toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bakla-Yem Baklası hakkında yardım?  (Okunma sayısı 518 defa)

Çevrimiçi aenema

Bakla-Yem Baklası hakkında yardım?
« : Aralık 11, 2020, 00:31:39 »
Selamlar yeşil gübreleme amaçlı bakla ekmeyi düşünüyorum. Yazlık ekiminden önce yatırıp toprak üzerinde bırakıcam. Toprak örtüsü (cover-crop) olması asıl amaç. Yazlık bitki için kış boyunca topraktan mineralleri biyokütlesinde toplayacak ve aynı zamanda en yüksek azot bağlama potansiyeli olan bitki olduğu için bakla tercih ediyorum.

En çok azot bağlayan, soğuğa en yüksek dayanımı olan baklagil olması ve kardeşlemesi güçlü olduğu için 70-35 gibi bir ekimle bile toprağı kapatabileceğine inanıyorum. Kapatmadığı yeri 70 cm sıra arası olan bir tiller ile hafif işleyerek yazlık ekimi yapıcam. Sonrasında da ektiğim bitkinin çimlenmesine yakın merdane ile yatırıp toprak örtüsü görevi görecek. O döneme kadar topladığı ve biriktirdiği tüm elementleri ise yazlık bitki kullanacak.

Tohumlar hakkında herhangi bir bilgisi olan var mı ? en kısa boylu, en çok kardeşleme yapan, kış ekimine en uygun ve en ucuz tohum fiyatı olan çeşit hangisidir? Nerden temin edebilirim ? Acı bakla, yabani bakla, yem baklası artık çeşit çeşit isimler verilmiş yörelere göre ve yemeklik olmayan en ucuz tohuma ulaşmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Çevrimdışı Demir

Ynt: Bakla-Yem Baklası hakkında yardım?
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2021, 22:02:19 »
Bakla konusunda hiçbir bilgim yok. :) Ancak gübreleme için ekilebilecek bir diğer ürün de yem bezelyesi. Bunu neden ekmeyi düşünmediniz?

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2021, 23:04:24 »
Takipteyim konuyu,
Ben yeşil gübreleme için tohum araştırdığımda benim için baya yüksek bir tohum bedeli çıkıyordu,
ben de onun yerine humik asit yapıp kullanmayı tercih ettim.
Şayet uygun maliyetle yapılabilecek olursa yapmak lazım.
(bana 20 dekar için 2000-3000 lira arası bir tohum maliyeti çıkarmışlardı)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2021, 02:57:53 »
Ekim zamanı seçiciliğinin az olması, Adana için kışında büyüme gösterebilmesi, kısa sürede gelişmesi gibi avantajlarıyla turp nasıl bir seçenek olur?

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2021, 08:42:52 »
Ekim zamanı seçiciliğinin az olması, Adana için kışında büyüme gösterebilmesi, kısa sürede gelişmesi gibi avantajlarıyla turp nasıl bir seçenek olur?

Esasında uygun olur, ama turp yeşil gübreleme olarak olur mu? Bir de tohum maliyeti nedir dekara?

(Hali hazırda 1 sıra arasında yemelik turp var ekilmiş)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2021, 19:26:27 »
Tohum maliyetini bilmiyorum. Banada başkası tavsiye etmiştim ama yapmadım.
Turp pahalı değil tohumuda pahalı olmaz herhalde.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2021, 19:51:43 »
Bir araştırayım, şayet pahalı değilse yaptırabilirim,

Çevrimiçi aenema

« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2021, 21:53:02 »
Bakla konusunda hiçbir bilgim yok. :) Ancak gübreleme için ekilebilecek bir diğer ürün de yem bezelyesi. Bunu neden ekmeyi düşünmediniz?

Baklagiller arasında toprağa En çok azot kazandıran çeşit olduğu için. Nohut ve bezelye 5-10 kg. Kışlık mercimek 10-12 kg bakla ise 18-22 kg civari olduğu belirtiliyor.

Ayrıca kökleri ile topraktan fosfor ve mikro element cozebilen en iyi çeşitmis. Aslında acı bakla (lupen) Bu amaç için en iyisi ancak sus bitkisi olarak da edildiği için tohumlari cok pahali. Ucuz bir tohum bulamadım.

Yem baklasi denilen cesitten az bir miktar buldum. Baharda ekip tohum çoğaltaçağım. Yazlık Ekim yapılacak Nadas yerlere (Ayçiçegi gibi) kıştan bakla ekimi yapıp cover crop veya toprağa karıştırıp yeşil gübre olmasıni istiyorum. Kıs boyunca topraktan çözdüğü fosforu ve Mikro elementleri ve toprağa kazandırdığı azotu sonraki bitki çok kolay bir şekilde kullanabilecek.

Bir nevi ayçiçeğini kışın ekmiş gibi olacağıma inaniyorum. Kıs boyunca da güneşten hasat ettiği güneş enerjisini fotosentez İle şekere çevirip koklerdeki Mikro organizmalari besleyecek ve organik madde artışı da sağlayacak. Su tüketimi de kis aylarında makul seviyede kalacak ve sapa kalkim dediğimiz dönem veya Çiçeklenmeden önce bitki topraga karıştırilacagi için sonraki bitkinin kullanacagi suyu da tüketmemis olacak.

Sulama imkani olan yerlerde yazlık bitki icin tam bir on hazırlık ve toprak ıslah edici olacağını umuyorum.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #8 : Dün, 13:00:26 »
Amacınız ve işlem sıranız çok güzel. İnşallah hevesiniz kırılmadan gerçekleştire bilirsiniz. Bu konuya bende ilgiliyim. Sonuç analizinizi merakla bekliyor olacağım. Takip

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi aenema

« Yanıtla #9 : Bugün, 23:00:00 »
Teşekkürler. Bakalım kısmet baharda ekip tohumu çoğaltabilirsem inşallah önümüzdeki yıl yapabilirim gibi görünüyor.