toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - omeryucel

Sayfa: [1]
1
2018/2019 yılı şeker kotası Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye şeker sektöründe 2018/2019 pazarlama yılı için ülke toplam A kotası 2,7 milyon ton olarak belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Şeker Kotası Tahsis Oranı şu şekilde belirlendi.

2018/2019 Pazarlama yılı ülke toplam A kotası 2 milyon 700 bin ton

Pancar Şekeri A kotası 2 milyon 565 bin ton, B kotası ise Pancar Şekeri 4 kotasının %5'i oranında 128 bin 250 ton olarak

Nişasta Bazlı Şeker Kotası ülke toplam kotasının %5'i oranında 135 bin ton olarak belirlendi.

Şeker Kotası Fabrikalara Göre Dağılımı İse

Türkiye Şeker Fabrikalarına 1 milyon 512 bin 600 ton A kotası, 75 bin 620 ton B kotası,

Konya Şekere 435 bin 500 ton A, 21 bin 780 ton B kotası,

Kayseri Şeker Fabrikasına 328 bin 800 ton A kotası, 16 bin 440 ton B kotası,

Keskinkılıç Gıdaya 107 bin ton A kotası, 5 bin 350 ton B kotası,

Amasya Şeker Fabrikasına 74 bin 300 ton A kotası, 3 bin 720 ton B kotası,

Adapazarı Şeker Fabrikasına 63 bin ton A kotası, 3 bin 150 ton B kotası,

Kütahya Şeker Fabrikasına 43 bin 800 ton A kotası 2 bin 190 ton B kotası pancar şekeri tahsis edildi.

Nişasta Bazlı Şeker Üreten Şirketlere ise

Cargill Tarıma 59 bin 166 ton, Amylum Nişastaya 41 bin 994 ton,

PNS Pendik Nişastaya 19 bin 188 ton,

Tat Nişastaya 8 bin 678 ton,

Sunar Mısıra 5 bin 974 ton A kotası belirlendi.


Kaynak: tarımdanhaber

2
Sezonun giderek yaklaştığı şu günlerde kota fazlası pancar için tüccarlar fiyat kırmaya başlamışlar. Sosyal medya hesaplarından sanki üretici gibi ilan verip fiyatı aşağıya çekmek istiyorlar.

Ağustos başı itibari ile kota fazlası pancarı 180 190 tl/ton fiyatından aşağı vermeyiniz.

3
Tarımsal Desteklemeler / 300 Koyun Desteği Ön Başvurusu
« : Şubat 21, 2018, 15:09:24 »
Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin. Maalesef güzel sonuçlar verebilecek bir projeyi acele ile heba ettiler. 300 yerine 50 koyun verseler hem daha çok aile faydalanır hem de projenin ömrü daha uzun olurdu. amaç köylüyü çiftçiyi desteklemekse böyle proje olmaz.

Çiftçinin karnında 40 tane seneye inşallah var derler. Acaba mı deyip çıkar mı deyip başvurmak isteyen olursa;
 https://300koyun.tigem.gov.tr/Logon     adresinden ön başvuru yapıp istenen evrakları il/ilçe tarım müdürlüklerine teslim ederek tamamlayabilir.

4
2017 tarımsal desteklemeleri açıklandı. Her zaman olduğu gibi şimdide çiftçiye verilen sözler tutulmadı.
Yüzde 50 mazot desteği var diye aldığı mazota fatura kestiren ahmet emmi ile gübreninde yüzde 50 si verilecek yaygarası çıkaran troller yüzünden fatura isteyip iskontosuz gübre alan mehmet emminin eli yine boşa çıktı.
Hepimize hayırlı ve bereketli bir sezon dilerim.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz5
Sedat Köseoğlunun hazırlamış olduğu, süt işletmesi yatırımı yapmak isteyenler için bulunmaz nimet.

Kurulacak işletmenin A dan Z ye gelir ve giderlerinin de hesaba katılarak oluşturulan 10 yıllık kar-zarar hesabı

Teknik ve mali verilere göre yatırımın geri ödeme süresini hesaplama ve yatırımın ekonomik olup olmadığının belirlenmesi.
İlk yatırım yılı tablosu
İşletme gelir ve giderleri
Finansman yapısı ve Yatırımda kullanılacak kredinin faiz ve ödeme planının hazırlanması
Amortisman giderleri
Proforma gelir gider tablosu
Nakit akım tablosu
ve daha niceleri........
Kısaca bir süt işletmesi yatırımı yapmak isteyenler için, çok çok nadir bulunan bir excel uygulaması.

Not: Uygulamayı kullanabilmek için orta seviyeye yakın excel bilgisi gerekmektedir.

https://drive.google.com/file/d/0B7fH6KUx08QMbFd1VEZoVVdoQjA/view?usp=sharing

Süt Sığırcılığında parmakla gösterilen işletme olabilmek için Toprakbilgi.com u takip etmeye devam edin :)


6
Selçuk Üniversitesi veteriner fakültesi profesörlerinin hazırlamış olduğu, süt inekleri için rasyon hazırlama ve hazırlanan rasyonun ineğin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığının raporunu çıkaran mükemmel bir excel uygulaması.

Aşağıdaki linkten indirip excel i açınca gerekli izinleri verdiğinizden ve " içeriği etkinleştir " uyarısına tıkladığınıdan emin olun.

https://drive.google.com/file/d/0B7fH6KUx08QMMHgtUTlSMG94WjQ/view?usp=sharing

7
Geçtiğimiz günlerde ziraat bankasından ( zb olarak anılacak ) tarla alım kredisine yapmış olduğum erteleme serüvenini siz çiftçi kardeşlerime anlatacağım.

Bahar ayında felaket bir dolu zararı geçirdik bölge olarak en az yüzde 50 hasar var. Çoğu yerlerde yüzde yüz hasar.

Kredi taksitinin vadesi ayın 29 unda idi. Piyasa şartlarındaki düzensizlik ve slajlık mısır ekmediğim için bu yıl hasat sezonum ötelendi. Dolayısı ile kredi taksitini birkaç ay ertelemek için ayın 20 sinde zb ye başvurdum. Müşteri temsilcim ( mt olarak anılacak ) gerekli kontrolleri yaptı ve vade gününden 1 gün önce gel erteleyelim dedi.

Buraya dikkat; yalnız sübvansiyonlu ise kredi kalan diğer taksitler içinde bozulur ve %17 faiz işler dedi. ( Benim kredi zaten sübvansiyonlu değil ve %16 küsür idi faizi.)
 Birde o gün gelirken masraf ve komisyonlar için 2-2.5 bin lira para ile gel dedi. Denize düşen yılana sarılır hesabı tamam dedik. Altı üstü 2 ay erteleme yaptıracağım.

Vade gününden bir gün önce gittim zb ye. Mt bankadaki dosyamı çıkartmış " abi herşey hazır yalnız erteleme için müdür bey ile görüşmeniz gerekiyor" dedi. Müdür beyin odasına girdim. Tüm zb müdürleri böylemidir bilmiyorum ama bu müdür çocuk azarlar gibi azarladı. Vay efendim borcundan haberiniz yok, ödemeyeceğiniz krediyi niye alıyorsunuz susmuyor adam. Nefesi tükenmiş olacak susunca hemen dedim ki ama müdür bey zb genel müdürünün açıklaması var çiftçinin yanındayız piyasa şartlarında oluşan dengesizlik ve doğal afetlerden dolayı çiftçi borçlarını ister bir yıl erteliyoruz ister 5 yıla kadar taksitlenidiryoruz diye dedim. Dilim kopsaydı da demeseydim yarım saat daha azar dinledim. Neticede sanki kendi yaptığı bir lütufmuş gibi tama erteleyelim dedi.

Yine dikkat, seninki yıllık taksitli kredi imiş, 35 bin taksit tutarı, 12 bin faizi, masrafı komisyonu cartı curtu ( Yeminle aynen böyle ) 13,5 bin para tutuyor öde kalanı erteleyim. Ama müdürüm mt böyle demedi 2,5 bin getir dedi ben 3 bin ile geldim demeye kalmadı başladı yine azara. O söylenirken odadan çıktım ama nasıl sinirliyim anlatamam.

Mt nin yanına vardım direk senin yapacağın işinde seninde müdüründe diye saydırmışım haberim yok. Çay ocağına götürmüşler beni. Neyse bi çay içip kendime geldim ve mt nin yanına tekrar gittim. Müdür 13,5 istiyor sen 2,5 ile hallolur bana dedin ben ne yapayım şimdi dedim.
Abi ben masrafı söyledim, komisyonu söyledim falan kıvırmaya çalıştı. Adım gibi eminim ki mt 2,5 ile erteleyecekti. Müdür öyle söyleyince mecburen kıvırmaya çalıştı.

Bu beyanda hükümet afetten zarar gören çiftçinin zb ve tarım krediye olan borçlarını ertelediğini açıklayalı 10 gün oldu, ve halen resmi gazetede yazı çıkmadı.

Gücün anca malına yeter deyip piyasa değeri 40 bin olan aracımı 33 bine satıp 14 bini ayırdım kenara. Kalanı ile sulama kuyularının elektrik faturasının bir kısmını ödedim.

Olan oldu zaten bir hafta on gün daha bekleyim o zamana resmi gazetede erteleme kararı yazılır diye bekledim. Ancak gel görki bu hükümetin her zaman yaptığı gibi söz var yazı yok, açıklama var icraat yok.
Kredi vadesini 15 gün geçince zb genel müdürlüğü ankara noteri ile ihtar yollamış. Kalan tüm taksidi 3 gün içinde ödeyin, borç muaccel hale geldi, kredi hesabınız kat edildi diye. Aksi gibi ilk öncede kefile göndermişler.

Neyse uzatmayım, kefili sakinleştirdikten sonra sabah zb ye gittim 14 bin lira cebimde. Mt ye hangi hesaba yatırayım diye sordum abi az bekle kaç lira yatıracağını hesaplayım dedi.
5 dakika sonra abi 16 bin lira yatırman gerekiyor dedi. Şaka yapıyorsun herhalde daha 10 gün önce 13.5 diyordunuz deyince. Abi 13,5 o günkü hesap, bu bugünkü deyince anladımki bu zb ayaküstü batıracak beni.

Hesaba 16 bin yatırdım 2 ay ertelettim borcu. 21 bin borç kalmış. 2 ay ertelemenin faizi ödeme yaparken alınacakmış. yani 15 günde zb 2 bin lira fazladan faiz ve masraf aldı.

Sonuç olarak bu erteleme işi dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Çiftçilikle alakası olmayan insanlarda bizi güllük gülistanlık içinde, her yıl borcu erteleniyor sanıyor.

İmkanınız varsa konu komşu eş dosttan bulun ödeyin. Bir lütuf değil bu erteleme işi aksine çiftçiden nasıl daha fazla para kazanırız hesabının yeni ve en etkili çözümü.


                                                                                                   Ömer Yücel
                                                                                       
                                                                                                 30 Ağustos 2016

8
Küçükbaş Hayvancılık / Keçiler İçin Rasyon Hazırlama
« : Ağustos 14, 2016, 14:50:42 »
Keçiler için hem et hemde sütçü ırklara uygun rasyon hazırlama programı. Selçuk üniversitesi veteriner fakültesi profesörleri tarafından hazırlanmıştır.

https://drive.google.com/open?id=0B7fH6KUx08QMVXhZUjdheC1ic3c

9
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

Tapu kadastro genel müdürlüğünün resmi uygulaması. Parsel sorgulama, komşu parsellerin bilgilerini görme, seçilen noktanın koordinat bilgisi vs kullanışlı web uygulaması.

10
Mini spring sulamayı merak edenler için maliyet ve kabaca kurulum şeması.

ana hattan 250 300 metre mesafeye kadar lateral hat uzunluğu bizzat denendi.
Lateral hattım 2,5 luk boru. suyu 2 hatta veriyorum tek hat çekmez. Her abotun altında vana olduğu için 12 vana bir hattan 12 vanada diğer hattan açıp toplamda 120 tane spring 12 dekar yere basıyor benim dalgıç.

hat değiştirmek için sadece mini vana aç kapa zahmeti oluyor oda 10 dakika sürüyor.

Maliyet hesabı 2016 yılı için geçerlidir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Sayfa: [1]