toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ve Sonunda! Besi Hayvancılığına Başladık!  (Okunma sayısı 4049 defa)

Çevrimdışı DeHLiZ

Ve Sonunda! Besi Hayvancılığına Başladık!
« : Şubat 03, 2018, 10:48:39 »
Yıllardır ha yaptım ha yapacağım dediğim büyükbaş besi hayvancılığına bu hafta itibarıyla girmiş bulunuyoruz.

İlk etapta 22 baş aldık toplu olarak, 6-7,5 ay arasında değişiyor hayvanların yaşı, saf simental, holstein-simental melezi, montofon, angus melezi ve şarole melezinden oluşuyor hayvanlarımız.

Kısa dönem besi yapmayı düşünüyoruz, belli bir rasyonumuz yok çünkü en çok 40 baş yapacağız ve bu kadar sayı için rasyon hazırlamak pahalı geliyordu. Kaba yem ağırlıklı besleyeceğiz, bulunduğumuz bölge ve dönem itibarıyla kaliteli mısır silajı temini zor olduğundan pancar küspesine yöneldik.

Yatırım maliyetini düşürmek adına ve de arazi kiralık olduğu için çadır ahırda karar kıldık. Daha büyük bir yere geçecek olursak, çadırı sök-taşı-yeniden kur rahatlığını yaşamak istiyoruz :D

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çadırımız bu şekilde.

Çevrimiçi of@s

Ynt: Ve Sonunda! Besi Hayvancılığına Başladık!
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2018, 11:03:30 »
Hayırlı olsun.
Allah utandırmasın :)

Çadır maliyeti sorsam...

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2018, 11:10:18 »
Hayırlı olsun.
Allah utandırmasın :)

Çadır maliyeti sorsam...

Çadır 24*7 metre ağabey, 15000 TL+KDV, açık besi çatısından çok daha az maliyetli, yarı yarıya diyebilirim.

6 adet bacası, 12 adet penceresi var, içeride koku yok diyebilirim :) Yaptırırken acaba sorusu kafamda vardı ama içeri girince tüm soru işaretleri aklımdan gitti.

2 katlı, kolay kolay kesilebilecek bir malzeme de değil, bayağı kalın. Benim hoşuma gitti açıkçası, bu şekilde az alanı olan, ben malzemeye vereceğim parayı yeme ve mala vermek isterim diyene kesinlikle tavsiye ederim.   

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2018, 11:18:38 »
Hayırlı olsun Gürsel Abi. Sonunda başladın. :) Çadır ahır benim de aklımda. Eğer gerekirse çadır yaptırırım.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2018, 11:31:23 »
Hayırlı olsun Gürsel Abi. Sonunda başladın. :) Çadır ahır benim de aklımda. Eğer gerekirse çadır yaptırırım.

Kesinlikle tavsiye ederim. Ali 1 günde kuruluyor, malı al koy :D

Çevrimdışı GENÇ EYMIRLİ

« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2018, 11:33:24 »
Hayırlı olsun gürsel abi biçikleri ne zaman görüyoz

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2018, 11:33:43 »
Oo hayırlı olsun .. çadırda hayvanlar bağlı herhaldr serbest duraklı besi yapılabilirmi bilmiyorum bu şekilde . Hayvanları nerden temin ettiniz ? Kaçar para ?

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2018, 12:18:18 »
Hayırlı olsun gürsel abi biçikleri ne zaman görüyoz

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eyvallah Elvan, video var da yükleyemedim, onlardan kesinti yapıp foto gibi atarım :)

Oo hayırlı olsun .. çadırda hayvanlar bağlı herhaldr serbest duraklı besi yapılabilirmi bilmiyorum bu şekilde . Hayvanları nerden temin ettiniz ? Kaçar para ?

Eyvallah Ali :) Hayvanları tek bir yerden temin ettik, besilik hayvan yetiştiren biriydi, o yüzden toplu ödedik parayı, aralarında 6 aylık da var, 7 aylık da 7,5 aylık da. Tek tek hesaplamadık o yüzden.

Hayvanları bağlamadık, geziniyorlar hareketli olmaları yağlanmamaları için iyi olur diye bağlamak istemedik :)

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2018, 12:47:57 »
Eyvallah Elvan, video var da yükleyemedim, onlardan kesinti yapıp foto gibi atarım :)

Eyvallah Ali :) Hayvanları tek bir yerden temin ettik, besilik hayvan yetiştiren biriydi, o yüzden toplu ödedik parayı, aralarında 6 aylık da var, 7 aylık da 7,5 aylık da. Tek tek hesaplamadık o yüzden.

Hayvanları bağlamadık, geziniyorlar hareketli olmaları yağlanmamaları için iyi olur diye bağlamak istemedik :)
Çadıra zarar vermiyorlarsa en güzeli öyle gezinmeleri .. dışarıdada gezinecek alanları varsa süper ..

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2018, 15:44:28 »
Çadıra zarar vermiyorlarsa en güzeli öyle gezinmeleri .. dışarıdada gezinecek alanları varsa süper ..
Dışarıda da var, arada çıkarıyoruz. Rahat yetiştiriyoruz çocukları

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2018, 17:07:20 »
Kolay gelsin Gürsel Allah utandırmasın