toprakbilgi.com

Gönderen Konu: *** Buğday Fiyatları ***  (Okunma sayısı 1213 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

*** Buğday Fiyatları ***
« : Mayıs 27, 2020, 01:29:37 »
Merhaba arkadaşlar,
Buğday-Arpa hasadının başlamasına kısa bir süre kala (bazı yerlerde başlamıştır, bazı yerlerde daha bir ay var...)

Uluslararası piyasalarda buğday fiyatları bıldırki
(geçen seneki = "bıldır/geçen" sene demektir bizim buralarda. Ayrıca istanbul zeytinburnu civarında çok sayıda kazakistan özbekistan göçmeni yaşamaktadır. onların da "bıldır" kelimesini aynı manada kullandıklarına bizzat şahidim. -belki- Bıldırcın kuşuna verilen isim de buradan türemiş olabilir, geçen sene doğmuş olan kuş, bir yaşında gibi... bilemiyorum.) fiyatlara göre takip etmek lazım.

https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=wheat&months=12

bu siteden 1-5-10-15-20-25-30 yıllık uluslararası piyasalardaki buğday (veya diğer ürünlerin) fiyatlarını görebilirsiniz.
fiyatlar metrik ton / abd doları (ton/usd) bazındadır.

görüleceği gibi
Nisan 2019 fiyatı 199,52 usd/ton
Nisan 2020 fiyatı 218/99 usd/ton
%10 fazla
fakat mayıs fiyatları geçen sene ile aynı seyrediyor.
bu da bir miktar covid-19 sebebiyle ortaya çıkan gelişmelere bağlanabilir.
uluslararası piyasaların hangi yönde hareket edeceğini görebilmek için haziran sonunu görmek önemli.
özellikle rusya, ukrayna, abd'deki hasat zamanını rekolte/arz/talep ilişkilerini takip etmek lazım.
maalesef vadeli piyasalardaki buğday kontratlarına nereden ulaşabilirim bilemedim. eğer onları görebilseydik, beklentiler / talepler konusunda daha net tahminde bulunabilirdik.

bence stoklayıp, ucuza satmamak gerekir.
tabi ki herkesin durumu farklıdır, borcu vs. olanlar vardır.
Ayrıca, Dolar/TL'ye de dikkat etmek gerekir.
döviz sıkıntısı olan bir zamanda, buğday ithal edilebilir mi, edilirse ne kadar edilir bilemiyorum.
muhtemelen navlun fiyatları düşük olur. uluslararası ticaretin düşük olduğu bir zamanda, navlun fiyatları pek yükselmez, gemiler boş duruyor....

Çevrimdışı newharun

Ynt: *** Buğday Fiyatları ***
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2020, 13:01:49 »
Bıldır(bizde de söylenir) hemen ödenecek borcum olmadığı için biraz tuttum. Harmanda fiyatları düşürdüler, polatlı da kavga olmuş. Biraz daha yüksekten alan tüccarın üzerine diğer tüccarlar yürümüş. Belki duymuşsunuzdur 1 veya 2 gün borsa kapalı kaldı. Demem o ki...
Ocak-şubata kadar depolaya bilirseniz kazancınız olur!
Kısa vadede atacağınız taş, ürkecek kuşa değmiyor!
Şahsi düşüncem, buğday ve arpaya çok bel bağlamak doğru olmuyor! Kalbur üstü çiftçileri saymıyorum. Çünkü onların rus ve ukrayna çiftçileriyle rekabet edebilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Hükümet teklifini verdi! Tüccarda ayak uyduracaktır. Doların da düştüğünü görüyoruz, piyasanın 1,⁷⁵ ve 2 tl olması ancak kışın olur. Olursa tabii.

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2020, 22:16:27 »
Lisanslı depo olan yerlerde kesinlikle lisanslı depoya verilmeli. ELÜS belgesiyle lisanslı depoya verilen buğdayın %75'i oranında ziraat bankası 9 aylık 0 faizli kredi veriyor. Yani para lazım olursa sıfır faizli kredi çekersin. Pahalanırsa da yüksek fiyattan paraya çevirirsin.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2020, 20:17:26 »
Arpada bu yil icin 1.325 TL fiyat duydum. Bugdayda ise 1.60 fiyati konusuluyor. Bakalim sezon acilinca neler olacak.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2020, 21:04:18 »
Aslında buğdayın hakkı daha fazlaydı, açıklanan fiyat dolar ve dünya piyasalarına göre düşük kaldı.
Harman döneminde fiyat 1.55 hatta 1.50 lere kadar düşer, 2021 ocak ayında 2 TL yi bile geçer diye düşünüyorum.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2020, 21:44:04 »
Aslında buğdayın hakkı daha fazlaydı, açıklanan fiyat dolar ve dünya piyasalarına göre düşük kaldı.
Harman döneminde fiyat 1.55 hatta 1.50 lere kadar düşer, 2021 ocak ayında 2 TL yi bile geçer diye düşünüyorum.
Makarnalik ve unluk bugdayda fiyat 1.70 in uzerinde olur sanirim. 1.60 yemlik bugday. Ekim alani az ihtiyac cok bu yil bugdayda bence.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2020, 22:25:30 »
Makarnalik ve unluk bugdayda fiyat 1.70 in uzerinde olur sanirim. 1.60 yemlik bugday. Ekim alani az ihtiyac cok bu yil bugdayda bence.
Bizim bölgede ekmeklik ekilir.
Geçen yıl 1.35 açıklanmıştı, biçim çoğalınca 1.25 lere hatta 1.20 lere kadar düştü fiyat. Bu yılda benzeri olur diye düşünüyorum. Biçim çoğalınca fiyat düşüyor maalesef.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2020, 22:31:00 »
Size tavsiyem size en yakin un fabrikasina numune goturup fiyat almaniz. Muhakkak kazancin olur.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #8 : Mayıs 31, 2020, 21:45:16 »
Size tavsiyem size en yakin un fabrikasina numune goturup fiyat almaniz. Muhakkak kazancin olur.
Bizim bölgede genelde ticaret borsasinda buğdayı satarız

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2020, 11:25:10 »
Bizim bölgede genelde ticaret borsasinda buğdayı satarız
Degerini buluyorsa oradan devam oyleyse.

Çevrimdışı YAVUZ_13

« Yanıtla #10 : Haziran 01, 2020, 15:28:02 »
Tüccarda 13 rutubet ve aşagısı kuru beyaz buğday 1600 lira fatura masrafı hariç

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2020, 15:51:09 »
Tüccarda 13 rutubet ve aşagısı kuru beyaz buğday 1600 lira fatura masrafı hariç
Basladimi bicim. Bereketli olsun.

Çevrimdışı YAVUZ_13

« Yanıtla #12 : Haziran 02, 2020, 22:42:27 »
Basladimi bicim. Bereketli olsun.
Saol abi
Biçim hafta sonuna kalmaz komple biter

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #13 : Haziran 03, 2020, 11:17:00 »
Bu yıl güney kesimlerin çok bereketli olduğu söyleniyor, inşallah sizinde öyledir. Allah hayırlısıyla yedirmek nasip etsin.
Yakup beyin bahsettiği gibi bu yıl "tutan" daha iyi kazanır.

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #14 : Haziran 26, 2020, 13:07:21 »
Malkara da 1,50 TL - 1,60 TL arası alınıyor. Sert Ekmeklik Buğday

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #15 : Haziran 26, 2020, 22:11:28 »
Uzunköprü de 1.65 TL den sattık.
Cinsi Rumeli. Verim ort 510 kg .