toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Cekilir Vs asilir tip goble farkı nedir?  (Okunma sayısı 4292 defa)

Çevrimdışı sadesoda

Cekilir Vs asilir tip goble farkı nedir?
« : Kasım 19, 2019, 21:09:23 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bir de x tipi var asili olarak  bu tiplerin farkı nedir? Ben x tipi ile calistim hep. Bolgemde de ne yazık ki baska ürünler yoktu. Bunların hangisi makbul?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cekilir Vs asilir tip goble farkı nedir?
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2019, 21:47:48 »
alttaki bizim bölgede daha makbul , x tipi hiç tutulmaz .. üsttekini kullanmadım hic belkide o daha iyidir .. ama hiç yok burda .. ama mantığım tohum yatağı hazırlıycaksan sürülmüşe çekeceksen alttakini almanı sölüyor , mısır tarlasında sapları parçalıycam diyorsan üsttekini ..

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2019, 22:06:54 »
Ali Abi'nin dediği gibi sap kıymak için üstteki uygun, sürülmüş için alttaki. Bende asılır X tip diskaro var, keşke üst fotoğraftaki makine bende olsa.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2019, 22:38:47 »
Ikiside v tipi ustteki agir tip alttaki hafif tip degil mi bunlarin?
X tipi sunlar olabilir mi?
X tipler tarlada cizik ya da iz birakir, v tiplerde izini kapatir bildigim kadari ile. X tipini meyve bahcelerinde kullaniyoruz.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2019, 06:19:47 »
Bağ bahçe de kullanılacaksa bilgi sahibi değilim ancak normal arazide biz V tipi çekili olanını traktör çekebilecek güçte ise de ağır şaseli olanını kullanıyoruz. çünkü kurak yıllarda hafif olan istenilen iş derinliğine inemiyor.hidrolik kollarına takılana buralarda ızgara deniyor. çoğunlukla traktörü küçük olan , meyve veya ceviz bahçesi gibi yerlerde kısa yerlerde dönmek zorunda olanlar kullanır.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #5 : Kasım 21, 2019, 21:09:19 »
Bu askılı - çekili  aleti  Aski kollarinda kullanamiyoruz degil mi?

Çevrimdışı ylmaz552

« Yanıtla #6 : Kasım 21, 2019, 21:55:28 »
Bu askılı - çekili  aleti  Aski kollarinda kullanamiyoruz degil mi?

bu tip v diskaro kullanıyoruz,seri2-3 ekim öncesi son hazırlıklarda veya çizel çekilmiş saplı tarlada güzel işlem oluyor.

aynı şekilde bu tipler daha çok kullanılıyor üstünde ağırlık olayıda var X tipinden farkı olarak
*ağır şasesi olmadığı için geri gelmek sıkıntılı oluyor buda tarla bitiminde saybaşı(sıra başı) sürerken 1 tur fazla atıyorsunuz.
*sürekli sola dönerek işlemek zorundasınız çünkü toprağı sağa atıyor ve disklerin yönü sola doğru dönük.
*bizdeki diskaro pek toplu-sağlam değil ama kesekli yerlerde sürekli diskleri durduracak seviyede arasına tıkanıyordu,ön tarafı tırnaklı dişli seçmek ve kavis pistonlu olması daha mantıklı

bu tiptende kullandım o makinede pek toplu değildi
*kavis pistonu olmadığı için aynı tarlanın farklı yerlerinde inip disk açısı ayarladım,zor değil ama eksi sayılabilir.
* ön çapraz 2 mile çok kavis verdiğimde birbirlerine balans yaptırıyorlardı,kavissiz olarak kullandığımda işlenmemiş çiğ yer kalıyordu.Genel olarak x lerin sorunu denilebilir.
*kullandığım makinede katlama özelliği yoktu yolda sağa sola çarpmasın diye tamamen kavis veriyordum yinede yola sığmıyor :D
*ağır ve x olduğu için ot parçalama performansını gayet iyi buldum,adam boyu arpa yerini tek seferde yok etti.

not:kullandığım makineler taksi çıkması olduğu için emsal belirtmiyor.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2019, 03:07:21 »
Askılı çekili olanı askı kollarında da kullanabilmemiz lazım makina bu opsiyonu sunmuş zaten kötü olan çekili olarak yolda devam edememek sanırım
Yani çekili kullandıktan sonra askıya takıp eve dönmek lazım yada tarla değiştirmek için de yine bir sök tak yapmak gerekiyor  bu yönü daha kötü o yüzden çekili alacaksan bence tekerlekli olanını al
Öte yandan x tipi makinalarda iz kapatıcı çanakları olanlar kenarlarda iz bırakmaz x tipi iz kapatıcılı alınmalı ama x tipinin ortası işlenmemiş yer bırakır büyüklüğü çaprazına göre değişir bazı üreticiler bunun önüne geçmek için ortaya bir yüksekliği ayarlanabilir ayak takma opsiyonu sunarlar

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2019, 11:27:42 »
bu tip v diskaro kullanıyoruz,seri2-3 ekim öncesi son hazırlıklarda veya çizel çekilmiş saplı tarlada güzel işlem oluyor.

aynı şekilde bu tipler daha çok kullanılıyor üstünde ağırlık olayıda var X tipinden farkı olarak
*ağır şasesi olmadığı için geri gelmek sıkıntılı oluyor buda tarla bitiminde saybaşı(sıra başı) sürerken 1 tur fazla atıyorsunuz.
*sürekli sola dönerek işlemek zorundasınız çünkü toprağı sağa atıyor ve disklerin yönü sola doğru dönük.
*bizdeki diskaro pek toplu-sağlam değil ama kesekli yerlerde sürekli diskleri durduracak seviyede arasına tıkanıyordu,ön tarafı tırnaklı dişli seçmek ve kavis pistonlu olması daha mantıklı

bu tiptende kullandım o makinede pek toplu değildi
*kavis pistonu olmadığı için aynı tarlanın farklı yerlerinde inip disk açısı ayarladım,zor değil ama eksi sayılabilir.
* ön çapraz 2 mile çok kavis verdiğimde birbirlerine balans yaptırıyorlardı,kavissiz olarak kullandığımda işlenmemiş çiğ yer kalıyordu.Genel olarak x lerin sorunu denilebilir.
*kullandığım makinede katlama özelliği yoktu yolda sağa sola çarpmasın diye tamamen kavis veriyordum yinede yola sığmıyor :D
*ağır ve x olduğu için ot parçalama performansını gayet iyi buldum,adam boyu arpa yerini tek seferde yok etti.

not:kullandığım makineler taksi çıkması olduğu için emsal belirtmiyor.

Sagolsun dsi toplulastirma da toplu Aramizi katledip parcalara boldu.  Artık x tipi ve onun dertlerinden sikildigimdan v makinalara geçelim diye tamah ediyorum.  Kavis ayari makinanin agir olusu  ark sirt yapmamasi gibi hos özellikleri var. Benim merak ettigim husus askili olarak performans nasıl acaba?

Askılı çekili olanı askı kollarında da kullanabilmemiz lazım makina bu opsiyonu sunmuş zaten kötü olan çekili olarak yolda devam edememek sanırım
Yani çekili kullandıktan sonra askıya takıp eve dönmek lazım yada tarla değiştirmek için de yine bir sök tak yapmak gerekiyor  bu yönü daha kötü o yüzden çekili alacaksan bence tekerlekli olanını al
Öte yandan x tipi makinalarda iz kapatıcı çanakları olanlar kenarlarda iz bırakmaz x tipi iz kapatıcılı alınmalı ama x tipinin ortası işlenmemiş yer bırakır büyüklüğü çaprazına göre değişir bazı üreticiler bunun önüne geçmek için ortaya bir yüksekliği ayarlanabilir ayak takma opsiyonu sunarlar

Abi x tipinin derdi bitmiyor. Bahçe için güzel icat lakin tarla tarimin da bana göre yetersiz ( en azından benim bolgemdekiler). En Son aniz surerken üstüne demir yollarinin beton traversini yukledik öyle netice aldık.  Ele temiz bi v gecerse almak istiyorum 

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #9 : Aralık 02, 2019, 21:22:36 »
Bizim traktör ittiren alet de bu