toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Radyatör ve Yakıt Deposunun Bakımı (Kışa Hazırlık)  (Okunma sayısı 1861 defa)

Çevrimdışı Cenap

Traktörlerde bilindiği üzere;  kış gelmeden önce radyatör bakımları ve çeşitli tedbirler alınır. Ayrıca buna yakıt deposunun bakımıda dahildir.

Bende depo temizliğini ve radyatör temizliğini yapip, bölgenin hava şartlarına oranla antifiriz katmak istiyorum.
Benim kafama takılan şey: soğutma suyunu değiştirmek için, radyatöre saf su mu katılır yoksa farklı bir özelliği olan su mu katılır?

Konu başlığı altında bir çok sorunun cevap bulmasını bekliyorum...

Çevrimdışı drtek

Ynt: Radyatör ve Yakıt Deposunun Bakımı (Kışa Hazırlık)
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2018, 14:43:07 »
Ben aracımın radyatör suyunu 3 senede bir olmak üzere daha önce hangi renk kullanılmışsa (traktörlerde genelde mavi renk kullanılır) %50 saf su  %50 antifiriz olacak şekilde değiştiriyorum.(Not: Ankara şartlarında).Sizin iklim şarlarınız nasıl bilmiyorum(antifiriz oranını azaltabilirsiniz%40-%60) ancak kesinlikle antifiriz koymadan sadece saf su ile(zaten saf su dışında araçların soğutma sistemine herhangi başka su konmamalıdır , kireçlenme yapar) kesinlikle değiştirmeyin.Antifiriz suyun donma noktasını düşürmekle birlikte kaynama noktasını da yükseltir, siz sadece saf su kullanırsanız su kaynama noktasına ulaştığında kaynama riski var. Ayrıca antifiriz ısınan suyun radyatörde daha çabuk soğumasını da sağlıyor.Kısacası antifiriz yaz kış kullanılır.:)
Ek olarak bir ay önce antifiriz değişimi yaptığım aracım uzun yolda LPG tüketimi 0,5 lt/100 km azaldı.

Saf suyu ise :

1)Litresi 2 tl olmak üzere alabilirsiniz(pahalı yol)
2)Yazın klimalardan çıkan suyu saf su olarak kullanabilirsiniz(Bedava yol)

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2018, 14:51:46 »
Akü suyunda iyon bileşimi önemli olduğundan saf su kullanılması gerektiği bilinir.
Soğutma suyunda da ideali saf su ama pahalı olduğundan soğutma sistemlerine yumuşak içme suyu (musluktan) katıyorum.İçme suyunun aşırı kireçli olduğu kalker kayalı bölgelerde çeşme suyu kullanılmamalı.

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2018, 15:37:17 »

Konu açılmışken ilaç makinelerinin  pompa bakımı nasıl yapılmalı?

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2018, 16:00:14 »
Konu açılmışken ilaç makinelerinin  pompa bakımı nasıl yapılmalı?

Yağ düzeyine bakılıp ,eksikse üreticinin verdiği kullanma  kılavuzunda belirtilen yağ ile tamamlanmalı.Kışa girerken soğuktan membranların patlamaması için depoya 5 lt kadar antifriz konulup ;şaft ilaçlama memelerinden antifriz gelene kadar çevrilmeli.Antifriz  konulamazsa boşaltma kapağı raket anahtarla açılarak  ortadaki sivri demire basılıp pompadaki bütün su boşaltılmalı.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2018, 18:48:48 »
Bizim bölgemiz için %30 antifiriz yeterlidir. Çünkü yazın 45 derecelik olan sıcaklıklarını hesaba katarak ekleme yapmalıyım.