toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Zayif kumsal tarla  (Okunma sayısı 783 defa)

Çevrimdışı karga

Zayif kumsal tarla
« : Mayıs 04, 2020, 19:45:58 »
Arkadaslar yeni bir tarla kiraladim 30 donum bu tarlanin 1 donumu yol kenari cok asiri zayif aycicegi cikiyor ya ufak kaliyor yada kuruyor bu 1dekar yere ekimden once nasil bir uygulama yapmaliyim ki ay cicegi yetissin solucan gubresi alacaktim satan arkadas boyle kisa surede etki etmez dedi bugday ekiminden once  ciflik gubresi atacagim simdi  onerilerinizi bekliyorum 

Çevrimdışı of@s

Ynt: Zayif kumsal tarla
« Yanıtla #1 : Mayıs 04, 2020, 21:25:21 »
Elbette İYİ YANMIŞ hayvan gübresi. Kendi gözlemlerime göre eğer gübre iyi yanmamışsa o yıl etki sınırlı olurken takip eden sene daha etkili oluyor.

Eğer iyi yanmış hayvan gübresi bulunamıyorsa leonardit kaynaklı SIVI humik asit hele ki klasik taban gübresi ile birlikte kullanılacaksa 3-5lt/da dozda kullanıldığında gözle görülür bir fark oluşturacaktır.
Bunu akademik çalışmalarda da teyid etmek mümkün.
Benzer durumdaki bir tarlamda geçen sene bunu bizzat gözlemledim.

Solucan gübresi etkisi  hk bilgim yok.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #2 : Mayıs 04, 2020, 22:35:32 »
Elbette İYİ YANMIŞ hayvan gübresi. Kendi gözlemlerime göre eğer gübre iyi yanmamışsa o yıl etki sınırlı olurken takip eden sene daha etkili oluyor.

Eğer iyi yanmış hayvan gübresi bulunamıyorsa leonardit kaynaklı SIVI humik asit hele ki klasik taban gübresi ile birlikte kullanılacaksa 3-5lt/da dozda kullanıldığında gözle görülür bir fark oluşturacaktır.
Bunu akademik çalışmalarda da teyid etmek mümkün.
Benzer durumdaki bir tarlamda geçen sene bunu bizzat gözlemledim.

Solucan gübresi etkisi  hk bilgim yok.
organik madde olarak cok fakir bir yer humik asit ile duzelirse dekara 10 litre atarim zaten 1 fonum yer

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Mayıs 04, 2020, 22:51:11 »
Bu animasyonun bir bölümünde humik asidin kumsal toprakta bazı elementlere olan etkisini anlatıyor.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Mayıs 05, 2020, 07:50:11 »
Bizim tarlalarda da var öyle yerler. Hayvan gübresini olabildiğince fazla dökmeye çalışıyorum. Çözüm bence de ya hayvan gübresi ya da hümik asit. Başka çözümler de var ama çok ekonomik değil.

Tarlada çüt sürerken gönderildi.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #5 : Mayıs 05, 2020, 10:49:26 »
Bizim tarlalarda da var öyle yerler. Hayvan gübresini olabildiğince fazla dökmeye çalışıyorum. Çözüm bence de ya hayvan gübresi ya da hümik asit. Başka çözümler de var ama çok ekonomik değil.

hayvan gubresi atacagimda ancak aycicegi hasatindan sonra bana hizli bir cozum lazim humik asit atabilirim baska ne gibi cozumler var ekonomik olmasina gerek yok zaten anca 1 donum yer

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2020, 14:16:06 »
hayvan gubresi atacagimda ancak aycicegi hasatindan sonra bana hizli bir cozum lazim humik asit atabilirim baska ne gibi cozumler var ekonomik olmasina gerek yok zaten anca 1 donum yer
Rekor gelişim diye bir ürün var. Onu kullananlar atılan yere ekilen üründe gözle görünür fark olduğunu söylüyor. Bir dekara 16-27 kg arası kullanılıyor. 18 kg torbanın fiyatı 215₺ diye biliyorum.

Çevrimdışı Mehmet39

« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2020, 06:23:50 »
Arkadaslar yeni bir tarla kiraladim 30 donum bu tarlanin 1 donumu yol kenari cok asiri zayif aycicegi cikiyor ya ufak kaliyor yada kuruyor bu 1dekar yere ekimden once nasil bir uygulama yapmaliyim ki ay cicegi yetissin solucan gubresi alacaktim satan arkadas boyle kisa surede etki etmez dedi bugday ekiminden once  ciflik gubresi atacagim simdi  onerilerinizi bekliyorum
yer kumsal ise bir analiz yaptır muhtemelen Kreç isteyebilir yerin ama biz böyle kumsal verimi az olan yere tritikale ekiyoruz buğdaydan verimi daha fazla oluyor

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2020, 17:57:56 »
yer kumsal ise bir analiz yaptır muhtemelen Kreç isteyebilir yerin ama biz böyle kumsal verimi az olan yere tritikale ekiyoruz buğdaydan verimi daha fazla oluyor
buyuk ihtimal kirec istiyordur bu tarlayi yeni kiraladim daha 15gun oldu ve bir hafta icinde ay cicegi ekimi yapacagim yani bu kisa surede ne gibi uygulama yapabilirim