toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bugün Gülleci Bulamacını Hazırladık (Baştan Sona Hazırlanışı)  (Okunma sayısı 3308 defa)

Çevrimdışı Cenap

Bugün boş zamanımızda gülleci bulamacını evde hazırladık. Üzüm bağındaki fungal hastalıklardan zeytin sineğine ve bir çok bitkideki mantari hastalıklara karşı kullanılan bulamacımız; organik bir ilaçtır ve aynı zamanda düşük masraflı olmasıyla herkesin ulaşabileceği malzemelerden yapılıyor.

Kimyasal adıyla Kalsiyum polisülfit'in baştan sona görüntülü olarak hazırlanışı:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
çok güzel .. sarı ile beyazdan kırmızı bir renk elde etmişsiniz ..

Çevrimdışı of@s

Çok duydum ama hiç denemedim. Yapımı pekmezi andırıyor. Elinize sağlık. Teşekkürler.

Pekmez demişken, bizde beyaz ve kırmızıdan koyu kahverengi elde ediyoruz. :)

Çevrimdışı Göktürk

Elinize sağlık.Bütün hastalık ve zararlılara etkisine kuşku duyduğumdan bir türlü cesaret edemedim Gülleci'yi yapmaya.Basf,Syngenta,Dow,Hektaş'a çalışıp duruyoruz.

Çevrimdışı Cenap

Evet, tam hazırlanınca koyu kırmızı bir renk alıyor ve keskin bir koku yayıyor.

Çevrimdışı Cenap

Çok duydum ama hiç denemedim. Yapımı pekmezi andırıyor. Elinize sağlık. Teşekkürler.
Pekmez demişken, bizde beyaz ve kırmızıdan koyu kahverengi elde ediyoruz. :)
"Toprak-bilgi formu, daha da faydalı ve tarımsal sorunların çözümüne yol gösteren bir oluşum olmaya devam etsin" amacıyla ayrıntılı olarak paylaştım. Umarım çok çiftçi bundan yararlanır.

Çevrimdışı Cenap

Elinize sağlık.Bütün hastalık ve zararlılara etkisine kuşku duyduğumdan bir türlü cesaret edemedim Gülleci'yi yapmaya.Basf,Syngenta,Dow,Hektaş'a çalışıp duruyoruz.
Bütün hastalıklara karşı faydalı olması imkansız ama koruyucu bir tedbir ve daha az kimyasal  ilaç kullanımı ile hastalıklara karşı bir altarnatif ya da bir destekleyici diyebiliriz. Kimtasal İlaç yükümüzü organik ve masrafsız olarak hafifletebiliyor.

Sonucları burdan paylaşırım. Ayrıca hububat tarımında da deneyeceğim. Dere kenarında nem tutan bir parselim var. 1 dekarında test edeceğim.

Çevrimdışı FatihEFE

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş
Bende köy tv de bir programda karşılaşmıştım bu bulamaç ile oldukça eski bir tarif olmasına rağmen yapımı zor ve zahmetli olduğu için unutulup gitmiş bir tarif
Sizin anlatımınızda çok açıklayıcı olmuş ama yine de programı ekleyelim belki izlemek isteyen de çıkar

Çevrimdışı Cenap

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş
Bende köy tv de bir programda karşılaşmıştım bu bulamaç ile oldukça eski bir tarif olmasına rağmen yapımı zor ve zahmetli olduğu için unutulup gitmiş bir tarif
Sizin anlatımınızda çok açıklayıcı olmuş ama yine de programı ekleyelim belki izlemek isteyen de çıkar

Bu paylaşım da ayrıca katkı sağlamış.

Çevrimiçi Ahkem

YouTube'da karşıma çıktı gülleci bulamacı, biraz araştırdım, araştırdıkça hoşuma gitti. Biraz daha araştırdıkça tırstım.
Kullanım ve yapımına dikkat etmek gerekiyor.
Başka maddelerle karıştırmamak gerekiyor, hidrojen sülfür'e dönüşebilme olasılığı varmış.
Bitkilerde kullandıktan sonra bahçeye 48 saat girmemek lazım, alkali çözelti olduğu için aşındırıcı oluyor, göze ve deriye dikkat etmek gerekiyor. İşin uzmanı değilim ama ufak bir araştırma ile bu hususlara dikkat etmek gerektiğini gördüm.
@Cenap hocam paylaşım için teşekkürler. Eski açtığınız bir konu ama benim için yeni :)