toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Clearfield® Plus Formulasyon  (Okunma sayısı 3880 defa)

Çevrimdışı triticum

Clearfield® Plus Formulasyon
« : Aralık 15, 2018, 20:44:36 »

Çevrimdışı Ahmet Durak

Ynt: Clearfield® Plus Formulasyon
« Yanıtla #1 : Aralık 15, 2018, 21:51:01 »
Triticum clearfield plus kanola için kullanılır mı?

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #2 : Aralık 15, 2018, 23:08:48 »
Kullanılır mı bilmiyorum ama
sanırım intervix ve intervix plus arasında sadece yayıcı yapıştırıcı farkı var.

Çevrimdışı abdül34

« Yanıtla #3 : Aralık 16, 2018, 03:17:32 »
Evet kullanabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #4 : Aralık 16, 2018, 12:05:06 »
Evet kullanabilirsiniz.

Abdül peki hardal - yabani turpu öldürür mü?

Çevrimdışı abdül34

« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2018, 16:00:24 »
Abdül peki hardal - yabani turpu öldürür mü?
Intervix Pro olduruyorsa Plus haydi haydi oldurur

Çevrimdışı sebazios

Clearfield® Plus Formulasyon
« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2018, 16:56:35 »
İntervix dediğimiz ilaç, litrede 40 gram imazamox’tan mamül bir herbisit.

İntervix plus ile normal intervix (ya da pro) etken madde bakımından aynılar.

Aralarındaki fark, plus içerisine yayıcı yapıştırıcı karıştırarak etkinliğini artırmak, artan etkinliği de içerikten çalarak düzeltmek.

Normal bir intervix’te litrede 40 gram imazamox varken İntervix plus’ta litrede 25 grama düşürülmüş durumda.

Bi kedi gördüm sanki ?!..

Bu intervix pro’nun karışabilirlik bilgileri:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu da intervix plus’un:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Yani burada basf demiş ki, biz zaten plus’a yayıcı yapıştırıcı kattık. Bu sayede içerikten %37.5 çaldık. Siz bir daha zahmet edip yayıcı yapıştırıcı katmayın.

Bu sayede neden saha elemanlarının uzun süre ve ısrarla “intervix’e yayıcı yapıştırıcı atmayın” diye tembihlediklerini de anlamış olduk.

Ama “yayıcı yapıştırıcı katmayın, çünkü ileride bunu Basf kendi yapacak. Bu sayede içeriği düşürülmüş ürünü daha pahalıya yine size satabilecekler” diye de devamını getirselermiş keşke. Yayıcı yapıştırıcıyı daha erken kullanmaya başlardık.

Bu yıl kanolara ikisine ek olarak yayıcı yapıştırıcı ekleyerek dozu iyice düşürülmüş muadil intervix de olmak üzere 3 tane deneme yapma şansımız oldu arkadaşlarla. Olay yayıcı yapıştırıcı. Etki süreleri dışında sonuç aynı yere varıyor.

Not: en tehlikeli denemeyi kendime ayırarak yayıcı yapıştırıcı eklenmiş ucuz bir muadili dekara 65 gram kullandım. Yavaş oldu ama ne kadar hardal varsa temizledi. Bizzat tecrübe edilmiştir.

Not-2: Merak edilen bir soruyu da cevaplayım. İntervix yavşana da etki ediyor.

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2018, 18:23:34 »
Ama intervix pro nun da içinde yayıcı yapıştırıcı var.

intervix pro 40 g/l imazamox - dekara 125 ml atarsak dekara 5 gram imazox

intervix plus 25 g/l imazamox - dekara 200 ml atarsak dekara yine     5 gram imazamox gelir.

----------

içerisinde yayıcı yapıştırıcı olmayan muadili bağlantıda

Korzamox
120 g/l imazamox
http://korumatarim.com/urun/korzamox-120-sl/

etiket http://korumatarim.com/wp-content/uploads/2017/11/KORZAMOX-120-SL-ET%C3%84%C2%B0KET.pdf

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2018, 21:58:14 »
Yıllardır ayçiçeği yerine kanola ektiğimizden ve ektiğimiz ayçiçeğini de intervixsiz ektiğimizden bu konuda hiç bir bilgim yok. Az sonra yazacaklarımdan yahu bu kadar da mı bilmiyorsun demeyin :) Bunun kullanılma prensibi normal diğer ot ilaçları gibi değil mi? Yani etiketinde yazan otlara karşı ister ayçiçeği ister kanola ya da buğday ve arpa için kullanabilir miyiz?
Yoksa sadece bu ilacın kullanılabildiği tohum cinsleri mi var? Yani bu sadece intervix ilacına dayanıklı tohum cinslerinin ekili olduğu tarlalarda mı kullanılabilir?
Bunun dar yapraklı veya geniş yapraklı çeşidi var mıdır? Yani buğday tarlasında kullanılan çeşidi var mıdır?
Bir de bu imazamoxun etken maddesinin sonraki ekilen buğdayın çıkışına ve gelişimine etkisi var mıdır? Aşağıda belirttiğim linkte Kırklareli'nde 2014 ve 2015 te 5mg ve 7,5 mg saf etken maddenin toprağın 0-30 ve 30-60 cm derinliklerinde zamana göre kalıntı miktarını gösteren Toprak Su Dergisinde yayınlanan bir araştırma var.
Sonuç kısmında şu bulgu var;
"İmazamox uygulaması yapılan toprak örneklerinde, analizler sonucunda sadece imozamox ana maddesine rastlanmıştır. Toprakta imzamox’un türevleri olan imazapic, imazapyr, imazethapyr ve imazaquin’e rastlanmamıştır. İmazamox toprak ortamında hareketli olabildiği gibi uzun süre kalabilme özelliğine de sahiptir. İmazamox’un toprakta kalıcılığını etkileyen birçok faktör vardır. Çeşitli toprak tiplerinde, imazamox yarılanma ömrü 35 ile 118 gün arasında değişmektedir. İmazamox’un topraktaki yarılanma ömrü ortalama 65 gün olarak belirlenmiştir (http://
pmep.cce.cornell.edu/profiles/herb-growthreg/fatty-alcohol-monuron/imazamox/imazamox_reg_0303.html).
Edirne ilinde, ayçiçeği üretiminde kullanılan imidazolinone grubu herbisitlerin, ayçiçeği bitkisinin arkasından 4 ay sonra ekilen kanola bitkisinin ürün veriminin %23.7, bitki çıkış oranının %35.7 azaldığı, uygulamadan 9 ay sonra ekilen şeker pancarı veriminin %11.6, bitki çıkış oranının %26.7 azaldığı tespit etmişlerdir (Süzer ve Büyük,2010). Bu sonuç imazamox herbisitinin 9 ay sonra da toprakta kalabildiğini göstermektedir.
Sonuç
İmazamox aktif madde içerikli herbisitler her ne kadar yapraktan uygulansa da topakta da kalıntı bırakabilmektedir. Söz konusu herbisit Trakya Bölgeinde son 3-4 yıldır yoğun olarak kullanılmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sadece bir yıl kullanım sonucu toprakta kalıntı bırakabilen bir herbisit olması sebebiyle, uzun yıllar kullanımı sonucu toprakta baki etki yapabileceği öngörülerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir."
Çalışmanın linki: http://dergipark.gov.tr/download/article-file/344014

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #9 : Aralık 16, 2018, 22:52:33 »
Ama intervix pro nun da içinde yayıcı yapıştırıcı var.

Bu bilginin kaynağı nedir?

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #10 : Aralık 16, 2018, 23:50:20 »

Bu bilginin kaynağı nedir?

Kaynak bulamam ben içinde var diye biliyorum.

Çevrimdışı erhanb59

« Yanıtla #11 : Ocak 03, 2019, 00:34:14 »
Tohumcuların ısrarlı interwix pluslı çeşide intervix pro atma demelerinin nedeni nedir? Aynı aktif dememe rağmen solventler farklı diyip duruyorlar konu ile ilgili bilgisi olan varmıdır acaba? Pluslı çeşide muadil intervix pro atan?

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2019, 10:32:18 »
Kullanılır mı bilmiyorum ama
sanırım intervix ve intervix plus arasında sadece yayıcı yapıştırıcı farkı var.
bir keresinde pompayi farklı traktöre  bağlamıştım yanlışlıkla  8donumluk intevix i 15 dönüme atmıştım içine yayici yapistirici koymustum biz öldürmez diye düşünürken  hıc bir pıtırak kaçamadı demeki ben da o zaman intervixsi intervixpulus yapmışım :)

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #13 : Mart 10, 2019, 01:28:56 »
Intervix pro nun icerisine yayici yaptirici koyup plus li cesid ekmesekte sarmasigi oldurebiliriz o zaman

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #14 : Nisan 05, 2019, 22:14:50 »
Bu akşam köyde bu konuyu açtım köydekilere. Deneme yapacaklar yalnız bana bazı ayçiçek tohumlarında nprmal interviks yerine interviks plus kullanıldığında ayçiçeklerini de öldürdüğünü söylediler. Bunun nedenini sormamı istediler. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?