toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - omeryucel

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6
1
Ereglide kapıya teslim 220 250 arasında. 220 üstü genelde 20 30 ton ihtiyacı olan için verilen fiyat.

2
Tarım Haberleri / Ynt: Torkunun durumu
« : Haziran 26, 2019, 15:19:49 »
Evet okumadın. Bu iftirayı atan soysuzun kim olduğuna bakmadın bile. Torku batmış mı? Batmış. koyver gitsin dedin geçtin.
Adamlar ortaya yalan bırakıyor. Senin çiftçin de kahvede bunun muhabbetini yapıyor. Mal verenlerin ödemesi biraz gecikince veriyor ateşi. O yalan attığıyla kalıyor, biz insanlara bunun yalan olduğuna inandırmaya uğraşıyoruz. Pes!
Yahu arkadaş ne bu hiddet bu celal!!  Sanki torkuyu ben batırdım, o yazıyı ben yazdım.
Yedi cihan adı gibi biliyor torkunun enerji işine girip zarar ettiğini siz bilmiyorsanız sizin ayıbınız.
Yukarıda ilk yazdığımda torku kolay kolay batmaz dedim sizde okumamış koyver gitsin demişsiniz.
Senin çiftçin benim çiftçim mi varmış. Nedir bu ayrıştırma çabası.

3
Püf Noktalar ve Bilgiler / Ynt: Gencim bilgiye ihtiyacım var
« : Haziran 17, 2019, 14:16:31 »
Bilmediğin bir işi yapmaktansa hiçbir iş yapmamak daha mantıklı, özellikle girdi maliyetlerini göz önüne alınca. Tarlayı kiralama veya satıp vadeliye koyarak çalıştırmak lazım.
Bu zamanda ciftcilige başlamak akıl işi değil.

4
Tarım Haberleri / Ynt: Torkunun durumu
« : Haziran 17, 2019, 14:10:12 »
Torku kolay kolay batmaz. Ancak bikac senedir özellikle enerji işine girdiğinden beri zarar ettiği doğrudur. Batma noktasına gelir mi bilinmez ama pancar çiftçisine ödemeleri vaktinden önce yapan şirket şimdilerde çok geç kalmaya başladı.

5
Sulama için sıkıntı olmaz ama sonradan aklıma geldi. Toplarken baştan başa gelmez ortadan hortumu kesip yarısını alttan yarısını üstten toplamak gerekir

6
Hortumda ekleme falan yoksa( ekleme nipelinden çıkıp her iki uçtan gelen su basınç oluşturmadan akar) ve her iki uca yetecek kadar boru ve işçilik göze alınmışsa hiçbir sıkıntı olmaz

7
Yem Bitkileri / Ynt: Silajlık Mısır Tohumu Seçimi
« : Mayıs 27, 2019, 09:10:56 »
Bu yıl hava çok değişik. Önce çamurdan ekim yapamadık. Sonra aşırı sıcak ve kurak geçiyor. Bu arada gece sıcaklığı normalden düşük seyrediyor. Misirlar şaşkın çiftçi düşünceli...
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

8
Yem Bitkileri / Ynt: Silajlık Mısır Tohumu Seçimi
« : Nisan 19, 2019, 20:00:22 »
Çeşitlerin verim hesabı yapılırken, şu kadar dönümden şu kadar römork mal çıktı demek; bu araba km de bilmem kaç kuruş yakıyor demek ile aynıdır.
Slaj bicerinin arkasında çalışan kamyonum var. Aynı biçer, aynı operatör aynı şekilde dolduruyor. Sezon içinde 14 ton gelende oldu 27 ton gelende. Kamyonun kasaya baksan en az 30 ton slaj alır dersin. Yani kantara girmedikçe verim hesabına girmeyelim, yanılır yanıltırız.

Evrensel ve yıllara göre değişmeyecek birim ton/dekar dır.

9
Tarım Politikaları / Ynt: Yeni Ekonomik Program (YEP) Tarım
« : Nisan 11, 2019, 21:05:44 »
Nedense ciddiye alamıyorum bu açıklamaları. İsterse ülkenin en önemli iktisatçısı olsun, damadı bakan yapmak ekonomiye sıkılan son kurşundu. Tekrar ediyorum bakın burası cokomelli...

10
Hangi bitkide hangi ilaci kac lt su/da uyguladiginizda oglen vakitlerinde daha verimli oluyor.

Ot ilaclamasini gece yaptiginizda gunduz ile ayni performansi aldiniz mi ?
Mısırda, calson ve mustangi, 25 litre su ile uygularım sürekli.


Gece ile öğle arasındaki tek fark, öğle yapılan yerlere ilaç daha hızlı etki. Bir iki gün sonraki ilerleme aynı fark kalmıyor arada.

11
İşlerin yoğunluğundan dolayı kısıtlı zamanda 600 dekar alanda ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Sabah erken başlayıp ara vermeden öğlen de devam edip gece saatlerinde bitiriyorum.

Öğle saatlerinde atılan ilaç daha çabuk etki ediyor. Onun dışında ne ilerleyen günlerde ölüm oranı ne de kültür bitkisine toksisite açısından herhangi bir fark gözlemlemedim yıllardır.

12
Geçmiş olsun. Kara düzen olsaydı pompa eleman kesti denirdi. Şimdi common rail motor olunca enjektörler gitmiş.
Çok büyük ihtimalle ali beyin dediği gibi sprey ile çalıştırmanız yüzünden enjektörleri yemişsiniz. Kötü mazotu bile seçen bu enjektörlü motorda sprey ile çalıştırmak büyük cesaret.

13
Orjinalde yoksa depo çıkışına 12 voltluk mazot otomatiği bağlanabilir aslında.

Kontağı açınca ufaktan cızırtıli ses geliyorsa otomatik elekriklidir. Ses gelmiyorsa depo çıkışı mevcut otomatik öncesine elektrikli mazot otomatiği bağlamak sorunu çözecektir.


14
Köy Kahvesi / Ynt: Traktör için tablet tutucu
« : Mart 07, 2019, 10:49:35 »
Beyler bu sistemleri kurarken telefondan internet paylaşmanın ücretli olduğunu hesaba katıyor musunuz. Çok bir para değil belki ama şoför sayısı arttıkça sistemi kullanmak isteyen herkes bu parayı ödemek zorunda kalacak
Operatörler geri adım attı. İnternet paylaşmak ücretsiz. Ama sistemin harcadığı kotayı takip etmek lazım paket aşımına düşebilir.

15
Köy Kahvesi / Ynt: Traktör için tablet tutucu
« : Mart 06, 2019, 17:12:39 »
Reis şimdilik 3 tane. İnternet bağlantısı hotspot üzerinden yapılacak.

Sonradan ekleme yapılabilecek şekilde oluşturmak lazım altyapıyı.

16
Köy Kahvesi / Ynt: Traktör için tablet tutucu
« : Mart 06, 2019, 10:12:50 »
Motorun iç dikiz aynasının yanına veya direk onu söküp yerine monte edeceğim, çoklu geri görüş kamerası bağlayıp ekrandan hepsini aynı anda görebileceğim bir sistem kurmak istiyorum.

İnternete bağlanıp film dizinin yanı sıra güvenlik sistemlerinde olduğu gibi dışardan ağa bağlanıp izleme imkanı olabilir mi?

Özetle çoklu kamera baglayabilecegim bir tablet ve kablolama tavsiyenize ihtiyacım var.

17
Tarımsal Desteklemeler / Ynt: HER YIL SEÇİM OLSA OLSA
« : Mart 03, 2019, 22:04:51 »
Mazot gübre yattı ama yem bitkileri desteğinden ses yok. Şubat ayını sektirmezdi her yıl

18
Rot ayarı falan tamamdır inşallah. Bu hızda en ufak gezeleme felaket getirir.
Bu iş makinası hız yapmak için üretilmedi. En ufak hatada sayısız takla atar allah korusun

19
Köy Kahvesi / Ynt: Keşke Her Köyde Böyle Karşılansalar!
« : Şubat 19, 2019, 10:58:51 »
Olay bizim komşu köyde oldu. Geçmiş seçimlere bakınca konya da eregli en az oy vermiş eregli de ise bahsi geçen köy en az oy vermiş.

Peki köy bilinçli mi hayır. Uygulanan tarım politikaları neticesinde en erken iflas etmiş köy burası. O yüzden yani. Köyün yarısından fazlasının toprağı kalmadı. Kalan kısmının çoğunluğu ise kiraya veriyor yani bireysel üretim yok gibi bişey.

Yani bu olay uyanma bilinçlenme falan değil para suyu çekip elde bişey kalmayınca rüyadan uyanma.

Şu aralar ülkede piyasaya para girmeye başlamış. Mucize olmadıysa ımf gibi bi kaynaktan borç alındı. İlerde kokusu çıkar.

20
Yem bitkisi yattı dediler millet bir hafta bankamatik önünde bekledi yatmadı halen bekliyoruz ne zaman yatacak diye.
Mazot gübre en geç mart demişler en erken mart sonu gözüyle bakmak lazım.


21
Bir önceki sezonda tarlada hangi ürün vardı.
Morarma genelde fosfor eksikliği belirtisidir. Düşük bir ihtimal olsa da kış soğuğu yüzünden de olabilir.
Tam teşhis koyabilmek için varsa tarlanın toprak analizi, analiz yoksa toprağın genel yapısı hakkında bilgi ve bir önceki sezon ne ekilmis ne kadar hangi gübre uygulanmış.

22
Kuyruk milindeki delik demek ki bu yüzden varmış. İlginç ve güzel bi özellik.

Eski fiat motorlar ise çalışmayan motorun hidrolik ayar kolunu kaldırıp marşa basınca kollar kalkıyor. Fiatin muadil çakması olan 683 dt unuversal motorda bizzat denedim ve tekli slaj makinasini marş zorlamadan kaldırmıştı.

23
Haberler / Ynt: Tarim bagkur primi
« : Ocak 09, 2019, 10:00:57 »
Esnaf bagkuru düzenli öden(e)meyince 835 lira olmuş. Aylık 835 lira ödeyip ömrün yeterse 60 küsür yaşında emekli olacaksın ve ilk aylığın ödediğin pirimden düşük bağlanacak.
Sosyal güvenlik kurumu değil sosyal gelir kapısı oldu kurum.

24
Her sene bu zamanlarda süt ve besi çiftlikleri slaj ekimi için anlaşmalara başlardı. Fiyat pazarlığı başlardı en azından. Bu yıl yaprak kımıldamiyor. Çiftlikler üretimi bosluyor. Alıcı veya kesimci arıyor elden çıkarmak için.
En zor yıl bu yıl olacak.

25
Ülkeyi spor kurtaracak, topçu ihraç edecez. Bir zamanlar ithal topçu alırken şimdi hamdolsun dünyaya topçu ihraç eden ülke olduk diyecez.
Ben gece gündüz demeden üretmek için ayakta kalmak için çabalarken, dm den yürüyen maymunların ve kulüplerinin borcunu benim destekleme paramdan kesik atan banka ödüyorsa, zerre hakkım varsa helal etmiyorum.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6