toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - FatihEFE

Sayfa: [1] 2 3
1
Toprak İşleme Ekipmanları / Goble böyle mi çekilir ?
« : Kasım 21, 2018, 22:54:08 »
Youtube'da karşılaştığım bir video da Goble böyle çekilir diye birşeyle karşılaştım ama neyle karşılaştığımı da anlayamadım.
Sizlere sorularım şunlar
1. Goble bu mudur?
2. Böyle mi çekilir?


2
Haberler / Çiftçi buğday ekemiyor.
« : Kasım 14, 2018, 11:56:37 »
Ziraat Mühendisleri Birliği eski Başkanı ve eski milletvekili Yılmaz Hastürk, “Buğday ekim alanlarının önemli bir bölümü ekilmedi. Buğdayın ana gübresi olan DAP’a yüzde 100 zam geldi. Çiftçi gerçekten çok zor durumda. Üretim olmayınca hepimiz aç kalacağız” dedi
Link:https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/ciftci-bugday-ekmiyorac-kalacagiz-2736551/amp/

3
Paylaşımlarımız / İnsansız 135 Mf
« : Ekim 24, 2018, 20:35:41 »
O yıllarda bunu düşünüp yapmış olmaları muhteşem hala geliştirilip modernize edilmemesi ise üzücü

4
Selam arkadaşlar malum kış yaklaşıyor traktörlerimizi de kışa hazırlamalıyız.
Yeni model traktörü olanlar biraz daha rahat ama eski model traktörlerimizin antifrizli suyunu kontrol etmek değiştirmek gerekebilir. Yeni modellerde ise uzun süre değişim ihtiyacı olmayan susuz radyatör soğutma sıvısı varsa kontrole gerek yok.

Şimdi gelelim bu susuz radyatör soğutma sıvısı ile antifrizli su arasındaki farka
antifrizli su karışım oranına göre radyatördeki suyun ve motorun yüksek sıcaklıklarda hararet yapmasını düşük sıcaklıklarda ise donmasını ve oluşan genleşmeden bir yerleri patlatmasını engeller. Örneğin 50ye 50 oranlı bir karışım  -37°C'de donan ve 107°C'de kaynayan bir karışım elde etmemizi sağlar. Ayrıca yüzde yüz antifriz koymak da hiç donmayan bir sıvı elde ettik bir daha arkamıza bakmaya gerek yok demek değil.
Bu konu hakkında youtube da bir çok açıklayıcı bilgi var o yüzden fazla uzatmayacağım.
Antifrizli suyun bir handikabı var oda üzerinden zaman geçtikçe karışımımız özelliğini kaybediyor. Ölçtüğünüzde iyi bir oranı varmış gibi dursa da su ile antifriz birbirinden ayrışıyor ve heterojen bir karışıma dönüştüğü için sistemde basınç ve motorda korozyon oluşuyor.

Öte yandan susuz radyötör soğutma sıvılarında bu dertlerin hiç birisi yok -40 ile +180 derece arasında sıvı kalabilen, korozyon yapmayan, sistemde basınç oluşturmayan ve kullanım ömrü çok daha uzun olan bir sıvı tek handikabı var pahalı olması bu yüzden radyatörü eski ve delinme şansı yüksek bir traktörde bunu kullanmak ne kadar doğru olur bu düşündürücü

Ben düşünmeye başladım aslında da sizlerin de düşüncelerini almak istedim  :D  :D

5
Haberler / Uzel yeniden satışta
« : Ekim 05, 2018, 02:05:44 »
Bu nasıl bir hal aldı yargı bu işi neden çözemiyor hala bilmiyorum ama sanki yüzyıllık efsane halini aldı
Evet uzel yeniden satışta
Satılsa da satılmasa da yeniden uzel üretime başlayacakmış 240 255 260 üretecekmiş geyiğinin yeniden hortlayacağı kesin.
Çok önemli değil ama buyrun haberin linki
https://www.bloomberght.com/haberler/haber-amp/2161492-uzel-traktor-fabrikasi-satiliyor

6
Tarım  ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018-2019 zeytin rekolte tahminini İzmir’deki Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde açıkladı. Buna göre, 2018-2019 sezonunda zeytinde 1,5 milyon ton rekolte bekleniyor. Toplam zeytin dane üretimi geçen yıla göre yüzde 36 azalma ile 1 milyon 500 bin 467 ton bekleniyor. Geçen yıla göre yüzde 7,6 azalma ile 423 bin 644 tonunun sofralık zeytine, geçen yıla göre yüzde 35 azalma ile 1 milyon 76 bin 823 tonunun yağlığa ayrılacağı bundan da ortalama 1/5.6 randıman ile geçen yıla göre yüzde 27 azalma ile 193 bin 613 ton zeytinyağı elde edileceği tahmin edildi. Bakan Pakdemirli, “Tarımı en az bir ulusun savunma stratejisi kadar önemli görüyorum. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Kolaylıkla da oluruz” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli’nin konuşması sırasında ekrana zeytin ağaçlarıyla çekilen fotoğrafları da yansıtıldı. Bakan Pakdemirli, zeytinin kutsal ve barış ile uzun ömrü temsil ettiğini söyledi. Sofralık zeytinde İspanya’dan sonra ikinci sırada, üretimde dünyada dördüncü sırada olduğumuzu hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Bence yeterli değil. Daha hızlı büyümeliyiz. İhracatı 100 bin tonun üzerine taşımamız lazım. Birinci de olabiliriz. Ege’den başlayarak bu işi tekrar ele alıp zeytinyağını insanlara anlatmamız lazım. İzmir dışında zeytinyağını anlayan pek yok. Son dönemde dışarıda yeme alışkanlıklarımız arttı ama hala zeytinyağından anlayan yok. Zaman zaman Yunan Adaları’na gidiyorum hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı. Zeytinyağı okuryazarlığını artırmamız gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Bu şekilde tüketimi artırırız. 1,5-2 kilo tüketim çok az bunu artırmamız lazım. Kaliteli bir ürünü neden bizim vatandaşımız yemesin” dedi

7
Tarım Haberleri / Patates ve Soğan Fiyatları nereye gidiyor
« : Haziran 20, 2018, 22:00:33 »
Pazarda artan patates ve soğanın fiyatı yaklaşan seçim öncesi siyasetinde gündemine girdi

SP lideri, “Dolar kuru 4.75, soğan kuru 6.95” diye attığı tweet binlerce kez paylaşıldı.

http://www.posta.com.tr/patatesin-kilosu-6-liraya-cikti-sogan-65-lira-2014698

8
Diğer / Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık
« : Mart 12, 2018, 22:56:12 »
Arkadaşlar bugün 2 adet ekipman aldım bundan öncekilerde de olduğu gibi bugünde aynı sorunla karşılaştım
Daha önce aldığımız römork ve goble de de aynı sorun vardı.
Aslında sorun da değil ama dikkat etmesek sorun olabilecek bir durum
Her neyse girişi fazla uzatmadan bu gün aldıklarımla ilgili olan kısıma başlayalım
Yüksel tarım makinalarının ürettiği 3lü çizel ayaklı toprak altı gübre makinasında bariz bir uyarı işareti vardı
Makinayı kullanmadan önce yağlamayı unutmayınız şeklinde bir etiket yapıştırmışlar.
Normalde bu etiketi okuduğumda bende uyanması gereken düşünce bu makina yeni makina kullanmadan önce en fazla dişli zincir aksama yağdanlıkla makina yağı sıkarım ve ilk kullanıma başlarım ama daha önceden aldığım ekipmanlardan da adım gibi biliyorum ki makinanın rulmanlarında gramla gres yok
Ve beni hiç yanıltmadılar.
Her neyse ikinci makina ise toscano marka dündarlar makinanın dal parçalama makinası idi
Şimdi dündarlar makinanın hakkını yemek doğru olmaz çünkü açıkta olan her gresörlüğe eser miktarda gres basmışlar . öyle tam bir gresleme de olmamış ama 4 5 pompa yapmışlar 4 5 pompa da ben yapınca açıkta olan yerlerden beyaz gres geldi benim kullandığım gres siyah kauçuklu yüksek basınç gresi olduğu için çıkan gresin renginden anladım bunu ama basar basmaz da diğer taraftan gres gelmedi yani
Her neyse gres yetersiz olduğu için makinanın sol tarafında kayış aktarma sisteminin kapağını ve şaft koruma kapağını kaldırıp oradaki yetersiz greslemeyi de tamamlamak istedik. Makina kapaklarını açtık ve hiç greslenmemiş olduğunu farkettik
Yani en önemli yerler gressiz bir şekilde bayilere gönderilmiş
Şimdi ben anlıyorum ki bu gresleme işlemi makina boya toplama hattından çıktıktan sonra en son aşamada yapılıyor ve bu aşamadaki fabrika çalışanı arkadaşlar bu makina kapaklarını tekrar açıp gresleyip takmak yerine görünen yerlere basıp gönderiyorlar makinayı.
Yani benim 12 bin lira verip aldığım makina üreticinin yarım kilo gresden ve bir çalışandan kar etmesinden çok daha değerli.
Daha önce römork aldık gres yoktu goble aldık gres yoktu.
Varmı bu durumla yada aksi ile karşılaşan ve en önemlisi greslenmiştir daha sıfır makina deyip sorun yaşayan

9
Köy Kahvesi / Aysun Kayacı'dan özür dileyen çoban
« : Mart 05, 2018, 05:42:42 »
Çoban Osman Türkman, Gaziantep’teki Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği seçimlerine müdahale edildiğini belirtmiş ve baskı yüzünden adaylıktan çekildiğini ifade etmişti.

Türkman, olağanüstü kongre talepleri de kabul edilmeyince haksızlığa karşı, Ankara'ya bir yürüyüş başlatmıştı.

Türkman, ünlü manken Aysun Kayacı'dan da "özür" diledi. Kayacı'nın, "Dağdaki çobanla benim oyum eşit mesela" dediği için zamanında kızdığını ifade eden Türkman, gelinen noktada, Kayacı'nın haklı çıktığını belirtti.

Türkman, "Manken Aysu Kayacı'dan özür diliyorum" başlıklı bir yazı yazarak, Kayacı'nın 10 yıl önceden olacakları gördüğünü ifade etti.

İşte Çoban Osman Türkman'ın o yazısı...

"2008 yılında bir tartışma programında 'Ben vergi veriyorum niye vergisini vermeyen, çok özür dilerim herkes üstüme gelecek ama kalıp olarak söylüyorum, 'dağdaki çobanla benim oyum eşit mesela' dediğinde herkes gibi ben de Aysun Kayacı’ya kızmış ve tepki göstermiştim. Ancak geldiğimiz nokta itibarıyla, manken Aysun Kayacı’ya bu sözlerinden dolayı tepki gösterdiğim için ÖZÜR DİLİYORUM.

Günümüzde Tarım Bakanlığı'nın bile, devlet eliyle çobanları asil ve yedek üye diye farklı kategorilere ayıran yönetmenlikler çıkararak elit sürü, halk elinde ıslah, ön soy kütüğü, soy kütüğü ve SOYBİS benzeri farklı projeler adı altında, Türkiye ortalamasında sayıları %5’i geçmeyen, birlik yönetimleri tarafından seçilen, bakanlık tarafından onaylanan çobanları asil, diğerlerini yedek üye diye ayrıştırarak, asil üyeleri bu projeler kapsamına alıp, bu projeler kapsamına alınan çobanların hayvanlarına hayvan başına hem daha fazla destekleme verip, hem de sadece çobanların birlik seçimlerinde bu asil üyeler oy kullanabilirler diyerek, diğer yaklaşık %95 kesimlik çobanın, hem oy hakkının elinden alındığı gibi hayvanlarına da daha az destekleme ödendiğini gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Çobanların haklarını savunmak için ülkemiz genelinde 80 İlde kurulan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri'nin, birçoğunun, yukarıda yazdığım Tarım Bakanlığı tarafından çıkarılan projeler adı altında 9.000 (dokuz bin) üyesi bulunan bir birlik kendisine yakın 90 çobanı, 1.300 (bin üç yüz) üyesi bulunan bir birlik kendisine yakın 40 çobanı mevcut sistem ile asil üye yaparak, rekabeti ve dolayısıyla hizmeti ortadan kaldırıp, krallık benzeri bir sistem ile ülke genelindeki yüz binlerce çobana oy hakkı tanımayarak, yüz binleri memnun etmek yerine, birliğe asil üye yaptığı 40 yetiştiriciyi memnun ederek, ömür boyu birlik başkanlıklarında oturmaya çalıştıklarını gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

TÜRKİYE GENELİNDE ÇOBANLARIN YÜZDE 1'İ DAHİ FAYDALANAMAYACAK

Tarım Bakanımızın aylar öncesinden açıklama yaparak "Bundan sonra devlet eliyle yetiştiricilerin hayvanlarına yapılan aşı ve küpelemelerden ücret alınmayacaktır" demesine rağmen, yapılan bu uygulamalarla çobanlardan halen ücret alındığının tutarsızlığını gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Tarım Bakanımızın, 'Köyüne dönenlere 300 koyun vereceğiz, çobanın sigortasını biz karşılayacağız' açıklamasından sonra gelen tepkiler üzerine, 'Öncelikle köyde ikamet edenlere vereceğiz' diyerek çobanları umutlandırdığı, ancak 300 koyun alabilmek için öncelikle 300 koyunluk ahırınızın olması, yem bitkileri ekeceğiniz tarlanızın olması ve sonrasında ise 300 koyun için bankaya vereceğiniz en az yaklaşık 800 bin liralık teminatınız olması gerektiği ve sigorta bedelinin ise avans olarak verildiğini, dolayısıyla mevcut durumda Türkiye genelinde çobanların %1’nin dahi faydalanamayacağını öğrendiğim için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Tarım Bakanlarımızın, Milli Tarım projesi kapsamında tarım ve hayvancılık yapan her çiftçinin ve çobanın birer resmi danışman, Veteriner Hekim’i ve Ziraat Mühendisi’nin olduğunun belirtilmesine rağmen, çiftçi, yetiştirdiği mahsul ile ilgili bir sıkıntısı olduğunda, çoban ise köyünde hayvanları öldüğünde, hayvanları hastalandığında, özellikle küçükbaş hayvanları yavru attığında değil köyünde, yanında danışman Veteriner veya Mühendisi bulmak, derdine derman bulabilmek için aradığında dahi telefonların yüzüne kapandığını bildiğim için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

KES-KOPYALA-YAPIŞTIR YÖNTEMİ...

Gaziantep İlinde çobanlara ve birlik seçimlerine yapılan haksızlıklara, baskılara karşı 29 Aralık 2017 tarihinde, üzerinde çoban kepeneği ile Gaziantep’ten Ankara’ya zorlu ve soğuk kış şartlarında 22 gün yürüyerek giden ve 19 Ocak 2018 tarihinde Ankara’ya varan Osman Türkman’nın sessiz çığlığını, 'O ses Türkiye' ve 'Survivor' vb. yarışma programlarının halkımız tarafından daha çok izlendiğini bildikleri için, her gün izlediğimiz ve sözde büyük bildiğimiz TV kanalları ve gazetelerin ülkeye ve millete faydalı olabilecek haberlerden milleti haberdar etmediklerini dolayısıyla çobanların uğramış olduğu haksızlıklarının da zerre kadar kimsenin umurunda olmadığını gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Gaziantep İlinde, başta bir Milletvekili olmak üzere, çobanların seçimlerine yapılan baskı ve haksızlıkları bizzat Başbakana, Adalet Bakanına, Tarım Bakanına, Milletvekillerine, Gaziantep Valisine, Büyükşehir Belediye Başkanına, Ak Parti İl Başkanına, Bakan Yardımcısına, onlarca bürokrata ve ilgililere anlattığımız halde, haksızlığa uğrayan binlerce çoban için hiçbir şeyin yapılmadığını, çobanların aslında dikkate alınmadığını üzülerek gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Birlik yönetmenliklerinin kendilerine tanımış olduğu olağanüstü seçim hakkı için, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa 538 çobanın notere giderek Gaziantep Birliği'nde seçim yapılması talebini; mahkemelerin önceki vermiş olduğu kararlardan kes-kopyala-yapıştır yaparak saatler içinde durdurduğunu gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

SİYASET, MECLİS, HÜKÜMET, MUHALEFET SESSİZ...

Tarım ve Hayvancılık ülkesi iken; tarım ve hayvancılık ile ilgili kararlar alınırken ve projeler yapılırken, asıl sorunu yaşayan köyde tarım ve hayvancılık yapmak için mücadele veren çiftçi ve çobana sorulmadan siyasiler, profesörler, uzmanlar tarafından yapılan uygulamalar yüzünden bu gün buğday, arpa, saman, et, canlı hayvan ve daha birçok tarımsal ve hayvansal ürün ithal ettiğimiz ve alınan yanlış kararlar yüzünden tarımsal ve hayvansal üretimin her geçen gün azaldığı ve ithalatın arttığını gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Köylü, çiftçi ve çobanlar iktidar ve muhalefet tarafından kolay ikna edilip oy deposu olarak görülmesine rağmen, çobanların sorunlarının çözümü anlamında siyasetin, meclisin, hükümetin, muhalefetin ve yetkililerin sessiz kaldığını ve çobanların artık haksızlıklar karşısında yorulmaktan sustuğunu gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

Türkiye’de, hani senin de manken olarak el üzerinde tutulduğun günlerde olduğu gibi, halen mankenlerin ve zenginlerin tatillerini geçirdiği, çobanın hayalinde bile göremediği lüks yatlarına, 2 liraya ucuz mazot sağlanırken, çiftçinin ve çobanın ise kredisini ödemekte zorlandığı traktörüne 5 liraya mazot almaya çalıştığını ve hiçbir şeyin değişmediğini üzülerek gördüğüm için; Aysun Kayacı’dan ÖZÜR DİLİYORUM.

2008 yılında 'Benim oyun ile dağdaki çobanın oyu bir mi' dediğinde Aysun Kayacı’ya, 'Neden bir olmasın çobanın da bir oyu var senin de bir oyun var', diyerek kızmıştım. Aradan 10 yıl geçtikten sonra, Gaziantep İlinde çıtanın çok yükseltilerek değil bir çobanın, 538 çobanın tercihinin birilerinin tercihi kadar dikkate alınmadığını, değer bulmadığını bizzat yaşayarak gördüğüm için, Aysun Kayacı’nın belki de ileri görüşlülüğü sayesinde, 10 yıl öncesinden bu günleri görüp söylediği için ve belki de o günlerde gösterilen tepkiler üzerine Türkiye’den çekip gitmek zorunda kaldığı ve geldiğimiz durum itibarıyla kendisini o günlerde anlayamadığım için; üzülerek de olsa Aysun Kayacı'dan ÖZÜR DİLİYORUM

10
Traktör ve biçerdöverlerin yenilenmesine teşvik gelecek
Tarım sektöründe enerji verimliliği için mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha verimlileri ile değişimine yönelik bir destek mekanizması getirilecek.
Paylaş Twitle A+ a-
Traktör ve biçerdöverlerin yenilenmesine teşvik gelecek
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tarım sektöründe enerji  verimliliğinin artırılması için yeni eylem planları oluşturuldu.

Bunlardan birisi de "Traktörlerin ve Biçerdöverlerin Enerji  Verimlileri ile Yenilenmesinin Özendirilmesi" olarak belirlendi.

Sorumlu kuruluş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak  belirlenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da ilgili kuruluşlar arasında yer aldı.

Söz konusu plan kapsamında mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha  verimlileri ile değişimi için bir destek mekanizması tanımlanacak, gerekli  mevzuat düzenlemesi değerlendirilecek.

Destek mekanizmasının hurda teşviki, faiz desteği gibi desteklerle  yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Traktör için 20 yaş,  biçerdöver için 10 yaş üzerindekilerinin yüksek verimlileri ile değiştirilmesi  desteklenecek.

ORTAK TRAKTÖR VE BİÇERDÖVER KULLANIMI ÖZENDİRİLECEK

Ayrıca ortak traktör ve biçerdöver kullanımı özendirilerek, traktör ve  biçerdöverlere yönelik enerji verimliliği desteğinin etkisi artırılacak.

Bunun için bakanlıklar, destek mekanizması tasarlanması, destek etki  analizinin yapılması,değişimi gerçekleştirilecek traktör ve biçerdöver sayısının  belirlenmesi için çalışmalar yapacak.

Eylemin zamanlama planına göre, 2018'de destek mekanizmaları ve etki  analizi çalışmaları yapılacak, 2019 ve 2020 yıllarında tüm çalışmalar  tamamlanarak destek uygulamasına geçilecek.

BİÇERDÖVERLERİN YARISINDAN FAZLASI EYLEM KAPSAMINDA

Öte yandan Türkiye'de 2016 itibarıyla 16 bin 247 biçerdöver  kullanılıyor. Bunların 3 bin 985'i 0-5 yaş, 3 bin 790'ı 6-10 yaş, 3 bin 813'ü  11-20 yaş, 4 bin 659'u 20 ve üzeri yaş biçerdöverlerden oluşuyor. Böylelikle  Türkiye'deki biçerdöverlerin yarısından fazlası söz konusu eylem kapsamına  giriyor.

Türkiye'de geçen sene ekim ayı itibarıyla toplam 1 milyon 823 bin 850  traktör kullanılırken, traktör başına ortalama 130 dekar tarım alanı düşüyor.

En çok traktör 86 bin 255 ile Manisa'da bulunurken, bu ili 68 bin 93  traktör ile Konya, 63 bin 394 traktörle İzmir, 62 bin 720 traktörle Bursa, 62 bin  134 traktörle Balıkesir izledi.

11
Haberler / Tunus Ekonomi Bakanı Konuştu Zeytin İhracatı yolda
« : Aralık 31, 2017, 01:01:11 »
Tunus Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi Tunus'un ihracatını yukarılara taşımak ve arttırmak için elimizden geleni yaparız kapılarımızı sonuna kadar açarız dedi


12
Köy Kahvesi / bu bir set yapma yöntemi mi ?
« : Aralık 30, 2017, 12:47:31 »

13
http://www.tarimdunyasi.net/2017/12/26/tarim-bakanligi-tutun-ve-seker-piyasasini-duzenleyebilir-mi/

Tarım Bakanlığı tütün ve şeker piyasasını düzenleyebilir mi?

Bugünlerde çok tartışılan, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu resmen kapatıldı.İki kurumun yetkileri ve kadroları Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredildi.
Şeker Kurumu’nu yöneten Şeker Kurulu’na Ağustos 2016’dan bu yana atama yapılmadığı için Şeker Kurumu fiilen yönetilmiyordu.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nu yöneten Kurul üyelerinin ise görev süreleri geçen ay doldu. Yeni atama yapılmadı. Dolayısıyla fiilen yönetilmeyen iki kurum kapatılmış oldu.
Bundan sonra ne olacak?
Şeker ve tütün piyasasının düzenlenmesini Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapacak. Bunun için bakanlık bünyesinde 6 yeni daire başkanlığı oluşturulacak. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu iki üründe piyasayı düzenleyebilir mi?
Bu soruya yanıt vermeden önce bu iki kurumun nasıl oluşturulduğuna ve bugüne kadar neler yaptığına bakmakta yarar var.

Kemal Derviş yasaları ile kuruldu

Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun oluşum hikayesi 16 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde yaşadığı en büyük ekonomik-mali kriz olarak nitelendirilen 2001 krizi ile sarsılırken, Uluslararası Para Fonu(IMF) ve Dünya Bankası Türkiye’ye kredi vermek için çok ağır şartlar ileri sürdü. Dönemin hükümetinden 15 günde 15 yasa çıkarılması istendi.

Bu yasaların çıkarılması ve diğer şartların yerine getirilmesi için Kemal Derviş, Türkiye’ye “kurtarıcı” olarak gönderildi. Bu nedenle çıkarılan 15 yasaya “Kemal Derviş Yasaları” denildi.
Bülent Ecevit’in Başbakanlığında Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcısı olduğu koalisyon hükümetine dışarıdan Ekonomi Bakanı olarak gelen Kemal Derviş’in hazırladığı programla tarımsal destekler kaldırıldı. Ziraat Bankası’nın tarıma kredi vermesi adeta yasaklandı. Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri “özerklik” adı altında özel bir yasa ile etkisiz hale getirildi. Birliklere devlet desteği yasaklandı.Tarım sektörü yerle bir edildi.
Şeker piyasasını düzenlemek üzere Şeker Kanunu çıkarıldı. Bu kanun ile Şeker Kurumu kuruldu ve yönetmek üzere Şeker Kurulu oluşturuldu.

Devletin altın yumurtlayan tavuğu olarak bilinen ve en çok vergi geliri sağlayan Tekel’in yerine Tütün Kanunu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu kuruldu. Kurumu yönetmek üzere Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu oluşturuldu.
Bir yıl sonra iktidara gelen AKP Hükümeti o günkü politikaları aynen sürdürdü. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın deyimi ile Tekel, babalar gibi satıldı.

Tütünde ve şekerde ülke geriledi

Şeker Kanunu ile şekerpancarı ve şeker üretimine kota uygulaması getirilerek pancar üretimi sınırlandırıldı.Nişasta Bazlı Şeker ilk kez kota kapsamına alındı. Kanun ile yüzde 10 olan Nişasta Bazlı Şeker kotasının yüzde 50 artırılması veya düşürülmesi yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi. Bakanlar kurulu her yıl kotayı yüzde 50 artırarak kotayı fiilen yüzde 15 olarak uyguladı. O dönemde Avrupa Birliği’nde en yüksek kota yüzde 2 civarındaydı. Pancar ekimi sınırlandırılırken, Nişasta Bazlı Şeker üretimi adeta teşvik edildi.

Şeker Kurumu verilerine göre, 2001 yılında sadece 600 ton pancar şekeri ithal eden Türkiye 2016 yılında 279 bin 900 ton pancar şekeri ithal edildi. Aynı dönemde 12 bin 679 ton olan Nişasta Bazlı Şeker ithalatı 57 bin tona yükseldi. Şeker pancarı üreticisi olan ve şeker ihraç eden Türkiye, şeker ve nişasta bazlı şeker ithal eden ülke oldu.

Tütün Kanunu ile tütün ve alkol piyasası büyük oranda yabancı şirketlerin egemenliğine bırakıldı. Tütünde sözleşmeli üretim getirildi. Çok uluslu sigara şirketleri kiminle sözleşme yaparsa sadece o üreticiler tütün ekebilir duruma geldi. Güneydoğu, Karadeniz ve diğer bir çok bölgede tütün üretimi büyük oranda bitti. Ege Bölgesi tek başına yılda 100 bin ton tütün ihraç ederken bugün ülkenin toplam tütün üretimi 60-70 bin ton seviyelerinde. Türkiye tütün ihraç eden ülke olmaktan çıktı tütün ithal eden ülke oldu.Tekel’in sigara fabrikaları,alkol işletmeleri özelleştirme adı altında adeta yağmalandı.

Tarım Bakanlığı ne yapabilir?

Kanun Hükmünde Kararname ile yetkileri Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devredilen Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu deyim yerindeyse görevini yaptı. Türkiye, bu
iki temel üründe dışa bağımlı hale geldi.

Bundan sonra şeker,tütün ve alkol piyasasını Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı düzenleyecek. Bakanlığın buna yönelik altyapı çalışması yok.Kadroları ve bilgi birikimi yok.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu bugüne kadar özellikle yaprak tütün üretimine,sorunlarına adeta gözlerini kapattı. Görmemezlikten geldi. Tütünle yıllarca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ilgilendi. Şeker pancarı ve şeker konusu ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ilgi alanındaydı.

Şeker piyasasında kotaların tespiti, iptali ve transferi, şirketlerin katılım paylarının belirlenmesi konusunda karar alarak uygulaması, dış ticaret,depolama, ürünlerin piyasaya arzında yaşanacak spekülasyonların önlenmesi ve daha bir çok konuda yetkileri olan Şeker Kurumu’nun bu görevini Tarım Bakanlığı yapacak.

Tütün ve alkol piyasasında da tesis başvuruları, ithalat ihracat işlemleri,perakende ve toptan sigara ve alkol satışına ilişkin işlemler başta olmak üzere Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun rutin olarak yaptığı bir çok işler var. Bunları da yine Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapacak. Öncelikle bu rutin işlemlerin yürütülmesi için imza yetkisi olan bir birimin oluşturulması gerekiyor.

Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kadroları,uzmanları Gıda,tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışacaklar. Bu uzmanların yönlendirmesi ile işler sürdürülecek. Ancak her iki piyasaya uzak olan Bakanlık, bu işlemleri yürütmesi çok ciddi zaman alacak.

Özetle, Türkiye,söz sahibi olduğu iki önemli üründe şekerde ve tütünde önümüzdeki günlerde ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

http://www.tarimdunyasi.net/2017/12/26/tarim-bakanligi-tutun-ve-seker-piyasasini-duzenleyebilir-mi/

14
Haberler / Türkiye'ye Sudan'dan ucuz et teklifi
« : Aralık 26, 2017, 07:53:27 »
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığıyla 2014 yılında Türkiye ile Sudan arasında iş birliği protokolü imzalandığını söyleyen Sudan Tarım ve Orman Bakanı Abdullatif Ahmed Mohamed Ijaimi, bu kapsamda 30 bin hektarlık pilot bölgede projenin test edildiğini belirtti. Bakan Ijaimi, projenin tümünün hayata geçirilmesi için gereken hazırlıkların tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi.

Ijaimi, söz konusu pilot bölgede çeşitli tohumların denendiğini, buradan alınacak sonuçların büyük ölçekli projeler için kullanılacağını ifade etti.

Sudan'da canlı hayvan üretim maliyetlerinin düşük olduğunu dile getiren Ijaimi, "Eğer bir anlaşmaya varabilirsek Türkiye için yüksek kaliteli eti ucuza üretebiliriz. Fiyatı 4 dolardan daha fazla olmaz." diye konuştu.

Ijaimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyaretinin önemine işaret ederek, bu çerçevede bakanlar ve iş dünyasının bir araya geldiğini söyledi. Türk iş adamlarının Sudan'daki yatırım fırsatları ve tarım sektörü konusunda bilgilendirildiğini anlatan Ijaimi, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere önemli katkı sunacağını vurguladı.

Türkiye ve Sudan arasında çeşitli alanlarda stratejik iş birliği için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ijaimi, iki ülke tarım heyetlerinin şubatta bir araya geleceğini, ardından bu kapsamda Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Ijaimi, "Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olduğunu biliyor ve tarım alanında, kazan-kazan şeklinde, stratejik bir partnerlik üzerine çalışıyoruz." dedi.

TİGEM aracılığıyla 2014 yılında imzalanan anlaşma ile Sudan'da pilot çiftlik kurulması ve 5 farklı bölgede belirlenen arazilerde Türk girişimcilerin yatırım yapmasının önünün açılması hedefleniyor.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-ye-sudan-dan-ucuz-et-ekonomi-2579188/

15
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu'nun başdanışmanı Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP'nin Türkiye tarımına ve doğasına verdiği zararlara ilişkin hazırladığı çalışmada, 15 yıllık talan gözler önüne serildi. Buna göre; Türkiye net ihracatçı bir ülke konumundan net ithalatçı bir ülke konumuna getirildi. Çiftçinin borcu 89 kat artarken, devletin çiftçiye olan borcu ise yaklaşık 102 milyar TL'ye ulaştı. Tarım alanları ranta açıldı, Belçika büyüklüğünde bir alan ekilmez hale getirildi.

CHP Lideri Kılıçdaoğlu'nun başdanışmanı Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, AKP'nin Türkiye tarımına ve doğasına verdiği zararlara ilişkin bir çalışma hazırladı.

Gaytancıoğlu'nun çalışmasında  AKP'nin verdiği zarar da şöyle sıralandı:

İhracattan ithalata geçiş: AKP, iktidar olduğu 2002'den bugüne, Türkiye tarımda net ihracatçı bir ülke konumundan net ithalatçı bir ülke konumuna geldi. AKP iktidarıyla birlikte Türkiye, buğdaydan, mısıra, soyadan, tütüne, canlı hayvandan kırmızı ete, nohuttan mercimeğe kadar neredeyse her ürünü ithal ediyor ve ciddi bir dövizi başka ülkelerin çiftçilerine ödüyor.

Çiftçi hem borcu hem alacaklı: Bu süre içinde çiftçi borçları tam 89 kat artarak, 1 milyar TL'den 89 milyar TL'ye yükseldi. 2006'da, çıkartılan Tarım Yasası'na göre çiftçimize her yıl GSMH'nın yüzde 1'i oranında destekleme yapılması gerekirken 2007'den beri sürekli olarak bu desteğin her yıl yaklaşık yarısı ödendi. Çiftçilerimizin AKP hükümetlerinden yaklaşık 102 milyar TL'lik alacağı bulunuyor.

Tarımsal nüfus azaldı: AKP'li yılların başında yüzde 22'lerdeki tarımsal nüfus 2017'de yüzde 8'lere kadar geriledi, köyden kente göç arttı. Örneğin İstanbul'un nüfusu 2002'de 10 milyon iken 2017'de 15 milyonu geçti. AKP'li yıllarda çiftçi ihmal edildi ve fakirleştiridi, tarım topraklarının fazlalığı ve verimliliği ile dünyada ön sıralarda yer alan Türkiye, halkına yerli ürün yerine ithal ürünler yedirir hale geldi.

Belçika kadar alan ekilmiyor: AKP iktidarı boyunca Türkiye'de tarım toprakları ekilmez hale döndü. Örneğin 2002'de 94 milyon dönüm alanda buğday tarımı yapılırken 2017'de 76 milyon dönüm alanda buğday ekimi yapılır hale geldi. Türkiye'de halen Belçika yüzölçümü kadar bir alan ekilmiyor.

Tarım değil rant: Türkiye'nin yıllardır ekilen ve biçilen tarım alanları betonlaşmaya açıldı "ucuz enerji temin edeceğiz" söylemleri ile doğa katliamları yapılır hale geldi. Türkiye'nin en verimli tarım toprakları doğa kirletilerek adeta ormanlar, meralar, zeytinlikler ve birinci sınıf tarım arazileri plansız sanayileşme ve yandaş çıkarları doğrultusunda kullanılır hale dönüştü.

HES, jeotermal ve termik etkileri: Karadeniz doğasına zarar veren HES'ler Karadeniz'de her akarsuyu tehdit eder duruma geldi. Ege bölgesine zarar veren Jeotermal enerji santralleri bölgedeki bitkileri, ağaçları, gölleri ve akarsuları etkiledi. Termik santrallerin oluşturduğu hava kirliliği ise sadece havayı soluyan canlılara değil, orman ve geniş tarım arazilerine de olumsuz etkiler yaptı.

Meralar 'kamu yararı' diye azaltıldı: AKP iktidarında en önemli doğa tahribatlarından biri de meralarda yaşandı. AKP döneminde çok kullanılan "kamu yararı" kararı ile meralar ciddi anlamda azalmaya başladı.

"ÇÖZÜM ÜRETİMDEN GEÇİYOR"

Gaytancıoğlu çalışmasında çözüm önerilerine ilişkin de şunları kaydetti:

Üretim döviz çıkışını önler: Türkiye'nin her alanda büyümesinin motor gücü tarım ve tarıma dayalı sanayidir. Döviz harcamalarının azaltılması, Türkiye'nin elindeki dövizi dışarıya kaptırmaması için tarımsal üretim çok önemlidir. Tarımsal üretimi artırarak, ithalatı düşürerek dışarıya döviz aktarımı azaltılabilir. Petrolde, elektronikte, bazı yüksek teknoloji gerektiren temel makine ve kimya ürünlerinde ithalatı dolayısıyla dövizi belki kısamazsınız. Ancak tarımda üretim yaparak birçok kalemde döviz çıkışı önlebilir. Üretim ithalatı azaltır: Marmara, İç Anadolu bölgelerinde ciddi bir üretim planlamasıyla yağlı tohumlu bitkilerin ithalatı azaltılabilir ve yılda 3-4 milyar dolar döviz çıkışı önlenebilir. Yine İç Anadolu bölgesinde nohut, fasulye ve mercimek üretimi desteklenerek yılda 400-500 milyon dolarlık tasarruf yapılabilir. Meralara su ve gübre götürülerek üretim planlamasıyla yılda 1 milyar doları aşan kırmızı et ve hayvan ithalatı önlenebilir.


16
Tarıma 2018’de 14.8 milyar lira destek

Devletin 2018 yılında çiftçiye ödeyeceği tarımsal destekler ana hatlarıyla belli oldu. Tarıma 2018 yılında toplamda 14.8 milyar liralık destek ödenmesi öngörülüyor. Bu desteğin 4 milyar lirası hayvancılık, 1.9 milyar lirası mazot desteği, 1.7 milyar lirası kırsal kalkınma ve 1.5 milyar lirası ise pamuk primi desteği olarak ödenecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı “2018 Yılı Bütçe Sunuş Konuşmasında” tarımsal desteklere ilişkin bilgiler verdi.

Naci Ağbal, 2018 yılında bütçeden tarıma ayrılan kaynağın toplamda 29.6 milyar lira olduğunu belirtti. Tarımsal kaynak bütçesinden, tarımsal destek programları için 14.8 milyar lira, tarım sektörü yatırım ödenekleri için 10.1 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT’lerin (Kamu İktisadi Teşekkülleri) finansmanı ve ihracat destekleri için 4.7 milyar lira ödenek ayrılacak.

Hayvancılık desteği 4 milyar lira

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre, hayvancılığa 2018’de toplam 4 milyar lira destek sağlanacak. 2017 yılında 3 milyar 793 milyon lira destek öngörülmüştü. Böylece 2018 yılında, toplam destekler içerisinde hayvancılığın payı geçen yıla göre yüzde 2.5 oranındaki düşüşle yüzde 29.5’tan yüzde 27’ye gerilemiş olacak. Son 4 yıla bakıldığında hayvancılık destekleri toplamda 2.9 milyar liradan 4 milyar liraya ulaşmış olacak. 2015’te hayvancılığa 2 milyar 973 milyon lira, 2016’da 3 milyar 13 milyon lira, 2017’de ise 3 milyar 793 milyon lira destek sağlanması öngörülürken, 2018’de destek tutarı 4 milyar lira olması planlanıyor.

Mazotta destek artacak gübrede düşecek

2018 yılında destek miktarı en çok artacak kalemlerden birisi mazot olacak. Hükümetin, ‘Milli Tarım’ politikası çerçevesinde “çiftçinin kullandığı mazotun yarısını devlet karşılayacak” vaadinin ilk uygulaması 2018’de olacak. Bu nedenle mazot desteğinde yaklaşık 3 kat artış öngörülüyor. Buna göre 2015 yılında 700 milyon lira, 2016’da 740 milyon lira ve 2017’de 723 milyon lira öngörülen mazot desteği 2018’de 1.9 milyar lira olacak.

Mazot desteği artarken, gübre desteğinde ise düşüş olacak. 2015 yılında 880 milyon lira, 2016’da 880 milyon lira ve 2017’de 877 milyon lira olarak açıklanan gübre desteği 2018 yılında 553 milyon lira olacak.

Türkiye’de tarım destekleri genel olarak bir yıl gecikmeyle ödeniyor. Yıl içerisinde yayınlanan destekleme kararnamesinde yer alan birim başına destekler çoğunlukla ertesi yılın bütçesinden ödeniyor. Buna göre, 18 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal Destekleme Kararnamesi’nde yer alan destekler Naci Ağbal’ın açıkladığı 2018 destek bütçesinden ödenecek. Daha önce de yazdığımız gibi 2018’de farklı olarak ödenecek mazot desteğinde aslan payını pamuk ve çeltik alacak. Pamuk ve çeltikte çiftçilere dekar başına 36 lira mazot desteği verilecek. Dekar başına 4 lira gübre desteği ile birlikte pamuk ve çeltik üreticisine dekar başına toplam 40 lira destek ödenecek. Ayçiçeği, soya, dane mısır ve patates için çiftçilere dekar başına 17 lira mazot ve 4 lira gübre desteği ödemesi yapılacak. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretenlere dekar başına 13 lira mazot, 4 lira gübre olmak üzere 17 lira destek verilecek. Aspir, nohut, mercimek ve kuru fasulye’de dekar başına 11 lira mazot 4 lira gübre, fındık, yem bitkileri, çay, soğan, kanola ve havza modeli kapsamındaki 21 ürünün dışındaki diğer ürünlere ise dekar başına 9 lira mazot 4 lira gübre olmak üzere 13 lira ödeme yapılacak. Tarlasını ekmeyip nadasa bırakanlara ise dekar başına 5 lira mazot desteği ödenecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarına göre diğer bazı kalemlerde çiftçiye doğrudan ödenecek destek miktarları ise şöyle; genç çiftçi hibe desteği, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında çiftçilere 2018’de 1.7 milyar liralık destek ödenmesi öngörülüyor.

Pamukta üretim ve destek artıyor

Üretimi yeniden artmaya başlayan pamukta çiftçi hem mazot hem de prim olarak daha yüksek destek alacak. 2018 yılı bütçesinden pamuk üreticilerine toplamda 1.5 milyar lira prim (fark ödemesi) desteği verilecek.

Hububat ve bakliyat ürünlerinde 2017 yılı destek bütçesine göre herhangi bir artış yapılmadı. Azda olsa bir düşüş öngörülüyor. 2017’de 1 milyar 82 milyon lira olan hububat ve bakliyat prim desteği, 2018 bütçesinde 1 milyar lira olarak ödeneceği açıklandı.

Hızla yaygınlaşan ve devletin en az yüzde 50 prim desteği sağladığı tarım ürünleri sigortası desteğinde 58 milyon liralık artış öngörülüyor. 2017 yılı için 900 milyon lira olarak açıklanan tarım sigortaları prim desteği, 2018’de 958 milyon lira olacak. İlk kez 2017’de uygulanan kuraklık sigortası 2018’de yaygınlaşması bekleniyor.

Fındıkta alan bazlı desteğe devam

Fındıkta alan bazlı destek ödemesi 2018’de de sürdürülecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre 2018 bütçesinden fındık üreticilerine 850 milyon lira alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.

Yağlı tohum bitkilerine ödenecek prim desteği 726 milyon lira olarak belirlenirken, telafi edici ödemeler kapsamında 186 milyon lira, çay primi olarak 170 milyon lira destek ödemesi yapılması öngörülüyor.

Diğer tarımsal amaçlı destekler kapsamında 2017 bütçesinde 574 milyon lira olan destekleme tutarı ise 2018 bütçesinde 1.3 milyar liraya çıkarılması dikkat çekiyor.

Destekler hep tartışılıyor

Tarımsal destekler her dönem tartışılıyor. Hükümette olanlar tarıma çok destek verdiklerini söylerken, muhalefet partileri ise desteklerin yetersiz olmasından şikayet eder. 2006’da kabul edilen Tarım Kanunu’na göre, tarıma Gayri Safi Milli Hasıla’nın en az yüzde 1’i kadar destek verilmesi gerekiyor. Ancak yasanın kabulünden bu yana 10 yılı aşkın bir süre geçti, henüz hiç bir yıl Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’i kadar tarıma destek verilmedi. Genelde yüzde 0.50 civarında destek sağlanıyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal bütçe sunuş konuşmasında bu tartışmayı alevlendirecek bir açıklama yaptı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre,Türkiye’nin 2002-2016 döneminde her yıl tarıma en çok destek veren OECD ülkesi olduğunu ileri sürdü. Bütçe görüşmelerinde tarım destekleri konusu yoğun olarak tartışılacaktır.

Özetle, 2018 yılında bütçeden tarıma ayrılan kaynak belli; 14.8 milyar lira. Miktarı, azlığı çokluğu tartışılabilir. Asıl önemli olan bu kaynağı verimli kullanmaktır.

17
Erkunt Traktör Hintlilere satıldı

Kaynak:http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/erkunt-traktor-hintlilere-satildi-2017961/


Erkunt Traktör, Hintli Mahindra & Mahindra (M&M) ile Türkiye ve dünya pazarında tek çatı altında faaliyet göstermek üzere anlaştı. M&M'in, Erkunt Traktör'ün yüzde 100 hissesi için 260 milyon TL karşılığı, 3.44 kur baz alınarak 76 milyon dolar ödediği, satışla ilgili işlemlerin 30 Kasım'a kadar tamamlanacağı bildirildi.
12:1720 Eylül 2017
Ekonomi
Erkunt Traktör Hintlilere satıldı
123
PAYLAŞIM
Erkunt Traktör, Hintli Mahindra & Mahindra (M&M) tarafından satın alındı. Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan bugüne kadar pek çok ilke imza attıklarını vurgulayarak şunları ifade etti:
“Sektöre girdiğimizde iki gerçeği çok iyi biliyorduk: Sahadaki 1 milyon 200 bin civarındaki traktörün yarıdan fazlası ekonomik ömrünü doldurmuştu. Artık hurda traktör sınıfına giren 25 yaş üstüydü ve bu traktörlerin mazot, yedek parça gibi işletme giderlerinin hem çiftçinin bütçesine hem de ülke ekonomisine verdiği zarar çok büyük rakamlara ulaşıyordu.
Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Oysaki bu ülkenin çiftçisinin bu ülkenin toprağına, iklimine ve çiftçilerin ihtiyacına göre tasarlanmış traktörlere ihtiyacı vardı. Biz bu ihtiyacı analiz ettik ve tasarıma döktük. Erkunt Traktör, Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk traktör markası oldu.”
‘TARIMSAL ÜRETİM SANAYİ KADAR ÖNEMLİ’

Tarımsal üretimin ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği açısından en az sanayi kadar büyük önem taşıdığına dikkat çeken Erkunt şunları söyledi:
“Ekonomide dışa bağımlılığın temel sebebi, kendi kendine yetecek kadar üretim yapamamak ve nüfusun temel gereksinimlerini karşılayamamaktır. İleri ekonomiler açısından, tarımsal faaliyetlere devam etmek artık bir gelişmişlik göstergesi haline geldi. Dünyada son on yılda hiçbir malın fiyatı tarım ürünleri kadar artmadı. Erkunt Traktör olarak bu süreçte Türk tarımının en büyük destekçisi olmaya çalıştık.
Erkunt Traktör fabrikası- 2015 Foto: Depo Photos
Erkunt Traktör fabrikası- 2015 Foto: Depo Photos
Kurulduğumuz ilk günden beri milyonlarca kilometre yol kat ederek çiftçimizin taleplerini yerinde dinleyip, hep yenilikçi çözümler ürettik. Türkiye’nin kendine yetebilecek bir ülke olduğuna inanarak, tarımsal üretim ithalatının yaratacağı dış ticaret açığının önüne geçmeyi amaç edindik. Tarımsal mekanizasyonun yurtiçinde üretiminin de bu sürecin önemli bir parçası olduğunu her fırsatta vurguladık. Bu anlayışın bir uzantısı olarak küresel ekonomiyle entegre olmamız gerektiğini biliyorduk, küresel çapta güçlü bir yatırımcıyı Türkiye’ye çekerek büyük bir başarıya daha imza attık.”
Erkunt, “2018 yılında kutlayacağımız 15. yılımıza M&M'le birlikte güçlü bir giriş yapıyoruz. Markamızı, M&M'nin global üretim ve satış ağının önemli bir parçası yaparak ülkemize ve ülkemiz çiftçisine daha fazla kazandırmak için çalışacağız” diye konuştu.
DEV MARKALARI SATIN ALDI

Hintli M&M, Erkunt Traktör'den önce Güney Koreli otomotiv şirketi Ssangyong’un yüzde 71, Peugeot Motosikletlerinin yüzde 51, Mitsubishi Tarım Makinelerinin yüzde 33, Finlandiyalı Sampo Rosenlew Oy şirketinin yüzde 35 hissesini satın almıştı.
‘TÜRKİYE ÇOK DEĞERLİ VE STRATEJİK BİR PAZAR’

M&M Tarımsal Ekipmanlar Bölüm Başkanı Rajesh Jejurikar, Türkiye'nin konumu, ileri teknoloji altyapısı ve tarımsal kapasitesiyle hem üretim hem pazarlama açısından çok değerli bir stratejik pazar olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Son üç yıl içinde yüzde 35'in üzerinde büyüyen Türkiye traktör pazarı, artan iç talebin yanı sıra sahip olduğu bölgesel imkânlarla da öne çıkan bir vitrin ve Türkiye bulunduğu coğrafi bölgenin en büyük oyuncusu. Son on yılda Türk çiftçilerinin farklı bölgesel gereksinimlerini karşılayarak ürün yelpazesini sürekli genişleten Erkunt Traktör de bu pazarın en güçlü markalarından birisi. Erkunt’un yaygın bayi-servis ağı ve yerel tedarik zinciriyle, hızla büyüyen bu pazarda bugünden sonra Mahindra ile birlikte daha önemli adımlar atacağına inanıyoruz. Mahindra dünyadaki gücünü ve imkanlarını Türkiye'deki mekanizasyon sektörünü geliştirmek için seferber edecektir. Bu güçlü birleşmenin Türkiye'ye ve bölgeye önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, her iki ülke ve marka için bereketli ve kazançlı olmasını diliyorum.”
YILDA 270 BİN TRAKTÖR

Çiftçilere dünya çapında 2 bin 500'den fazla yetkili satıcıyla hizmet veren M&M, yılda 270 bin traktör üretiyor. 19 milyar dolar büyüklüğü ile havacılıktan turizme, finansmandan inşaata, tarım makinelerinden enerjiye 10 farklı sektörde faaliyet gösteren M&M çatısı altında 100'ün üzerinde ülkeden 164 şirket yer alıyor.

18
Selam toprakbilgi ailesi
Uzun zamandır yapayım deyip fırsat bulamadığım römork sinyal ve fren lambalarını geçen gün başımdan geçen bir hadiseden sonra ihmal etmeden yapayım dedim.
Başımdan geçen hadiseye de kısaca değineyim
Gece ilaçlama yapmaktan dönüyorduk ilçeye gelirken önümüzde bir traktör ilerliyormuş ama arkasında hiç aydınlatma olmadığı için hatta reflektör bile yoktu çok zor farkettik
Bir anlık dikkatsizlik sonucu kaza yapabilirdik
Bizim römorkun reflektörleri de iyi değil bari yapmışken ona da led döşeyelim dedik.
Gece geri geri bir yere yanaşırken de traktörün ışığını römork kesiyor ona da düğmeli bir aydınlatma taktık.
240 ın arka aydınlatma ışığı da zeytin ağaçlarının dallarından kırılıyordu
Ona da led lamba taktık.
Baya uğraştırdı ama sonuçta güzel oldu.
Bazı detaylara gireyim.
Ledler ve arka aydınlatma ışığını parklardan aldık onlara da anahtar koyduk ayrı ayrı.
Yani arka ışığı sadece geri ışık lazım olduğu zaman römörkün arkasından yakabiliyoruz aslında traktöre kadar ayrı kablo çekilip prize de anahtarlı bir çıkışta yapılabilirdi böylece traktörden yakılabilirdi. Ama bu çıkışı her iki traktöre de yapmak gerekecekti. Bu şekilde yaptık hangi traktöre takarsam yada başka bir traktöre de taksam tekrar tesisatla uğraşmam diye düşündüm.
Zaten traktörlerin arka 7 pinli soket bağlantıları da standart değil. Biz ilk olarak tdb ye  göre tesisatı yaptık sonra 240ın soketini td ye göre dizayn ettik.
Ledler içinde ayrı bir anahtar yaptık onları da istediğimiz zaman kapatabiliyoruz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

19
Şu aralar yapraktan hem insektisit uygulayacağım hemde potasyum nitrat vermeyi düşünüyorum zeytinlere
Bunun için 3 yöntem aklıma geliyor
1. Kubilayın tavsiyesi Aminoqualant k fiyat olarak epey yüksek 20lt 380 lira ama sitesinde ph düzeyi ile ilgili bilgi bulamadım yada dikkatli bakmadım
2, bayinin tavsiyesi organiksa black diamond sıvı potasyumoksit bidonu 150 lira ama içinde amino asit yok
3, seçenek ise toros gübreden low ph potasyum nitrat alıp su ile çözmek bunun maliyeti de 120 lira olacak ama daha çok tanker yapacak tabi

en ekonomik olacak 3, seçenek gibi duruyor. Lakin ilk seçenek hazır ürün ikinciye ise yine blackdiamond amino eklendiğinde daha iyi çalışabilecek bir ürün elde edeceğe benziyor. daha önce aminoasit de kullanmadım açıkçası zeytinde ne kadar fark yaratır bu masrafa gerek varmı bilmiyorum denemiş olacağım

20
Adana çukurovada biçim başlamış
Gün itibari ile aşağıdaki habere göre 72 kuruş

https://www.dunya.com/sektorler/tarim/tmodan-gelecek-habere-odaklandilar-haberi-378502

21
Oda tv de yer alan habere göre


ARA
BÖLÜMLER
Ana Sayfa
Video
Yazarlar
Çok Okunanlar
Kategoriler
İletişim
COPYRİGHT 2017 ODATV.COM

CHP’den o bakanlara “vatana ihanet” suçlaması
"Görevlerini kötüye kullandıkları çok açık bir şekilde ortadadır”
CHP, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları, Rekabet Kurulu Başkanı ve üyeleri hakkında, fındık üreticilerinin zararına ve Türkiye’nin milyonlarca dolar döviz kaybına yol açtıkları, Ferrero şirketinin ve yabancı fındık tekellerinin haksız ve sebepsiz olarak zenginleşmesine neden oldukları gerekçesiyle, “görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları Mehdi Eker ve Faruk Çelik, görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, ikinci başkanı Arslan Narin ve üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP’liler, “fındık ihracatında hakim konuma gelerek en fazla fındık ihracatı yapan Oltan Gıda A.Ş.'nin dünyadaki en büyük fındık alıcısı olan Ferrero International S.A.'ya devrine onay veren ve haksız rekabet kurallarını ihlal ederek fındık alım piyasasında tekel oluşturan, fındık üreticisinin ve ülkenin milyarlarca dolar zararına olacak şekilde fındık fiyatlarını düşürerek, haksız kazanç elde eden Ferrero International S.A. ve ilgili şirketler hakkında işlem yapmayarak, görevini kötüye kullandıklarını” belirttikleri “şüpheliler” hakkında TCK’nın 257. maddesi gereğince soruşturma yapılarak, haklarında kamu davası açılması isteminde bulundu.

“VATANA İHANET”

Suç duyurusu ile ilgili açıklamada bulunan Torun, Karadeniz’de gittikleri her yerde fındık üreticilerinden özellikle son iki yıldır fındık fiyatlarının, piyasada tekelleşen Ferrero International S.A. şirketi tarafından manipülasyon yapılması sonucu düşürüldüğü yönünde şikayetler aldıklarını belirterek, şöyle dedi:

“400 bin üreticinin, dolaylı 8 milyon insanın ekonomisini yakından ilgilendiren, yüzde 80’i ihraç edilen ve Türkiye’ye 3 milyar dolar döviz kazandırabilecek milli bir ürün olan fındığın fiyatının bu şekilde İtalyan şirketi Ferrero tarafından belirlenmesine izin verilmesi, fiyatın bu şekilde manipüle edilerek Karadenizli üreticilerin mağdur edilmesi vatana ihanettir. Tarım bakanlarının ve Rekabet Kurumu’nun görevlerini kötüye kullandıkları çok açık bir şekilde ortadadır.”


22
Balyalama-Paketleme Ekipmanları / Başak 2070A ile balya yapımı
« : Haziran 13, 2017, 21:50:29 »
İyi forumlar ahali
daha önce çekmiş olduğum bir videoyu yeni montajlayıp sunabildim
malum ramazan dolayısıyla pek fırsat olmuyor uyumaktan :D :D :D

Balyayı makinası dayımın tarla da diğer dayımın :D:D:D ona da reklam olur diye youtuba atacağım videoyu sizlerle de paylaşmak istedim


23
Köy Kahvesi / Dönüm Dekar Hektar .....
« : Haziran 13, 2017, 21:18:54 »
Selamün aleyküm arkadaşlar
10luk sistem kullanarak bir kenarı 10 metre olan bir karenin alan ölçüsü olan 10metrekareye 1 ar demişler.
Bu alan ölçek yetmeyince deca 10 kelimesinden türeterek 10ar olan alana dekar demişler
bu da yetmemiş hekta 100 kelimesinden de hektarı yani 100 arı türetmişler ne güzel ar cinsinden giderken alan daha da büyüyünce bu defa yine metrik sisteme dönüp kilometrekare  ye geçiliyor ve bence bu bir eksiklik ve kafa karışıklığı
yada sizin bildiğiniz 1000 ar lık alanı yine ar cinsinden ifade eden bir terim var mı

Konunun ilerleyen bölümlerinde dönümle ilgili sohbete başlayabiliriz o yüzden başlığa ekliyorum

24
Yağışlı giden havalar yüzünden biraz geciktigimiz yaprak pamuklu biti ballığ mücadelesi ve beraberinde hümik fulvik asit içerikli yaprak gübrelerimizi aldık.
Bu yıl scalex markasını tercih ettik garanti ettiği içerikler baya iyi
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Sayfa: [1] 2 3