toprakbilgi.com

Gönderen Konu: DKC 6050 ve 6664 yetişme süresi  (Okunma sayısı 707 defa)

Çevrimdışı helium

DKC 6050 ve 6664 yetişme süresi
« : Temmuz 31, 2020, 15:38:13 »
Öncelikle tüm forum ahalisinin Kurban bayramı mübarek olsun.
6050 ve 6664 sitede orta erkenci olarak gözüküyor.Bazı kişiler ise 6664'ün FAO 630 değil 700 grubunda olduğunu iddiaa ediyor.
Bu iki tohumun yetişme süresi hakkında bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı Unsal

Ynt: DKC 6050 ve 6664 yetişme süresi
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2020, 23:53:16 »
Fao gruplarına bakmaktan ziyade ekildigi bölgedeki sıcaklık degerleri etkili yani konyada 680 fao olan tohum guneydoguda 580fao olabilir. litaratürler incelendiginde gdu (growing degree unit ) adı altında büyüme derece birimi seklinde cevirabilriz. Yani kaba hesap fahrenait cinsinden
Gdu : (günlük max sıcaklık+günlük min sıcaklık)/2 - 50 seklinde
Bunu degeri etkileyen faktörler tohum cinsi, ekim dernliği, topraktaki rutubet miktarı, toprak hazırlama durumu, toprak yapısı, topraktaki anız durumu gibi
6664 akdeniz bolgesi için orta erkenci tohumken gap bölgesi için geççi tohum oluyor.
Benim kosullarda denemelerimde dkc 6664 p32t83 ile benzer fao ya sahip. Bende aynı gün ekilip aynımgün hasat edildignde aynı rutubet geldi

Çevrimdışı helium

« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2020, 02:36:06 »
Fao gruplarına bakmaktan ziyade ekildigi bölgedeki sıcaklık degerleri etkili yani konyada 680 fao olan tohum guneydoguda 580fao olabilir. litaratürler incelendiginde gdu (growing degree unit ) adı altında büyüme derece birimi seklinde cevirabilriz. Yani kaba hesap fahrenait cinsinden
Gdu : (günlük max sıcaklık+günlük min sıcaklık)/2 - 50 seklinde
Bunu degeri etkileyen faktörler tohum cinsi, ekim dernliği, topraktaki rutubet miktarı, toprak hazırlama durumu, toprak yapısı, topraktaki anız durumu gibi
6664 akdeniz bolgesi için orta erkenci tohumken gap bölgesi için geççi tohum oluyor.
Benim kosullarda denemelerimde dkc 6664 p32t83 ile benzer fao ya sahip. Bende aynı gün ekilip aynımgün hasat edildignde aynı rutubet geldi

Ünsal bey ben Kızıltepe'de yetiştiriyorum.
Buğday bizim mıntıkada erken hasat edildiği için 6664 aldık.
Normalde her yıl en geç 2 Temmuz'da sulamaya başlarken,bu yıl bölgede ki sıkıntılar nedeni ile 8 Temmuz'da sulamaya başladım.
105 dekar 6664 15 dekar 6050 ektim.
Üretici firma 140-150 gün hasat olgunluğu derken y.lisansını mısır üzerine yapmış ve Dekalp'te staj görmüş bir mühendis arkadaşımız yetişme süresine 6664 için 128,6050 için 118 gün dedi.

Benim kafamı kurcalayan dona yakalanır mı sorunsalı.
Tarım bakanlığı tescil raporunda Kızıltepe gözlem sahasında 1 Temmuz'da ekilip Aralık sonunda hasadı yapılmış.Verimden rutubetten ziyade kafama takılan don.Bu yılı atlatırsak tövbe bir daha mısır ekmeyeceğiz. :)

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2020, 15:12:22 »
Ünsal bey ben Kızıltepe'de yetiştiriyorum.
Buğday bizim mıntıkada erken hasat edildiği için 6664 aldık.
Normalde her yıl en geç 2 Temmuz'da sulamaya başlarken,bu yıl bölgede ki sıkıntılar nedeni ile 8 Temmuz'da sulamaya başladım.
105 dekar 6664 15 dekar 6050 ektim.
Üretici firma 140-150 gün hasat olgunluğu derken y.lisansını mısır üzerine yapmış ve Dekalp'te staj görmüş bir mühendis arkadaşımız yetişme süresine 6664 için 128,6050 için 118 gün dedi.

Benim kafamı kurcalayan dona yakalanır mı sorunsalı.
Tarım bakanlığı tescil raporunda Kızıltepe gözlem sahasında 1 Temmuz'da ekilip Aralık sonunda hasadı yapılmış.Verimden rutubetten ziyade kafama takılan don.Bu yılı atlatırsak tövbe bir daha mısır ekmeyeceğiz. :)
Don konusunda yapacak birsey yok don gelmez asırı yagıs gelir hicbir olmaz ılıman gecer sonbahar bilemeyiz simdiden ama bende kızıltepede tarım yapıorım planlamamı yaparken erkenci tohum grupları tercih ediyorum. Hatırlarsanız 2 yıl oncr asırı yagıslardan yatmayan mısır yoktu. Ben yagmurlar baslamadan 18 rurubette hasat olayımı btirmiştim. Bugdayı ektin mi derseniz ocak sonu ekmiştim. Herzaman herseyi planlayamıyorsunux tarımda. 6664 hasat 140-150 mantıkı öngörü buyuk ihtimal aralıga kalacaksınız hasat için 128 gün diyen arkadas hangi kosullarda , sıcaklık etkeninde ve hangi hasat rutubetinde olur diyor onu ogrenmek lazım. Diyarbakırda ekersenzi olur ama buğday arkasına ekerseniz o günde zor yok olur 30-35 rutubette hasat ederseniz. Benim bunyıl 21 haziranda sulamayı bitiridiğim 350 da 23 hazirandan bitirdigim 300 da tahmini hasat etme zamanın 10-15 kasım ektigim tohumlar fao tabiri ile 550-570 bandında

Çevrimdışı helium

« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2020, 16:22:21 »
Don konusunda yapacak birsey yok don gelmez asırı yagıs gelir hicbir olmaz ılıman gecer sonbahar bilemeyiz simdiden ama bende kızıltepede tarım yapıorım planlamamı yaparken erkenci tohum grupları tercih ediyorum. Hatırlarsanız 2 yıl oncr asırı yagıslardan yatmayan mısır yoktu. Ben yagmurlar baslamadan 18 rurubette hasat olayımı btirmiştim. Bugdayı ektin mi derseniz ocak sonu ekmiştim. Herzaman herseyi planlayamıyorsunux tarımda. 6664 hasat 140-150 mantıkı öngörü buyuk ihtimal aralıga kalacaksınız hasat için 128 gün diyen arkadas hangi kosullarda , sıcaklık etkeninde ve hangi hasat rutubetinde olur diyor onu ogrenmek lazım. Diyarbakırda ekersenzi olur ama buğday arkasına ekerseniz o günde zor yok olur 30-35 rutubette hasat ederseniz. Benim bunyıl 21 haziranda sulamayı bitiridiğim 350 da 23 hazirandan bitirdigim 300 da tahmini hasat etme zamanın 10-15 kasım ektigim tohumlar fao tabiri ile 550-570 bandında

Ünsal bey ben Kızıltepe'de tarım yaptığınızı ve uygulamarınızı biliyorum.
Foruma yazmasam da sizi takip ediyorum ve gittiğim her yerde de sizin yaptıklarınızı anlatıyorum.
Timurlardan sonra ilde en efektif tarımı yapan sizsinizdir.
İşinize gösterdiğiniz özen ve metodolojinizden ötürü size imreniyorum.

Cevabınız için de teşekkür ederim.
Ben sizin GDU denkleminiz ve Pioner T83'ün toplam sıcaklık değerini baz aldığımda iklim isterlerini kafa kafaya kurtarıyor.

Bu yıl ki en büyük dezavantaj ekimin az olmasından ötürü hava şartlarının yeryüzünde ki spektrumu,karaların hızlı ısınıp doğmasından dolayı artış gösterecektir.

Ünsal bey tohum seçimi ile ilgili olarak da birşey eklemek isterim.
2016 yazında 100 dekar 6050 20 dekar 5741 ekip Temmuz 2'de sulamaya başladık.
O zaman ki verimimiz 5741'de 1340 kg 6050 1100 kg civarı geldi.
Ikisini de aynı bakımı yaptım ve arazinin genelinde hiçbir aksaklık olmadı.

Benim şahsi fikrim erkenci tohum ekip Temmuz ayının ilk haftasının sonunda sulamaya başlayıp çiçeklenme bitişini/meyve oluşum başlangıcını Eylül ayındaki serin havaya soktuğumuzda 500 grubu hem verim hem rutubet açısından daha iyi.
Geçen yıl ise ilaçlamanın aşırı tesiri ve yabancı ot sıkıntısına rağmen 5364'den 1150 kg verim aldık.

Ne yazık ki kararları ben alamadığım için tohumu da seçemiyorum. ;D

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
İşiniz rast gitsin...

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2020, 23:53:14 »
Ünsal bey ben Kızıltepe'de tarım yaptığınızı ve uygulamarınızı biliyorum.
Foruma yazmasam da sizi takip ediyorum ve gittiğim her yerde de sizin yaptıklarınızı anlatıyorum.
Timurlardan sonra ilde en efektif tarımı yapan sizsinizdir.
İşinize gösterdiğiniz özen ve metodolojinizden ötürü size imreniyorum.

Cevabınız için de teşekkür ederim.
Ben sizin GDU denkleminiz ve Pioner T83'ün toplam sıcaklık değerini baz aldığımda iklim isterlerini kafa kafaya kurtarıyor.

Bu yıl ki en büyük dezavantaj ekimin az olmasından ötürü hava şartlarının yeryüzünde ki spektrumu,karaların hızlı ısınıp doğmasından dolayı artış gösterecektir.

Ünsal bey tohum seçimi ile ilgili olarak da birşey eklemek isterim.
2016 yazında 100 dekar 6050 20 dekar 5741 ekip Temmuz 2'de sulamaya başladık.
O zaman ki verimimiz 5741'de 1340 kg 6050 1100 kg civarı geldi.
Ikisini de aynı bakımı yaptım ve arazinin genelinde hiçbir aksaklık olmadı.

Benim şahsi fikrim erkenci tohum ekip Temmuz ayının ilk haftasının sonunda sulamaya başlayıp çiçeklenme bitişini/meyve oluşum başlangıcını Eylül ayındaki serin havaya soktuğumuzda 500 grubu hem verim hem rutubet açısından daha iyi.
Geçen yıl ise ilaçlamanın aşırı tesiri ve yabancı ot sıkıntısına rağmen 5364'den 1150 kg verim aldık.

Ne yazık ki kararları ben alamadığım için tohumu da seçemiyorum. ;D

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
İşiniz rast gitsin...
Güzel sözleriniz için cok tesekkur ederim. Elşmden geldigince teknolojiyi kullanıorum. Tohum seçme konusunda bolgemiz cok ilginc.deneme kültürü yok denemeya bakıs acısı sapka kalem cakmak olarak. 5741 gercekten cok iyi bir tohum neden bolgede onu promote etmezler nedenini bilmiorum. Bende sıkıntısı hasat sırasında kocan fırlatma yaptı biçer tablasından. Kocanın govdeye tutunma ile sorun yaşadım. Buyıl yaklasık 9 adet deneme var. 7 tanesi 550-570 fao 1 tane 600 1 tanede 700 var. Dediklerinizde haklınız bolgede bana görede ideal ekim tarihi temmuz bası soyle ornek vereyim hangi fao grubu ekerseniz eki bolgede  puskul cıkartma zamanı sulamadan itibaren  51-57 gün arasında
Ben neden erken ekiyorum derseniz bendeki sulama sistemi center pivotlar. Yukarıdan 2 günde 1 yagmurlama yaptıgı için dogal rutubetlenme saglıyor o yuzden döllenme sorunu yasmıyorm. Birde bugday ekimi için mısır hasadı sonrası toprak hazırlıgı için vaktim olsun diye çünkü boyle giderse bölgede yabancı ot problemi mısır verimine cok zarar verecek. Kanyaş ve kırmızı köklü tilki kuyrıgu artık bagısıklık kazandı ölmüyorlar kolay kolay.