toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Alman Sarısı Gelbvieh Sığırı  (Okunma sayısı 2885 defa)

Çevrimdışı KüreLee

Alman Sarısı Gelbvieh Sığırı
« : Ocak 05, 2017, 15:48:37 »
Bu sığırlar renk olarak, bizim Güney Anadolu Kırmızılarına, cüsse olarak da limuzinlere benziyorlar. Alman ırkı olmasına rağmen, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Kanada, ABD gibi ülkelerde yaygınlaşmış. Demek ki o ülkelerin imkanlarına daha uygun. Hakkında çok Türkçe kaynağa rastlayamadım, yabancı kaynaklardan derleme yapmaya çalıştım. Süt yönü biraz daha fazla olan etçi bir sığır. Bizim şartlarımıza da çok uymuyordur belki. Ülkemizde etçi sığır ırkları yaygınlaşırsa, o zaman belki melezleme kombinasyonlarında kullananlar çıkabilir. Ama onun için de ülke olarak çok yol almamız lazım sığırcılıkta.
Gelbvieh Almanya'nın güneyindeki Bavyera'nın Franconca bölgesinden yayılmıştır. Bir zamanlar üçlü amaçla kullanılan bir ırktan (süt, et ve çeki) ve birkaç yerel "Red-Yellow Franconian" sığır soylarından geliştirilmiştir. Gelbvieh, kelimesi, Almanca 'sarı sığır' anlamına gelir. Gelbvieh, Simmental, Charloais veya Limousin'e benzeyen büyük cüsseli, kaslı bir cins olup, ayrıca Einfarbig gelbes Hohenvich ve German Yellow gibi isimlerle de bilinir. 1958'de Alman hükümeti, sütçülük ve etçilik özelliklerinde performansı artırmak için bilinçli bir strateji ile üreme üzerine sıkı bir soy testi programı uyguladı. Soykütük testlerini kapsamlı bir şekilde kullandılar ve verimlilik, annelik karakterleri, doğurganlık ve bunların  yanında karkas kalitesi için, seçimlere nesnel ölçü uyguladılar. Irk 1970'lerin ortalarında semen vasıtasıyla Kuzey Amerika'ya taşınmıştır. ABD'ye ulaşır ulaşmaz, derhal Nebraska'daki Clay Center'daki Et Hayvan Araştırma Merkezi'nde başlayan büyük karşılaştırmalı cins denemelerinde derhal incelemeye tabi tutuldu. ABD'de Gelbvieh araştırmaya dayalı bir cins haline geldi. Bu çalışmalar Nebraska'daki Clay Center'daki araştırma bulgularına dayanıyordu. Bu araştırmanın sonuçları Clay Center ve Güney Doğu Nebraska yakınlarındaki sığır çiftlikçilerinin% 70'inin şimdi Gelbvieh sığırlarını veya çiftliklerini sürülerinde kullandıklarını ortaya koydu. 1979'da ırk, Jim Swanee ve Greg tarafından İskoçya'dan Avustralya'ya götürülmüştür. Burada bu ırk sayısı arttı ve şimdi bilinen bir cins oldu.
Özellikleri
Cins genellikle kırmızımsı altın renklidir; sağlam derileri ve ince kılları ile ılıman ve kurak koşullarda idealdir. Ortalama gövdenin üzerinde uzun bir gövdeye sahiptir ve başlangıçta boynuzluydular, ancak şimdi çoğu boynuzsuzlaştırılmıştır. Erkek buzağılar 40 kg ağırlığında, dişi buzağılar ortalama 38 kg ile doğarlar ve bilinçli sütten kesme programıyla, Charolais'e kıyasla daha iyi veya daha hızlı büyürler.
Gelbvieh normal standartlara göre orta ila geç olgunlaşır ve iyi süt üretimine sahip olduğu söylenebilir. Gelbvieh genellikle iyi performans gösterir ancak daha küçük ırkların dişileriyle melezlenecekse, daha dikkatli bakım gerektirir. Gelbvieh sığırları ayrıca sakinlikleri ile bilinirler.
Gelbvieh sakin bir yapıya sahiptir ve uysal bir mizaç gösterir. Gelbvieh bu özellilerini yavrularına aktarabilir. Üreticiler ve işletmeciler tarafından sessiz bir ortam isteniyor.
 Gelbvieh herhangi bir etçi sığır ırkı cinsinin en erken ergenliğine ulaşanıdır. (normalde süt ırkı Jersey daha önce), bu nedenle  iyi sığırcılık yapılan  ülkelerde, Gelbvieh, 22 ayda buzağılaması için 13 ayda döllenebilir. Oysa ilkine buzağılama yaşı, diğer sığırlarda 24 aydır.
Ergenlik, doğurganlık ve süt üretimi yönünden diğer Avrupa melez dişilerine göre üstünlük gösterir. Melezleme açısından, diğer ırklardan daha üstündürler.
Gelbvieh, yapılan bir çalışmada, her ırktan 100 kg başına düşen en yüksek kas miktarına sahiptir. Dolayısıyla, yüksek kesim randımanına sahiptirler.
Et Kalitesi:
Gelbvieh saf bir ırktır ancak hızlı büyüme oranı ve yıllar itibariyle pazarlanabilirlikleri göz önüne alındığında, yüksek kaliteli genç sığır etlerinin potansiyel bir kaynağıdır. Gelbvieh, İngiliz ırklarıyla çapraz edildiğinde en üstün karkas üretilebilir. Gelbvieh boğaları, Angus dişileriyle birlikte, et üretmek için mükemmel bir seçimdir.
Süt yönü:
Başlangıçta süt üretimi ve sığır eti için yetiştirilen Gelbvieh'de istisnai meme başı sağma kabiliyeti vardır. Diğer etçi ırklardan daha çok süt verir.
Gelbvieh sığırları, canlı ağırlık artışı, doğurganlık, süt ve buzağılarının büyüme ve besi performansları, sıcaklığa ve kenelere dayanıklılığı gibi birçok yönden üstün özelliklere sahiptir.