toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 2020 sezonu yol haritamiz  (Okunma sayısı 141299 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

2020 sezonu yol haritamiz
« : Ocak 04, 2020, 20:58:57 »
Tum uye arkadaslarimin konuya katkilarini bekliyoruz;
Bugday yerlerinden %25 lik bolumu arpaya ayirdim.
Misir yerlerinden %40 lik bolumu domatese ayirdim.
Ayrica misir yerlerinden 25 dekar ayirip meyve bahcesi (erik) diktim.
3 yil ust uste ayni urune destek verilmemesinden kaynaklanan kaybim yaklasik 20 bin TL.
Acikcasi bu uygulamayi cok iyi niyetli bulmuyorum. Urun para etti de biz mi dikmedik. 2 yildir destek olmamasina ragmen domates ekimini arttirdim. Kuru uzumde desteklemeye ihtiyac duymayan bir urun haline geldi son 2 yildir. Kisaca destekleri kisitlayacaginiza urune gereken degerini verin desteklemelerin tumunu de kaldirin gitsin hepside size kalsin boylelikle.
Dipnot: Gelismeler yanilmiyorsan onumuzdeki sezon erken secimi cagiristiriyor, gozunuzu karatin ekin bicin onumuzdeki sezon para kazanmamiz muhtemel gorunuyor.

Çevrimdışı umitertas

Ynt: 2020 sezonu yol haritamiz
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2020, 22:24:21 »
Meyve sebze de geçerlimi üç yıl kuralı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2020, 22:28:01 »
Meyve sebze de geçerlimi üç yıl kuralı ?

Tek yillik bitkilerde sadece Umit. Meyveler sadece, yani agac ve uzum baglarinda gecerli degil. Yoncayi bilemiyorum.

Çevrimdışı umitertas

« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2020, 22:34:04 »
Tek yillik bitkilerde sadece Umit. Meyveler sadece, yani agac ve uzum baglarinda gecerli degil. Yoncayi bilemiyorum.
Bende öyle biliyordum hocam oyüzden sordum  teşekkür ederim biz nöbetleşe Ekim yapıyoruz ,çeltikte  sürekli aynı

Çevrimiçi of@s

« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2020, 00:00:21 »
3 yil kuraliyla vermeyeceği destekleme mgd (prim desteği bu kapsama girebilir). Yani mısır için 30-35tl.
Örn. 100da eken bir kişi için 3-3.5k göz ardı edilmeyecek bir rakam olabilir. Fakat sadece toplam tutara bakarak hareket etmek yanıltabilir.
Şahsen dekara ( verse bile zamanı belli olmayan ) 35tl için hiç kafamı bulandırmam, yoluma bakarım... Öylede yapacağım ve ekeceğim alanın 2/3'ü 3 yıl kuralına takılacak. Umurumda değil.
Destekler zamanında ve yeteri kadar verilseydi zaten tarım bu halde olmazdı.
Bu hale geldiysek verilen destek miktarının önemsiz olduğundandır.
Başkasının hesabını bilemem ama ben böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2020, 00:32:29 »
2020 de seçim olmazsa, ıslak tahta olur Yakup bey.
-Tarlaları artık nadas sistemiyle ekmeye karar verdim.
-Kuru tarımda dikkatli olmak gerekiyor.
- Patates bizi üzsede ekmeye devam.
-Mercimek kararsızım ama büyük ihtimalle ekmem artık.
-Kuru fasulye devam. Bu yıl iyiydi, belki daha da iyi olucak ama ben sattım.
Münavebe, destekleme konuları sıkıntı! O kadar çok sorun varki nerden başlasak bilemedim. Hayat devam ediyor, kalıpları yıkarak!
Herkese mutlu yıllar dilerim

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2020, 09:27:25 »
3 yil kuraliyla vermeyeceği destekleme mgd (prim desteği bu kapsama girebilir). Yani mısır için 30-35tl.
Örn. 100da eken bir kişi için 3-3.5k göz ardı edilmeyecek bir rakam olabilir. Fakat sadece toplam tutara bakarak hareket etmek yanıltabilir.
Şahsen dekara ( verse bile zamanı belli olmayan ) 35tl için hiç kafamı bulandırmam, yoluma bakarım... Öylede yapacağım ve ekeceğim alanın 2/3'ü 3 yıl kuralına takılacak. Umurumda değil.
Destekler zamanında ve yeteri kadar verilseydi zaten tarım bu halde olmazdı.
Bu hale geldiysek verilen destek miktarının önemsiz olduğundandır.
Başkasının hesabını bilemem ama ben böyle düşünüyorum.
Islerin tadi yok vesselam Oguzhan.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2020, 09:28:15 »
2020 de seçim olmazsa, ıslak tahta olur Yakup bey.
-Tarlaları artık nadas sistemiyle ekmeye karar verdim.
-Kuru tarımda dikkatli olmak gerekiyor.
- Patates bizi üzsede ekmeye devam.
-Mercimek kararsızım ama büyük ihtimalle ekmem artık.
-Kuru fasulye devam. Bu yıl iyiydi, belki daha da iyi olucak ama ben sattım.
Münavebe, destekleme konuları sıkıntı! O kadar çok sorun varki nerden başlasak bilemedim. Hayat devam ediyor, kalıpları yıkarak!
Herkese mutlu yıllar dilerim

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Islak tahta her zaman masada ustad. Bu yil belki dayaktan kurtuluruz diye umit ediyorum.

Çevrimiçi of@s

« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2020, 09:56:08 »
Islerin tadi yok vesselam Oguzhan.
Ülkece esaslı bir dayak yiyeceğimizi düşünüyorum.
Hakettikte doğrusu.
Ekonomi bir bilim. Ciddi bir ekonomik kriz kapıda. Yarın mı ertesi gün mü patlar bilmiyorum. Ama bizim göreceğimiz kesin. Etkisinden kurtulduğumuzu görmek bize nasip olur mu onuda bilmiyorum.
Karamsarlık değil gerçekçilik bu.
Başka vesilelerle demiştim. Biz aslında Osmanlı ile övünen, cumhuriyet miraslarını satıp satıp yiyen mirasyedi ve boş bir nesil olduk ve/veya o nesle denk geldik.
Deniz bitiyor.
Bir ara Allah bu milleti sendeletir Ama düşürmez diyordum. Artık bunada inancım kalmadı. Allah bu işlere karışmıyor. Hem müdahale etse bile hangi iyi yönümüze istinaden işimizi düzeltecek... Ben kayda değer iyi bir yönümüzü göremiyorum.
Abi! Sürüneceğiz durum bu.

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #9 : Ocak 05, 2020, 14:54:05 »
3 yil sınırında dolayı bu yıl 30 da.misir yerine buğday ektim.Ama destekleme kaybını göze alarak 3. Kerre 20 da.danelik misir ekeceğim.
51 da buğday yerine de arpa ektim.

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2020, 00:27:27 »
Ciftlik önüne (25dekar) ryegrass, slajlik mısır ikilisinden devam edicez.  110 dekarlik diger arazide sozlesmeli patates ve ardindan slajlik misir olarak Ekim yapicaz.

Hayvanciligi faaliyetlerini de kucultme niyetindeyiz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2020, 08:36:41 »
120 dekar reygras ektim. 50 dekar da silajlık mısır ekeceğim. Aslına bakarsak tarım sektöründen uzaklaşarak hayvancılığa dönmek istiyorum. En iyi bildiğimiz iş bu. Nasipse Şubat ayında askere gideceğim, askerden geldikten sonra asıl kararımı veririm.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı deniz koçak

« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2020, 12:05:57 »
Bu sene kendimize 350 dönüm arpa 100 dönüm tritikale ektik. Nohut ve soğanı kaç dönüm ekeceğimiz hala belli değil.
Amcama ise 600 dönüm arpa ektik 30 dönüm soğan ekilecek.50 dönüm yem bezelyesi ,50 dönüm yulaf ektik. 40 dönüm ayçiçeği ekilecek.15 dönüm slajlık mısır ekecez. Amcamla sürümden ekime ekimden biçime tüm işleri beraber yapıyoruz sadece gelir ve giderler ayrı.
20 dönümde yonca var.

SM-J730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2020, 14:03:12 »
120 dekar reygras ektim. 50 dekar da silajlık mısır ekeceğim. Aslına bakarsak tarım sektöründen uzaklaşarak hayvancılığa dönmek istiyorum. En iyi bildiğimiz iş bu. Nasipse Şubat ayında askere gideceğim, askerden geldikten sonra asıl kararımı veririm.

Ali biz de tam tersini yapmaya calisiyoruz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2020, 18:14:31 »
Ali biz de tam tersini yapmaya calisiyoruz

Biz hayvancılıkla büyüdüğümüzden elimiz aklımız daha yatkın emre. O yüzden ona yönelmek istiyoruz. Bir de bölge şartları tarımda sadece yem bitkisi üretimine zorluyor. Alternatif ürünlerde pazarlama ve bakım zor. Yem bitkisi sattığım müşterilerin durumu da iç açıcı olmadığı için ekonomik olarak zorda kaldım. En iyisi ürettiğimi hayvanlara vermek.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2020, 18:56:24 »
Biz hayvancılıkla büyüdüğümüzden elimiz aklımız daha yatkın emre. O yüzden ona yönelmek istiyoruz. Bir de bölge şartları tarımda sadece yem bitkisi üretimine zorluyor. Alternatif ürünlerde pazarlama ve bakım zor. Yem bitkisi sattığım müşterilerin durumu da iç açıcı olmadığı için ekonomik olarak zorda kaldım. En iyisi ürettiğimi hayvanlara vermek.

Sagmal grubu bi temizleyip eldeki slaji da satip biraz kola vermek Niyeti deyiz. Babamın  kis sezonu için canı birsey ekmek bile istemedi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #16 : Ocak 09, 2020, 09:03:38 »
Sagmal grubu bi temizleyip eldeki slaji da satip biraz kola vermek Niyeti deyiz. Babamın  kis sezonu için canı birsey ekmek bile istemedi

İşlerin tadı tuzu yok ki Emre. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, arayış içindeyiz. Ya ticaret şeklini değiştireceğiz ya işi. Ben malı eş dost akrabaya sattığım için yumuşak davranıyorum ama hep altta kalan oldum. Bu insanlara da mal satacaksam senedi imzalatıp taviz vermemek lazım. Eğer böyle yapmazsam inekler yesin silajı.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Ocak 09, 2020, 11:12:57 »
2023 e kadar yonca ..

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #18 : Ocak 09, 2020, 14:28:28 »
2023 e kadar yonca ..
G.marmara yolu kenarındaki pivot sulama sistemli tarla var.Oralarda  da arazin var mi?

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #19 : Ocak 09, 2020, 14:37:48 »
İşlerin tadı tuzu yok ki Emre. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, arayış içindeyiz. Ya ticaret şeklini değiştireceğiz ya işi. Ben malı eş dost akrabaya sattığım için yumuşak davranıyorum ama hep altta kalan oldum. Bu insanlara da mal satacaksam senedi imzalatıp taviz vermemek lazım. Eğer böyle yapmazsam inekler yesin silajı.

Kesinlikle katılıyorum senetsiz satılan mal ticaret değildir borçtur. Bu işi acı gerçekleri yaşayarak öğreniyoruz. Senetsiz satılan mal demek 'ödemezsen de canın sağolsun' demek oldu malesef

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : Ocak 09, 2020, 18:00:52 »
G.marmara yolu kenarındaki pivot sulama sistemli tarla var.Oralarda  da arazin var mi?

yok abi orası kaşarcı çiftliği .. benim izmir denizli yolunda gürsu mevkiinde ..

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #21 : Ocak 09, 2020, 18:34:25 »
Kesinlikle katılıyorum senetsiz satılan mal ticaret değildir borçtur. Bu işi acı gerçekleri yaşayarak öğreniyoruz. Senetsiz satılan mal demek 'ödemezsen de canın sağolsun' demek oldu malesef
Hala eskiden yaptıkları gibi bir alışveriş anlayışı var köylerde. En basitinden senet almış olsam borcum olan yere veririm. Bu yıl bu sorunu yaşadım. Bizim başkaları gibi banka hesaplarımızda binlerce lira yok. Sıfırdan başladım ben bu işe. 

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #22 : Ocak 11, 2020, 15:08:58 »
Her yıl olduğu gibi bayir yani sulanamayan yerler buğday, ayçiçek
Ovalar çeltik ekilecek.

Umarım çeltik için su sıkıntısı yaşamayız.

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #23 : Ocak 11, 2020, 15:57:57 »
Trakya geneli buğday kanola ayçiçeği ekimi var kanal ve derelere yakın tarlalarda çeltik, mısır üretimi yapılıyor bu kış oldukça kurak geçiyor trakyada geçen yıl bu zamanlarda ovalar su dolu iken bugün ovada nadasları çizelle karıştırıyoruz, derelerde su yok denecek kadar az buğday kanola ekili tarlalarda ancak kürek batıcak kadar tav var 0-30cm.  aşağısı kuru vaziyette. Özetle kurak sonbahar ve kış geçiyor hava tahminlerinde de uzun dönemde kuvvetli yağışlar veya kar görünmüyor.

Çevrimdışı Fuat55

« Yanıtla #24 : Şubat 26, 2020, 15:35:03 »
Bafra ovasında herşey olur hiçbirşey para kaxanmaz çok şükür çeltikte bişeyler oluyor, aralıksız 17. Seneye çeltik ekmeye devam bu sene .datış süresi uzun istersen yenisi çıkana kadar beklet.geçindiriyor namerde yada bankaya hiç düşürmedi .ÇELTiĞE DEVAM