toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Stronger

Sayfa: [1] 2 3 4 5
1
Köy Kahvesi / Ynt: Tarimin 2020'deki durumu
« : Temmuz 02, 2020, 10:55:34 »
Her geçen gün kötüye gidiyor gibi. Bu gidiş hızlanıyor. Aslında ülke olarak en başta tarım ve hayvancılığa yalandan değil gerçek uzun vadeli politikalar üretmek ve çalışmaya başlamak lazım. Sürekli politika değişmez. Üretici geleceği görmek istiyor. Büyük yatırımlar ve borçlarla kurulan hayvan çiftlikleri yurt dışından hayvan ithalatının açılması ile battılar. Üretim olmayınca et açığı yine yurt dışından giderildi Kısır bir döngüye girildi.

2
Ulaşabilen varsa çeşitli gübre fiyatlarının nerede olduğu ile birlikte paylaşabilir mi?

3
Çok güzel bir paylaşım. Takip ediyorum. Paylaşımlarınız dolayısıyla teşekkür ediyorum.

4
Köy Kahvesi / Ynt: Gulelim
« : Haziran 26, 2020, 13:20:11 »
Vallah istanbul'da arkadaşlar bana çiftçilik yapıyorsun. Mazotu yarı parasına alıyorsun. Bende sizin oraya gelsem varille kendine alıyor gibi bana da alır mısın diyor. Kim yarı parasına alıyor nereden duydun dedim. TV de bakan şu kadar destek veriyoruz, bu kadar yardım yapıyoruz, sıfır faizli kredi veriyoruz, çiftçimizin mazot parasının yarısını biz ödüyoruz demiş. Bunca lafa ne diyeyim haklısın  dedim.

5
Yem Bitkileri / Ynt: YÜKSEK VERİMLİ OT SİLAJI YAPTIK!!!
« : Haziran 26, 2020, 13:17:24 »
Yapmış olduğunuz slajı kullanmaya başladınız mı? Hangi hayvanlara, hangi miktarda veriyorsunuz? Hiç analizini yaptırdınız mı? Hayvanların iştahı nasıl.

6
Bu sene turizm ve turizm gelirleri olmayacak. Türkiye koronadan önce başlayan ekonomik sıkıntılar korona ile çok büyük boyutlara geldi. Bunun yanında etrafımızda olan savaş ortamı ülkenin harcamalarını arttırıyor. Altından kalkılmayacak bir durum yok ancak her yerde gördüğünüz, duyduğunuz israf hat safhada. Örn; bir japon kültürüne bakıyorum. Ne kadar sade ve ne kadar gösterişsiz. Ama bizde 300 nüfuslu ilçenin kaymakamının bile altında milyonluk arabalar, resmi kurumlardaki sürekli yenilenen ve  büyük masraflarla yapılan gösterişli çalışma ofisleri. Bu yüzden ben gelecekten umutlu değilim.

İsraf ve gösteriş bizi bitiriyor. Eğitim her geçen gün daha kötüye gidiyor. Fazla uzatmak istemiyorum. Konu siyaset değil. Ancak her işin ucu oraya gidiyor.

7
Yem Bitkileri / Ynt: Şuan yonca ekilir mi ?
« : Haziran 26, 2020, 13:11:24 »
Ne yaptın ektin mi yonca ? Resim varsa paylaşır ve yaptıkların hakkında bilgi verirsen seviniriz.

8
Tarım Politikaları / Ynt: *** Çiftçilerimizin Dikkatine ***
« : Haziran 26, 2020, 13:10:34 »
Depo yok, alacak yeterli sayıda tüccar yok. Mecburen hakkettiği değere satamıyoruz.

9
Havalar değişti diyoruz tmm ama. Facebook bugün geçen sene ki anımı önermiş. O anımda istanbul da dolu yağmıştı. Hatta öyle bir dolu yağmıştı ki arabaların üstleri yuvarlak yuvarlak zarar görmüştü.

Doğa olaylarını değiştiremiyoruz. Elimizden gelmiyor.

10
Malkara da 1,50 TL - 1,60 TL arası alınıyor. Sert Ekmeklik Buğday

11
Keşke yakınlarımızda tavuk kümesleri olsa da bol bol gübre alıp tarlamıza döksek. Organik madde çok önemli. Attığımız gübrelerin yarayışlılığını arttıran, su tutma kapasitesini arttıran, köklere hava aldıran, tarlamızın kolay işlenmesine yardımcı olan bir konu.


12
Köy Kahvesi / Ynt: Ham toprak
« : Haziran 26, 2020, 13:00:06 »
Topraklarımızın organik madde miktarlarını acilen arttırmamız lazım. Bence buğday ekenler en azından buğday hasadında samanı kıydırıp tarlada bırakmaları ve sürerek toprak altına almaları organik madde artışı için çok iyi olur.

Bunun yanında münavebe yapmak şart. Özellikle baklagil bitkiler yetiştirmek gerekiyor. İnsanoğlu hep bana hep bana derse olmaz. Aldığımız kadar vermesini bilmek ve nefsimizi köreltmemiz gerekli.

13
Çiftçi Objektifinden / Ynt: 2019 yili bugday ekimi
« : Haziran 10, 2020, 10:37:39 »
Vallah üzüldüm. Yazık bizlere. Zaten ucu ucuna gidiyor her şey. Birde verim düşünce 1 yılın emeği ziyan oluyor.

14
Çiftçi Objektifinden / Ynt: 2019 yili bugday ekimi
« : Haziran 08, 2020, 10:11:35 »
Veriminiz ne kadar oldu? Değerler (protein vs) nedir ?

15
Tarım Politikaları / Ynt: *** Çiftçilerimizin Dikkatine ***
« : Mayıs 20, 2020, 15:50:02 »
Kimse anlamıyor. Anlayacak gibi değil. Ya bende bir anormallik var yada millette. Geçen bir yaşlı akraba ve almanyadan gelen halam+eniştem konuşuyorlardı. Dayanamadım konuya girdim. Adam diyorki millette para çok. Eskiden bu kadar çok araba mı vardı. Yollarda çok az vardı. Bak diyor lcd tv yi göstererek böyle tv mi vardı diyor. Eskiden bunlar yoktu kocaman tvler vardı diyor. O kişi geldi herşey bollaştı. Eskiden olmayan şeyler var artık. Küçücük cocugu gosterip teknolojide çok geliştik diyor. Diğeri almanyada herşey pahalı diyor. Burada her şey var hemde almanyadan ucuz diyor. Bu ve buna benzer konuşmalar. Ben kaldım öyle. Ne anlatsam ne söylesem değişmeyecek. En iyisi susup dinlemek oldu. En sonunda da Allah başımızdan eksik etmesin haklısınız dedim. Yoksa hain fetocu bölücü diyeceklerdi. Bu sebeple artık hiç bir yerde bu tarz konulara girmiyorum yada yazmıyorum. Arada artık dayanamıyorum yazıyorum. Ama bu son olur diyelim. Neyse Allah başımızdan eksik etmesin. Dünya lideri ülke olmamıza az kaldı. Bu arada almanyada ki bir bankanın piyasa değeri Türkiyedeki tüm bankaların değerinden fazla. Yada abd de bulunan buyuk teknolojı sırketlerının kasasında bulunan nakıt para koskaca dunya devı uçan Türkiyenin kasasından çok parası var.... Kısaca cahil olmak en güzeli. yoksa kanser olursunuz değmez... kapat gözlerini herkes ne diyorsa aynen deyin geçin.

16
Ultra Azot fiyatı nedir bilen var mı?

17
Köy Kahvesi / Ynt: Gübreleme fikriniz nedir
« : Şubat 19, 2020, 09:37:19 »
Adım adım gidelim.

1. Toz kükürt fiyatı 3.5 tl mi? Bence pahalı. Hemde çok. Vermem daha iyi. (vermezseniz başka alternatifleri konuşmak lazım)

2. DAP gübresinden 50 kg/dönüm verilebilir sıkıntı olmaz.

3. Üst gübreyi 2 hatta 3 yapmak iyi olur. Ancak Üre yerine gübretaş Nitropower kullanılabilir.
(https://www.gubretas.com.tr/ure-ve-amonyak-azotu-iceren-yeni-gubre-nitropower-33/)
İçerik olarak hem ÜRE + Amonyumsülfat + Kükürt var. Bence bu ürün toz kükürt kullanmaktan hem daha ekonomik hemde daha iyi olur. 2 defa yapabilirsiniz. (Suda Çözünür Kükürt Trioksit (SO3)   
%20 )

4. Ekim zamanı 4 lt/dönüm humik asit ve dediğim gibi çinko mangan demir sülfat karışımı yapın mutlaka. Sıvı kükürt kul-lan-ma-yın. Çünkü fiyatı yüksek etkisi o fiyata asla değmez. Bu zamanda kar marjı düşük iken böyle pahalı yöntemler çiftçiye zarar ettirir.

5.Hayvan gübresi ne ekerseniz ekin kullanmak her açıdan faydalıdır.

Tavsiyelerim sizi maddi olarak zarar sokmayacak ve işinize yarayacak bilgilerdir. Faydasını göreceksiniz.

Bu arada Türkiye'de herkes her konuda bilgilidir. Size binlerce akıl verecek çıkacaktır. Biliyorsunuz zamanımızda ağzı olan konuşuyor. Ben bilmem diyeni görmedim. O yüzden herkesi dikkate almayın işinize odaklanın. Doğru olanı bilimsel olanı yapın.

Not: Kükürt için dönüme 100 kg/dönüm 1 kerede verilebilir. Yalnız 3.5 tl ise ben vermem yazık o paraya. Şu firma ile görüşün fiyatta pazarlık edin.

Köseoğlu Ak Kükürt Kırıkkale Şubesi - Kırıkkale Kükürt Fabrikası
Adres: Hacıbalı Organize Sanayi Bölgesi 4.Sok. No.11, 71452 Hacıbalı/Yahşihan/Kırıkkale
Telefon: 0530 878 86 23

18
Köy Kahvesi / Ynt: Gübreleme fikriniz nedir
« : Şubat 18, 2020, 09:49:15 »
Günaydın.. Kardeşim baktım araştırdım. Analizin alt tarafına aslında yapılacak olanı yazmışlar. Sen yine de ekstra olarak bir şeyler yapabilirsin. İz elementlere baktırmamışsın. Asıl işin püs noktası bence orası. Kireç yüksek olduğundan iz elementler alınamıyor olabilir. Bu da verimi etkiliyordur.
 
Ne yapılabilir ?
1 - Herkes için geçerli bol hayvan gübresi ile organik madde oranı %4 oranına çıkartılmalı.
2 - Ekerken 30 kg/dönüm DAP + İz element Karışımı (Çinko Sülfat + Mangan Sülfat + Demir Sülfat + Bakır Sülfat)  +  4 kg/dönüm Humik Asit atılması harika bir başlangıç olur.
3 - Bitkinin büyüme aşamasında İz element yaprak gübrelemesi.

19
Bu saatten sonra tarlaya girmek sıkıntı. Hava şartları ve tarlanın çamura dönmesi engel olur gibime geliyor. Eğer fırsat olursa erken üre mantıklı.

20
30 kg DAP ile ekim yapılmış. Bu kadar taban gübresi atılmışken bu zamanda azot eksikliği yapar mı?
Ben 20 kg DAP ile ektim. üst gübre olarak 25 şubat gibi 20 kg Üre atmayı düşünüyordum. Geç mi olur?

21
Üre 1780 İgsaş
Üretici kart 3 ay sıfır faiz.

4 aydır yazmıyordunuz... Yazınızı görünce sevindim...

22
Türk iş başkanı toplantıyı terketmesi şov amaçlıdır. Sendika başkanları koltuklarını kaybetmemek için her türlü taklayı atmaya hazırdır. Adam 30 yıldır sendika başkanı. Bırak artık  başkası gelsin. 5 yıldan fazla başkanlık olmamalı.

23
30 kg DAP çok değil mi? Tarlada fosfor noksanlığı mı vardı? Bana çok geldi. Tabi üstadlar daha iyi bilir. Şuan için üst gübreye gerek var mı bence yok. Belki ocak sonu olabilir. 30 kg DAP ile 5,4 kg azot atmışsınız zaten.

24
1.durum :  Toplam Malzeme 20 Ton = %30 su(nem) + %70 Mısır = 6 ton su + 14 ton mısır

Nemin %30 dan %20 ye düşmesi kuruması durumunda

20 ton malzemeden %10 nem azalırsa : 20 * %10 = 2 ton su buharlaştı. toplam malzeme 20 ton - 2 ton = 18 ton

2.durum : Toplam Malzeme 18 ton  = %20 su + %80 Mısır = 4 ton su + 14 ton mısır

umarım anlatabilmişimdir.

25
30 nem de 20 ton gelen ürünün (20 ton * 790 tl/ton : 15.800 TL eder)
20 nem de 18 ton gelen ürünün (18 ton * 985 tl/ton : 17.730 TL eder)

Dolayısıyla 1.930 TL daha karlı olursun. Kısaca nem ne kadar az, o kadar kar.

Sayfa: [1] 2 3 4 5