toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Sıvı Humik Asit Yapımı.  (Okunma sayısı 176143 defa)

Çevrimdışı Dr.Kimyager

Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Yanıtla #150 : Kasım 17, 2020, 18:36:46 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Geçen sene ve bu sene yapılan toprak analiz sonuçları, potasyum miktarındaki yükselme dikkatimi çekti.
Topraktaki organik madde miktarında da yükselme görülüyor.
Bu sene 2 çuval leonarditten yaptığım humik&fulvik asiti damlamadan vermiştim.
İki analizi yorumlayabilecek varsa sevinirim.
MERHABA,
İLk yaptırdığınız analizle ilgili olarak:
1.analizler hangi metoda göre yapılmış belli değil.
2. her ikisinin de aynı metotla yapıldığını varsayarsak:
    İlk raporda Çinko- Yetersiz yazmış. Analiz sonucu 0.546. Referans değeri 0.5 in üstünde olmalı. Yeterli olmalıydı.
   ilk Raporda kireç 16.25 ikinci raporda 29.75. bir senede bu kadar kireç artırımı için yüklü miktarda kalsiyum karbonat vermeniz lazım toprağa.
   İkinci rapordaki kireç oranının yüksekliği ile kalsiyum oranının yüksekliği uyumlu gözükmekte. İlk raporda kalsiyum ölçülmemiş kıyas yapılamamakta.
   Raporları etkileyen etmenler çok var ancak ilk yani önceki sene yaptırdığınız analiz bana çok mantıklı gelmedi. Raporun hazırlanışı vs geleneksel rapor formatından uzak, değerler doğru yorumlanmamış.

@ofas ın da dediği gibi bu lab analizleri biraz problemli olabiliyor. Evet pahalı güvenilir yerler ancak güvenemediğiniz bir laba boşuna para vermek daha da pahalı bence. Organik maddenizi artırmaya devam.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #151 : Kasım 17, 2020, 18:37:08 »
Laben 290tl karşılığı analiz yapıyor.
Değerlendirin isterseniz.

Labene ulaşamadım, yarın arayacağım, 290 lira makul bir miktar, ama düzen çok pahalıymış :)

@Dr.Kimyager yanlış sonuç tabiki daha pahalı. makul bir fiyat olması yeterlidir (analiz ucuz değil ama makul bir fiyata olmalı)

Köyde birisinde 5 senelik birikmiş hayvan zibili vardı, onu alıp tarlaya bahçeye saçacağım artık.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #152 : Kasım 18, 2020, 13:28:50 »
http://southern.com.tr/akreditasyon/

Buradaki laboratuar'ın TürkAK akreditasyon sertifikası var, sanırım güvenilebilir, doğru mu acaba?
Analiz için kendi ekipleri örnek alıyormuş. Bu benim için olumlu tarafı, akreditasyon konusunda da sıkıntı yoksa bu laboratuara analiz yaptıracağım. (Southern 170 TL istiyor.)
@of@s

Belgeyi incelediğimde hep gübre analizleri var.

Laben fiyat olarak 260 lira diyor analiz için. Labenin Adanada distribütörü varmış, kendileri de örnek alabildiklerini belirtti.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #153 : Kasım 18, 2020, 18:34:03 »
http://southern.com.tr/akreditasyon/

Buradaki laboratuar'ın TürkAK akreditasyon sertifikası var, sanırım güvenilebilir, doğru mu acaba?
Analiz için kendi ekipleri örnek alıyormuş. Bu benim için olumlu tarafı, akreditasyon konusunda da sıkıntı yoksa bu laboratuara analiz yaptıracağım. (Southern 170 TL istiyor.)
@of@s

Belgeyi incelediğimde hep gübre analizleri var.

Laben fiyat olarak 260 lira diyor analiz için. Labenin Adanada distribütörü varmış, kendileri de örnek alabildiklerini belirtti.
Mesajı okudum.
Bildiğim yerlerden soru çıkıyor. :)
2 seçenek arasında Laben. Net.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #154 : Kasım 18, 2020, 19:53:08 »
Mesajı okudum.
Bildiğim yerlerden soru çıkıyor. :)
2 seçenek arasında Laben. Net.

Desteğiniz için teşekkür ediyorum.
Bu arada insanları yanlış yönlendirmemek adına,(southern laboratuvar’ın akreditasyonunda
1- Toprak - Organik Madde Tayini Titrimetrik Metot

2- Toprak Kireç Tayini Kalsimetrik Metot)
 şeklinde belirtilmiş.

Ya laben ya da southern ikisinden birisini tercih edeceğim, karar verip analiz yaptırdıktan sonra buradan tekrardan paylaşırım. 😇

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #155 : Kasım 18, 2020, 20:59:28 »
Rica ederim. Karar elbette sizin. 👍

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #156 : Kasım 18, 2020, 22:44:08 »
Rica ederim. Karar elbette sizin. 👍

Bu arada size söz verdiğim yerli ata tohum mısırlarım maalesef kısa kaldı üstüne Porsuk gibi bir canlı talan etti,(dekalb’in mısırlarına dokunmayıp benim mısırları sevip yemesi biraz da olsa sevindirdi beni, ağzının tadını biliyor dedirtti.olumlu bakmaya çalışmak diyebilirim bu duruma 🤣)
Evde kalan tohumlarıma bakacağım şayet yerli tohumu ayırt edebilirsem size göndereceğim 😇

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #157 : Kasım 18, 2020, 23:46:30 »
Teşekkürler @Ahkem ben temin ettim. Şu an için ihtiyacım kalmadı.
Olursa arayacağım. ;)

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #158 : Aralık 18, 2020, 21:09:47 »
Tekrardan merhabalar,
Bu seferki çalışmam malesef hayal kırıklığı oldu benim için. Ne yaptıysam leonarditi çözdüremedim.
Hal böyle olunca üstte kalan sıvı kısmı ayırdım bidonlara koydum.Diğer leonardit paketlerini de ağaçlara azar azar dağıttım. Önümüzdeki hafta orfe teknikten agrohum sipariş verip ilk kullandığım markayla devam edeceğim. Ayırdığım sıvı kısmın pH'sı  12 civarında, siparişini vereceğim leonarditlerden bir paketini bu sıvı ile çözdürmeyi planlıyorum. Bu konuda Sayın @Dr.Kimyager 'e danışmak istediğim bir husus var, bu sıvı kısmı kullanmamda normal şartlarda bir problem olur mu? yoksa sıfırdan mı karışım yapayım. Bunu sormamdaki amaç kullandığım Potasyum Hidroksit'i heba etmemek. saygılarımla :)

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #159 : Aralık 18, 2020, 23:57:04 »
Merhaba,
Sıvı kısmı da dipte kalanı da kullanabilirsiniz.
sıvı kısmı seyreltin bol suyla verebilrsiniz Dipteki çözünmeyen kısmıda ağaçlara , toprağa karıştırabilirsiniz. Bir yerde kurutup toz haldede karıştırabilirsiniz topraga daha kolay olur.
Eklediginiz koh da yüzde 68 civarında K var. Bu k2O cinsinden 80 civarına denk gelir. Kac kilo eklediyseniz aşağı yukarı ona göre kaç dekara vereceginizi hesaplarsınız

Çevrimiçi Yunus09

« Yanıtla #160 : Aralık 20, 2020, 01:07:40 »
Merhaba,
Sıvı kısmı da dipte kalanı da kullanabilirsiniz.
sıvı kısmı seyreltin bol suyla verebilrsiniz Dipteki çözünmeyen kısmıda ağaçlara , toprağa karıştırabilirsiniz. Bir yerde kurutup toz haldede karıştırabilirsiniz topraga daha kolay olur.
Eklediginiz koh da yüzde 68 civarında K var. Bu k2O cinsinden 80 civarına denk gelir. Kac kilo eklediyseniz aşağı yukarı ona göre kaç dekara vereceginizi hesaplarsınız
Konu hortlamışken bende 3 yıldır edindiğim tecrübeleri araştırmalarımın özetini paylaşayım.3 yıldır ha yapmaya çalışıyorum ilk başlarda siamad kullandım gerçekten bıraktığı tortu 125 leoda 5 kg gibi şaşırtıcı .ama pandemi dolayısı ile üretime ara verdikleri için agrohum tercih ettim fena değil  en azından fosilpover dan katbe kat iyi ben araştırmalarımda kullanılan çözücünün ph ından gayrısı ha da çok etkili değil şeklinde yani benim amatör üretimimde yüzde 11 lik ha içeriğinde yüzde 1 ha yüzdesi artırmak yerine yüzde 10 kullanılan miktarı arttırmak daha ekonomik geldi öyle yaptım . PH konusuna gelince  galiba 1 litre suya 56 gr koh yeterli oluyor bu bağıntıda mol hesabından geliyor ama daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar vardır muhakkak ben 1000 litre suya 60 65 kg koh kullanıyorum. Su pH ım 13 ün üzerinde çıkıyor. Sıcaklığa gelecek olursak ben şimdiye dek 45 50 derece su kullandım kohla su tepkimeye girince sıcaklık biraz artıyor  ama sıcakloğın pek etkisi olmadığı yönünde yukarıda arkadaşın paylaştığı resimde belirtmişler . Bundan sonra 35 derece su kullanacağım . Karıştırma süresine gelecek olursak bildiğim kadarıyla tepkime süresi 4 saatle sınırlı kaldığı İçin ilk 4 saat karıştırma önemli verimlilikte ama ben ilk 4 saat devamlı karıştırıyorum sonra 24 saaat 30 dk da 10 dk karıştırıyorum vicdanımı rahatlatmak İçin karıştırma şekline gelecek olursak ben önce çorba karıştırır gibi karıştırdım matkapla ama sonraları dalgıç pompayla devir daim yaptırıyorum bunu şu yüzden yapıyorum hidrodinamik kavitasyonu modellemeye çalışıyorum. Çözünme verimliliğimi arttırıyor diye biliyorum basınç farkından dolayı bu şekilde yapınca çözünmeyen madde miktarı diğer yaptıklarıma oranla çok az kaldı ilk seferlerde bilmediğimden kaynaklıda olabilir bilemiyorum. Katkılarınız yada düzeltmek istediğiniz yer olursa sevinirim.  Bir sorum olacak karıştırma modelimi yine karıştırıcı modele geçmek istiyorum. Pompayla yaptığımda pompa aşırı ısınıyor pompayı yakmamak adına redüktörlü karıştırıcılardan almak istiyorum ama devir sayısı kaç olmalı bunu merak ediyorum. Ben 500 litrelik yapıyorum buna uygun önerileriniz nelerdir .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #161 : Aralık 20, 2020, 10:49:45 »
Merhaba,
Hidrodinamik kavitasyon modellemeniz iyi bir tercih. Çözünmenizi artıran ana etmenlerden biri. Redüktörlü sistemlerde yüksek hızlı homojenizatörlerle etkili sonuçlar alınabilmekte. 1400 devir ve üstü özel bıçaklı karıştırıcı sistemler. İmkanınız varsa bunlardan edinmenizi öneririm. Normal kanatlı sistemlerde radial ve aksial kanatlar mevcut. Redüktör olarak sanıyorum 150-200 devir üstünü bulamayabilirsiniz. Bilmiyorum belki vardır. İşinizi görecektir. Zaten yüzde yüz çözünme sağlanması pek mümkün degildir. 125 kg da 5 kilo iyi bir oran. Profesyonel üretim yapmayacaksanız çok yüksek miktarda para yatırmayı değerlendirmeniz gerekir.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #162 : Aralık 21, 2020, 19:42:42 »
Merhabalar; uygun fiyatlı Leonardit arayışlarım devam ediyor fakat bu arada çok değişken fiyatlarla ve ürünlerle karşılaşıyorum.
Leonardit alırken organik madde oranı yüksek ama pH’da yüksek, bu Leonardit uygun değil mi?

Burada bir üretici buldum, analiz raporlarından birisi bu.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #163 : Aralık 22, 2020, 10:05:40 »
Merhaba,
Leonardit kalitesi ile ilgili olarak yüksek kaliteli leonarditlerde pH değerlerinin 4 civarında , C/N oranının 17 civarı veya altında ve humik asit değerinin yüzde 65 ve üstü olması ve bazik ortamda kolay çözünür olması beklenmektedir. Buna göre fiyat performansı değerlendirirsiniz

Çevrimdışı tolga225

« Yanıtla #164 : Aralık 29, 2020, 13:00:26 »
Sayın kimyager hocam
bende maraş afşiden leonardit getirdim onu deneyeceğim ancak araştırmalarıma göre çözünme sonunda tortu ne kadar az kalırsa leonardit o kadar kaliteli oluyormuş.
türkiyede bir numaralı leonardit satan hangi marka var ?

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #165 : Aralık 29, 2020, 16:13:50 »
Merhaba,
Marka ismi vermem doğru olmaz . Sadece şunu söyleyeyim yukarıda bahsettiğim kalite ölçülerini alacagınız ürünlerde aramanız. Tescilli üretim izinli firmalara bakın. Tonu 250 tl ye leonardit kaliteli olmaz onu söyleyeyim en başta. Leonardit kömür madenlerinden elde edilen bir üründür. Kömürün tonu 1600 tl ise ki kömür cok cıkan bir ürün olmasına rağmen bu fiyatta. Leonardit cok daha az cıkıyor kömüre nazaran. Ton fiyatı yaklaşık en azından o civarlarda veya yüksek olması gerekir. Bu bahsettiğim pH , C/N oranı vs oranlıarı iyi olan ürünler iyi ürünler sınıfın giriyor. Ayrıca ağır metaller de daha az oluyor bu tür kaliteli leolarda

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #166 : Aralık 29, 2020, 19:51:19 »
Sayın kimyager hocam
bende maraş afşiden leonardit getirdim onu deneyeceğim ancak araştırmalarıma göre çözünme sonunda tortu ne kadar az kalırsa leonardit o kadar kaliteli oluyormuş.
türkiyede bir numaralı leonardit satan hangi marka var ?

Ben marka söyleyeyim fakat gözardı edilmemesi gereken bir husus var, o da; daha önce alınan bir ürünün aynısı veya aynı kalitede olmama durumu, İlpsol firmasından ilk siparişimde 2 torba aldım, beklediğim şekilde humik asit yaptım, ikinci siparişimde 8 torba getirttim fakat aynı üretim gerçekleşmedi.(neredeyse hiç çözünme olmadı.)
Siamad iyi diyorlar(denemek için fırsat kolluyorum) fakat pandemiden dolayı üretime ara vermişler.
Orfeteknik (agrohum) ilk kullandığım leonardit,  kalan tortu çok az idi, renk siyahın en koyu tonu gibiydi. Fakat ton fiyatı 3500 lira, tek torba getirtmek istediğinizde 25kg fiyatı 132 liraya geliyor.
Fosil power'dan 55 liraya mavi torba diye söyledikleri ,yüksek oranlı leonardit'ten sipariş verdim.
Orfeteknik için ptt kargoyla görüşeceğim anlaşma yapılıp uygun fiyata nasıl gönderiliyor, öğrenebilirsem orfeteknikle tekrardan iletişime geçeceğim, Leonarditlerini beğeniyorum ama o 32 lira kargo parası gözüme kocaman görünüyor niyeyse..

Leonardit sipariş verirken Sayın @Dr.Kimyager 'in dikkat çektiği hususlara bakarak sipariş vermek gerekir. Analiz raporlarını isteyin çekinmeyin. Numune isteyin leonardit satan firmalardan.
Nihai karar size ait.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #167 : Ocak 03, 2021, 12:09:31 »
Dün (02.01.2021) H.A. yapımına kaldığım yerden devam ettim. İlpasol firmasından gelen leonardit çözünmeyince sıvı kısmı ayırmıştım (sıvı kısımda yeteri kadar KOH olduğu için ziyan etmek istemedim) ayırdığım sıvı kısımla Fosil Power firmasından gelen (mavi çuval) leonardit ile H.A. yaptım. Sonuç beklediğimden çok daha iyi oldu açıkçası, 25 kg leonarditten 3 kg kadar çözünmeyen kısım kaldı, çözeltinin rengi ilk yaptığım H.Asitdeki gibi siyahın en koyu tonu şeklindeydi. 3 çuval leonardit daha mevcut , onları da en kısa sürede sıvı hale getireceğim. (Elimde yeteri kadar KOH kalmadığı için siparişi bekliyorum. Siparişi https://www.kimyaburada.com/potasyum-hidroksit buradan verdim, fiyat uygun geldi bana, daha uygun fiyatla alınabilecek yer varsa paylaşırsanız sevinirim.)
Yaptığım H.Asitin 60 kg ile 800 gr deniz yosunu 800 gr amino asit ekleyip iyice karıştırıp homojen hale geldikten sonra damlama ile toprağa verdim.

Burada Amino asit karıştırıldıktan sonra beklememek gerektiğine dair birşeyler okuduğumu hatırlıyorum (yanlış hatırlamıyorsam) o yüzden bu karışımı yaparken dikkat etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #168 : Ocak 03, 2021, 14:36:26 »
Merhaba,
Sayın @Ahkem Etki göreceginize eminim. Deniz yosunu ve aminoasit in topraktan uygulanması ile ilgili olarak organik madde artırımı konusunda ciddi olumlu etki sağlayacaktır. Deniz yosunu içindeki Alginik asit toprakta su tutumuna destek olurken, aminoasitlerde öncelikle mikroorganizma faaliyetine destek olarak toprakta canlılığı artıracaktır. Humik asit içindeki köklendirici hormonlarda kök oluşumunu artırıp büyümeye yardımcı olacaklardır. Deniz yosunu içindeki hormonlarda yeşil aksam gelişmesine destek olacaktır. Genelde daha cabuk etki görülmesi açısından deniz yosunu ve aminoasitlerin yapraktan uygulaması tercih edilmekte. Özellikle aminoasitin topraktan verilmesi durumunda verilen miktarın %75 inin mikroorganizmalar tarafından tüketildiğini kalan %25 inin köklerden alındığına dair çalışmalar okumuştum. Bu da iyi bir sonuç , toprak canlılığı açısından önemli. Canlılık artınca pozitif etki kaçınılmaz.

Çevrimiçi Yunus09

« Yanıtla #169 : Ocak 03, 2021, 14:54:00 »
Dün (02.01.2021) H.A. yapımına kaldığım yerden devam ettim. İlpasol firmasından gelen leonardit çözünmeyince sıvı kısmı ayırmıştım (sıvı kısımda yeteri kadar KOH olduğu için ziyan etmek istemedim) ayırdığım sıvı kısımla Fosil Power firmasından gelen (mavi çuval) leonardit ile H.A. yaptım. Sonuç beklediğimden çok daha iyi oldu açıkçası, 25 kg leonarditten 3 kg kadar çözünmeyen kısım kaldı, çözeltinin rengi ilk yaptığım H.Asitdeki gibi siyahın en koyu tonu şeklindeydi. 3 çuval leonardit daha mevcut , onları da en kısa sürede sıvı hale getireceğim. (Elimde yeteri kadar KOH kalmadığı için siparişi bekliyorum. Siparişi https://www.kimyaburada.com/potasyum-hidroksit buradan verdim, fiyat uygun geldi bana, daha uygun fiyatla alınabilecek yer varsa paylaşırsanız sevinirim.)
Yaptığım H.Asitin 60 kg ile 800 gr deniz yosunu 800 gr amino asit ekleyip iyice karıştırıp homojen hale geldikten sonra damlama ile toprağa verdim.

Burada Amino asit karıştırıldıktan sonra beklememek gerektiğine dair birşeyler okuduğumu hatırlıyorum (yanlış hatırlamıyorsam) o yüzden bu karışımı yaparken dikkat etmek gerekiyor diye düşünüyorum.
Fosil power mavi çuval nerden satın aldınız yada inceleyebileceğimiz bir yer var mı?

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #170 : Ocak 03, 2021, 15:16:57 »
Fosil power mavi çuval nerden satın aldınız yada inceleyebileceğimiz bir yer var mı?

https://fosilpower.com.tr/
buradaki sabit numaradan iletişime geçtim, 0286 474 4004
kendileriyle görüşüp yüksek oranlı olandan istiyorum, humik asit yapacağım derseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum, ben torbasına 55 lira verdim. Mavi torbayı adanadan birisine göndermişsiniz ondan duydum diyebilirsiniz. (Adımı da verebilirsiniz benim için sorun olmaz.)

Merhaba,
Sayın @Ahkem Etki göreceginize eminim. Deniz yosunu ve aminoasit in topraktan uygulanması ile ilgili olarak organik madde artırımı konusunda ciddi olumlu etki sağlayacaktır. Deniz yosunu içindeki Alginik asit toprakta su tutumuna destek olurken, aminoasitlerde öncelikle mikroorganizma faaliyetine destek olarak toprakta canlılığı artıracaktır. Humik asit içindeki köklendirici hormonlarda kök oluşumunu artırıp büyümeye yardımcı olacaklardır. Deniz yosunu içindeki hormonlarda yeşil aksam gelişmesine destek olacaktır. Genelde daha cabuk etki görülmesi açısından deniz yosunu ve aminoasitlerin yapraktan uygulaması tercih edilmekte. Özellikle aminoasitin topraktan verilmesi durumunda verilen miktarın %75 inin mikroorganizmalar tarafından tüketildiğini kalan %25 inin köklerden alındığına dair çalışmalar okumuştum. Bu da iyi bir sonuç , toprak canlılığı açısından önemli. Canlılık artınca pozitif etki kaçınılmaz.

Ağaçlar kış uykusunda olduğu için tabanı (toprağı) güçlendirmek adına damlamadan göndermiştim gübreyi, doğru adım atmışım sanırım :)

Deniz yosununu çin'den uygun fiyata getirtebilirsem bolca kullanacağım. (Türkiye'de kg fiyatı 100 liranın üstünde olunca bol kepçe olmuyor malesef.)

Çevrimdışı musa

« Yanıtla #171 : Ocak 17, 2021, 11:25:02 »
slm.yeni üye oldum.ilgiyle yazilarinizi okudum.bir sorum olack.yardimci olursaniz sevinirim.fosilpower mavi cuval leo aldim.110 lt çeşme suyu. ph 8 cikti.25 kg leo.1.8kg koh. ekleyerek hümik asit yaptim.ilk yarim saatte ph 10-11 araliginda oldu 20 saat gecti suanda 9-10 civarinda.pek tortu kalmayacak gibi.cözünme iyi.sorum şu:eger cözunme iyi ise koh ekleyip ph 12-13 cikarmaya gerek varmi.hic koh eklemedim.ilk bastaki 1.8kg koh. tşk.

Çevrimiçi Ahkem

« Yanıtla #172 : Ocak 17, 2021, 11:54:06 »
slm.yeni üye oldum.ilgiyle yazilarinizi okudum.bir sorum olack.yardimci olursaniz sevinirim.fosilpower mavi cuval leo aldim.110 lt çeşme suyu. ph 8 cikti.25 kg leo.1.8kg koh. ekleyerek hümik asit yaptim.ilk yarim saatte ph 10-11 araliginda oldu 20 saat gecti suanda 9-10 civarinda.pek tortu kalmayacak gibi.cözünme iyi.sorum şu:eger cözunme iyi ise koh ekleyip ph 12-13 cikarmaya gerek varmi.hic koh eklemedim.ilk bastaki 1.8kg koh. tşk.

Selamlar, kolay gelsin öncelikle,
En iyi çözünme 12 pH civarında oluyor,
Ben genellikle pH'yı 10-12 civarında tutuyorum, karıştırırken dipte tortu miktarı biraz fazla gibi gelirse KOH ekleme yapıyorum. ondan sonra süzüyorum,
Damlamadan kullanacaksanız 80-120 micron civarında metal elekten geçirip kullanmak damlama sistemine zarar vermemesi için ideal diye düşünüyorum.

Mavi çuval için ne kadar fiyat istediler?

Edit: Bu arada çeşme suyunun klorlu olmamasına dikkat etmek gerekir diye biliyorum, en azından kuyu suyu veya dinlendirilmiş olması gerekir.

Çevrimdışı musa

« Yanıtla #173 : Ocak 17, 2021, 12:16:14 »
mavi cuvala kargo dagil 55 tl

Çevrimdışı lture

« Yanıtla #174 : Bugün, 20:21:47 »

Hocam selam. Fosilpower mavi çuvalda kalıntı ne kadar oldu 25 kg'da. Ben de almayı düşünüyorum da tavsiye eder misiniz?