toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Soya fasulyesinin onemi uzerine  (Okunma sayısı 3759 defa)

Çevrimdışı Wallace22

Ynt: Soya fasulyesinin onemi uzerine
« Yanıtla #1 : Eylül 27, 2018, 13:39:06 »
Yazıyı bu sabah okumuştum, Çok ilginç ve bir o kadar da doğru bir tespit

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Eylül 27, 2018, 14:00:48 »
Gecen haftalarda arkafaslar ile konusmustuk bu konuyu yillar once ektik talep coktu. Simdi isler kolaylasti fakat talep yeterli duzeyde degil. Son derece stratejik bir urun, olmazsa olmaz degerinde ama gel gor ki gozu kor olsun bu ithalatin.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2018, 14:01:46 »
Bu arada degerini bulmasi yakindir diye dusunuyoruz. Biz ulke olarak tarimda geriden geldigimiz icin ancak onemini farkedeceklerdir.

Çevrimdışı YAVUZ_13

« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2020, 21:51:07 »
Busene 125 dekar kadar ektim şimdilik borsa fiyatları ve yurtdışı fiyatları güzel gözüküyor inşallah sonuda iyi olur

Çevrimdışı YAVUZ_13

« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2020, 22:48:24 »
Birinci ürün soya fasulyesi hasadı başladı
Bende 10-15 güne başlarım hasat a
Şuan için ton fiyatı 3250-3300 lira civarı
Fiyatlar geçen seneye göre epey yüksek gözüküyor iyi olur inşallah

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2020, 10:06:03 »
Devletimizin soya ekimi büyük destek vermesi lazım. Soyanın %95 i yurt dışından alınıyormuş. Her dışarıdan alınan ürün döviz kaybı demek. Dışarıdan almak yerine çiftçiye destek verilmeli ve ülke içinde üretilmeli. Çiftçimiz ekmek yesin.
Tarım bakanı bir inceletsin. Hangi tarım ürünleri dışarıdan alınıyorsa en önemlilerden başlayarak alımı durdurup ülke içinde üretilmesi için gerekli teşvik verilmeli.

Bu kadar zor olmaması lazım.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2020, 09:18:18 »
Kuspesini 460 dolardan ithal ediyor fabrikalar. Yazık vallahi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2020, 23:17:47 »
İklimi uygun olan bölgeler ekmekten çekiniyorsa, bu konuda daha dikkatli olmak gerekir

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı YAVUZ_13

« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2020, 15:14:37 »
Ben busene ekimini yaptım birinci ürün olarak
Gözlemlerime göre verim ve fiyat tatmin edici seviyede
Eksileri yani bana göre olumsuz yönlerini de anlatayım
1-tohum fiyatı yüksek (sertifikalı tohum 120 lira dekar maliyeti)
2- tarım ilacı aşırı maliyet ekliyor (ilaç ve yaprak gübreleri dekara 250 lirayı buluyor tam ilaçlama yaparsanız)
3- su parası aşırı maliyetli(140 lira dekara)
4- komşu tarlalarla birlikte aynı ürünü ekmekte fayda var yoksa hayvancılık yapanlar zarar veriyor koca ovada sadece sizin tarla soya olursa hasat Mısır’a göre geç olduğu için yalnız kalıyor ürününüz
5- fiyat istikrarı yok piyasa busene 3000 lira ile başladı 4,500 liraya kadar çıktı 4000-4250 lira civarı sezon kapandı
Ekmenizi tavsiye ederim fakat mutlaka komşularınızla beraber ekin vede tüm tarlalarınıza değil birazına ekin seneye ne olacağı belli olmaz

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2020, 09:44:59 »
Ben busene ekimini yaptım birinci ürün olarak
Gözlemlerime göre verim ve fiyat tatmin edici seviyede
Eksileri yani bana göre olumsuz yönlerini de anlatayım
1-tohum fiyatı yüksek (sertifikalı tohum 120 lira dekar maliyeti)
2- tarım ilacı aşırı maliyet ekliyor (ilaç ve yaprak gübreleri dekara 250 lirayı buluyor tam ilaçlama yaparsanız)
3- su parası aşırı maliyetli(140 lira dekara)
4- komşu tarlalarla birlikte aynı ürünü ekmekte fayda var yoksa hayvancılık yapanlar zarar veriyor koca ovada sadece sizin tarla soya olursa hasat Mısır’a göre geç olduğu için yalnız kalıyor ürününüz
5- fiyat istikrarı yok piyasa busene 3000 lira ile başladı 4,500 liraya kadar çıktı 4000-4250 lira civarı sezon kapandı
Ekmenizi tavsiye ederim fakat mutlaka komşularınızla beraber ekin vede tüm tarlalarınıza değil birazına ekin seneye ne olacağı belli olmaz

Cyehandan Selamlar hocam  biz de bu sene firez yerine ilk kez soya ekmeyi düşünüyoruz(daha önce hiç ekmedik), masraf kalemlerini detaylı yazabilir miyiz?
Ayrıca fireze pamuk ekmek istiyorum ben(pamukta tecrübeliyiz) ancak babam soya ekelim pamukla uğraştırma diyor. Pamukta ilaç masrafımız 300-350 TL buluyor eğer soya da 250 TL ise pek mantıklı değil gibi? Önerilerinizi bekliyorum...