toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Ekim Makinaları & Ekipmanları / Ynt: Pnömatik mibzer tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: sezgin39 Bugün, 10:29:08 »
irtem al .düzgün ekim , iyi hazırlanmış yerde güzel çıkış.iyi kullanımda arıza sıfır, belli aralıklarla aynaları değiştir , baltalara uç yaptır ama ömürlük  kullan. alırken biraz can yakıcı maliyetli ama kalite.
2
Ekim Makinaları & Ekipmanları / Ynt: Pnömatik mibzer tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: DuSTeRo Dün, 02:02:21 »
İrtem'in Türk Traktör için yaptığı makinaları tavsiye ederim. Fikir amaçlı bu konuya bakabilirsin.

http://forum.toprakbilgi.com/ekim-makinalari-ekipmanlari/turk-traktor-bm-40s-(irtem)-ile-aycicek-ekimi-20-03-2016/msg326/#msg326
3
Bugün bademlere çiçek monolyasi için ilaçlamayı gece yaptım. Çünkü gündüz saatlerinde aşırı bir arı vardı, arıları öldürmemek için geceye bıraktım.
4
Köy Kahvesi / Ynt: Tarım V ve F Harflerini Söyleyebilmemizi Sağladı
« Son İleti Gönderen: ydincbayram Mart 19, 2019, 21:36:21 »
Enteresan geldi biraz acikcasi. Olabilir mi olur ama bunu tespit edebilmeleri cok guc. Hatta imkansiz.
5
Hangi bitkide hangi ilaci kac lt su/da uyguladiginizda oglen vakitlerinde daha verimli oluyor.

Ot ilaclamasini gece yaptiginizda gunduz ile ayni performansi aldiniz mi ?
Mısırda, calson ve mustangi, 25 litre su ile uygularım sürekli.


Gece ile öğle arasındaki tek fark, öğle yapılan yerlere ilaç daha hızlı etki. Bir iki gün sonraki ilerleme aynı fark kalmıyor arada.
6
Püf Noktalar ve Bilgiler / Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Son İleti Gönderen: Ahmet Durak Mart 19, 2019, 16:48:17 »
Ben 2 yıldır Siamad'ın ürününü kullanıyorum. Kalan tortu çok az. Selami bey'e yaptığım işlemlerin videosunu gönderdim. Elle karıştırarak, 65 derece sıcaklıkta 3-4 saatte güzel sonuç alabilirmiyim diye sordum. Humik asit üreten firmalar dakikada 1400 d/d hızında karıştırıcılarda bu işi yapıyor sizin karıştırma performansıyla çok başarılı olacağını sanmıyorum dedi. Potasyum hidroksiti arttırsam çözülmeyi daha fazla etkiler miyim diye sordum. Çok etkilemez dedi. Ama yukarıda bahsettiğim şartlarda, toplamda 120 kg leonarditi, 3 postada karışım yaptığım varilin içine 120'şer lt su ile her seferinde 8 kg POH kullanarak yaptığım humik asit elde etme çabamın sonunda yağ varilinde 5 kg'mı geçmeyen tortu kaldı. Çoğu da jölemsi humin olduğunu sandığım kısım.
Ayrıca iki yıldır bir kere bile holderde tıkanma sorunum olmadı.
7
İşlerin yoğunluğundan dolayı kısıtlı zamanda 600 dekar alanda ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Sabah erken başlayıp ara vermeden öğlen de devam edip gece saatlerinde bitiriyorum.

Öğle saatlerinde atılan ilaç daha çabuk etki ediyor. Onun dışında ne ilerleyen günlerde ölüm oranı ne de kültür bitkisine toksisite açısından herhangi bir fark gözlemlemedim yıllardır.
Hangi bitkide hangi ilaci kac lt su/da uyguladiginizda oglen vakitlerinde daha verimli oluyor.

Ot ilaclamasini gece yaptiginizda gunduz ile ayni performansi aldiniz mi ?
8
Püf Noktalar ve Bilgiler / Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Son İleti Gönderen: bekir06 Mart 19, 2019, 15:24:37 »
arkadaşlar ben kendi usulumce bir deneme yaptım. 5 litre su, 1250gr leonardit, 125 KOH ve suyumu da 60 derecede ısıttım. Afşin leonardit, Siamad, Agrohum, Organiksa, Orfo Teknik firmalarının leonarditlerine  aynı şartlarda aynı ve sıcaklıklarda su koyularak 5 litrelik bidonlara doldurdum. şişelerin ağzını kapatarak belirli aralıklarla çalkaladım. 3 gün sonunda çökelme gerçekleştikten sonra bidonlardaki sıvı kısımları başka bidonlara aktardım. çökelme sonuçlarını tarttığım da çıkan sonuç

siamad: 1384 gr çökelme sonucu kalan kısımx
Orfo Teknik: 1596 gr çökelme sonucu kalan kısım
Agrohum: 2194 gr çökelme sonucu kalan kısım
Organiksa: 2346 gr çökelme sonucu kalan kısım
Afşin leonardit: bidon delindiği için tam sonuç alamadım. onu ayrı bir şekilde siamad ile yaptığım hümik asit ile tekrar yaparak karşılaştıracağım.

Arkadaşlar ben bu şekilde sadece eriyebilen miktarı ölçmüş oluyorum sanırım. içindeki organik madde, hümik asit vb. ölçümlerini yapamıyorum. ankarada test ettireyim dedim en az 80 liraya yapıyorlar. gerek var mı diyerek vaz geçtim. çözünmesi iyi olan iyidir mantığı ile ürünümü yapıp kullanacağım. sizlerinde deneyimlerinizi bekliyorum.
9
organiksa 25 kğ 25 lira
afşin leonardit 50 kğ 45 lira (kargo hariç)
orfa teknik para vermeden az bir miktar aldım.
agrohum 25 kilo 70 lira
siamad 20 kilo 30 lira
ürünleri belirli bölgeye belirli bir ölçek ile atacağım. attığım bölgeye hiç bir işlem yapmadan sonbaharda tekrar açıp bakacağım. durumu değerlendireceğim. çözünmesi iyi  olandan devam edeceğim. tabi burda iyi çözünen kaliteli oluyormu organik madde miktarı, ph vb. durumlarda çözünme ile doğru orantılı mı bunlar aklıma takılıyor ama aklımdan başka bir şey gelmiyor.
nerden aldığınızı da paylaşır mısınız ? agrohum internette 90TL görünüyor.
10
Dekalp Danelik Çeşitler 600 TL - 650 TL arasında değişiyor.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10