toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Traktör Güç Normu Farklılıkları ve Birbirine Oranları  (Okunma sayısı 4919 defa)

Çevrimdışı DuSTeRo

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere traktör broşürlerinde motor gücünü belirten miktarın yanında artık o gücün hangi standartlara ait olduğunu belirten bir norm bilgisi görürüz. Bu normlar nedir neyi ifade eder ?

Motor üreticileri gücü elde ederken James Watt ‘ ın formülünü kullanır. James Watt bir atın 45kg lık bir ağırlığı 1 saniyede 1.11 metre taşıdığını görmesiyle beraber kendi formülünü üretti ve ona göre 1 metrik beygir gücü 736 watt a denk geliyordu. Motor üreticileride bu güç formülünü birbirlerinden farklı yorumladılar farklı normlar kullandılar. Kimi motor güç ölüçümü motor üzerinde motorun çalışmasına etki edecek hiçbir eleman ilave edilmeden çıplak motorun ürettiği güç esas alınarak yapıldı kimi ölçümde bazı parçalar kısmi olarak takılı kimiside tamemen takılı ölçüm yapıldı. Bu farklılıklardan ötürü motor üreticilerine hangi normu esas aldığı bilgisini tüketicilere vermesi zorunlu kılındı.

Bugün traktörlerimizde gördüğümüz DIN , ECE-R24 ve 97/68EC gibi normlar var bu normların rakamsal olarak birbirinden farkını göstermeye çalışacağım. Motordan aldığımız gücü net gösteren bilinen en doğru norm DIN diye bildiğimiz Deutsche Industrie Norm. DIN normu motorun tüm yardımcı parçalarıyla birlikte ürettiği gücü esas alıyor. ECE normu DIN ile benzerlik gösterse de motor fanı da güç üretilirken devreye sokuluyor. Kısaca tabloda özetlemek gerekirse motorunuzun aktarma organlarına henüz iletilmeyen gerçek gücünü tablodan doğru orantı ile DIN normuna çevirerek elde edebilirsiniz,


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz