toprakbilgi.com

Gönderen Konu: *** Çiftçilerimizin Dikkatine ***  (Okunma sayısı 576 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

*** Çiftçilerimizin Dikkatine ***
« : Mayıs 20, 2020, 15:15:42 »
Büyüklerim, küçüklerim, akranlarım....
bildiğiniz gibi Covid-19 salgını, sağlıktan sonra en büyük etkisini ekonomi üzerinde gösteriyor.

ülke tarımı üzerindeki menfi etkilerini de yakından biliyorsunuz.
ayrıntılara girmeye gerek yok.

tüm dünyada gıda ve gıda hammaddesi fiyatları artıyor.

hükümet de bunu görmüş olmalı ki, buğday-arpa fiyatlarını TL bazında her yıl yaptığından daha fazla arttırdı. Aslında döviz dikkate alındığında ve maliyetlerdeki artık hesap edildiğinde neredeyse hiç artış yok. Fakat çiftçilerimiz çapraz maliyet-fiyat denklemi kurmaktan aciz olduklarından onlara bu fiyatlar çok yüksekmiş gibi geliyor. çevremden aldığım izlenim bu....

ekonomiyi takip edenler ülkedeki döviz açığını da biliyorlardır.
hükümet içerideki kıt dövizin dışarıya çıkışını engellemek için üstü kapalı döviz kontrolüne başladı. son 1 aydır ticaret ve gümrüklerdeki ithal ürünlere fazladan gümrük vergisi getirildi. hatta bir kaç sefer tekrarlandı. sürekli yükseltiliyor.
bunun sebebi, ithal mal alıp, dışarıya döviz ödemesi yapılmaması.

bu olanları dikkate aldığımızda, acaba hükümet 20 yıldır yaptığı gibi bu sene de tarım hayvancılık fiyatlarını etkilemek, düşürmek vb için dışarıdan mal ithal edebilir mi?
hiç zannetmiyorum. zira  hububat, bakliyat, yağ, soya, mısır, hayvan, et vb. ithaline ayırabileceği dövizi yok.

uyarıyorum:::: harman-hasat sezonunda arzdan dolayı fiyatlar belki aynı kalır, peşin para ile mal toplayan tüccarlar fiyatları biraz düşürebilir... fakat sezon bitince fiyatların roket gibi fırlayacağını tahmin ediyorum.

ayrıca, covid-19 virüsü sebebiyle, tarım hayvancılık ürünlerini ihraç eden ülkeler de, iç piyasasını düşünerek bu ürünleri daha az ihraç etme yoluna gidecekler. stratejik stok yapacaklar.

arz ve talepteki bu dengesizlik fiyatların artmasına sebep olabilir.
üzerinde bir de bizimi gibi ülkelerdeki döviz fiyatlarının yükselmesini eklerseniz, neler olacağı az çok belli...

ukrayna, rusya, abd gibi buğday ihracatçısı ülkelerin ne kadar buğdayı dış piyasaya satacağı meçhul...

gıda ve gıda hammaddesi ürünlerin fiyatları yükseliyor ve yükselmeye devam edecek.
bunların dışında kalan ürünlerin ise fiyatları düşüyor ve düşecek.

harmanda, hasatta eğer deponuz varsa, bence depolayın. arzın bollaşması sebebiyle fiyatların düşmesine sebep olmayın. ayrıca malınızı ucuza kaptırmayın.
yıllardır forumlarda yazıyorum. çiftçiler ne olur borçlarınızı harman vadeli yapmayın. ürünlerin en bol olduğu fiyatların en ucuz olduğu zamana vade yaparsanız, yok pahasına malınızı satıp borç ödemek zorunda kalırsınız.

____________Yatırım tavsiyesi değildir___________ ona göre....

Çevrimdışı Stronger

Ynt: *** Çiftçilerimizin Dikkatine ***
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2020, 15:50:02 »
Kimse anlamıyor. Anlayacak gibi değil. Ya bende bir anormallik var yada millette. Geçen bir yaşlı akraba ve almanyadan gelen halam+eniştem konuşuyorlardı. Dayanamadım konuya girdim. Adam diyorki millette para çok. Eskiden bu kadar çok araba mı vardı. Yollarda çok az vardı. Bak diyor lcd tv yi göstererek böyle tv mi vardı diyor. Eskiden bunlar yoktu kocaman tvler vardı diyor. O kişi geldi herşey bollaştı. Eskiden olmayan şeyler var artık. Küçücük cocugu gosterip teknolojide çok geliştik diyor. Diğeri almanyada herşey pahalı diyor. Burada her şey var hemde almanyadan ucuz diyor. Bu ve buna benzer konuşmalar. Ben kaldım öyle. Ne anlatsam ne söylesem değişmeyecek. En iyisi susup dinlemek oldu. En sonunda da Allah başımızdan eksik etmesin haklısınız dedim. Yoksa hain fetocu bölücü diyeceklerdi. Bu sebeple artık hiç bir yerde bu tarz konulara girmiyorum yada yazmıyorum. Arada artık dayanamıyorum yazıyorum. Ama bu son olur diyelim. Neyse Allah başımızdan eksik etmesin. Dünya lideri ülke olmamıza az kaldı. Bu arada almanyada ki bir bankanın piyasa değeri Türkiyedeki tüm bankaların değerinden fazla. Yada abd de bulunan buyuk teknolojı sırketlerının kasasında bulunan nakıt para koskaca dunya devı uçan Türkiyenin kasasından çok parası var.... Kısaca cahil olmak en güzeli. yoksa kanser olursunuz değmez... kapat gözlerini herkes ne diyorsa aynen deyin geçin.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2020, 16:18:15 »
Geçen senenin mısırı açıkta bekliyor(tüccarda) ne yapmak lazım? 2018 mısırını 1100/ton bozdurdum, 2019 mısırına 1220/ton lira diyorlar(dün fiyat aldım). Ne yapmak gerekir?

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2020, 16:41:23 »
Geçen senenin mısırı açıkta bekliyor(tüccarda) ne yapmak lazım? 2018 mısırını 1100/ton bozdurdum, 2019 mısırına 1220/ton lira diyorlar(dün fiyat aldım). Ne yapmak gerekir?
Gecen ay 1.450tl/ton fiyatini gordu. Tuccar harici bir yem fabfikasindan fiyat aldiniz mi?
Yer bolge neresi sizin?

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2020, 17:16:34 »
Gecen ay 1.450tl/ton fiyatini gordu. Tuccar harici bir yem fabfikasindan fiyat aldiniz mi?
Yer bolge neresi sizin?

Bizim depomuz yok, o yüzden tüccarın deposuna döküyoruz maalesef.Yer Adana Kozan’da.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2020, 18:54:14 »
Bizim depomuz yok, o yüzden tüccarın deposuna döküyoruz maalesef.Yer Adana Kozan’da.
Manisa nin avantaji yem fabrikalarinin burada yogun olmasi. Fiyatlar Adanadan yuksek oluyor genelde o da nakliyenin az tutmasi olsa gerek. Tuccar depo kirasi aliyor mu kesinti yapiyor mu ve nerenin fiyatlarini baz aliyorsunuz urun satiminda.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2020, 19:38:37 »
Manisa nin avantaji yem fabrikalarinin burada yogun olmasi. Fiyatlar Adanadan yuksek oluyor genelde o da nakliyenin az tutmasi olsa gerek. Tuccar depo kirasi aliyor mu kesinti yapiyor mu ve nerenin fiyatlarini baz aliyorsunuz urun satiminda.

Açıkçası ortak ekim yaptığımız için hasat topluca naklediliyor, önümüzdeki hafta bu sorduğunuz soruların cevaplarını öğreneceğim. Benim şahsi fikrim lisanslı depoları kullanmak yönünde.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2020, 21:52:09 »
Açıkçası ortak ekim yaptığımız için hasat topluca naklediliyor, önümüzdeki hafta bu sorduğunuz soruların cevaplarını öğreneceğim. Benim şahsi fikrim lisanslı depoları kullanmak yönünde.
Cok iyi olur ayrica yapilan ve yapilacak islemlerin bir sozlesme dahilinde olmasi sizin cikarlarinizi da koruyacaktir.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2020, 13:10:34 »
Depo yok, alacak yeterli sayıda tüccar yok. Mecburen hakkettiği değere satamıyoruz.