toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Melezleme Kombinasyonları ve Hibrit Vigor  (Okunma sayısı 5656 defa)

Çevrimdışı KüreLee

Melezleme Kombinasyonları ve Hibrit Vigor
« : Aralık 20, 2016, 19:48:27 »
Melezleme sığırcılık işletmelerinin sıcak baktığı bir konudur. Bunun bir sebebi, süt piyasasındaki istikrarsızlık veya süt fiyatlarının üreticiyi tatmin etmemesidir. Aslında ülkemizde melezleme, etçi ırklarda yapılmalıdır. Süt işletmelerinin zarar etmemesi için başka tedbirler alınmalıdır.  Bu yüzden bir çok süt işletmesi, ben süt almak istemiyorum, zaten bu fiyatlarla buzağı için çalışıyoruz, ben holsteinleri satacağım, besiciliğe geçeceğim demektedir. Çünkü, ülkemizin et açığı vardır. Bazıları elimizdeki sığırların yeterli olduğunu, et ya da besilik dana ithalinin gereksiz yere yapıldığını da iddia etmektedir. Şu veya bu şekilde ülkemizde et (dana) ithalatı hala devam etmektedir. Bu da yurt dışına çıkan döviz demektir.
Ülkemizde etçi sığır inekleri oldukça yetersizdir. Bunlar, Angus, heraford, charolois, limuzin, etçi simental, piedmentosa, chianina, Nelore, Brahma gibi ırklardır.
Çoğu yetiştirici ve üstadlar, saf etçi ırkların anaçlarını beslemenin ekonomik olmadığını da iddia etmekte ve buna sıcak bakmamaktadır.
O zaman elimizde melez de olsa et yönü ağırlıklı olan hayvanların melezleri olabilir.
Devletin Kars, Ağrı, Erzurum gibi bölgelerde daha önceden yürüttüğü, melezleme çalışmaları son yıllarda meyvelerini vermiş, Kars Malı diye tabir edilen melez hayvanlar bir çok besici tarafından tercih edilir olmuştur.
Bu hayvanların kanında, birçok etçi ırkın kanı vardır. Yani bir çeşit melezleme kombinasyonudur. Fakat bu iş bilinçli yapılmalıdır. Yani hangi ırkları ya da bunlardan doğan dişileri, hangi ırklarla melezleyelim ki sürekli Hibrit Vigor dediğimiz melez azmanlarını elde edelim.
Elimizde genellikle sütçü veya kombine diyeceğimiz ırklar vardır. Elimizde, sütçü Holstein, Montofon gibi bir ırk varsa özellikle de düve ise kolay doğum özelliği olan angus, charolois, elimizdeki özellikle de Montofon ise Piedmentosa ile başlayabiliriz. Montofon için bunun aksini savunanlar da var. Daha sonra dişi doğarsa bu ırklardan olmayan, başka bir ırkla devam etmeliyiz.
Mesela HolsteinXAngus melezinden doğan bir düveyi tekrar anaç yapacaksak, Heraford attırmalıyız.
Bu şekilde elde edilen buzağılara ticari melezleme diyorlar. Bunu sonuçlandırmayıp, melezlemeye devam ettiğimizde, heterozisten yararlanarak sürekli hibrit vigorlar (melez azmanları) elde edebiliriz.
Görüşü olan bildirsin, şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı aydinnz

Ynt: Melezleme Kombinasyonları ve Hibrit Vigor
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2019, 00:13:25 »
Bu forumlardan birinde okumuştum.Piedmentosanın Montofona tohumlanmasından doğan buzağıların gelişimi geç oluyormuş. Montofon kendi genetik özelliğini aktarıyor sanıyorum. Bu konuda internette yaptığım araştırmalarda doğru düzgün bir çalışma bulamadım. Sadece Şarole tohumlanması öneriliyor Montofona.

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Melezleme Kombinasyonları ve Hibrit Vigor
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2019, 13:32:55 »
Et para ediyor mu ?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi