toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Geleneksel Tarla Bitkileri (Hububat ve Baklagiller) / Ynt: Pamuk mevcut durum
« Son İleti Gönderen: Unsal Bugün, 07:23:30 »
30 tl litre fiyatı
2
Merhaba, Pix'in litre fiyatı ne kadar?
3
Masallah guzel. Pix pamuk icin mucize desem yeridir. Biraz da sulamayi geciktirirseniz sonuc mukemmel olacaktir.
4
Haklısınızda bölgede elektrik kesintileri ciddi problem gunde 6-8 saat süren kesintiler oluyor. ( bazen yuksek voltajdan dolayı korumalar devreye giriyor dusmesini beklşyor bazen kablo kopuyor bazen voltaj 320 lere kadar dusuyor ben calıstırmıyorum dalgıcları gibi) bu kesintileri ön göremedigim için toprak rutubetini surekli doygun yapma ihtiyacı hissediyorum. Kesinti falan olursa su stresi yasamamak için. Mısırda sorun olmadıgını gordum verimde ( devrilme riski harici) ama ilk defa pamuk pivot altında ekili. Sistemi anlamay calsıuorum pixi daha önce girmem gerekiyordu.
5
Potasyum sülfat hydroponica Dr tarsa. Nitratı bilmiyorum.
Tarım Kredi'nin Gübretaş'ından daha kalitelidir.
6
Pamuktan hiç anlamam. Ama bu boylanma durumu pivotta sorun sanki. Mısır içinde aşırı boy yaptığını yazmıştınız. Pivot ve pamuk bilgim yok ama sorun sanki sulama sıklığı ile ilgili. Anladığım kadarıyla bitkiler hiç su stresi yaşamadığı gibi nem sürekli var gibi.
Sulama periyodunu düşürüp su miktarını artırasanız nasıl olur?
Birde meyve/çiçek hazırlığı öncesi suyu azaltmanız yani geçiş döneminde fazla su vermeseniz daha iyi olabilir belki.
Bitkiler diğer canlılar gibi çoğalmaya programlı. Su gübre takviyesi fazla olduğunda bitki daha çok tohum için dallanıyor ama bir yerden sonra denge bozuluyor ve görüntüye göre daha az tohum/meyve veriyor. Stres olmasa bile ortalama bir su-gübre dengesinde bitki yeşil aksamı yeterince sağlıklı gelişince tohuma dönecektir. Ama gereğinden fazla su bu durumu öteleyip dengeyi bozacaktır.
Benzer bitki değil ama örneğin fasulyede bu daha rahat görülüyor. Çiçek başladığında suyu kesmek/ azaltmak gerekiyor. Aksi takdirde boy uzuyor ama meyve çok az oluyor.
Dediğim gibi pamuktan hiç anlamam ama sizin pivot+sulama periyodunuz buna sebep oluyor gibi.

7
Haberler / Ynt: Tarım Ürünlerinin 5'i Dışında Herşey İthal
« Son İleti Gönderen: Cenap Dün, 15:13:04 »
Biz tarımla uğraştığımız için bizi tarım ilgilendirir.
Bu adamlar iyi ya da kötü olsun ama bu konuda dedikleri çok önemli ve dikkate alınması gerekir.

Geçen sene mazot: 4 lira,taban gübresi: 1000 lira,arpa-buğday: 80-90 kuruş ve bu yıl mazot: 5.80,taban gübresi: 1600 lira,arpa-buğday: 80-90 kuruş.
Yukarıdaki bu veriler bir kere ithalatın olması için mutlak zemin hazırlıyor. Çünkü; pahalı girdiler karşısında bakım masrafları biraz daha kısaltılarak durum idare edilmeye çalışılıcak ama bu verim düşüklüğüne neden olacak. Yeterince kazanmayan köylü göç etmek zorunda kalıyor ve buda büyük şehirler için yeni yerleşim demek artı tarım alanlarının kaybı demek. Girdiler daha da artarsa ekilmeyen alanları görmek sıradan olacak.

Evet bunların hepsi ithalat için önemli bir sebeptir ve bunların hepsi de beklenen senaryolardır.
8
« Son İleti Gönderen: Vatansever Dün, 13:48:01 »
Bu sadece o kurumda olan bir durum değil. Elektrik Mühendisleri Odası'da aynı ama bu kurumlar üzerinden gidip bu iş siyasi diyemeyiz.

Trakyada eve teslim 1 saman balyası 10 lira, Egede rakam 16-18 lira, ot balyası 20 lira, bir çuval yem 75 lira. Hayvancılık yapan adam nasıl ayakta kalacak diye kafa yoran bir siyasetçi, bir tarım bakanı varmı? Bu et ithalatı ne zamana kadar devam edecek, bu para ne zamana kadar dışarı akacak diye en ufak bir açıklama duyuyor muyuz? Bir tane önemli gelişme, önemli proje varmı? Boş vaatler, boş hayaller, masallar ile günü kurtarmaya devam ediyorlar. Nezamana kadar gidecek kimse bilmiyor.

2 yıl önce tmo ya 917 tl/ton buğday sattım bu sene 860 tan giden buğday var...

Baştan sona siyasi açıklama da olsa adamlar önemli ölçüde haklı. Bu duruma nasıl geldik, nasıl düzelecek diye bir çalışma var mı? Elle tutulur, tatminkar bir proje varmı?
9
« Son İleti Gönderen: of@s Dün, 13:00:10 »
Ülkede etkili bir tarım politikası olmadığını düşünüyorum ama yukarıdaki verilerde durumun tam fotoğrafını çekmiyor.

Tarım alanları %10 azalırken ithalatın kat kat artması ve 5 kalem hariç herşeyin ithal ediliyor olması nasıl açıklanabilir?

1- Verimin çok düşmesi

2- İthalat miktarlarının yüksek olmaması.

Ben 2nci seçeneğin doğru olduğunu düşünüyorum. Ziraat mühendisleri odasının eleştirisinin salt muhalefet düşüncesiyle oluştuğu kanaatindeyim. Bu davranışn tarıma faydası yok. Kaldı ki Ziraat Mühendisleri ve Ziraat Odası öyle üretim, tarım, çiftçi sevdalısı falanda değil. Dillerindeki ile gönüllerindeki bir değil. Bu da onları muhalefet değil hükümetin pasörü yapıyor.
10
« Son İleti Gönderen: azoxystrobin Dün, 12:06:37 »
Siz çiftçi kardeşlerim nasıl Ziraat Odaları ve aidatlarından şikayetçi iseniz ben de bu Ziraat Mühendisleri Odası ve ''mason sakallı'' başkanından şikayetçiyim. Zerre kadar beni temsil etmiyor.
Başlığa bakınca içimi karartıyor.  Hep aynı tantana. ''Ne iş yapıyorsun , ne faydan var bana ve ülkeye'' diye sorunca kem küm ediyorlar. Hep eleştiri , hep şikayet. Başka bildikleri bir şey yok. Dün yine mesaj atmışlar aidatını yatır diye. Para toplamayı biliyor.
Meseleye gelince o ithalat işi anlattığı gibi değil. Evet tarım bu hükümetin çok da çözüm bulamadığı bir sektör ancak manşetteki gibi herşeyi toptan da ithal etmiyoruz.
Tabi iş siyaset olunca kantarın topuzu malesef kaçıyor.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10