toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Süt ve besi işletmeleri ile ticari kümesler tarımsal abone oldu  (Okunma sayısı 6442 defa)

Çevrimdışı Hermiyas

Süt ve besi işletmeleri ile ticari kümesler tarımsal abone olduBüyükbaş ve küçükbaş besihaneleri ve süt işletmeleri ile her türlü ticari kümesi, elektrik tüketirken tarımsal sulama abone grubuna dahil olacak. 

Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tarafından kabul edilerek yürürlük kazandı.

Buna göre besi ve süt işletmeleri ile farklı türlerin üretimini yapan her türlü ticari kümes tarımsal sulama abone grubuna dahil edildi.
Değişiklik kapsamında Usul ve Esaslar’ın 5. maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi.

“Tarımsal Sulama Abone Grubu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden alınan belge kapsamında faaliyette bulunan süt toplama merkezleri, büyükbaş besi işletmeleri, büyükbaş süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk kümesi, yumurtacı tavuk kümesi, damızlık kümesi, ticari hindi kümesi, ticari kaz kümesi, tücari bıldırcın kümesi, ticari ördek kümesi, su ürünleri yetiştiriciliği işletmeleri, kuluçkahane işletmeleri ve seralar da bu abone grubuna dahildir”.

Söz konusu fıkra daha önce sadece seraları kapsıyor ve şu hükmü getiriyordu:…

“25/06/2014 tarihli ve 29041 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliği uyarınca Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıtlı olduğu belgelenmiş olan veya İl/İlçe İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden seracılık faaliyetine ilişkin olduğuna dair belge alınan abonelikler ve bunlara ait her türlü tesis ve/veya ekipmanı da bu abone grubuna dahildir”.