toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Arkadaşlar mucize ürün diye bir şey yoktur. Bilim vardır mantık vardır gerçek rakamlar vardır. Kimyada şu vardır. Ne girerse o çıkar. Siz azot vermeden azotlu bir madde çıkartamazsınız.
Kısaca bitki azor fosfor potasyum ve 15 20 çeşit iz element ister. Bunların bazıları kg olabilir bazılarının 1 gr bile yeter. Ama bunlar  mutlaka olmalı.

Mucize olarak en iyi gübre yada madde hayvan gübresidir. Hayvan gübresini uzun süre fermente edildiğinde tarlaya 5 ton oranı ile her yıl verildiğin faydasını anında görmeye başlarsınız. 5 ton gübrenin yanında gübrede az olan tek eksik olan azotu da üre olarak verdiğimizde en ekonomik ve en etkili gübrelemeyi yapmış oluruz. Hayvan gübresi tarlanın su tutma kapasitesini organik maddesini ve gübrelerin alabilirliğini arttırır. Bulabilen mutlaka kullansın. 4 yılda birde yeşil gübreleme yapabilirsek toprağımızı gerçekten verimli hale getiririz.
2
Teknik olarak %20 değer kazandı TL dolara karşı.  Bunu gözedip  sana kim indirim yaptı şuana kadar deseniz bir yem fabrikasından geri dönüş var net olarak.
Allah razı olsun onlardan piyasayi onlardan takip eder haldeyim. Dolar arttı mi hemen bir mail. Düştü mü hemen bir mail

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
3
Köy Kahvesi / Ynt: Tüpgaz İçen Çocuk
« Son İleti Gönderen: sadesoda Bugün, 09:59:24 »
Ahah bu da suruclu :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
4
bugün özellikle söylüyorum bugün bi kaç yere gübre sordum , doların düşmesine rağmen , %15 indireme rağmen , sayın bakanın beyanlarına rağmen 1 lira bile indirim yok ..
ekim zamanı geliyor ama indirim yok dediğin gibi
Ne yapsak reise şikayet mi etsek
5
Küçükbaş Hayvancılık / Ynt: Koyun ağıllarında altlık
« Son İleti Gönderen: ZeynepPoultry Bugün, 00:12:06 »
Atila bey merhaba;

Ben koyun ağılını yaparken tabana beton atmadım. Kum ocaklarında elek üstü çok iri molozlar çıkar. Neredeyse kafam kadar. Ben bu molozlardan 25-30 cm kalınlığında temel içine doldurdum. Üstüne su süzme kabiliyeti olan dişli dere kumu döküp tesviyesini yaptım. Çok memnunum. Tavsiye ederim.

Bu fikri bizim eski göçmen evlerinde at ahırlarındaki uygulamadan esinlendim. Atların idrarı çok kokar bilirsiniz. bizim eski göçmenler ahır tabanına iri taşlar dizer üstüne ince bir kum tabakası ile tesviye ederlerdi. Atın çişini yaptığı yerde, idrar hemen süzülüp gözden kaybolurdu. kokuda yapmazdı.

Tabi gübreyi düzenli aralıklarla alma şartıyla. Eğer gübre çok kalınlaşırsa suyun aşağı süzülmesine engel oluyor ve ıslanma başlıyor.

Bir de şunu hatırlatayım. Asla Koyun ağılının kapasitesinden fazla hayvan koymayın. Benim en çok karşılaştığım altlık ıslatma nedeni bu. Anaç koyun başına 2,5 m2 alan ayrılması iyi olur. Benim ağılımda 5 m2 de bir anaç koyun var. Islaklık nedir bilmem. Sıkışıklık her türlü belanın sebebi.
6
oranlarına bakmamıştım haklısınız. Eksikliği olan mikroelementler verimde ciddi artışlara sebep olabiliyor diye öyle dedim ama oranların düşük olduğuna dikkat etmedim
Neyse bir satıcının daha defterini dürmüşsünüz sonuçta  ;D ;D
Sıvı kükürtçülerden sonra solucancılar da gitti
Bir arada 1litre hümik asit ile toprağın organik maddesini 1 ton Hayvan gübresinden daha çok arttırdığını iddia edenler vardı onlar kayboldu
Hümik asiti herkes aldı kullandı onunda mucizevi etkileri gözlenmedi
Etkisi var ama mucize yaratmıyor
Kloroksit mucizesi de vardı geçenlerde o da kayboldu. :)

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7
Fatih Efe sen analiz raporunu okudun mu? İçinde ki %0,0008 oranında ki iz element mi benim 500 600 kg aldığım tarladaki ürünümü %30 arttıracak ? Diyelim 3 kg bu gübreden attık tarlaya o zaman örn. 0,024 gr Çinko atmış oluruz. Yani 1 gr cık bile değil. Kısaca bu gübrede çinko var diyemeyiz. Türkiye için en az 2000 - 3000 gr çinko sülfat atmak gereklidir diyor hocalarımız.
oranlarına bakmamıştım haklısınız. Eksikliği olan mikroelementler verimde ciddi artışlara sebep olabiliyor diye öyle dedim ama oranların düşük olduğuna dikkat etmedim
Neyse bir satıcının daha defterini dürmüşsünüz sonuçta  ;D ;D
Sıvı kükürtçülerden sonra solucancılar da gitti
Bir arada 1litre hümik asit ile toprağın organik maddesini 1 ton Hayvan gübresinden daha çok arttırdığını iddia edenler vardı onlar kayboldu
Hümik asiti herkes aldı kullandı onunda mucizevi etkileri gözlenmedi
Etkisi var ama mucize yaratmıyor
8
Köy Kahvesi / Ynt: Dut Değneği İle Su Bulan Adam
« Son İleti Gönderen: FatihEFE Dün, 23:50:31 »
En bomba çubukçu budur üstüne tanımam
Adam gölün dibinde pet şişeyi buluyor :) :) :)

9
Bende dün 5 ton civarı toros 20.20 süper aldım. Dekara 17-18 kg. kullanacağım.
Ama bizim bölgeye gelen süper gübresinde 30 kg. kükürt yetine 5 kg. kükürt vardı, moralim çok bozuldu.
10
Köy Kahvesi / Ynt: Dut Değneği İle Su Bulan Adam
« Son İleti Gönderen: Ahmet Durak Dün, 21:59:12 »
Babam birisine yıllar önce köyümüzün girişindeki tarlada dalla su aratmış. Tarif ettiği bir yer var. Oraya kısmetse bu sene bir jeoloji mühendisi arkadaşla Rezistivite yöntemiyle bir ölçüm yaptırıcam. Ölçüm yarım gün sürüyor. Toprağa belirli sayıda prope çubukları sokup elektriksel tepkimelerini ölçerek toprağın direnç haritasını çıkartıyorlar. Asgari su miktarını, metrajıyla birlikte söyleyebiliyorlar. Su yoksa da değmez diyorlar. En garanti yöntem. Maliyet yaklaşık 1.000 TL. Bu arada benim kan gurubum A RH-. Dutla bakmayı küçükken denemiştim. Ve bazı yerlerde bende de dut çubuğu tutamayacağım şekilde avucumun içinde yukarıya doğru hareket etti. Ben de kendimi bir kontrol etmiş olacağım bakalım yeni bir su bulma uzmanınız mı olacak.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10