toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri  (Okunma sayısı 27097 defa)

Çevrimdışı Vatansever

Ynt: Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri
« Yanıtla #25 : Eylül 07, 2018, 14:37:26 »

Önder tohumculuk 2 sıralı Vedran ve Bosut arpa tohumu aldım.bu sene denemelik. Buğday olarak Maro tohumculuk Avorio çeşidini 4 yıldır ekiyorum memnunum ağırlıklı olarak tekrar ekeceğim. Denemelik olarak Rebelde,Pannonia ve Önder tohumculuk Anica.

Önder Çiftçi'nin çok güzel çalışmaları var. Daha önce Yakup Abi, detaylı deneme sonuçlarını, yapılan işçilik ve fotoğrafları ile birlikte paylaşmıştı. Arpa tohumları olduğunu bilmiyordum. Bende bir inceleyim, muhtemelen tercihim sizinkilerden biri olacaktır.

Birde geçtiğimiz yıl, Trakya Tarım'ın  Maden çeşidini eken oldu mu? Rumeli'nin bir tık ilerisi olduğu söyleniyor.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #26 : Eylül 07, 2018, 17:49:22 »
Bu sene yine arpadan devam edecek gibiyim.Belkide kıraçlara kaşifbey buğday tohumu alıp ekebilirim.Bugün tarım krediye gittim 33 nitratın yasaklandığı zamanlarda ellerinde kalan 33 nitrat var.Ama nitratlar çuvallarda beton gibi olmuş.Çks ile birlikte çuvalını 55 liradan verecekler.Sizce alınırmı beton gibi olmuş 33 nitrarı nasıl çözeriz.Fiyat uygun oldğu için almak istiyorum.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #27 : Eylül 07, 2018, 18:54:08 »
Her sene sorulan bu soruya istinaden:

Bir çiftçi olarak bu soruya şimdiye kadar güzel ve emin olduğunuz bir cevap bulamadıysanız sıkıntı var demektir. Öyle ki;

1-) Yalnız başkasının lafına bakarak tohum cins tercihinde bulunuyorsanız bu iş yaş. Keza sizin toprağını sizden daha iyi tanıyabilecek bir allahın kulu yok.

2-) En iyi sizin tanıdığınız topraklarda, başkasının önerdiği bir tohumun iyi bir isabet ile çok iyi sonuç vermesi ihtimali nedir? Az değil mi? Başarılı olsa bile emin olan bu sonuç tesadüfidir.

Peki ne yapmak lazım?

3-) Öncelikle arazinin %90'ını, başarısından emin olduğunuz en az 2 çeşide paylaştırarak ekmeniz gerekiyor. 20-20 gübrenin 2,6 lira, mazotun 6,5 lira olduğu bir ortamda hiçbir çiftçinin tüm arazisini "huyunu suyunu bilmediği / tanımadığı tohum cinsleri ile" doldurma gibi bir lüksü yok.

4-) Arazinin kalan %10'unu, bu yıl tavsiye edilen, bir önceki sene iyi verimler alındığı iddia edilen (ya da gözle görülen), ya da önümüzdeki sene ekmeyi düşündüğünüz, ancak daha karar vermediğiniz cinsler ile deneme ekimlerine ayırmanız lazım. Bu sayede arazinize, ikliminize, çiftçiliğinize en uygun türleri bizzat tespit etme şansınız olur. İşiniz şansa kalmamış olur. Verimleri karşılaştırmak.

5-) İşte ilk cümlede bahsettiğim "ekime kalmış 1 ay, siz hala karar vermediyseniz burada bir problem var" dememdeki ana neden bu.

Ha illa konuşalım, fikir alış verişi yapalım. Bunu faydası büyük. Özellikle %10'luk deneme ekimleri için en iyi önerilerin geleceği yerelerden biri bu platform.

Ancaaaaak,

Yaptığınız işi layığı ile yağmak, yani öneri alan değil de öneri veren olmak istiyorsanız, avrupada kurumsal çiftliklerin kullanmakta olduğu yukarıda anlatılan yöntemi kullanmanız gerekiyor.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #28 : Eylül 07, 2018, 19:28:07 »
Her sene sorulan bu soruya istinaden:

Bir çiftçi olarak bu soruya şimdiye kadar güzel ve emin olduğunuz bir cevap bulamadıysanız sıkıntı var demektir. Öyle ki;

1-) Yalnız başkasının lafına bakarak tohum cins tercihinde bulunuyorsanız bu iş yaş. Keza sizin toprağını sizden daha iyi tanıyabilecek bir allahın kulu yok.

2-) En iyi sizin tanıdığınız topraklarda, başkasının önerdiği bir tohumun iyi bir isabet ile çok iyi sonuç vermesi ihtimali nedir? Az değil mi? Başarılı olsa bile emin olan bu sonuç tesadüfidir.

Peki ne yapmak lazım?

3-) Öncelikle arazinin %90'ını, başarısından emin olduğunuz en az 2 çeşide paylaştırarak ekmeniz gerekiyor. 20-20 gübrenin 2,6 lira, mazotun 6,5 lira olduğu bir ortamda hiçbir çiftçinin tüm arazisini "huyunu suyunu bilmediği / tanımadığı tohum cinsleri ile" doldurma gibi bir lüksü yok.

4-) Arazinin kalan %10'unu, bu yıl tavsiye edilen, bir önceki sene iyi verimler alındığı iddia edilen (ya da gözle görülen), ya da önümüzdeki sene ekmeyi düşündüğünüz, ancak daha karar vermediğiniz cinsler ile deneme ekimlerine ayırmanız lazım. Bu sayede arazinize, ikliminize, çiftçiliğinize en uygun türleri bizzat tespit etme şansınız olur. İşiniz şansa kalmamış olur. Verimleri karşılaştırmak.

5-) İşte ilk cümlede bahsettiğim "ekime kalmış 1 ay, siz hala karar vermediyseniz burada bir problem var" dememdeki ana neden bu.

Ha illa konuşalım, fikir alış verişi yapalım. Bunu faydası büyük. Özellikle %10'luk deneme ekimleri için en iyi önerilerin geleceği yerelerden biri bu platform.

Ancaaaaak,

Yaptığınız işi layığı ile yağmak, yani öneri alan değil de öneri veren olmak istiyorsanız, avrupada kurumsal çiftliklerin kullanmakta olduğu yukarıda anlatılan yöntemi kullanmanız gerekiyor.
Yılmaz Abi, bu söylediklerine büyük çiftçiler için sonuna kadar katılıyorum, zaten deneme amaçlı az miktarda yeni çeşit eken tanıdığım çiftçiler var. Lakin benim gibi çiftçiliği ek iş olarak yapan ve takım parkı bile tam olamayan(olamıyor çünkü amorti süresinden önce ömrümüz biter) küçük çiftçiler için ne yazık ki geçerli değil.

Çok fazla arazi gezip, çok fazla çeşit inceleme ve deneme şansı olan çiftçilerden bilgi almak, bizim gibi küçük çiftçiler için çok önemli. İşte bu nedenle; kumsal araziye erkenci çeşit buğday tohumu olarak ne önerirsin Taban arazide hepsinden memnunum ama iş kumlara gelince bir türlü aradığımızı bulamadık.

Çevrimdışı umitertas

« Yanıtla #29 : Eylül 08, 2018, 13:51:23 »
Rebelde eken oldu mu? Bu sene mavi sertifikalı aldım ancak yağışlardan dolayı ekemedik henüz. Aslında maden ekmek istiyordum ancak yeni bir tohum olduğu için piyasada çok azdı ve temin edemedik. Rebelde tercihimin nedeni protein değerinin yüksek gelmesi ve verim konusunda da orta-üst arasında olmasıdır.
Rebelde ekenlerin hepsi memnun du . Bu sene 500 kg ekip gelecek seneye hazır tohum yapıcaz kısmetse

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı umitertas

« Yanıtla #30 : Eylül 08, 2018, 13:52:35 »
Esperya ve rebelde

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #31 : Kasım 03, 2018, 23:19:51 »
Asuncion, Prima ve Masaccio aldım. Asuncion beyaz etiket diğerleri mavi etiketli.

Bu senede aynı tohumları ektim.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #32 : Kasım 04, 2018, 01:19:39 »
Yılmaz Abi, bu söylediklerine büyük çiftçiler için sonuna kadar katılıyorum, zaten deneme amaçlı az miktarda yeni çeşit eken tanıdığım çiftçiler var. Lakin benim gibi çiftçiliği ek iş olarak yapan ve takım parkı bile tam olamayan(olamıyor çünkü amorti süresinden önce ömrümüz biter) küçük çiftçiler için ne yazık ki geçerli değil.

Çok fazla arazi gezip, çok fazla çeşit inceleme ve deneme şansı olan çiftçilerden bilgi almak, bizim gibi küçük çiftçiler için çok önemli. İşte bu nedenle; kumsal araziye erkenci çeşit buğday tohumu olarak ne önerirsin Taban arazide hepsinden memnunum ama iş kumlara gelince bir türlü aradığımızı bulamadık.

Kum için “maden” öneririm.

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #33 : Kasım 08, 2018, 14:39:09 »
4 yıldır Quality.
Yemlik bir çeşit ekmek isteseydim Hamza ekerdim.

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #34 : Kasım 08, 2018, 20:02:40 »
3 yıldır quality bu yıl 10 dekar da Rumeli ekicem denemelik

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #35 : Kasım 12, 2018, 02:08:04 »
Sanırım bu 6. yıl olacak massachio ekiyorum. Bu yıl bir tarlada aynı firmanın diğer iki ürünü olan Lucilla ve Azul'u massachio ile birlikte deneyeceğim... Orta kalite yüksek verimli buğday çeşitlerine yönelmekte ve bitki besleme ile kaliteyi bir miktar yukarı çekmekte fayda var... Bir de çeşitlerin hastalık toleranslarına dikkat etmek lazım. Mesela massachio septoria ya hassas bir çeşit

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #36 : Kasım 17, 2018, 01:21:20 »
Büyük çoğunluğu Forblanc, biraz da Energo, 10 dekar da Müfitbey.
Arpa Tarm 92
Hepsi kendi tohumum, sellektöre de gidemedim.
Bu geçtiğimiz yıl benim için ağır tecrübe yılı oldu. Hatırlarsanız sıvı kükürt bol yaprak ilaçlaması ve 45 günlük kuraklık dekara 200kg verim

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #37 : Temmuz 22, 2020, 08:48:56 »
Aleppo, mv nemere ve masaccio ektim. Hepsinin veriminden memnun kaldım. Seneye aynı tohumlarla devam edeceğim.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #38 : Temmuz 24, 2020, 17:27:51 »
Bugün haberlerde Hüseyin bey buğday tohumunu gördüm dekara 650-1350 kg verim var diyorlar, gerçek midir? Reklam mı?

http://www.tohum13yildiz.com/urun-detay/huseyinbey-ekmeklik-bugday-cesidi

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #39 : Temmuz 24, 2020, 17:49:14 »
Bunlara kanma. Verim senin tohumu beslemenle, tohumun kapasitesi, toprak ve iklime bağlı. Şimdi 650 kilo kurak geçen, gübre atılmadan mı alınmış? :))

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #40 : Temmuz 25, 2020, 00:28:56 »
Gübreleme ve sulamayla 1350 kg alındığı söyleniyor, şayet 800-1000 kg olsa bile mısırdan da avantajlı olur.

Bunlara kanma. Verim senin tohumu beslemenle, tohumun kapasitesi, toprak ve iklime bağlı. Şimdi 650 kilo kurak geçen, gübre atılmadan mı alınmış? :))

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #41 : Temmuz 31, 2020, 20:44:47 »
Youtube de gördüm videoyu adam 1250 kg verim diyor ama tarla en fazla 600 kg gösteriyor şahsen ben inanmıyorum

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #42 : Temmuz 31, 2020, 20:48:38 »
video buydu