toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Zeynep Armagan Erkuntu dinleyelim  (Okunma sayısı 2742 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Zeynep Armagan Erkuntu dinleyelim
« : Aralık 28, 2016, 12:55:19 »
Su an bloomberg te Zeynep hanim artik biz Turkiye olarak teknolojik traktor uretmeliyiz. Topragimizi analiz eden,ruzgarin hizina ve yonune gore ilaclama basincini ve yonunu belirleyen ayrica bitkinin ihtiyacina gore verilecek gubre miktarini belirleyebilen traktorler uretmeliyiz diyor.
Gercekten tebrikler dusuncesi bile cok guzel.
Ithal traktorun artisina degindiler soylenmeyen su idi yerli olarak 110 bg uzerinde traktor yok. Sebebi ise motoru yok. Istenirse gelistirilebilir diyor.
Ayrica yuzde 18 kdv ile mal aliyoruz yuzde 8 ile satiyoruz aradaki fark devletten alacagimiz olarak duruyor der. Tabii bunu ciftciden cikartiyorlardir bence.
Durum bu. Su teknolojik traktorlere bir an once kavussak artik diyorum.

Çevrimiçi DeHLiZ

Ynt: Zeynep Armagan Erkuntu dinleyelim
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2016, 14:03:20 »
Su an bloomberg te Zeynep hanim artik biz Turkiye olarak teknolojik traktor uretmeliyiz. Topragimizi analiz eden,ruzgarin hizina ve yonune gore ilaclama basincini ve yonunu belirleyen ayrica bitkinin ihtiyacina gore verilecek gubre miktarini belirleyebilen traktorler uretmeliyiz diyor.
Gercekten tebrikler dusuncesi bile cok guzel.
Ithal traktorun artisina degindiler soylenmeyen su idi yerli olarak 110 bg uzerinde traktor yok. Sebebi ise motoru yok. Istenirse gelistirilebilir diyor.
Ayrica yuzde 18 kdv ile mal aliyoruz yuzde 8 ile satiyoruz aradaki fark devletten alacagimiz olarak duruyor der. Tabii bunu ciftciden cikartiyorlardir bence.
Durum bu. Su teknolojik traktorlere bir an once kavussak artik diyorum.

Yakup Ağabey, devlet her zaman böyle. Hem üret diyor, hem de desteklemiyor.

Sen önce üret sat, bana KDV'mi ver, sonra ben sana destek olurum diyor. İhracatta KDV almaması gerekiyor, peşin peşin alıyor :) Sonra al alabilirsen. Ağabeyim, ablam ve eniştem beraber çalışıyorlar, üretim yapıyorlar ve satışlarının %95'i ihracat. Adamlar sürekli KDV'nin iadesinin peşindeler, eee hani ihracatı destekleyecektik?

Zeynep Hanım çok haklı, malı %18 KDV'li alıp %8 KDV'li satmak, o KDV'yi sonra alamamak işte bunlar hep tüketicinin malı çok daha pahalıya almasına sebep oluyor. Hele ki ihracat yapıyorsanız, bunu yabancıya anlatmanızın mümkünatı yok! Adamlar malı ucuza almak istiyor, siz adama malı normal fiyatından satıp devlete vergisini ödüyorsunuz, sonra iade için yırtınıyorsunuz.

O parayı kullanamayan üretici de Ar-Ge'ye para ayıramıyor, sonra da 110bg üzeri traktör yapamıyor haliyle ;)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2016, 14:15:19 »
Basbakanin bu konuda bir seyler yapacaginida soyledi konusmasinda. Fakat yine cok sey soyleyip az sey yapmak gibi olursa bu is yine bize faydasi olmaz bunun.
Ayrica hurda tesviginden bahsedildi. Traktor ureticileri 10 yillik omru yeterli goruyorlar cunku makinenin teknolojisi eskiyor denildi. Ekonomik olarak da 12 bin saat omur biciliyor traktore.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2016, 15:37:26 »
12 bin saat iyi ancak 10 yıl çok az. Avrupa'da halkın elinde 30 40 yaşında traktörler var. Adamlar onun üstünde iyileştirmeler yapıp kullanmaya devam ediyorlar. Avrupa'da satışları azalan firmalar Türkiye'de traktör yetiştiremiyorlar. Bankalarla iş birliğine gidip traktör satıyorlar. Ben bunun ülkemizin yeni yeni tam anlamıyla mekanizasyona geçmesine ve kapitalizmin baskın gelmesine bağlıyorum.

Benim kendi düşüncem traktörü ilk sıfır alıp bakımlarını düzenli olarak yaptırarak en az 15 yıl kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca traktörün kaldırabileceği teknolojiler üzerine de eklenmeli. Örneğin lift olmayan traktörlere lift eklenmeli, hidrolik piston takılmalı gibi şeyler eklenebilir.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2016, 15:41:46 »
Aynen Ali ozellikle 10 yildan once traktor degistirmeyi musriflik olarak gorebiliriz.