toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Yem Bitkileri / Yonca Ekim Zamanı
« Son İleti Gönderen: Demir Bugün, 09:19:36 »
  Herkese merhaba, koyunlar için yonca ekeceğim ama ekim zamanına karar veremedim. Benim niyetim sonbaharda ekmek ve böylece bahara daha sağlam kök yapısıyla girmeyi sağlamak. Ancak birkaç kişi ilkbaharda ekmenin daha doğru olacağını söyledi.

Sizce yoncanın ekim zamanı nasıl olmalı?
2
maşallah arpa ne güzel olmuş hemde 9 kg tohumla
Ben de çok şaşırdım böyle görünce. 9 kg tohumla bu kadar olmasını beklemezdim. Bence bu fazla tohum kullanmanın gereksiz olduğunu gösterir. Öbür sezonda sadece arpa ekeceğim 15 kg tohumla denemek istiyorum.
3
Koçan ucundaki boşluk döllenme yetersizliğinden oluyor. Püskül zamanının iklim veya toprak koşulları nedeniyle kısa sürmesinin sonucu.

Fakat koçanda boşluk olması demek tam anlamıyla, koçan taslağı dönemine nazaran püskül döneminin daha stresli geçmesinin sonucu. Yani mısır daha yüksek verim yapabilecek durumdaymış ve ona göre taslak hazırlamış fakat stresten kaynaklı tüm koçanı dolduramamış.

Su, azot ve potasyum eksikliği gözlemi özellikle koçanın uç taraflardaki tanelerin cansızlığıyla kendini belli ediyor.

Püskül döneminin uzun tutmak için mısırın tepesindeki açılmamış yaprakları elimizle açıp sayarak tespit edebiliriz. Her açılmamış yaprak yaklaşık 7-10 günü temsil eder. Örneğin 5nci yaprağın içinde püskül duruyorsa püskül dönemine 1-1,5ay var demektir. Püskül 20gun önce ve sonrası ne kritik dönemlerin ikincisidir.
Azotlu ve potasyumlu gübre eksikliğinden ve suyu erken kesmenizden kaynaklı olabilir.
Toprak yapısına göre tedbir alınmalı Kumsal yerde ise ona göre gübreleme sulama uygulanmalı.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama buradaki ziraat mühendisine sorduğumda tepe püskülü açıldıktan 2 gün sonra koçan püskülü ortaya çıkıyor ve bu sürede tepe püskülü açılınca suyu iyi vermemizi ardında da 10 gün boyunda püskül döneminde sulama yapmamamı söyledi, ve geçen sene ben ve birçok kişide olduğu gibi koçanların üst kısımları dolmamıştı acaba mevsimsel şartlardan mı(herkeste olduğu gibi) yoksa uygulama hatamızdan mı kaynaklanıyor anlayamadık!!!

Bazı çiftçiler de diyor ki püskül döneminde altının full ıslak olması gerektiğini söylüyor ama bu uygulamada topraktaki oksijen miktarını azaltıp strese sokuyor ve döllemeyi engeller mi acaba(hiç deneyimim yok) diye düşünüyorum ve bu nedenle ziraaat mühendisinin dediği doğru olduğunu düşünüyorum.

Peki bu uygulamanın doğrusu tam olarak nedir? Sizler gibi tecrübeli arkadaşlar bizleri bilgilendirirse doğruyu öğrenmiş oluruz.  ::) :) 
4
maşallah arpa ne güzel olmuş hemde 9 kg tohumla
5
Hayırlı uğurlu olsun Ünsal Bey. :)

Yaptığınız uygulamalar ile ilgili konuya devam edip bizi daha da bilgilendirir misiniz?
6
Toprak İşleme Ekipmanları / Ayçiçeği ekim öncesi Aysan çekimi
« Son İleti Gönderen: umitertas Dün, 22:46:27 »

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
7
Yanı,üç bolluğunu önlemek ve  püskül dönemini uzatmak ve bitkiyi strese sokmamak icin;besin ve su ihtiyacını yeterince ve zamanın da mi? karşılamalıyız.

Püskül önce ve sonrasındaki 40 günlük periyotta toprağın nemli değil ıslak olması gerekiyor. Bu sayede tepe püskülünün daha uzun süre canlı kalmasına, yani döllemeye devam etmesine yardımcı oluyoruz. Tabi tek etken su değil, iklimde çok etkili bu konuda.

Erkek organ olan tepe püskülününden dağılan polenler koçanda ve her biri bir mısır tanesine bağlı olan hortum şeklindeki dişi organa, oradan da içeriye, taneye kadar ulaşıp döllemeyi gerçekleştiriyor.

Bu dönemde yaşanan stres ortalama bir hafta süren döllenme süresini kısamasına dolayısıyla bitkinin 4-8 yaprak dönemindeki duruma göre hazırladığı koçan taslağının boş kalmasına sebep oluyor.
8
  Hayırlı uğurlu olsun.Ekim işinizi kolaylaştıracak ve umarım ürün veriminizi artıracaktır.Maliyetler ne civarda acaba?
9
Hayırlı olsun.
Bence mibzer ile taban gübresi veriliyorsa mikro granül gübreye gerek yok.
Bu alet ile toz gübre verilebiliyor mu?Örneğin çinko sülfat
10
Mekanik olarak montaj tamamlandı. Kalibrasyon ayarları kaldı.  Mikro granul aparatı servo motor ile calısıyor. Aküden beslemeli  mibzere ek olarak tohum akıs sensoru de monte edildi. İrtem ekranında hem tohum akıs sensorunü kontrol edebiliyoruz hemde mikro granul akıs miktarını ayarlayabiliyoruz. Salı veya carsamba pamuk ekimi planlıyorum. @sebazios beye tesekkurler destekleri için.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10