toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Demir

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Süt Hayvancılığı / Sığırlarda Aşılama Takvimi
« : Nisan 21, 2020, 20:58:35 »
Bu aşılama programı tamamen örnek niteliğinde olup her çiftliğe göre değişiklik gösterebilir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

2
Yem Bitkileri / Silajık Mısırda Sıra Üzeri Mesafe
« : Nisan 20, 2020, 21:14:18 »
Herkese merhaba,

Birçok yerde gördüğüm dekarda 10 bin bitki olmalı sözü ne kadar doğru? Bu şekilde yaparak  daha yüksek verim elde edebilir miyiz? Sıra üzeri mesafeyi 13 cm yaparak dekarda 10000 bitkinin üzerine çıkıyoruz. Bu sıra üzeri mesafede koçanlar küçük kalmaz mı?

3
   Bildiğiniz gibi olağanüstü bir zamandan geçiyoruz. Başımıza gelmeyen kalmadı desek yeri.

Covid 19 pandemisinin kıtlığa neden olabileceği söyleniyor.

 Biz üreticiler olarak nasıl bir yol izlememiz gerekir?

Sanayi ürünlerinden pazar ürünlerine geçiş yapılmalı mı?

Pazar ürünlerinin tüketiciye ulaşması ilerleyen zamanlarda sekteye uğrayabilir mi?

Kendimden örnek vermem gerekirse süt sattığımız firma sütü almayacağım derse (öyle bir şey olacağını sanmam) peynir yapıp salamuraya yatırma şansım var. En azından 3-4 ay böyle idare edebilirim.

Sizin böyle bir durum için planınız var mı?

Tarlada çüt sürerken gönderildi.


4
Herkese merhaba arkadaşlar,

Bazı arkadaşların bildiği gibi bir youtube kanalım var ve bu youtube kanalında çeşitli videolar paylaşıyorum. Aşağıdaki videoda da arkadaşıma ait olan traktörün incelemesini yaptık. İyi seyirler dilerim.

Lütfen kanalıma abone olup bana destek olun!  :)


5
Köy Kahvesi / Toprak Dede vefat etti. / Hayrettin Karaca
« : Ocak 21, 2020, 10:29:47 »
Kendisini neredeyse herkes tanır. TEMA Vakfı'nın kurucularındandı.

Kendisi bizim köyümüzde de merayı ıslah etmek ve yüksek verimli mera elde edebilmek için 1993 yılında çalışmalar yapmıştı. Ancak köy halkının saçma sapan anlaşmazlıklarından dolayı proje başarısız olmuştu. Bizim için büyük bir şanstı.

Nurlar içinde uyusun.

6
Süt Hayvancılığı / Süt/yem Paritesinin Yıllara Göre Seyri
« : Aralık 26, 2019, 20:23:58 »
Çok dalgalı bir süt yem paritesi var.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


7
Köy Kahvesi / 2020 Yılı İçin Asgari Ücret Belli Oldu!
« : Aralık 26, 2019, 20:21:14 »
2324 lira olarak açıklandı. Hayırlısı olsun

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


8
Aşağıdaki videoda, (her ne kadar dilini anlamasam da) çeşitli toprak işleme ekipmanlarının topraktaki performansı ve buna bağlı olarak bitkinin gelişimi hakkında güzel bilgiler yer alıyor.ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


9
Tarım Politikaları / Tarımla Birlikte Yapılabilecek Ek İşler
« : Aralık 07, 2019, 18:20:50 »
Hayvancılıkla uğraşanların ek iş yapma şansı pek yok. Ancak tarımla uğraşanların belirli zamanlar dışında boş zamanı oluyor. Bu zamanda ailelerine ek gelir getirecek ne iş yapıyorlar?

Bizim bölgede odun işi yapılır kış aylarında.


ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


10
DEUTZ FAHR 4065E 1250 SAAT/2 YIL KULLANIM DENEYİMİ

   Herkese merhaba,
   2018 yılının Ocak ayında 2017 model sıfır 4065E almıştık. Traktörü alalı 2 yıl olmasına az bir zaman kaldı. 1250 saat çalışmanın ardından traktörle ilgili objektif bir değerlendirme yapmak istiyorum. Hem iyi yönlerinden hem de kötü yönlerinden bahsedeceğim.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

   İYİ YÖNLERİ:

1.   DİREKSİYON TURU: Bu hususta emsal 4x4 traktörlerin neredeyse hepsinden daha iyi dönüş turu var. Mısır arasında kullanırken çok rahat bir şekilde manevra yapabilme imkanı sunuyor.

2.   KOMPAKT YAPI: Traktörün yapı olarak ne çok büyük, ne de çok küçük olması münasebetiyle ağaç altı gibi yerlerde rahat çalışmak mümkün.

3.   ÇEKİŞ:  Bu konu aslında hem iyi yönler başlığında hem de kötü yönler başlığı altında bulunacak. Sebebini diğer başlıkta öğreneceksiniz. Ancak genel performansı konusunda çok iyi olduğunu belirtmek isterim. “Keçi gibi” diye tabir etmek hata olmayacak.

4.   HİDROLİK POMPA VE KALDIRMA GÜCÜ: Hidrolik pistonla yaptığım işlerde güzel iş çıkarıyor. Pompa debisi birçok işte yeterli geliyor. Ayrıca 3500 kg kaldırma kapasitesi de birçok yükü kaldırırken sıkıntı yaratmıyor.

5.   ERGONOMİ: Kullanım sırasında pedallara ulaşmak, direksiyon ve hidrolik kolların kontrolü oldukça rahat. Uzun süren çalışmalarda kullanıcıyı fazla yormayan bir yapıda. Ayrıca mazot deposunun doldurma yeri de mazotu bir damla bile boşa akıtmadan yakıt ikmali yapabilme şansı veriyor.

6.   BOL VİTES SEÇENEĞİ: 30 ileri, 15 geri şanzıman sayesinde her türlü hız aralığında iş yapılabiliyor. Ayrıca buçuk diye tabir edilen ara viteslerin olması hem yolda hem de tarlada büyük avantaj sağlıyor.

7.   YÜKSEK HIZ: 40 km hıza ulaşabilmesi ise yolda daha hızlı ulaşımı sağlıyor.


KÖTÜ YÖNLERİ:

1.   KALİTE: Kötü yönleri yazarken aslında bu maddeyle başlamasam olmazdı. Traktörü alırken Alman kalitesi diye almıştık. Ancak kullandıkça böyle olmadığını gördük. Traktörün verdiği hissiyat  bile Alman kalitesi olmadığını gösteriyor.

2.   DEBRİYAJ VE GAZ TELİ: Bu 1250 saat kullanımda 1 defa gaz teli, 1 defa da debriyaj teli koptu. Gaz teli servisin elinde olduğu için hemen değişti. Ancak debriyaj teli yedek parça bayilerinde bulunmadığı için 7 GÜN tarlada bekledi traktör. Karar sizin.

3.   KLİMA SORUNU: Klima 1 yıllık kullanımın ardından arıza yaptı. Klima motoru garantiden değiştirildi. 2 gün rahat kullanımdan sonra klima radyatörü kabinin üstünde olduğu için ağaç altından geçerken budakların fanların arasına girmesi nedeniyle klima fanı yandı ve radyatör delindi. Bunlar garanti kapsamı dışındaymış o nedenle ücretini ben ödeyeceğim. O nedenle hala arızalı.

4.   HİDROLİK SİSTEMDEN GELEN CIZILTI: Servis bir siboptan kaynaklandığını söyledi ve sibobu değiştirdi. Ses azaltı ama 1800 devirde aynı sesi ara ara yapıyor. Kronik bir sorun.

5.   HİDROLİK SİSTEMİN TARTMASI: Ağır bir ekipman taktığımda hidrolik kollar bir süre tartıyor. Servis bunun da başka bir siboptan kaynaklandığını söyledi. Ancak buna çözüm üretilmedi.

6.   VİTES GEÇİŞLERİ: İleri  geri mekik kolunun ve ana viteslerin geçişleri çok rahat değil. Alışınca falan da yumuşamıyor.

7.   KUYRUK MİLİ DEBRİYAJI: Kuyruk mili debriyajı tam ayırmadığı için kuyruk mili vites geçileri olmuyordu. Servis ayarladı ancak eskisi kadar olmasa da bazen aynı sorunu yaşıyorum.

8.   KABİN SES İZOLASYONU: Kabin içeri normalden fazla ses alıyor. Çalışırken telefonla konuşmak çok zor.

9.   RADYATÖR ÖNÜNDE TEL IZGARA OLMAMASI:  Tozlu işlerde çalışırken radyatörün önü ot çöpleriyle tıkanıyor. Hatta bir keresinde patozla çalışırken hararet yapmak üzereyken son anda müdahale edebildim.

10.   HAVA KOMPRESÖRÜ YOK: Yine tozlu bir yerde çalışırken radyatörü ya da kabin içini temizlemek için hava kompresörü konulabilirdi.

11.   ÇEKİŞ: İyi yönlerden bahsederken bundan bahsetmiştim. Çekişle ilgili yaşadığım problem ise şu; traktörü ilk aldığımızda traktör kendini bile götüremiyordu. Çok zayıf çekişi vardı. Servise bu problemi söyledikten sonra regülatör ve ısı ayarı yapıldı. Ondan sonra performansı normale döndü.

12.   SERVİS ÜCRETLERİ: Bakım yaptırma zamanı geldiğinde içimde bir sıkıntı oluyor. En son bakımda 865 lira servis ücreti ödedim. Başak varken onun servisine 180 lira ödüyordum.

13.   SERVİS: Servis çok ilgilenemiyor. Servisin gelmesi için genelde 3 – 4 defa aramak gerekiyor.

    Bu traktörü alırken bu yazdıklarıma dikkat edin. Naçizane tavsiyem şimdiki fiyatlara bakın ve almayın. 2. El ne güzel traktörler var.  Başka sorusu olan varsa sorabilir.

İNCELEME VİDEOSU:


REGULATÖR AYARINDAN ÖNCE ÇİFT SÜRÜM VİDEOSU:


11
   Mazot fiyatlarının mevcut iktidarın göreve geldikten sonraki değişimi aşağıdaki  gibidir:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Buna göre 2002 Kasım ayında 1 ton mazot 1230 TL iken, 2019 yılında 1 ton mazot 6600 TL. Şimdiki 1 ton mazot parasıyla o zaman 5365 lt mazot alınabiliyormuş.

12
   Değerli süt üreticisi kardeşlerim. Bildiğiniz gibi en son yapılan Ulusat Süt Konseyi toplantısında soğutulmuş çiğ süt fiyatı 2,30 TL olarak açıklanmıştı. Bu fiyatın geçerlilik tarihi ise 15 Kasım itibari ile olacaktı. Ayrıca bu fiyatın 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacağı yönünde karar verilmişti.

   Bu toplantının ardından çiğ süt destekleme miktarının düşürüleceği söylentileri çıkmaya başladı. Ki ateş olmayan yerden duman çıkmayacağını bugün bir kez daha görmüş olduk. Çiğ süt destekleme miktarı 0,07 TL olarak belirlendi. Yerel seçimlerden önce süt pirimi 0,25 TL olarak belirlenmişti.

   Bu yeni belirlenen fiyatın 2019 yılı Mayıs Haziran aylarının olması da, eski fiyattan süt satan üreticilerin alacağı destek miktarını da baltalamış oldu.

13
2019 yılı tarım desteklemeleri resmi gazetede yayınlandı!

Bazı ürünlerde destekleme miktarları şöyle:Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Ayrıntıları ise aşağıdaki linkte bulunan pdf dosyasına bakarak öğrenebilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191024-3.pdf

14
Köy Kahvesi / Bataklık Tarlanın Islah Problemi
« : Haziran 11, 2019, 22:48:05 »
Herkese iyi akşamlar,

18 dekarlık bir tarla var kullandığım. Tarlayı sürekli batmasından dolayı işleyemiyorum. Diğer tarlalardaki reygrasları hasat etmeme rağmen bu tarlanın bir bölümünü bata çıka ancak biçebildim. Onu da balya makinasının batmasından dolayı balya yapamadık. Bu tarlaya bir çare bulmazsak tarladan hiçbir şekilde verimli bir ürün elde edemeyeceğim.

Aklıma gelenler şunlar:

1. Tarlaya filtre borularla drenaj yapmak: Bu çözüm hem pahalı hem de eğim az olduğu için pek pratik bir çözüm değil. Ama en garanti çözüm bu.

2. Tarlanın üst tarafından kış aylarında akan dereyi boruya almak: Bu da bir çözüm ama sadece taban sunun bir kısmını engellemeye yarar. Bu iş de biraz pahalı ama komşu tarla sahiplerinden de destek alınabilir. Diğer bir dezavantajı aşırı yağmurlarda boru suyu taşımayabilir.

   Tarladan iki ürün almak zorunda değilim. Ancak barajdan sulama imkanı var bu da iki ürün almam için beni dürtüyor. Tarla ancak haziran sonunda falan ekilebilir. Eğer aklınıza gelen çözüm önerisi varsa yardımlarınızı bekliyorum.

15
Yem Bitkileri / Ağaç Arasına Uygun Yem Bitkisi Tavsiyesi
« : Mayıs 05, 2019, 21:53:08 »
   Merhaba arkadaşlar,

   Bilen bilir bizim bölge genelde çamlık arazidir. Bu arazilerde hayvan otlatıyoruz. Ancak çamların geliştiği yerlerde daha az ot olduğu için yeterli olmuyor. Bu nedenle ağaç arasına ekilmeye uygun, yani güneşlenme süresi az olan ve sonbaharda ekilebilecek bir yem bitkisi arıyorum. Bildiğim kadarıyla Teff Gras denilen ot gölge olan yerlerde yetişiyor ama onunla ilgili bilgi bulamadım.

    Tavsiyelerinizi bekliyorum.

16
Diğer / Çelikel Yem Karma Makinesi Şanzıman Arızası
« : Nisan 11, 2019, 19:49:50 »
Merhaba arkadaşlar elimizde 2016 model Çelikel h6 yatay yem karma makinesi var. Garantisi 2018 yılının Kasım ayında bitti.

Önceki gün yem dağıtırken makine kilitlendi ve bir daha çalışmadı. Bugün servis geldi ve şanzımanı söktü.

Görünen durum bu. Dişliler parçalanmış. Parçalanan dişlilerin değişimi 6500 lira tutuyor. Yeni şanzıman ise 7500 lira.

Servis bu işin tamamı 10 bin liraya mal olur dedi.

Makine 2 yıl önce 35 bin liraya alındı. Garanti bitince de 10 bin lira masraf açtı. Makina daha kendini amorti edemeden bozuldu.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


17
Karantina nedeniyle 25 ilde patates ekimi yasaklandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını bildirdi.

Topraktaki hastalıklar nedeniyle ekim ve dikim yapılamayan bölgeler ile hayvan hastalığı nedeniyle riskli alan ilan edilen bölgeleri ile ilgili bir soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karantina nedeniyle 25 ilde toplamında 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını belirtti.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, aralarında ülkemde en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkede karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını bildirdi.  Bakan Pakdemirli, patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerildiğini ve alternatif ürün eken üreticilere destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.

Bakan Pakdemirli;  Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade etti.

Pakdemirli, “Söz konusu karantina zararlılarının kimyasal mücadelesi bulunmamakta olup, tek mücadele yöntemi karantina tedbirlerinin alınması, kültürel tedbirlerin uygulanması ve münavebe yapılmasıdır. Aksi takdirde hastalığın bulaşma ve yayılması devam etmekte ve tüm ekim alanlarına yayılarak ürün/verim ve kalite kayıplarına dolayısıyla önemli ölçüde ekonomik zarara neden olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi hastalığın konukçusu olan bitkilerin yetiştirilmesi yasaklanarak alternatif ürün ekilmesi teşvik edilmektedir. Yasaklama süresi bulaşık olan toprağın hastalıktan temizlenmesine bağlıdır.” dedi.

ilkha.com

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


18
Paylaşımlarımız / Deutz Fahr 4065E Cold Start
« : Ocak 21, 2019, 18:25:00 »
    Forumumuzda en son traktör konusu açılalı 1 aydan fazla olmuş. Bu yüzden ben de bir konu açmak istedim. Geçen gün havanın soğuk olduğu bir zamanda Cold start yaptım. Traktör iyi çalıştı ama kapı biraz buz tutmuş.

   İyi seyirler...
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


19
   Aşağıda Türkiye nüfusunun köyden kente göçünün grafiksel gösterimi vardır. İçinde bulunduğumuz vahim durumun çok net bir göstergesi. Şu an yaşadıklarımız da nüfusun göçünün sonuçlarından biridir. Demek ki köyde kalan %7.7'lik kesimin de bir kısmının köyden kente göç etmesi isteniyor.Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayinizwoodforest hours near me

20
Diğer / Artık Tarım İlaçlarının İmha Edilmesi
« : Aralık 23, 2018, 20:11:57 »
   Herkese merhaba arkadaşlar,
   
   Tarım ilaçlarının kullanımı ve satın alması dozunda ve ne kadar lazımsa o kadar olmalı. Fazla almak kesinlikle doğru değil. Ancak elimde üzerinden 3 4 yıl geçmiş ve son kullanım tarihi geçen ilaçlar var. Bunlar herbisit cinsinde ilaçlar. Bunları doğaya zarar vermeden nasıl imha edebilirim?

21
    Merhaba arkadaşlar,

    2018 yılı için çiftçilik faaliyetlerinin aşağı yukarı bittiğini düşünüyorum. Bu nedenle yıl içinde yaptığımız işleri fotoğraf arşivi olarak paylaşmak istiyorum. Bu arşivi kronolojik olarak paylaşmaya çalışacağım.

   
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

22
Köy Kahvesi / 10 Kasım'da Atatürk'ü Anlamak
« : Kasım 10, 2018, 10:49:22 »
Atamızın aramızdan bedenen ayrılışının 80. Yılında can çekişen tarım sektörünün değerli üyeleri olarak Atatürk'ün köylüye verdiği değeri daha iyi anlıyoruz.

Atatürk'ün gösterdiği yolda yürümeye devam ederek üretmeye devam etmeliyiz. Daha çok çalışmalıyız. Bu çalışma sadece körü körüne beden gücüyle olmamalı. Çalışmalarımızı teknik olarak günümüz şartlarına uygun olarak yapmalıyız.

Atatürk'ün şu sözünü asla unutmamalıyız:

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” 

Ruhun şad olsun Atam

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


23
Yem Bitkileri / Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 06, 2018, 23:32:19 »
  Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.

  Mısırları biçtikten sonra yağmur yağmadığı için ekim yapamıyorum. Sadece 24 dekar yer ekebildim. Daha ekilecek 100 dekar kadar yer var. Toprak kuru işlemeyi sadece çizel ile yapabiliyorum. Eğer kuruya ekersem ilerde çimlenmede problem olur mu? Yoksa yağmur yağana kadar durup ardından çimlenir mi?
Yerleri ekmeli miyim yoksa yağmuru beklemeli miyim?

24
Örtüaltında istiridye mantarı ya da kültür mantarı üretmek ne ölçüde yapılabilir? Pazar sorunu var mıdır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


25
Toprak İşleme Ekipmanları / Pulluksuz Toprak İşleme
« : Ekim 24, 2018, 19:10:44 »
Merhaba arkadaşlar,

3 yıldır ne yaparsam yapayım hem mısırda hem de reygrasta belirli bir verime ulaşamıyorum. Bu nedenle farklı arayışlar içerisindeyim. Klasik toprak işleme şeklinden ayrılıp hem daha ekonomik olabilecek hem de verimi artıracak bir yöntem geliştirmek istiyorum. Aşağıda çeşitli bilgiler vereceğim ve bu makinalardan en ekonomik ve uygun toprak işleme şeklini kendinize göre kombin etmenizi isteyeceğim.

Toprak Yapısı: Kum

Elimdeki toprak işleme ekipmanları:

Pulluk
Çizel
Kazayağı
Aysan
Diskaro
Tapan


Elimde toprak işlemede kullanabileceğim ekipmanlar bunlar. Bunlardan hangisi ile verimli bir toprak işleme yapabilirim?

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10