toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Devir Hızına Göre Tork ve HP Hesaplaması  (Okunma sayısı 4317 defa)

Çevrimiçi Demir

Devir Hızına Göre Tork ve HP Hesaplaması
« : Haziran 19, 2017, 10:30:33 »
Merhaba arkadaşlar,

Hepimizin işine yarayacağını düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim. Neredeyse her çiftçinin elinde bir traktör var. Bu traktörlerin motorları hakkında genel olarak bildiğimiz sadece 2 3 tane bilgi var. Bunlar:

1. En yüksek torku elde ettiğimiz devir
2. Motorun en yüksek beygir gücü
3. Motorun en yüksek devir sayısı

Ancak benim değineceğim konu ise hangi devirde ne kadar güç ve tork elde edebileceğimizi hesaplama konusu. Bunu hesaplayabilirsek kullandığımız ekipmana göre ne kadar devir vermemiz gerektiğini hesaplayabiliriz.

Öncelikle formülümüz şu:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

(Yanda başı görünen elemana çok takılmayın.)

Bu formüle göre hesaplama yapacağız.

Bilgilerini net olarak bildiğim için kendi traktörümden örnek vermek istiyorum.

Tork değerini 230, devir hızını da 1300 olarak alırsak, en yüksek torku elde ettiğim 1300 devirde ne kadar hp gücünde çalıştığımı öğrenebilirim.  Formüle uyarladığımızda 1300 devirde 42 hp güç elde ederim.

Diğer bir hesap ise en yüksek devirde ne kadar tork  elde ettiğimizi hesaplamak olacak. Bunu ise şöyle yapacağız. Yine kendi traktörüm içim en yüksek devir hızını 2200 alacağım. Bu devirde 58 hp güç elde ettiğini biliyorum. Buna göre bu devirde ne kadar tork elde ettiğini hesaplamam lazım. Buna göre formülü tersten hesaplamam gerekecek. Yani,

Tork= hpx7100/devir hızı

Buna göre Tork= 58 x 7100 / 2200 işemini yaptığımızda bu devirde torkun 187 olduğunu görürüz.

Bu formülü çeşitli şekillerde kullanmak mümkün. Artık gerisi size kalmış. Bu formülle güç ya da tork hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Çevrimdışı GENÇ EYMIRLİ

Ynt: Devir Hızına Göre Tork ve HP Hesaplaması
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2017, 11:18:33 »
Nimet o zaman 1400 devirde 56 hp sini kullanıyor, en yüksek devirde ise 230 nm tork üretiyor

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi