toprakbilgi.com

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Fotoğraflarsan daha kolay yardimci oluruz?
hastalık olmasa bile atacaktım zaten :) buğdayın yaprağının fotosu yok arpanın var

not: fotoğrafı yükleyemiyorum en fazla 200kb diyor
2
çiçek dökümünde lekeler var ele bulaşmıyor pas değil septorya gördüm fakat içinde gezincede açık renk pantolon rengi değişiyor
Fotoğraflarsan daha kolay yardimci oluruz?
3
AZOT VE KÜKÜRDÜN AYÇİÇEĞİ’NDE ( Helianthus annuus L.) VERİM VE VERİM ÖĞELERİ İLE BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ

Bu araştırma Ankara koşullarında farklı azot ve kükürt dozlarının ayçiçeğinde verim ve verim öğeleri ile bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2006-2007 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre iki yıl süreyle üç tekerrürlü olarak yürütülen denemede Sanbro hibrid yağlık ayçiçeği çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Denemede ana parsellere üç farklı azot (4, 8, 12 kg N/da) dozları ile alt parsellere dört farklı kükürt (0,5,10,15 kg S/da) dozları uygulanmıştır.

Araştırmada farklı azot ve kükürt dozlarının ayçiçeğinde çiçeklenme tarihi, fizyolojik olum, bitki boyu, tabla çapı, bin tane ağırlığı, yağ oranı, bitki tane verimi, tane verimi (kg/da), hasat indeksi, iç-kabuk oranı, tohum ve yaprak azot, protein, fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt içeriği ve tohumda N/S oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada ele alınan özelliklerde yıllar arası farklılık önemli çıktığından yıllar ayrı ayrı değerlendirilmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre artan azot ve kükürt dozu kontrole göre çiçeklenme süresinde 6 gün kısalma, bitki boyunda % 4-10 oranında artış, daha geniş tabla çapı ve tohum ağırlığı ile % 6-20 arasında değişen verim artışı sağlamıştır. İlk yıl azot ve kükürt dozlarına bağlı olarak % 47-51 arasında değişen yağ oranı önemli çıkmazken ikinci yıl değişim önemli çıkmış ve oranlar % 48’den % 53’lere ulaşmıştır. Araştırma sonuçları bütünsel olarak değerlendirildiğinde 8-12 kg N/da azot ile 10-15 kg S/da kükürt uygulamalarında; erken çiçeklenme, daha yüksek bitki boyu, tabla çapı, bin tane ağırlığı, tane verimi, yağ oranı, hasat indeksi, tohum ve yaprakta azot, protein, potasyum, fosfor, kükürt içeriği ile tohum N/S oranı elde edilirken, en düşük iç-kabuk oranı elde edilmiştir.

>>> http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/31213/256271.pdf
4
Paylaşımlarımız / Ynt: Tiller çekimi (İkileme)
« Son İleti Gönderen: umitertas Dün, 21:56:01 »
Deutz fahr agrofarm 430+ Bks 17    3.4m Tiller
deutz fahr agrofarm 420+ Tarımöz ALP / 3 – 13    3.4m Tiller

İyi seyirler...
Kolay gelsinTapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
5
Yamato veya opera max yerine hektas in altis premier ini kullanabilirsiniz, maliyet biraz daha düşüyor. Etken madde benzer, hektas da guvenilebilecek bir firma.
geçen sene bir abim tocata muadili hatta içeriğindeki maddeleri daha yüksek olan hektaş rauma kullanıp memnun kalmayınca bu sene riske atmayalım dedik ama tabi denemeye değer abi:)  hektaşın hatırladığım kadarıyla tek etken maddeli ilaçları var bu tek maddelileri karıştırıp süper ilaçtır dediğimiz ilaçlardan daha kaliteli ilaçlar yapıp uygulamak nasıl olur diye düşünmüyorda değilim
6
Paylaşımlarımız / Tiller çekimi (İkileme)
« Son İleti Gönderen: GörkemÇetin Dün, 18:32:11 »
Deutz fahr agrofarm 430+ Bks 17    3.4m Tiller
deutz fahr agrofarm 420+ Tarımöz ALP / 3 – 13    3.4m Tiller

İyi seyirler...
7
Köy Kahvesi / Ynt: Ülkecek batıyoruz Farkındamıyız?
« Son İleti Gönderen: sadesoda Dün, 15:59:45 »
Yiyecek ekmek kalmadığında asfalt kemiririz artık


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
8
Köy Kahvesi / Ynt: Ülkecek batıyoruz Farkındamıyız?
« Son İleti Gönderen: Ali SARAÇ Dün, 14:23:38 »
Yol yaptılar , çalıyorlar ama çalışıyorlar , laiklik elden gideyah  .. doğalgaz yoksa tezek yakarık .. argumanlarını  sonuna gelindi film bitti .. kimseye kızmak yok bizi yönetenleri biz seçiyoruz takım tutar gibi değil mantıkla adam seçmek lazım , işini görene seni kayırana değil gerçekten vatana millete hayırlısını seçmek lazım türk kürt laz çerkes ayırt etmeden , dinine diline bakmadan .. halkın yanlış yaptığında seni ordan indireceğinin korkusunu hep yaşamalı iktidar , muhalefet herşeye muhalefetten öte iktidarı düzelten olmalı durmadan çelme takan değil .. ama dediğim gibi en başta biz kendimizi düzeltmeliyiz , tüm bunlar olduğunda doların kaç tl olduğunun bir önemi olmıycak çünkü üreten olucaz bunlar olmadıktan sonra şuan dolar 1 tl olsa özgürlük olmasa ne fayda ..
9
Mekanik olarak montaj tamamlandı. Kalibrasyon ayarları kaldı.  Mikro granul aparatı servo motor ile calısıyor. Aküden beslemeli  mibzere ek olarak tohum akıs sensoru de monte edildi. İrtem ekranında hem tohum akıs sensorunü kontrol edebiliyoruz hemde mikro granul akıs miktarını ayarlayabiliyoruz. Salı veya carsamba pamuk ekimi planlıyorum. @sebazios beye tesekkurler destekleri için.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Merhabalar Unsal Bey ürünü pamuk ve mısırda denediniz mi(Bizde de de Şakalak diskli mibzer var ancak daha bu sene mikrogranul aparatını taktırdık inşAllah seneye biz de deneyeceğiz?
Hem mikrogranül gübrede hem de ürünün kullanımında yaşadığınız tecrübeleri bizlere aktarır mısınız?

Pamuğun ve mısırın çıkışında ve çimlenmesinde homojenlik anlamında bir fark oldu mu?

Özellikle mısırda dekara attığınız tohum ile çıkış yapan tohum arasında fark var mı?

Daha önce attığınız denemeleri yapacağınız mesajınızda hümik asitle timac ürünü arasında fark var mı veya deneme 2 ile hiçbir fark görmediniz mi?

* deneme 1 :50 kg/da 13.24.12+14 so3 taban gübresi olarak  ve 2,5 kg/da timac greenstart

* deneme 2: sadece 50 kg/da 13.24.12+14 so3 taban gübresi

* deneme 3: 50 kg/da 13.24.12+14 so3 ve 2 kg/da potasyum humat ( toz humik asit)

Teşekkürler :)


10
Bereketli olsun yakup abi , burda arpaşar 90-150 kg , buğdaylar max 200 kıraçlar .. seninkü rekor .. sap olarak benim tarlada çok çıktı .. balya daneden daha fazla para topladı
Teşekkürler Alicim. Sap genelde güzel nisana kadar olan yağışlar çok güzeldi. Bu yıl gübrelemeyi de iyi yaptık fakat nisan da yağmur olmaması taneyi besleyemedi. Nisan 15 te düşecek bir yağmur ile 450-500 kg lafsız alabilirdik.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10