör

Çizel:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Saban:
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Dikkatli okuyucular tam burada “ama senin resmini koyduğun saban yaylı” diye itiraz edecektir. Haklılar. Ancak burada şöyle bir detay söz konusu.

Sabanlar yapıları gereği narin yapılı aletler. Bu nedenle taş/kök durumlarında kolay hasar almaktadırlar.

Bu bakımdan yaylı sabanlardaki yay mekanizmalarının fonksiyonları toprağa işleme sırasında vibrasyon yaratmak değil, bir taşa / köke denk gelindiğinde ayakların hasar almasını engellemek. Yani fonksiyonel anlamda değil, dayanıklılık anlamında bir modifikasyon bu.

Bu bakımdan pim kesen çizeller ile yaylı sabanlar arasında hayati bir fark fark yok.

Çizel konusuna gelirsek, uzun bacak-kısa bacak gibi türevleri söz konusu olsa da hepsi özde aynı fonksiyona sahip. Toprağı kabartmak. Doğal olarak hepsi birbirinin yerine kullanılabilir. Burada sadece şöyle bir detay söz konusu:

-uzun bacaklı ve merdanesiz modeller daha az sap toplar. Doğal olarak daha çok anız bozmada tercih edilir. Yani işlenmemiş toprağı kabartmada kullanılır.

- merdaneli, kısa ve çok bacaklı modeller ise daha çok işlenmiş arazide, işlenik yeri kabartma ve havalandırmada tercih ediliyor. Örneğin çiçek yerlerini kışın karıştırmak için.

1.c-) Sabit ayak hafif tip kültivatör

Tırmık:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

En küçük sabit bacaklı kültivatördür kendileri. Tohum yatağı hazırlamada uzuuun yıllar tek alet olarak görev yapmışlığı vardır.


Hareketli bacaklara geçersek,

2.a-) Ağır tip yaylı kültivatör:

Aslında bu grup, “kombi kültivatörler” olarak adlandırılması gereken nev-i şahsına münhasır bir grup. Amaçları ağır, orta ve hafif toprak işlemeyi aynı anda yapıp tek seferde toprak işleme defterini kapatmak. Ardından sadece ekime girmek.

Ancak bu grup, süspansiyonlu sabit ayaklı ağır tip kültivatör ile karıştırılmakta.

Örneğin Maschio Attila’nın ayaklarına esneyebilme yeteneği kazandırılmış versiyonu olan “hydro” modelini de bu gruptan sayanlar var.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Oysa yukarıdaki hidrolik süspansiyon sadece taşa vurduğunda ayağın kırılmasını engellemek için konuşlandırılmış bir özellik. Toprak işleme kalitesi ve biçimi ile ilgisi yok. Ayni yaylı sabandaki durum.

Neyse konumuza dönersek “Kombine yaylı kültivatörler” ya da “ağır tip yaylı kültivatör örnekleri:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Not: bu versiyonun Sabit ayaklıları da vardır:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Özetle anlam karmaşası yaşanmaması için bu sınıfın (yaylı - sabit fark etmeksizin tüm üyelerini bir araya getirerek) “kombine kültivatör” tanımı kullanmak daha yerinde bir ifade.

2.b-) Yaylı (normal) kültivatörler.

Tiller, flamingo, döşemen (yöreye göre adlar değişir)


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu ayaklar çalışma sırasında 30 Hertzin üzerinde bir firekans ile titreyerek toprağı paçalara ayırır, ufalar, inceltir. Amacı toprağı kabartmaktan çok oturtmak, inceltmek, ufalamaktır. Asli görevi tohum yatağı hazırlamada ön işlem denebilir.

2.c-) Hafif tip yatlı kültivatörler.

Bunlarda daha çok marka ismi olan Aysan diyoruz. Ancak asıl adı yukarıda da belirtilen başlık ismi. Ayrıca yaylı tırmık ve kombi kürüm gibi versiyonları da bulunur. Çalışma sistemleri bir önceki başlıktaki ile aynı. Yüksek frekansta vibrasyon ile toprağı parçalamak, ufalamak, inceltmek olup tohum yatağı hazırlamada son işlem olarak kullanılır.

Şimdi niye bu kadar şeyi anlattık?

Keza burada karar verecek olan kişi sensin. Bu ekipmanı uygularken ana amacın toprağı kabartmak ise (saban/çizel fark etmeksizin) sabit ayaklı, oturtmak ve bastırmak ise (tilller, Aysan vs tarzı) yaylı ayaklı modelleri tercih etmen gerekecek.

14
İnceleme & Karşılaştırma / Ynt: New Holland T580b
« : Ağustos 03, 2019, 23:46:58 »
Türk Traktör pazar araştırması, müşteri talebi ve ürün gamı oluşturmada sadece müşteri geri dönüşlerini referans alan bir firma. Yani bir değişiklik yapışmışsa -iyi ya da kötü yönde olması fark etmeksizin- çok büyük bir ihtimal ile bu bir çok farklı müşterilerinden, ya da bir bölgeden gelen fazlaca talep doğrultusunda oluşturuluyor.

Ürün çeşitliliği ve opsiyon konusuna gelirsek, bu konuda sistemden kaynaklı bazı sıkıntılar var. Şöyle ki, firma ürün yelpazesini oluştururken her opsiyona için yeni bir model kodu üretiyor ve ürün sistemde bağımsız bir ürün olarak gözüküyor.

Bu ne gibi bir dezavantaj sunuyor?

Diyelim elinizde 12 modelden oluşan bir bahçe serisi koleksiyonu var. Siz bu traktörlere kabin opsiyonu konduğunuz an, model sayınız 24’e çıkıyor. 6 çıkış opsiyonu koyduğunuzda 48’e, hidrolik tepe kolu koyduğunuzda 96’ya,.....

Bir süre sonra model sayınız kontrol edilemez hale geliyor.

Bu olunca:
1. Bayi sipariş verirken sıkıntı yaşıyor.
2. Bayi her opsiyonu elinde hazır bulunduramıyor.
3. Bu kadar farklı modelin takibi, parça katalogları, servis kitabı, eğitimi ...... derken ortaya akıl alamayacak büyüklükte bir iş yükü çıkıyor.

Sonuç, diğer firmalar gibi TT’de opsiyondan nefret eder, gördüğünde öcü gibi kaçar hale geliyor.

Firmalar bu iş yükünden kurtulmak için “1 ürün çıkartayım, her işi yapsın, opsiyonu olmasın” demektedir. Cococola gibi mükemmel ürün peşinde herkes :)

Fakat gerçek hayatta işler farklı. Endüstri 4.0’ın hayatımıza girdiği şu günlerde, neredeyse sonsuz opsiyon sunan firmalar ortaya çıktı.

Hele tarım konusu söz konusu olunca opsiyon günümüzün olmaz ise olmazı, vazgeçilmezi haline geliyor.

Neden?

Çünkü herkesin ihtiyaçları farklı.

Her çiftçinin arazi boyutu, eğimi, ağaçlarının yaşı, kullanım alışkanlıkları, sıra arası mesafesi, iklimi, toprak yapısı ve beklentileri farklı. Bu bakımdan tarım dünyanın belki de en yerel işlerinden biri.

E böyle bir sektöre girdi iseniz opsiyon konusunu çözmek zorunlu.

Evet sistemin kontrolü zor, evet maliyetli ama bu çiftçiyi ilgilendirmiyor. Bu sizin sorununuz ve bir şekilde çözmeniz gerekiyor.

15
Taş ata ata kuyu doldu galiba. Hiç ses gelmiyor artık :)

16
Toprak İşleme Ekipmanları / Ynt: Dip kazan çekimi
« : Ağustos 03, 2019, 23:17:25 »
Eline sağlık Ümit. Çok güzel işçilik olmuş. Neyleyim pulluğu.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17
Diğer / Ynt: Diskli Dönerli Pulluk
« : Ağustos 03, 2019, 23:11:54 »
Paylaşım için teşekkürler.

Düz bıçaklı helikopter pulluk furyası yeni söndü allahtan. Yoksa 3-5 güne kalmaz, serinin devamı diyerek yerli üreticiler buna da el atarlardı.

Ancak şöyle bir durum var, bu model diğerleri kadar basit değil. Porya yataklamaları olsun, döndürme sırasında kullanılan, pistonun tersinde kalan paralelogram sistem olsun daha fazla mühendislik ve maliyet gerektiren bir proje bu. Şu anki ekonomik şartlar ile bulaşmak çok mantıklı görünmüyor.

18
Yem Bitkileri / Ynt: 2019 yonca sezonu
« : Ağustos 02, 2019, 12:07:27 »
Ali kolay gelsin. Çok hoş görüntüler oluşmuş.

Yonca tarlasında benim özellikle sabah gün doğarken (hele bir de kaliteli işçilik varsa) ortaya çıkan görüntülere hayrandım. Bağlama, çevirme fark etmiyor. O taptaze yonca kokusu, günün mahmurluğunu, yeni yeni beliren güneşin yarattığı renk oyunları...

Hani bir çiftçi içim ölmeden yapılacak 100 şey düye bir listesi olsa, bu deneyim kesinlikle içerisinde olur.
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19
Tarım Haberleri / Ynt: Torkunun durumu
« : Haziran 26, 2019, 20:34:52 »
azoxystrobin isimli üye, “hakaret” içerikli mesajı / mesajları nedeni ile forumunuzdan uzaklaştırılmıştır.

İnsanların kırmızı çizgileri elbette olacaktır. Saygı ile karşılıyoruz. Ancak bu durum üslubun bozulmasına gerekçe değildir.

Forumumuz içerisinde doğru üslup ile tüm üyelere geniş bir ifade özgürlüğü imkanı sunmakta ve bu konuda az rastlanır bir tolerans göstermekteyiz.

Ancak bizim de kırmızı çizgilerimiz bulunmaktadır ve bunların en önemlisi “saygı”dır.

Bu çizginin “hangi amaçla olursa olsun” aşılmasına müsade etmedik. Etmeyeceğiz.

Forum sakinlerinin bilgisine.

20
Piyasa 2000 lira ile açılıp kademeli yükselişe geçti. 2020, ardından 2040 arası yükseldi genel trakya fiyatları. Bu gün edirne ticaret borsasında 2180 liraya, bandırma borsasında 2340 liraya satış gerçekleşti.

Kafası birazcık çalışan fabirakacı, elini çabk tutup bu fiyatlardan alacağı malı alır. Merkez bankasının döviz rezervi kötü durumda. Seçim akabinde hareketlenecek dolara müdahale edebilecek bir araç kalmadı. Ukrayna borsasında kanola fiyatları 400 dolar bandında. + navlun  + nakliye geçen seneki 440 dolar maliyetler söz konusu iken, istüne kanola şu an Türkiye'de 347 dolara bulunabiliyorkan, bu pozisyonda alım yapmamış tüccarlar sonra çok ah vah edecekler ama iş işten geçmiş olacak.

Bir de hesaplanamayan noktalar var. Kanola yağı piayadaki en ekonomik yağlardan biri. Özellikle kriz senelerde ekonomik ürünlere yönelimin arttığı gerçeği göz önünde tutulursa, tüccar ve fabrikacı tarafından bu yılın en karşı ürünü tartışmasız kanola olacaktır.

21
2019 sezonu için 2400 gibi bir fiyat söylentisi dolaşmakta. Geçen yıl 2100 lira olan ve yetiştiriciliği sırasında bolca ithal girdi kullanılan ürün için, enflasyondan bile düşük bir fiyat telafuz edilmesi çok üzücü.

Söz konusu ürünün yetiştiriciliğinde kullanılan gider kalemlerinde (bkz. İlaç, gübre, tohum, ekipman) son 1 yılda %40’ın altında zamlanmış tek bir ürün yok.geneli %50 civarında. Ama mahsüle reva görülen fiyat artışı %14.

 

22
Hayırlı olsun yerli olması herşeyden önce önemlisi ve çalışmalarından dolayı tebrik ederim güzel bir ürün olmuş. Tabi çok fazla yorum yapmak istemiyorum detaylı inceledikten sonra devam edeceğim

Teşekkürler Süleyman.

23
Tekrardan hayırlısı olsun Yılmaz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.Ay sonundaki Lüleburgaz tarım fuarına katılırsanız makinanın epey ilgi çekeceğine eminim.


Tekrar sağ olasın Şuayip Abi

Fuara bayi bazında katılım olacak diye hatırlıyorum. Muhakkak ürün sergilemek lazım. Hatırlatman iyi oldu.


makina videoda gübre atışı ve görünüm güzel duruyor da mahsuru yoksa benim kanaatimce tek kötü yönü sabit ayak tekerlekler olmuş . bir yolunu bulupta sarhoş tekerlek ile yenilenebilirse kusursuzlaşır.
biraz olumsuz yorum yaptığım için özür dilerim ama bu tekerleklerden çok çekiyorum.

Estağfirullah Fehim Abi.

Tekerlek konusunda şöyle bir durum var:

Sarhoş tekerlekleri, şu an ürettiğimiz FSM1200’lerde kullanıyoruz. Evet. Makineyi park ederken işe yarıyorlar.

Ancak sarhoş tekerlekler yapıları itibari ile yüksek taşıma kapasitesine sahip değiller. Makineyi yüklü halde yere koyduğunuz anda yamuluyor ya da kırılıyorlar. Öyle ki eski tip gübre serpmeler ile ilgili en çok alınan yedek parça sarhoş tekerlekler.


Bu yeni makinede, 800 kg’dan 2 tona kadar aynı şasi ve konstrüksiyon kullanıldı. Yani aldığımız 800 litrelik makine aldınız. isterseniz çok ekonomik bir şekilde 1000, 1200, 1400, 1600 ve 2000 litrelik kapasitelerden herhangi birine çıkartabiliyorsunuz.

Şimdi 2000 kg gübre + 500 kg makine deseniz, dolu bir makinede “teker başına” 600 kg’ın üzerinde yük binmesi demek.

Bu, bir otomobil tekerleğine binen yükün 2 katı.

Yani 2 seçenek arasında kaldım.

Ya sarhoş ama doluyken yere bırakıldığında kırılan bir tekerlek sistemi olacaktı.

Ya da sabit ama hangi şartta olursa olsun kırılmayan, yüksek dayanımlı bir tekerlek kullanacaktık.

İrtem’de çalışıyorsanız 2. seçeneği tercih etmeniz gerekir.

Not: sarhoş tekerlekler, geç dönem kanola gibi yüksek bitkilerde mahsulü yolma yapabiliyor. Mecburen sökmek zorunda kalıyorsunuz.  Bu yeni tekerlekleri, tasarım ve konumları itibari ile sökmeseniz de mahsüle zarar vermiyor.

Tekerlekler ile ilgili bir detay daha var.

Şöyle ki diyelim geç dönem kanola, ayçiçek ya da mısır gübrelemesi yapacaksınız. Mahsul yüksek. Hali ile gübreler mahsüle çarpıp sapıyor, istediğimiz genişliğe atılamıyor.

İşte aynısı geçtiğimiz hafta sonu başıma geldi. Makineyi normal taktım. Kanola benden uzun. Gübre kanolaya çarpıp kısa düşüyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Makineyi tasarlarken, bu sorun ile karşılaşırsam diye şöyle bir tedbir eklemiştim:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Makineyi traktöre bağlarken traktör yüksekliğine göre kullanılan 2 tane bağlantı deliği var. Ancak yukarıda bahsettiğimiz durumlar için, normalde ön tekerlekleri bağladığımız teker pimlerinden de makineyi traktöre bağlayabiliyoruz. Bu durumda makine önceki pozisyona göre 30 cm daha yükseliyor.

Bu özellik son gübrelemede resmen kurtarıcım oldu.

Sarhoş tekerlek kullandığımızda bu özellikten feragat etmeniz gerekecek ki bu büyük bit hata olur.

Keza bu makineden asıl beklenen şey, doğru ve denk bir şekilde gübre atmak. Garaja koyarken kolay yanaştırılabilir olması, öncelik sıralamadasında çok daha geride kalıyor.

Tekerlekler ile ilgili son detay da çeki arabası. Tekerlek ve bağlantıları sadece yere bırakmak için güçlü yapılmadı. Bu makinenin opsiyonel özellikleri arasında tandem tekerlekli çeki arabası da var. Yani 800 litre olarak aldığınız bir makineyi, 5 sene sonra 2000 litrelik çekilir tipe döndürmeniz mümkün.

İşte makinenin çeki arabası ile bağlantıları da bu sabit tekerlek bağlantılarından gerçekleştiriliyor.

Özetle tasarlarken sadece tekerlek tasarımı üzerinde bile bu kadar çok düşünüldü. Geri kalanı hesap edin


Masallah gayet guzel. Tebrikler Yilmaz.


Teşekkürler Yakup Hocam.

24
Maşallah,Teşekkürler,harika olmuş.Emeklerinize,emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim. Beğenmeniz mutlu etti.

Çok güzel özellikler var. Ellerinize sağlık. İnşallah bir gün kullanmak bize de nasip olur.

Kalan özellikleri anlatabilmek için 2. bir video çekmeye başladım

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. Bir gübre serpmede bu kadar özellik olabileceği aklıma gelmezdi.
Yılmaz bey; videoda sizide gördüm, yanılıyormuyum!


Yok yanılmıyorsunuz

Videonun büyük çoğunluğu kendi yerlerime gübre atarken çekmek durumunda kaldım.

25
ulu orta yerde tövbe estafurullah .. özelden yazsana sen ..

Sorun yok Ali. Fiyat, bu işe gereken önemi veren çiftçiler için makul kaldı ya, benim gönlüm rahat.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 57