toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Danimarka'da 14 katli tarla  (Okunma sayısı 603 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Çevrimdışı Ahkem

Ynt: Danimarka'da 14 katli tarla
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2020, 23:08:00 »
Abi biz daha boş tarlalara birşey ekip dikemiyoruz.. Adamlar 14 katlı tarla yapmış, elektriği de bedavaya getirmişler, milleti de doyuruyorlar..

Akşam akşam canım sıkıldı :)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2020, 20:17:41 »
Bizim memleketimiz cennet ama cobanimiz yok. Insanin emeginin karsiligini tam olarak almamasi tum olumsuzluklarin baslangici..

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2020, 23:01:18 »
Bizim memleketimiz cennet ama cobanimiz yok. Insanin emeginin karsiligini tam olarak almamasi tum olumsuzluklarin baslangici..
Abi çok şey yazdım sonra geri sildim, yazdıkça sinirlendim...
Ne zaman çiftçi ortak hareket eder, o zaman çiftçi rahat nefes alır.
çiftçi ne zaman planlı üretir, o zaman emeğinin karşılığını alır.
Çiftçi küçük hesapların peşine düşmez , ortak hareket ederse şehirdeki insanlar da kazanmaya başlar.

Bu ülkede herkes çocuğu doktor olsun istiyor. Eğitim'in içindeyim; bu ülkeye astronot da lazım çöpçü de lazım. Gençlere sahip çıkıp onları iyi yönlendirmek lazım.(o zaman çoban da bulunur işçi de)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2020, 20:35:48 »
Ciftci yetismiyor artik benim cevremde. Babasindan buyuk parca arazi kalanlarin dahi neredeyse yarisi ciftciligi birakiyor. Kimisi yerlerini satiyor kimisi icara veriyor. Cogunluk sonuc arazilerin satilmasi yonunde gerceklesiyor.
Buna karsilik hic bir baglantisi ya da topragi olmayan bir cok arkadasim ogretmen ve avukat mesela buyuk ya da kucukbas hayvancilik isletmesi kurdular.
Umarim sanslari yaver gider.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2020, 22:13:27 »
Ciftci yetismiyor artik benim cevremde. Babasindan buyuk parca arazi kalanlarin dahi neredeyse yarisi ciftciligi birakiyor. Kimisi yerlerini satiyor kimisi icara veriyor. Cogunluk sonuc arazilerin satilmasi yonunde gerceklesiyor.
Buna karsilik hic bir baglantisi ya da topragi olmayan bir cok arkadasim ogretmen ve avukat mesela buyuk ya da kucukbas hayvancilik isletmesi kurdular.
Umarim sanslari yaver gider.

Yetiştirdiğin ürünle binlerce insanı besle, ama gel gör ki o üründen elde ettiğin parayla aileni geçindirmekte zorluk çek.. bırakırlar abi, bizim burada da aynı problem var, ama bu iş ortak hareket ederek çözülebilir inancındayım..

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2020, 18:53:00 »
3 yilda hayli toprak kaybettik. Kendi arazimden otoban aldi eksiltti. Ortak yerin birine yuksek gerilim diregi diktiler. Baska bir yerdende organize sanayi bolgesi yer istimlak etti. Ciftcinin degil arazinin bile degeri yok rant karsisinda. Bize de gelir biu 14 katli tarlalar. Tabi bizden gectikten ve tarim tamamen cok uluslu sirketlerin eline gectikten sonra.