toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Demir

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 68
1
Amonyum Sülfat Tarım Kredi Ton fiyatı 1300 TL Granüllü 1470 TL

Amonyum Sülfat Tüccar Ton Fiyatı 1000 TL Granüllü 1350 TL

Tarım kredi neden bu kadar pahalı? Yem fiyatlarında yaptığı indirimi gübreden fazlasıyla çıkarıyorlar.

2
Çiftçi Objektifinden / Ynt: Demir'in Objektifi
« : Dün, 15:03:55 »
Tapatalk uygulamasından yükleme yapınca mobilde fotoğraf kalitesi düşüyor.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


4
Tarım Politikaları / Tarımla Birlikte Yapılabilecek Ek İşler
« : Aralık 07, 2019, 18:20:50 »
Hayvancılıkla uğraşanların ek iş yapma şansı pek yok. Ancak tarımla uğraşanların belirli zamanlar dışında boş zamanı oluyor. Bu zamanda ailelerine ek gelir getirecek ne iş yapıyorlar?

Bizim bölgede odun işi yapılır kış aylarında.


ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


5
Diğer / Ynt: MERDANEYE HİDROLİK TELERLEK YAPTIM!
« : Aralık 05, 2019, 22:42:28 »
Böyle şeyler benim de elimden gelse keşke. Eline sağlık maşallah :)

6
Tanışalım / Ynt: Merhaba Toprakbilgi...
« : Aralık 03, 2019, 20:10:58 »
Merhaba Toprak bilgi sitesinin üyeleri ismim Vural
Urfa-Viranşehirden yazıyorum aile işletmesi ile bu yıl ben ilgileniyorum
750 dekarda sulu tarım yapıyoruz ektiğimiz ürünler makarnalık buğday-mısır-pamuk ve soğan
çiftçilik ile ilgili tecrübem de bilgimde yok denecek kadar az
bu siteyi bulmamla faydalı bilgiler buldum fakat terimleri biraz teknik buldum o yüzden site sakinlerini bu konuda rahatsız ederim. kusura bakmayın şimdiden
Teşekkür ederim herkese
Hoşgeldiniz elimizden geleni yapacağız

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


7

Bi ara senin yeşilin 430 lariyla ilgilendim. Aynı pullugu 3105 den daha iyi çekiyor diyen gördüm.  Simdilik 80 bg is görüyor da 100 bg bandi çok çok güzel isimi gorecek. Ne eksik ne fazla tam denk gelecek


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

SDF grubunun traktörlerinden alacaksan kesinlikle Avrupa olsun derim. 87 hp olsa da agroplus 410 senin işine bile gelir. Elektronik hidrolik ve buçuklu şanzıman var traktörde. Bir de opsiyonel olan powershuttle modelini denk getirirsen seni memnun eder.

8
Bu yil pulluk otomatigini yaptık. Surunce yerleri kaderi belli olacak . 2012 motor da liftomatic yok. Bu nasıl mümkün olabilir


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Lift konusu absürt. Ancak kubotalarda da yok bildiğim kadarıyla. Sana 110 hp motor lazım. Erkuntlara ben ısınamadım bir türlü. Yine başak alırım alırsam

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


9
Yem Bitkileri / Ynt: 2019 1.ve 6. Yonca Bicimleri
« : Kasım 30, 2019, 09:25:44 »
Yonca işi güzel. Ben de başlayacağım askerden geldikten sonra.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


10
Gel ergüt alak senle. Bende yesilden sıkıldım. Yada mf ye gecek


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Mf almak zor aga be çok para. Ben bunu satmayacam gari. Yaptırıp yaptırıp kullancam. Yazdıklarıma bakınca traktör değil dert almışız dedim.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


11
Tanışalım / Ynt: Merhaba Toprakbilgi...
« : Kasım 30, 2019, 09:22:57 »
Birde konu acıyordum resim yüklerken üçret istiyor

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tapatalk ücret istedi premium abonelik istiyor. Bende de aynısı oldu. Forumla ilgisi yok, ücret isteme tapatalkla ilgili.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


12
DEUTZ FAHR 4065E 1250 SAAT/2 YIL KULLANIM DENEYİMİ

   Herkese merhaba,
   2018 yılının Ocak ayında 2017 model sıfır 4065E almıştık. Traktörü alalı 2 yıl olmasına az bir zaman kaldı. 1250 saat çalışmanın ardından traktörle ilgili objektif bir değerlendirme yapmak istiyorum. Hem iyi yönlerinden hem de kötü yönlerinden bahsedeceğim.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

   İYİ YÖNLERİ:

1.   DİREKSİYON TURU: Bu hususta emsal 4x4 traktörlerin neredeyse hepsinden daha iyi dönüş turu var. Mısır arasında kullanırken çok rahat bir şekilde manevra yapabilme imkanı sunuyor.

2.   KOMPAKT YAPI: Traktörün yapı olarak ne çok büyük, ne de çok küçük olması münasebetiyle ağaç altı gibi yerlerde rahat çalışmak mümkün.

3.   ÇEKİŞ:  Bu konu aslında hem iyi yönler başlığında hem de kötü yönler başlığı altında bulunacak. Sebebini diğer başlıkta öğreneceksiniz. Ancak genel performansı konusunda çok iyi olduğunu belirtmek isterim. “Keçi gibi” diye tabir etmek hata olmayacak.

4.   HİDROLİK POMPA VE KALDIRMA GÜCÜ: Hidrolik pistonla yaptığım işlerde güzel iş çıkarıyor. Pompa debisi birçok işte yeterli geliyor. Ayrıca 3500 kg kaldırma kapasitesi de birçok yükü kaldırırken sıkıntı yaratmıyor.

5.   ERGONOMİ: Kullanım sırasında pedallara ulaşmak, direksiyon ve hidrolik kolların kontrolü oldukça rahat. Uzun süren çalışmalarda kullanıcıyı fazla yormayan bir yapıda. Ayrıca mazot deposunun doldurma yeri de mazotu bir damla bile boşa akıtmadan yakıt ikmali yapabilme şansı veriyor.

6.   BOL VİTES SEÇENEĞİ: 30 ileri, 15 geri şanzıman sayesinde her türlü hız aralığında iş yapılabiliyor. Ayrıca buçuk diye tabir edilen ara viteslerin olması hem yolda hem de tarlada büyük avantaj sağlıyor.

7.   YÜKSEK HIZ: 40 km hıza ulaşabilmesi ise yolda daha hızlı ulaşımı sağlıyor.


KÖTÜ YÖNLERİ:

1.   KALİTE: Kötü yönleri yazarken aslında bu maddeyle başlamasam olmazdı. Traktörü alırken Alman kalitesi diye almıştık. Ancak kullandıkça böyle olmadığını gördük. Traktörün verdiği hissiyat  bile Alman kalitesi olmadığını gösteriyor.

2.   DEBRİYAJ VE GAZ TELİ: Bu 1250 saat kullanımda 1 defa gaz teli, 1 defa da debriyaj teli koptu. Gaz teli servisin elinde olduğu için hemen değişti. Ancak debriyaj teli yedek parça bayilerinde bulunmadığı için 7 GÜN tarlada bekledi traktör. Karar sizin.

3.   KLİMA SORUNU: Klima 1 yıllık kullanımın ardından arıza yaptı. Klima motoru garantiden değiştirildi. 2 gün rahat kullanımdan sonra klima radyatörü kabinin üstünde olduğu için ağaç altından geçerken budakların fanların arasına girmesi nedeniyle klima fanı yandı ve radyatör delindi. Bunlar garanti kapsamı dışındaymış o nedenle ücretini ben ödeyeceğim. O nedenle hala arızalı.

4.   HİDROLİK SİSTEMDEN GELEN CIZILTI: Servis bir siboptan kaynaklandığını söyledi ve sibobu değiştirdi. Ses azaltı ama 1800 devirde aynı sesi ara ara yapıyor. Kronik bir sorun.

5.   HİDROLİK SİSTEMİN TARTMASI: Ağır bir ekipman taktığımda hidrolik kollar bir süre tartıyor. Servis bunun da başka bir siboptan kaynaklandığını söyledi. Ancak buna çözüm üretilmedi.

6.   VİTES GEÇİŞLERİ: İleri  geri mekik kolunun ve ana viteslerin geçişleri çok rahat değil. Alışınca falan da yumuşamıyor.

7.   KUYRUK MİLİ DEBRİYAJI: Kuyruk mili debriyajı tam ayırmadığı için kuyruk mili vites geçileri olmuyordu. Servis ayarladı ancak eskisi kadar olmasa da bazen aynı sorunu yaşıyorum.

8.   KABİN SES İZOLASYONU: Kabin içeri normalden fazla ses alıyor. Çalışırken telefonla konuşmak çok zor.

9.   RADYATÖR ÖNÜNDE TEL IZGARA OLMAMASI:  Tozlu işlerde çalışırken radyatörün önü ot çöpleriyle tıkanıyor. Hatta bir keresinde patozla çalışırken hararet yapmak üzereyken son anda müdahale edebildim.

10.   HAVA KOMPRESÖRÜ YOK: Yine tozlu bir yerde çalışırken radyatörü ya da kabin içini temizlemek için hava kompresörü konulabilirdi.

11.   ÇEKİŞ: İyi yönlerden bahsederken bundan bahsetmiştim. Çekişle ilgili yaşadığım problem ise şu; traktörü ilk aldığımızda traktör kendini bile götüremiyordu. Çok zayıf çekişi vardı. Servise bu problemi söyledikten sonra regülatör ve ısı ayarı yapıldı. Ondan sonra performansı normale döndü.

12.   SERVİS ÜCRETLERİ: Bakım yaptırma zamanı geldiğinde içimde bir sıkıntı oluyor. En son bakımda 865 lira servis ücreti ödedim. Başak varken onun servisine 180 lira ödüyordum.

13.   SERVİS: Servis çok ilgilenemiyor. Servisin gelmesi için genelde 3 – 4 defa aramak gerekiyor.

    Bu traktörü alırken bu yazdıklarıma dikkat edin. Naçizane tavsiyem şimdiki fiyatlara bakın ve almayın. 2. El ne güzel traktörler var.  Başka sorusu olan varsa sorabilir.

İNCELEME VİDEOSU:


REGULATÖR AYARINDAN ÖNCE ÇİFT SÜRÜM VİDEOSU:


13
Epey yükselmiş.
Kasımda böyleyse martta ne olur Allah bilir?

Geçen yıl 16 ile başlamış, 17 ile bitmişti. Bu yıl beklentim mart nisan aylarında 21 - 22 TL bandında olması yönünde.

14
   Mazot fiyatlarının mevcut iktidarın göreve geldikten sonraki değişimi aşağıdaki  gibidir:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Buna göre 2002 Kasım ayında 1 ton mazot 1230 TL iken, 2019 yılında 1 ton mazot 6600 TL. Şimdiki 1 ton mazot parasıyla o zaman 5365 lt mazot alınabiliyormuş.

15
Ben şu an petrol ofisinden 6,6 TL/lt den alıyorum.

16
Kasım ayının 15'ine kadar olan süt faturaları 1,85 TL/lt olarak geldi. Kasım 15'ten sonra ise süt fiyatını henüz bilmiyorum. Yem fiyatı ise 1.7 TL/kg

17
Kendim 300 TL'den açık silaj sattım. Şu an paketli silajın tonu 420 TL.

18
2019 Kasım ayında aracıdan hayvancıya saman fiyatı 19 TL/balya

19
Besleme-Yemler ve İlaçlar / Ynt: Ryegrass İçindeki kengerler
« : Kasım 25, 2019, 16:21:36 »
Hayvan yaymadan önce biç silaj yap tekrar çıkmaz.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


20
Toros gübre açıklama yapmış.

Sayın çiftçilerimizin ve kamuoyunun dikkatine
Konu: Toros %46 Üre ve Toros 20.20.0 + (5,5 SO₃) gübrelerine ilişkin asılsız iddialar
 
Toros %46 Üre ve Toros 20.20.0 + (5,5 SO3) ürünlerimizle ilgili olarak 6 Kasım 2019 tarihinde Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yerel bir laboratuvarda yaptırılan yanlış analiz sonucunda şirketimizle ilgili asılsız iddialar gündeme gelmiş ve üreticilerimizi bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.
 
Öncelikle belirtmek isteriz ki her ürünümüz Toros Tarım’ın kalite garantisi altındadır ve hiçbir ürün laboratuvar analizi yapılmadan pazara sunulmamaktadır.
 
İddiaya konu olan ürünlerden Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınan numuneler Ankara’da  T.C.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yeniden analiz edilmiş olup, 6 Kasım 2019 tarihli analiz sonuçlarının gerçeği yansıtmadığı kanıtlanmıştır.
 
Herhangi bir şüpheye yer bırakmamak üzere, TSE tarafından hazırlanan analiz raporu ile Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün satış durdurma kararının iptaline yönelik resmi yazısı ekte bilgilerinize sunulmuştur.
 
Tarafımızdan çiftçilerimize arz edilen ürünlerin içeriği torba üzerinde belirtilen oranlarla aynı olup, tüm ürünlerimiz düzenli olarak analiz edilmektedir. Bu ürünlerin içeriğinin değiştirilmesi ya da herhangi bir tağşiş yapılması söz konusu değildir.
 
Sayın çiftçilerimize ve kamuoyuna önemle duyurulur.
 
Saygılarımızla,
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


21
Besleme-Yemler ve İlaçlar / Ynt: Ryegrass İçindeki kengerler
« : Kasım 24, 2019, 16:05:56 »
Sen caramba ektiğine emin misin?

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


22
Bu konuda söylenecek çok şey var ama , doğrudan atılan yanmamış gübrenin içinde bitkiye zarar verecek böcek yumurtaları,yabancı ot tohumları büyük ihtimalle vardır ve özellikle ağaç gibi çok yıllık bitkilere büyük zarar ve hatta ağaçlarınızın kurumasına bile  zarar verebilirler. bilmem admin uygun görür mü bu anlattıklarımı.selamlar
Gübreyi tarlaya atmadan önce bir yere yığıp yanmasını beklemek gerek. Hatta arada karıştırılırsa daha iyi olur.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


23
hayır , en ucuz gübreyi alırlar aldıkları gübreyi analize gönderirler tutarsa satışa sunarlar , tüm alımı ana merkz yapar zaten ..

Ne tutarsa?

24
Ali Abi'nin dediği gibi sap kıymak için üstteki uygun, sürülmüş için alttaki. Bende asılır X tip diskaro var, keşke üst fotoğraftaki makine bende olsa.

25
sende böyle sormuşsun bende ona yalan demişim :)
analiz sonucuna göre gübre seçtikleri yalan , gübreyi alırlar hangisi ucuzsa aldıkları gübreyi analize gönderirler dedikleri değerlerde cıkarsa alırlar .. ondan piyasadaki en ucuz gübre onlarda oluyor ve sürekli başka markalar oluyor .. yoksa genelde aynı firmayla çalışırlar .. ben senin sordugunu şu şekilde anlamıştım,10 çeşit firmadan analiz alırız hangisi dogru cıkarsa onu alırız gibisine algılamıştım ona yalan dedim .. öyle bişey olabilir mi yoksa hangi firmadan alırlarsa analizi doğru almadıklarıda sahtekar anlamı çıkıyor senin o gün dediğinden .. en ucuz neresi verirse ordan alır pancar koop .

Yani sonuç olarak garanti edilen içeriği vermeyen firmadan ürün alıp da satmıyorlar :D

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 68