toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Bereketli olsun kardeşim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2
Son durum ne ofas bey
10 gün önce biçilse olurdu. Fakat biçer bulamadık. Bu hafta bicilecek inşallah.
3
Son durum ne ofas bey
4
Sulama Ekipmanları / Ynt: Filitre seçimi ve toplam sulama maliyeti
« Son İleti Gönderen: sadesoda Temmuz 14, 2018, 21:56:13 »
Asır kumsal arazide bunun dizayni nasıl olur agalar?  Kumsalligi şöyle tarif edeyim  sulamanin bitiminde 4. Günde Ekim yapar haldeyiz.  Sularimiz ise milli. Salma sulamadan da derdinden de yildik gayri. Ne etsek ne yapsak diye düşünüyoruz


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
5
Küçükbaş Hayvancılık / Ynt: Yıllık Koyun Maliyeti
« Son İleti Gönderen: Nurullah Temmuz 14, 2018, 10:02:50 »
Koyunun yediği yıllık kaba ve kesif yem miktarı detaylı bi şekilde verilirse herkes kendi hesabına daha iyi yapabilir. Teşekkürler

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6
Tekrar vermek yerine.Ekimden önce. Toprağa organik gübre. Leonardit ürünler;Toprağa yeteri kadar vererek toprakta ki yarayişsiz hale gelen fosfor tekrar kazanılır.

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7
Küçükbaş Hayvancılık / Ynt: Yıllık Koyun Maliyeti
« Son İleti Gönderen: Mfb Temmuz 13, 2018, 21:24:41 »
Güncellenmiş halini rica edebilir miyiz
8
araştırman için teşekkürlerimi sunarım. araştırmada çiftçinin eğitim düzeyi nedir ve araştırma yapan var mı diye bölüm konusu açılmayınca bence eksik kalmış.
9
Tarım alanında faaliyet gösteren bilgi şirketi Doktar, Nisan 2018-Mayıs 2018 arasında 81 ilin 665 ilçesinde 3 bin 187 üreticiyle görüşerek “Çiftçinin Nabzı Araştırması”na imza attı.
Doktar’ın anketine göre çiftçilerin yüzde 61’lik bir oranı 5 yıl öncesine göre kazançlarının azaldığını söylerken, sadece yüzde 20’si gelirinin arttığını beyan ediyor. Gelirinde bir değişiklik olmadığını belirten çiftçilerin oranı da yüzde 19.
Çiftçilerin yüzde 84’ü çiftçilik faaliyetlerinden para biriktirecek kadar kazanmadıklarını belirtmiş. Bir diğer deyişle çiftçilik faaliyetinden tasarruf yapabilecek kadar para kazandığını söyleyen üreticilerin oranı sadece yüzde 16.
Çiftçilerin yüzde 46’sı tarım ile para kazanılabileceğini söylüyor. Yüzde 47’lik bir kesim ise tarımsal faaliyetle iyi para kazanılamayacağını savunurken, yüzde 7 ise kararsız.
 
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
YARIDAN FAZLASI MALİYET HESABI YAPMIYOR
Anket sonuçları çiftçinin finansal okuryazarlık konusundaki mevcut durumunu da net bir şekilde ortaya koyuyor. Ankete göre çiftçilerin yarıdan fazlası maliyet hesabı yapmıyor.
Türkiye’de maliyet hesabı yapan çiftçi oranı sadece yüzde 44 seviyesinde, geriye kalan yüzde 56’lık kesim gider/gelir hesabı tutmuyor.
  ÇİFTÇİ ÖDEDİĞİ FAİZDEN Bİ'HABER Ankete göre girdilerini peşin olarak alan çiftçilerin oranı yüzde 29 seviyesinde. Bir başka deyişle çiftçilerin yüzde 71’i girdilerini vadeli şekilde tedarik ediyor ve en erken hasatta ödeyebiliyor.
Kredi kullanan çiftçilerin yüzde 52’si ödediği faizin oranı ya da miktarını yani borçlanma maliyetini bilmiyor.
 ÇİFTÇİLER GELECEKTEN UMUTLU DEĞİL Anketin “Hayata ve Geleceğe Bakış” kısmında ise çiftçinin geleceğe yönelik umut taşıyıp taşımadığına değinilmiş.
Türkiye’deki çiftçilerin yüzde 45’i gelecekten umutlu değil, yüzde 19’u ise bu konuda kararsız.
Üreticilerin yüzde 41’i gelecekten umutlu olduğunu söylüyor.
 TARIMI DEVAM ETTİRECEK NESİL OLMAYABİLİR Bu işte gelecek görmeyen çiftçilerin önemli bir kısmı çocuklarının ileride tarımla uğraşmasını istemiyor.
Ankete göre üreticilerin yüzde 64’ü çocuklarının kendileri gibi çiftçilikle uğraşmasını, tarımsal üretim yapmasını istemiyor.
10
Gübreleme-Bitki Besleme & Toprak Islahı / Ynt: Üst Gübre Olarak Taban Gübresi Kullanmak
« Son İleti Gönderen: of@s Temmuz 13, 2018, 02:07:15 »
Fosforun kireçli toprakta bağlanması doğru. Fakat ne kadarı ne sürede bağlanır bunu öğrenemedim bende. Bağlanma işi erken başlıyor onu biliyorum sadece.

Ekimle birlikte nekadar gübre verdi, üstten ne kadar 20-20 verdi, hedef/potansiyel verim ne kadar bunları bilmiyoruz ama aralık değil ama erken ilkbaharda bunu yapması dağa mantıklı. Zira arpa-bugday aralık ayı sonrasında yeşil aksam duruyor. Fosfor bağlanana kadar ekimle birlikte verilen fosforun yeterli olduğunu varsayarak erken dönemde 20-20 yerine Dap+üre giji bir tercih daha isabetli olur.

Map damlama ve ilaçlama makinesi ile fosfor verilmek istendiğinde doğru bir tercih olacaktır ama yağmurlama ve serpme için mantıklı bir seçenek olmaktan çıkıyor.

Dap, 20-20 daha hesaplı bir tercih olur.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10