toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Pahedon

Sayfa: [1]
1
Ha illa talep eden olursa, en azından pnömatik için üretim yapan firmalar hala var, adres verebilirim.
Adres alabilirmiyim kardeşim

2
https://www.muzafferkagitcioglu.com/images/makinalar/muzaffer-kagitcioglu-tarim-makinalari-makinalarimiz-mksy-1000.jpg

10 sene olmuştur alalı ama 3-4  defa ancak  kullandim memnunum
ilaçlama tertibatının ayarını tutturamadim sadece

3
Danelik mısır ile arasına mesafe koyup pamuğa yönelen sıcak bölgelerdeki arkadaşlara teşekkür ederiz.
Azıcıkta biz mısır ekelim.
Bizde hububatı daha soğuk ve kıraç bölgelere  bırakıyoruz. :)
Herkes hayranı görsün.

Güzel tesbit, yıllar önce olması gereken buydu, zararın neresinden dönsek kârdır.

4
Kac hp gücünde traktöre sahipsin.

225

5
Tohum fiyatlarını biliyormusunuz yem bezelyesi ve macar fiğinde. Ayrıca tohum verimi ne kadar acaba?
Tarim kredi dolar yüzünden fiyat vermedi ama yinede ismimi yazdırdım gelince haber edecekler... İnt'den okuduklarim doğruysa yem bezelyesinde 150 kg gibi dönümde tohum aliniyormuş , Macar fiği hakkında bilgim yok maalesef

6
Guzel bir uygulama olur faydasini gorursun insallah kardesim.
İnşallah , teşekkürler

7
Traktörün önüne takılabilecek sap parçalama varsa roto da olur sadece çift bağlantılı şase ve şanzıman takmaları gerekir
Yani demek istediğim yoksa bile çift yönlü ekipman yapan hisarlar toscano gibi firmalar sipariş üzerine yapabilirler
Teşekkürler, dediğiniz gibi firmalarla görüşeceğim

8
Rotovator toprağı daha iyi inceltiyor artı otuda daha iyi parçalıyor.. tohum yatağı hazırlamada ise dik freze 10 numara işçilik yapıyor. Niyetim yapabilirsem traktör ün önüne Rotovator,  arkasına dik freze ve mibzer.. ama sorun traktör önüne takılacak Rotovator varmı , ben bulamadım.

9
Toprak İşleme Ekipmanları / Çift Rotovator Hakkında Yardım
« : Eylül 02, 2018, 13:47:26 »
Sa arkadaşlar, ön pto lu bir traktör de traktör ün hem arkasina hemde önüne Rotovator takabilirmiyiz , bu konuda paylaşım göremedim , yardımlarınızı bekliyorum.

10
Bizim arazilerde organik madde %1 den az, bu sene tritikale ve yem bezelye si ekicem tohumluk olarak, ALLAH'IN izniyle de bir dahaki seneye elde ettiğim tohumları ekip baharda toprak altına almayı düşünüyorum, tritikale organik madde yi yükseltecek yem bezelye Side organik azot sağlamış olacak bu sistemide 3 yılda bir uygulayacagim inşallah evdeki hesap i çarşı ya uydururum.

11
Hayalimdeki yeşil gübreleme 😎👍

12
New Holland 7070 ve uydu destekli dumenleme ile 420cm iş genişliğinde dik bıçaklı rotovator arkasında 6 üniteli pnömatik mibzer ile Pamuk ekliyorum , zamandan mazottan işçilik den çok tasarruf ettiren bir sistem tek kusuru yatırım maliyetinin yüksek oluşu

13
Hastalık ve Zararlılarla Mücadele / Ynt: Stomp extra
« : Haziran 30, 2018, 15:10:12 »
Arkadaşlar seneye ayçiçekleri için stomp extra kullanmaya karar verdim.TKKop ta 5 lt ye 230 tl diyor,alayım diyorum...
Sizce şimdi alsam ilaçta eskime olur mu?

Serin ve kuru yerde saklarsaniz birşey olmaz ama bu yılın üretimi olmasına dikkat edin yada en fazla 2017. Ayrıca 10lt sini 410 a aldım bilginize.

14
Müthiş bir konu.. takipdeyim.. 👍

15
Pompa ve regülatör uyumunun faydası şu.

Siz regülatörden istediğiniz basıncı ayarlıyorsunuz. Artık motor devri 1.000 de olsa 2.000 de olsa bir memeden dakikada atılan su sabit oluyor. Örneğin x basınçta 40lt/dk su atıyor ve sizde dekara 40lt su atmak istiyorsunuz diyelim. İs genişliği 10m dersek sizin dekara hedeflediğiniz suyu atmak için hızınız 100m/dk yani 6km/saat hızda gitmeniz gerekiyor. Bu hızı hangi vites ve devirde yakalıyorsanız o şekilde ilerliyorsunuz. Devir yüksek gelirse regülatör basıncın artmasına müsade etmeyecek ve fazla suyu depoya geri verecektir.

Mükemmel 😃 değerli bilgiler için teşekkürler.

16
2 taneTarla ve bahçe tipi 3 adet ilaçlama makinem var. Bahçe tipini geçen yıl aldım. Bir regülatörü bu kadar önemli olduğunu o zaman anladım. Yukarıda belirtildiği gibi klasik regülatör harici bir şey kullanmamıştım. Basıncı traktör devrine ve vitesi ayarlıyorum. Eğer az yada çok su atıyorsam bununda karıştırıcıdan ayarlıyorum. Böyle karma karışık ve bazen yıldan yıla değişen ayarlar... Bahçe tipinde tek ayar var basıncı ayarla bitti. Devir artsada düşsede basınç hep aynı. Ben bunun bu şekilde olacağını bilmiyordum. Eğer bilseydim 2 yıl önce aldığım tarla tipi makine kesinlikle böyle olmazdı. Genel anlamda bu bölgede makinaların 2 özelliğine bakılır, depo hacmi ve iş genişliği. Pompa, regülatör bilen gören yok.
Sa. Dekara düşen ilaçlı su sabitmi kalıyor. Hızın yükselmesi azalması sorun olmuyor mu.

17
Sayın argeonal öncelikle foruma hoşgeldiniz. Bahsettiğiniz 3 numara mavi memeyi 2 sezon buğdayda 1 sezonda pamukta kullandım, buğdayda bu memeler çok kullanışlı ve faydalı fakat pamukta kesinlikle zararını gördüm ve pirinç memeye döndüm. Pamuk yaprak kitle oranı yüksek bir bitki , mavi memeyle atılan ilaç üst yaprak larda kalıp alt yapraklara ulaşamıyor , pirinç memelerde yüksek basınç da buhar etkisiyle mavi memeye oranla alt yapraklara ulasmak daha başarılı ama  sürüklenme fazla. Burda özellikle Pamuk gibi yaprak alanı geniş bol dallı bitkiler için tavsiyeniz nedir.

18
Sa. Arkadaşlar.. Bayerin hunter oberon movento fiyatları hakkında bilgi sahibi olan varmı?

19
Sezon bizdede yağışlı başladı, ALLAH afatsiz versin rahmetini, geçmiş olsun.

20
Verim azalmadiktan sonra, işçiden tasarruf ettirse yeter..

21
Sa..

Ünsal bey ortalama verim kaç kilo?

22
Bünye 78.10 kıllı
Ph 8.21 kuvvetli alkali
Tuz 0.0329 tuzsuz
Kireç 19.21 fazla
Organik madde 1,056 az
Azot 0.053 çok fakir
P2O5 5.36 az
K2O 77.61 fazla
Fe 20.84 çok yüksek
Zn 0.48 az
Cu 1.91 yeterli
Mm 8.84 yeterli
Yılmaz kardeşim pamuk için bi yorum yapabilirmisin, teşekkürler.

Sayfa: [1]