toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bantlı ot biçme makineleri  (Okunma sayısı 6668 defa)

Çevrimdışı ylmaz552

Bantlı ot biçme makineleri
« : Ocak 31, 2019, 17:51:26 »
Avrupa makinelerde,opsiyonel olarak satılan bant sistemi sayesinde biçerken aynı anda namlu yapılıyor.
https://i.hizliresim.com/bV6lYY.jpg
1-) Yerli bir sıkmalı makineye bu sistemi entegre edebilir miyiz ?
2-)Bu makinelerde evlek nasıl kesiliyor ? 3 namluyu birleştirmek imkansız olur,büyük makine tercih edip 2 namlu birleştirmek lazım.*Keşke böyle namlu denk gelsede balya yapsak :D

Bu da çalışma videosu ;
Namlu yapma olayını kaldırdığı için bence piyasada çok iş bulur (özellikle ot slajı işlerinde).Şahsen pahalı avrupa makinelere yatırım yapacağıma böyle kaliteli makineden hizmet almayı tercih ederim.

Çevrimdışı Sedat59

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2019, 21:55:24 »
Selamlar ot işi yapmaktayım bu makine iki namluyu bir yaptığı için normal balya yapmak imkansız gibi birşey çünkü yeşil otun o kadar büyük ve kalın namluda kuruması çok zor bu tür makinalar slaj ve rulo yapmak için uygun

Çevrimdışı Demir

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2019, 11:46:44 »
Arkadaşın dediği gibi bu şekilde otlar kurumaz. Silaj yapmak için daha uygun. Bant yerli makinelere de entegre edilebilir bence.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı sebazios

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2019, 08:32:05 »
Bu bandların üretilme nedeni arkadaşların da ifade ettiği şekilde silaj paketlemelerinde kullanmak.

Özellikle Claas Jaguar gibi büyük kapasiteli makineler silaj yaparken hızı düşük tutmak isterler. Bu hem makinenin kontrolünü, hem de silajın yüklendiğini araç ile koordinasyonu kolaylaştırıyor.

Ancak bu kalınlıkta namluyu tek seferde çıkartmak çok mümkün olmuyor. Doğal olarak namlu birleştirme şart. Fakat otu yaş otu namlu yapmak da çok zor bir iş. Toplama sırasında yerde sürüklenen ot hem çamur oluyor, hem de ağır olduğu için ot toplama makinesinin şanzımanına ciddi yük bindiriyor.

Bu sistemin kazandırdığı son fayda da kuruma süresini uzatarak işi almış müteahhite zaman kazandırması. Nitekim kaliteli bir silaj işin paketlenmeli sırasında otun %65-67 nem aralığında olması istenir. Bunun aşağısındaki nem silaj kalitesini riske sokar.

İnce namlu yapılmış otlar hızlı kuruduğu için bir risk yaratıyor. Örneklersek ince namlu yapılmış bir ot %65 nem oranında 1 gün durup ardından nem kaybına uğruyor ise videodaki kalınlıktaki bamluda bu süre 3 gün oluyor.


Çevrimdışı maxiimuss

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2021, 11:07:03 »
Bu cihazlar çok profesyonel büyük tarım yapan kişiler için ve gerçekten muazzam. Ben de kendi bahçemde hobi amaçlı tarım yapıp takılıyorum. Ticari bir amacım yok yani. Bahçemdeki otları çimleri temizlemek için bosch un arm 32 modeli olan makinesini aldım. Şuanlık memnunum bir sıkıntı yaşamıyorum. Bu arada ürünü aldığım yer piyasanın en uygun veren sitesi. İsteyenler için aşağıya link bırakıyorum.

bosch arm 32 çim biçme makinesi

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2021, 10:10:39 »
Yılmaz abinin dedigi gibi kendi yurur makine ye yarar bu sadece. Yas otun kurumasini uzatir.  Ya paket yada kuru paket ( rulo veya prizmatik)  yapilcaginda zamanla yarisiyoruz. Otu kestikten sonra bir tur da dagitimina giriyoruz.  Nem dustuk ten sonra namlu sonra paketleme


Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Mustafa

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2021, 00:24:52 »
Bantlı değilde biçtiğini eşit bir sekilde yayabilen bir makine olsa harika olur. Malum ot dağıtma makineleri pek yaygın değil. Misal yulaf biçtin dağıt topla derken tane kalmaz üzerinde olabildiğince az kurcalamak gerek.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2021, 05:36:52 »
Bantlı değilde biçtiğini eşit bir sekilde yayabilen bir makine olsa harika olur. Malum ot dağıtma makineleri pek yaygın değil. Misal yulaf biçtin dağıt topla derken tane kalmaz üzerinde olabildiğince az kurcalamak gerek.
Çift bıçaklı yonca ve çayır biçme makinaları var zaten
Biçtiğini olduğu yerde geri yatırıyor