toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - karga

Sayfa: [1] 2 3 4 5
1
Kanola ayçiçeği ekiyoruz dolar arttıkça fiyatı artiyor

2
Kullanılır mı bilmiyorum ama
sanırım intervix ve intervix plus arasında sadece yayıcı yapıştırıcı farkı var.
bir keresinde pompayi farklı traktöre  bağlamıştım yanlışlıkla  8donumluk intevix i 15 dönüme atmıştım içine yayici yapistirici koymustum biz öldürmez diye düşünürken  hıc bir pıtırak kaçamadı demeki ben da o zaman intervixsi intervixpulus yapmışım :)

3
Yem Bitkileri / Ynt: Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 16, 2018, 08:48:08 »
Bende bugün ekimi bitiriyorum pazartesi yoğun yağiş gösteriyor inşallah yağar Ekim başinda ekilen buğdaylar topraktan kaybolmaya başladı

4
Yem Bitkileri / Ynt: Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 09, 2018, 09:04:07 »
Ben bu hafta sonu ekerim.

Dün gece meterolojide görünmeyen, m2 3 kg kadar yağmur geçişi oldu. Bu hafta yoğun bulut geçişleri var, meterolojinin tutturamadığı bir bulut ciddi bir yağış bırakırsa arkası gelebilir. Sonra girip ekmek sıkıntılı olur.
Bu zamana kadar beklememiz mantıklıydı çünkü gerçekten hem yağış olmaması, hem alatav durumu vardı ama artık risk oluşmaya başladı diye düşünüyorum. Çünkü çok fazla bulut geçişi görünüyor bizde.

Ayrıca bizdede yarım yamalak çıkan yerler çok oldu bu sene
başkan dün bizde 2cm yağmur yağdı 2cm ekilen tarlalar yağmur yetişmez ise buyuk ihtimal çimlenip kurur  benim tırmıklı araziler i ne yapayım aysan veya tırmıkla la kariştırayımmı yoksa 3 4gün bekleyip 3cm derine ekeyim mi

5
Yem Bitkileri / Ynt: Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 07, 2018, 21:49:46 »
Bugün tekirdağ ferhadanlı ve mahramlı köyünde arpa ve buğday tarlasını ziraat mühendisleri incelemeye gelmişler ve bozun demişler. Yağmuru görmedikçe ekmiycem babama direniyorum ben de.
ben hem babama hem koydekilere direniyorum ne zaman kahveye cıksam buğdayları niye ekmiyon tek akıllı sen misin diyorlar üzerimde mahalle baskısı var :) :)

6
Yem Bitkileri / Ynt: Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 07, 2018, 21:46:09 »
Ben de henüz ekmedim. Tekirdağ/Hayrabolu. Köyde bir tek ben kaldım. Direnişe devam. Yerler hazır, bekliyorum. Yağmur göründüğünde ekerim diyorum. Önümüzdeki hafta içi eksek iyi olacak. Yağmur beklerken geç kalıyoruz bir yandan, vejetasyon süresi kısalıyor.
bende koyde tek kaldım bu hafta sonu geçsin haftaya kuruya ekicem

7
Yem Bitkileri / Ynt: Kuraklık Nedeniyle Ekim Yapamıyorum
« : Kasım 07, 2018, 09:14:33 »
Bizde ekemedik Ali. 1 aydır yağış yok. 15 gün kadar daha görünmüyor.

Kanolalar çıkış yaptı ancak yağmur olmadığı için gübre atamadık. Yer yer çok zayıf kaldılar. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. İlk görünen yağmurdan önce ekeceğim. Bu şekilde alatava düşüp yarısının çıkıp, yarısının çıkmama ihtimali olmaz. Ayrıca fare, böcek, kuş zararının minimum olması için bekliyorum. Yağmurdan sonraya bırakamam çünkü biranda kış bastırıp ekmek için fırsat vermeyebilir.
buğday ekmeyenleri görünce psikolojik olarak rahatlıyorum bizim koyde ben hariç herkes ekti buğdayları yarım yamalak çıktı karıncalar fareler topladı m2ye 0.5mm 0.6mm gibi tehlikeli yağişlar var çimlenme ve kurumu yapabilir çok kararsızım babam dahil koyde herkes ek diye baskı yapıyor fakat ben direniyorum :) :):)

8
20 litre bidon 65 tl. Ama ben son anda 1 litreye çevirdim. Azotölçerle geldi danışman. 0,7 ve altı gelseydi azot eksikliği olurmuş. Benimki 0,85 gibi geldi. Tabi ne kadar sağlıklı ölçüyor Allah bilir.  Yağmur yağmaz da nitratları atamazsam 10-15 gün arayla ama bundan ama başka birşey atıcam kısmetse. Azotsuz bırakamam buğdayları. İçim rahat etmez.
başkan önder Çiftçi'de azofol diye bir ürün var o nasıl sizin orda kullananlar vardır

9
20 litre bidon 65 tl. Ama ben son anda 1 litreye çevirdim. Azotölçerle geldi danışman. 0,7 ve altı gelseydi azot eksikliği olurmuş. Benimki 0,85 gibi geldi. Tabi ne kadar sağlıklı ölçüyor Allah bilir.  Yağmur yağmaz da nitratları atamazsam 10-15 gün arayla ama bundan ama başka birşey atıcam kısmetse. Azotsuz bırakamam buğdayları. İçim rahat etmez.
fiyatı uygunmuş nitratları atamadım komşular kuruya attılar ben yağmur görmeden atmayı düşünmüyorum şu an görünürdede yağiş yok  yaprak uygulamalarına yöneleceğim

10
Bugün önder çiftiyle igsas markasının UAN 32 formundaki ürünü ile ilgili görüştüm. Dekara 4 litre bile atabilirsin denenmiş dediler. Bi üresi düşükmüş yakma yapmazmış. Yalnız magnezyum sülfat gibi şeylerle karışım yapma dediler. Dekara 2 litre kullanıp bitki ve yağış durumuna göre hareket edicem.
başkan önder Çiftçi'de 20litre bidon fiyatı ne 2litre dekara ne kadar maliyet getiriyor

11
Bende nitrat atmadım yağiş gözükmüyor üre+aminoasit uygulamayı düşünüyorum artık ne kadar faydası olursa

12

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz fotografları geçen hafta gubre atarken çektim çivardaki buğdaylara göre 20gün ilerde

13
1 hafta içinde (üre etkisini göstermeye başladığında) daha da güzel olacak. Gelişimi hızlandırman lazım. Çerkez Müsellim Kumları için CAN vaktine yaklaşıyoruz. (Öngörülen tarih 20-25 mart.

yılmaz hocam bizim bazı mevkideki topraklarımızda cerkez müsellim kumlarına benziyor ben tarlalarıma 25 ocakta 12.5kilo üre 28şubatta 15kg üre kullandım şuanda gelişim çok güzel 3.üst gübre olarak  10 nisanda 26nitrat mı? yoksa erken dönemde   25 martta 33nitropower mi kullanmaliyım kararsız kaldım öneriileriniz benim için önemlidir teşekkürler

14
Paylaşımlarımız / Ynt: Yuvak Çekimi
« : Mart 02, 2018, 16:49:13 »
güzel işçilik

15
Gece donacak heralde bakalim cevaplara gore yarin gubre aticam yagmur yagdi bugun de toprak islak ama donup cozdu mu camur olursa gubre topraga karisir heralde

ben makineyi dodurdum bu gece 3te başlicam

16
benim tecrübelerime göre eriyip toprağa karışıyor 25 oçakta 12.5kg üre attım gece kıra ve buz vardı saat 11de buz kalktı kıra ile gübrede eridi şu anda buğdaylarım çok çok güzel eğer kayıp olsaydı 12.5kg gibi az gübreyle bu kadar güzel olmazlardı

17
üzerine su döküldüğü halde uçuyor suyu dökmese ne olur acaba

18
Ben 7 kasımda buğdayı ektim. Aralıkta 15 kg AS attım. Yağmurlardan maalesef Şubat başında 12 kg üreyi atabildik. Bundan sonra da niyetim mart 10'a doğru 15 kg üre nisan ilk haftası yağmur öncesi 15 kg üre atıp bitirmek. Bayrak yaprak zamanı yapraktan potasyum,üre,çinko vermek. Süneye ayrıca girersek onda da yapraktan üre atıcam kısmetse.

güzel gübre kullanıyorsun bende o zaman mart 15gibi atayım 2. üreyi nisan 15 gibide 33 ü atarım

19
Gübreleme-Bitki Besleme & Toprak Islahı / buğday gübreleme
« : Şubat 21, 2018, 10:46:34 »
arkadaşlar üre gübresini 2 ye böldüm 25 ocakta buzlarda  buğdaylarıma 12.5kg birinci üre gubresi attım şu anda buğdaylarım cevreye göre cok güzel bizim koyde şimdi atıyorlar gubreyi ben ikinci gübreyi 15kg üre atmayı düşünüyorum  3gübreyi de 20kg nitropower33 atıcam  tecrübeli arkadaşlardan ve özellikle yılmaz hocadan ikinci ve üçünçü gübreyi yaklaşik hangi tarihlerde atmaliyim gübreler arasında kaç gün geçmeli önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

20
Hexaferm ciddi oranda fazla kullanılmalı. 20.20 veya dap a göre x2 kg yapılmalı.

Bende azot eksikliği ile uğraşıyorum. Komşu parseller kardeşlendi-büyüdü-yeşerdi bizim ki sarardı küçücük kaldı. Acı bir tecrübe oldu. Açıkçası daha iyi sonuç beklerken tam anlamıyla hüsran oldu.


ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

benim gübresiz ektiğim tarlalar var 25 oçakta buzlarda gübre attım şu anda gübreli ekilip gübre atılmayan tarlalara göre çok ilerde

21
Hastalık ve Zararlılarla Mücadele / Ynt: trakyada yağiş
« : Şubat 17, 2018, 09:03:59 »
10 gün içinde 40-50 kg daha yağış bekleniyor. Keşke kar olarak gelse birazı.
mart ayıda aynı şekilde yağişli geçmesi bekleniyor

22
Hastalık ve Zararlılarla Mücadele / Ynt: trakyada yağiş
« : Şubat 16, 2018, 09:57:30 »
Aşırı derecede su alıp strese giren ve aşırı kuraklık sonucu sussuz kalıp strese giren  bitkinin dış görünüşü aynıdır.

Yapraklarda sararma yoksa bitkinin kökü henüz diridir demektir. Fakat durum dediğiniz gibi devam ederse kök bogulması yaşınır ve ya kök hastalıkları başlar.

Meyilli araziler için bu bir sorun değil ama düz araziler için drenaj olmazsa olmaz.

bayır araziler renk olarak güzel ovalar taşkın sularının geçtiği araziler sap sarı limon gibi hava durumunda yağişli havada üç beş gün aralıklarla devam ediyor bakalım ders cıkaracağımız bir yıl bizi bekliyor

23
Hastalık ve Zararlılarla Mücadele / Ynt: trakyada yağiş
« : Şubat 15, 2018, 09:45:13 »
Suyun zararı yoktur, o olmazsa tarım olmaz. Ancak kontrol edilemeyen ve aşırı suyun zararı vardır.
Konumuna, toprak yapısı ve su tutma kapasitesine bağlı olarak tarlada su duruyor ve bu probleme karşı drenaj düşünülmemiş ise bitki kökleri toprak içinde oksijensizlikten olumsuz etkilenir. Dolayısıyla her yağan yağmur uygulama gecikmelerinden ayrı olarak gelişim geriliğine sebep olur.Özellikle kardeşlenme ve sapa kalkma dönemlerinde.
Ek olarak, arazi şartlarından dolayı kepir topraklara çamur içersinde gübre uygulanacak ise üre yerine amonyum sülfat uygulamak daha mantıklıdır.
cevap için teşekkür şu anda uygulamalar geçikti fakat havaların ılıman gitmesiyle gelişim daha önceki yıllara göre ilerde benim merak ettiğim sık yağiş kök hastalıği gibi. hastalıklara yol açar mı ?

24
Hastalık ve Zararlılarla Mücadele / trakyada yağiş
« : Şubat 15, 2018, 09:13:08 »
arkadaşlar bu yıl iklimi trakya ılıman ve çok yağişli geçiyor neredeyse 3günde bir yağmur yağıyor ova arazilerdeki buğdaylar resmen suyun içinde yaşiyor ben buzlarda 12.5kg üre kullandım köyün %95'şi daha gübreleme yapmadı önümüzdeki hava durumuna göre tarlalara traktör girmesi çok zor mecburen elle atacaklar şimdi tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak bu kadar çok yağmurun buğdaya zararı olur mu?   

25
buğdaylarıma gübretaşin potasmag ürününü sipariş verdim 25kg 75tl potasmag, üre ve aminoasit uygulaması yapacağim sizce dozları nasıl olmalı

Sayfa: [1] 2 3 4 5