toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Gübreleme fikriniz nedir  (Okunma sayısı 140960 defa)

Çevrimdışı dl.hll.ibo

Gübreleme fikriniz nedir
« : Şubat 17, 2020, 19:17:29 »
Merhaba arkadaşlar çiftçiliğe yeni başladım bu 2. Sezonum geçen sene şeker pancarı ektim verim çok kötü 5.5 ton bundan dolayı bu sezon ekiceğim yerden toprak analizi yaptırdım çıkan sonuçlar böyle tavsiye olarak da hümik asit yapmamıda önerdiler sizin görüşleriniz nedir kireçlenmeye falan karşı ne yapayım
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Stronger

Ynt: Gübreleme fikriniz nedir
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2020, 09:49:15 »
Günaydın.. Kardeşim baktım araştırdım. Analizin alt tarafına aslında yapılacak olanı yazmışlar. Sen yine de ekstra olarak bir şeyler yapabilirsin. İz elementlere baktırmamışsın. Asıl işin püs noktası bence orası. Kireç yüksek olduğundan iz elementler alınamıyor olabilir. Bu da verimi etkiliyordur.

Ne yapılabilir ?
1 - Herkes için geçerli bol hayvan gübresi ile organik madde oranı %4 oranına çıkartılmalı.
2 - Ekerken 30 kg/dönüm DAP + İz element Karışımı (Çinko Sülfat + Mangan Sülfat + Demir Sülfat + Bakır Sülfat)  +  4 kg/dönüm Humik Asit atılması harika bir başlangıç olur.
3 - Bitkinin büyüme aşamasında İz element yaprak gübrelemesi.

Çevrimdışı dl.hll.ibo

« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2020, 21:57:06 »
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim yorumlarınızı tektek okudum çinko demir gibi diğer analizleri yaptıramadım çünkü analiz yapan yerin yetkisi yokmuş ondan dolayı onlar seneye kaldı bugunde birkaç ilaç satan yer ve tarım müdürlüğüyle konuştum şöyle bir uygulama yapmaya karar verdim ve yine bazı sorularım var
1-tarım müdürlüğünde toz kükürt tarlaya gömen makine varmış onu vericekler tarlalar şuan çok çamur biraz girilebir olunca tarlaya kireç oranını düşürmek için toz kükürt yapıcam SORUM:ne kadar kükürt vermeliyim bana dekara 100 kg ver dediler oda 350 tl yapıyor ve 50 dekar ekiyorum ben 50 kg dekara vermeyi düşünüyorum
2-tavsiye edilen taban gübresinde dekara 50 kg seklinde kullanıcam
3-üst gübre 2 kere yapıcam 1. Ve 2. Suda üre ve amonyum sülfat vericen
4-holder ile hümik asit ve sıvı kükürt vericem çapadan önce
5-diğer sezon için tarlanın başına şimdiden hayvan gübresi depolucam şimdiden yanması için
Sizin değerlendirmeniz nedir

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2020, 09:37:19 »
Adım adım gidelim.

1. Toz kükürt fiyatı 3.5 tl mi? Bence pahalı. Hemde çok. Vermem daha iyi. (vermezseniz başka alternatifleri konuşmak lazım)

2. DAP gübresinden 50 kg/dönüm verilebilir sıkıntı olmaz.

3. Üst gübreyi 2 hatta 3 yapmak iyi olur. Ancak Üre yerine gübretaş Nitropower kullanılabilir.
(https://www.gubretas.com.tr/ure-ve-amonyak-azotu-iceren-yeni-gubre-nitropower-33/)
İçerik olarak hem ÜRE + Amonyumsülfat + Kükürt var. Bence bu ürün toz kükürt kullanmaktan hem daha ekonomik hemde daha iyi olur. 2 defa yapabilirsiniz. (Suda Çözünür Kükürt Trioksit (SO3)   
%20 )

4. Ekim zamanı 4 lt/dönüm humik asit ve dediğim gibi çinko mangan demir sülfat karışımı yapın mutlaka. Sıvı kükürt kul-lan-ma-yın. Çünkü fiyatı yüksek etkisi o fiyata asla değmez. Bu zamanda kar marjı düşük iken böyle pahalı yöntemler çiftçiye zarar ettirir.

5.Hayvan gübresi ne ekerseniz ekin kullanmak her açıdan faydalıdır.

Tavsiyelerim sizi maddi olarak zarar sokmayacak ve işinize yarayacak bilgilerdir. Faydasını göreceksiniz.

Bu arada Türkiye'de herkes her konuda bilgilidir. Size binlerce akıl verecek çıkacaktır. Biliyorsunuz zamanımızda ağzı olan konuşuyor. Ben bilmem diyeni görmedim. O yüzden herkesi dikkate almayın işinize odaklanın. Doğru olanı bilimsel olanı yapın.

Not: Kükürt için dönüme 100 kg/dönüm 1 kerede verilebilir. Yalnız 3.5 tl ise ben vermem yazık o paraya. Şu firma ile görüşün fiyatta pazarlık edin.

Köseoğlu Ak Kükürt Kırıkkale Şubesi - Kırıkkale Kükürt Fabrikası
Adres: Hacıbalı Organize Sanayi Bölgesi 4.Sok. No.11, 71452 Hacıbalı/Yahşihan/Kırıkkale
Telefon: 0530 878 86 23