toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 26 nitrat atımı..  (Okunma sayısı 623 defa)

Çevrimdışı Özgür

26 nitrat atımı..
« : Mart 25, 2020, 20:56:09 »
Bölgemizde nisan 20 de buğdaylar başağı düzer.Mayıs 7 gibide süt olum dönemi başlar..Sizce bu yağmur öncesi nitrat atayımmı?Yoksa beklemelimiyim.

Ekimle 20 kg 18-46

ocak 25 14 kg üre

şubat 25 14 kg üre

Şimdi ise 15 kg 26 nitrat atayım diyorum.Buğdayların genel durumu çok iyi dizlere gelmeye başladılar.15 kg nitrat azmı gelir sizce.Arpalarada 13 kg nitrat sizce nasıl olur..Bu gübrelemeyi ilk defa yapıyorum.Tek seferde 20 kg üre verip dahada bişi atmıyordum.Onun için sizn görüşleriniz önemli..Bu gübreleme gerçekten şuana kadar çok iyi sonuç verdi.Her gübre attığımda yağmuru yakaladım iyi oldu.

Çevrimdışı Cenap

Ynt: 26 nitrat atımı..
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2020, 22:43:59 »
Şimdiye kadar 16,5 kg/da saf azot kullanmışsın. Verim hedefin 500 kg'ın üzerindeyse 26 nitrat gübresini kullanman gerekir.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #2 : Mart 25, 2020, 23:02:29 »
Bugdaydan bir kac fotograf atsan guzel olurdu.
Ileride yagis yakalarim dersen nisan ilk 10 gununde atsan daha iyi olabilir. Gelisimi yavassa eger simdi at miktari arttir derim.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #3 : Mart 26, 2020, 01:16:49 »
Bugdaydan bir kac fotograf atsan guzel olurdu.
Ileride yagis yakalarim dersen nisan ilk 10 gununde atsan daha iyi olabilir. Gelisimi yavassa eger simdi at miktari arttir derim.
Gelişimi yavaş olan andinolara 2 gün önce 22-23 kg attım.Diğerleride erkenci buğday bizim bölgemizde çok ekilen kaşifbey98 baya sapa kalktı başak taslağı oluşmuş.Triticlalelerde öyle baya boylular.Nisan 15 gibi başak çıkarır bunlar.Zamanı diyolar şuan atmanın.Şuana kadar baya gübre atıldı en sonu 1 ay önce 14 kg üre verildi.Triticale olan yerler kum çakıl arazi.Buraya 20 kg atsak Yağış az olursa sıkıntı olurmuki.İleride yağışda olmassa atmadan kalabiliriz.5gün 10 gün farketmez gibime geliyor.Fotoğrafı gidersem çeker koyarım..

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #4 : Mart 26, 2020, 01:21:51 »
Şimdiye kadar 16,5 kg/da saf azot kullanmışsın. Verim hedefin 500 kg'ın üzerindeyse 26 nitrat gübresini kullanman gerekir.

Evet cenap bu sene gübreyi bedava bulduk gibi attık.Atarkende sıkıntı olmadı her attığımızda yağmuru yakalıdık.Kurak bir kış geçmedi desek yeri.Karasular patlamadı ama buğday içinde yetersiz bir yağış olmadı.Nitratı 15 kg versek yeterli olurmu.Triticale ekili yerler kum çakıl.Buğday ekili yerler kara toprak.iyi su tutar.Arpalara 12-13 kg atıcam fazlası yatırır..

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #5 : Mart 26, 2020, 09:02:19 »
Gelişimi yavaş olan andinolara 2 gün önce 22-23 kg attım.Diğerleride erkenci buğday bizim bölgemizde çok ekilen kaşifbey98 baya sapa kalktı başak taslağı oluşmuş.Triticlalelerde öyle baya boylular.Nisan 15 gibi başak çıkarır bunlar.Zamanı diyolar şuan atmanın.Şuana kadar baya gübre atıldı en sonu 1 ay önce 14 kg üre verildi.Triticale olan yerler kum çakıl arazi.Buraya 20 kg atsak Yağış az olursa sıkıntı olurmuki.İleride yağışda olmassa atmadan kalabiliriz.5gün 10 gün farketmez gibime geliyor.Fotoğrafı gidersem çeker koyarım..
Erkencilere atmanin zamani oyleyse. 18 20 kilo atabilirsin. Az bir yagis bile nitrati faaliyete gecirecektir. Yagmura denk getir acele etme bence.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #6 : Mart 28, 2020, 13:29:55 »
Ozgur ne yaptin gubre isini?

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #7 : Mart 28, 2020, 13:59:04 »
Ozgur ne yaptin gubre isini?

Buğdaylara ve triticalelere attım.Dönüme 17-18 kg düştü.Arpalara daha atmadım.Sabah beride yavaş yavaş yağıyor.Arpalara 15 kg atsak bir sıkıntı olurmu Yatma gibi.26 nitrat boya vermez diyorlar ama kararsızım.Atmasakda bu seferde tane verimi az oluyor.Gerçi geneli kıraç yerde arpalar ama bu sene daha sık daha boylular.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #8 : Mart 28, 2020, 17:53:21 »
Guzel yapmissin.Nitrat boy yapmaz tohur gubresidir fakat arpalarda da 13 14 kg at ve ustuste fazla bindirmemeye dikkat et sen.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #9 : Mart 28, 2020, 18:51:19 »
Aldığım nitrat pril formda galiba.Gübretaşın ürünü..Pek fazla uzağa atamıyorum en fazla 6 metre sallıyor.Dün pancardan aldım bagfaş süper granül vardı onu baya uzağa atıyor.Elimde sadece pril olandan var üst üste bindirmemeye çalısıyorum.

Küçük bir yerde buğdayda yapışkan ot var.Lintur attım sersemletti öldürmedi.Geçen senede corvette atmıştım oda sersemletti öldürmüyor galiba.Bu tarladan tohumluk bırakacaktım.Nasıl bir ot ilacı atıpta kurtulabilir bu ottan.Buğdayı sarıyor buğday ilerlemiyor ..Çok nalet bir ot.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #10 : Mart 28, 2020, 19:19:16 »
Aldığım nitrat pril formda galiba.Gübretaşın ürünü..Pek fazla uzağa atamıyorum en fazla 6 metre sallıyor.Dün pancardan aldım bagfaş süper granül vardı onu baya uzağa atıyor.Elimde sadece pril olandan var üst üste bindirmemeye çalısıyorum.

Küçük bir yerde buğdayda yapışkan ot var.Lintur attım sersemletti öldürmedi.Geçen senede corvette atmıştım oda sersemletti öldürmüyor galiba.Bu tarladan tohumluk bırakacaktım.Nasıl bir ot ilacı atıpta kurtulabilir bu ottan.Buğdayı sarıyor buğday ilerlemiyor ..Çok nalet bir ot.
Yarami destin benimde dar yaprakli ot sikintim var. Biraz geriletmis ancak yagmurlardan sonra bugdayin ustune cikarsa favorim bayer sonra dow un ilaclari olacak. Hatta bununla ilgili kapsamli bir konu acmistim oradan ornek alabilirsin.
26 nitratin gubretasini al. 26.5 azot ve granuldur. Fazla gaz verirsen 18 20 metreye atar. Ozgul agirlik fazla oldugu icin cok atar o yuzden ayari biraz kismalisin. Donder 500 ltlik makine ile ayni ayar vites ve devirde ure16 kg atti nitrat ise 22 kg atti.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #11 : Mart 28, 2020, 20:26:57 »
Yarami destin benimde dar yaprakli ot sikintim var. Biraz geriletmis ancak yagmurlardan sonra bugdayin ustune cikarsa favorim bayer sonra dow un ilaclari olacak. Hatta bununla ilgili kapsamli bir konu acmistim oradan ornek alabilirsin.
Abi bendeki ot bir güzel buğdayla beraber büyüyor.Öyle pis bir otki buğdaya tutunuyor bırakmıyor.Bir tarlada var bu sorun.Arpa ektiğim zamanlar barınamıyodu.Ama buğdayın içine ediyor.Havalar açsın corvette atıcam.Lintur sersemletti ama öldüremedi..Diğer amin ester tarzı ilaçlar atıcam bu sefer çok duruduracak buğdayı..

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #12 : Mart 28, 2020, 20:32:33 »
Abi bendeki ot bir güzel buğdayla beraber büyüyor.Öyle pis bir otki buğdaya tutunuyor bırakmıyor.Bir tarlada var bu sorun.Arpa ektiğim zamanlar barınamıyodu.Ama buğdayın içine ediyor.Havalar açsın corvette atıcam.Lintur sersemletti ama öldüremedi..Diğer amin ester tarzı ilaçlar atıcam bu sefer çok duruduracak buğdayı..
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=http%3A%2F%2Fforum%2Etoprakbilgi%2Ecom%2Findex%2Ephp%3Ftopic%3D2600%2E0&share_tid=2600&share_fid=1479754&share_type=t&link_source=app
Su konuya bi bak. Maliyet onemli degil dersen bayer atlantis at gec.
Corvette isini gormez tecrube ettim olmadi.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #13 : Mart 28, 2020, 21:12:24 »
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=http%3A%2F%2Fforum%2Etoprakbilgi%2Ecom%2Findex%2Ephp%3Ftopic%3D2600%2E0&share_tid=2600&share_fid=1479754&share_type=t&link_source=app
Su konuya bi bak. Maliyet onemli degil dersen bayer atlantis at gec.
Corvette isini gormez tecrube ettim olmadi.

Konuya baktım senin sorunun yabani yulaf ve karaçim.Ben bu sene axial attım yabani yulafı ve karaçimi öldürdü.Benim derdimde geniş yapraklı yapışkan ot işde.Sen bu sene hangilerini kullandın.Çözüm bulamamıssın galiba dar yapraklılarda.Birde lancelot ve axial karışımı çok iyi sonuç veriyor diyorlar.Axial çok ağır bir ilaç ama.Otları yok ediyor ama buğdayıda durduruyor.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #14 : Mart 28, 2020, 21:17:51 »
Konuya baktım senin sorunun yabani yulaf ve karaçim.Ben bu sene axial attım yabani yulafı ve karaçimi öldürdü.Benim derdimde geniş yapraklı yapışkan ot işde.Sen bu sene hangilerini kullandın.Çözüm bulamamıssın galiba dar yapraklılarda.Birde lancelot ve axial karışımı çok iyi sonuç veriyor diyorlar.Axial çok ağır bir ilaç ama.Otları yok ediyor ama buğdayıda durduruyor.
Eger sorun genis yaprakli ise amin ilacini tek gecerim kokusu bile yeter. Cevreye zarar verme riski var. Ben 2 yildir sikintiliyim yabani yulaf, delice ve kara cim konusunda. Axial i methediyorlar. Yagmurdan sonra durum hosuma gitmezse atacagim bir seyler.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #15 : Mart 28, 2020, 22:55:31 »
Eger sorun genis yaprakli ise amin ilacini tek gecerim kokusu bile yeter. Cevreye zarar verme riski var. Ben 2 yildir sikintiliyim yabani yulaf, delice ve kara cim konusunda. Axial i methediyorlar. Yagmirdan sonra durum hosuma gitmezse atacagim bir seyler.
Axial tek çözüm.Bende geçen seneye kadar yabani yulafdan bıkmıştım Axial attım ne yulaf kaldı ne karaçim..Yabani yulafa 80 gr karaçime 90 gr dozajı var.Bir litresi 11 dönüm ilaçlıyor.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #16 : Mart 29, 2020, 09:23:39 »
Axial tek çözüm.Bende geçen seneye kadar yabani yulafdan bıkmıştım Axial attım ne yulaf kaldı ne karaçim..Yabani yulafa 80 gr karaçime 90 gr dozajı var.Bir litresi 11 dönüm ilaçlıyor.
Axial de cok guzel bir ilac etkili.