toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Melas vs. Şilempe  (Okunma sayısı 258 defa)

Çevrimdışı CorylusAvellana

Melas vs. Şilempe
« : Ocak 11, 2021, 16:50:50 »
Merhaba,
melas ve şilempe arasındaki tek fark alkol muhteviyatı mıdır? Organik maddeyi artırma amaçlı olarak sulama suyuna eklendiğinde hangisi daha etkili olur?

Çevrimdışı Ahkem

Ynt: Melas vs. Şilempe
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2021, 17:36:25 »
Konuyu takipteyim,
Melasta Sülfürlü sülfürsüz diye ayrım olduğunu görmüştüm,
Ben melas kullanıyorum ağaçlar için,
Balık enzimi yapımı için de melas kullanıyorum,
zararı yok diye biliyorum, var ise çöpe atarım hemen.

« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2021, 18:05:22 »
Aralarında iki katı kadar fiyat farkı var, bu farkın neden kaynaklandığını ve ödemeye değer olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Organik madde oranımı yükseltmek için haricen hfa kullanacağım ama her fertigasyonda besin elementleriyle beraber melas veya şilempe (hangisi daha iyiyse) vererek sulama suyundan maksimum faydayı almayı planlıyorum.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2021, 18:51:35 »
Merhaba ,
Güzel bir konu.
Amasya şekerin sayfasında yer alan bir bilgiyi paylaşıyorum.
https://amasyaseker.com.tr/urunler/melas

Melas - şeker pancarından şeker eldesinde kalan kütle.
Şilempe -etilalkol vs yapımında melas kullanılmakta . Melas içerisine maya vs katılmakta. Bu maya melas içindeki şekeri alkol e vs ye dönüştürmekte. Ardından bu karışımdan alkolu ayrılmakta. Kalan kısma da şilempe denmekte.
Analizleri ile net bir bilgi bulamadım henüz. Yabancı kaynaklara bir bakayım.
Her ikisinde de organik madde var. Şilempe ile melasın pH ları farklı . Biri 7-8 diğeri 4-6 gibi sanıyorum. Bu da içeriklerinin farklı olduğunun en basit işareti. Melası hayvanlara yedirmekteler. ama şilempe verilmiyor diye biliyorum. Fiyatından dolayıda olabilir belki. Gübre endüstrisinde kullanılmakta her ikiside.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2021, 19:30:06 »
Tekrar merhaba,
Odtu de yapılmış bir doktora tezinde (http://etd.lib.metu.edu.tr/upload/12621409/index.pdf sf 20-24 tez ingilizce)
Şilempenin doğaya verilmemesi gerektiği, mikroorganizmalara zararlı olduğu , şilempenin alkol üreten firmalar içinde büyük bir sorun olduğundan bahsetmekte😀. Melas için sorun yok. Şilempe sorunlu. Olmaz öyle şey diyen zalım gübre firmalarına bu tezi gönderebilirsiniz sf numaraları ile😀

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2021, 19:51:09 »
Sıvı yarasa gübresi üreteminin sıkıntılı olduğunu duymuştum. Sıvı yarasa gübresi üreten bir firmanın sahibine " oranları ( organik madde ) tutturmanız zor olmuyor mu?" diye sormuştum. Sıvının içine şilempe kattığını başka türlü olmadığını söylemişti. " başka ne yapayım " diye ekledi.

Sektörün nasıl olduğunu böyle böyle anlıyoruz.

« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2021, 19:54:29 »
Merhaba, ilginiz için teşekkürler. Ben de araştırmaya devam ediyorum, henüz sağlıklı net bir bilgiye ulaşamadım. Melas (molasses) ve şilempe (vinasse) olarak aradığımda YouTube da tonlarca melası tarlalarına pulverize eden Avrupalı çiftçilerin videoları ile karşılaştım. Avrupa ülkelerinin kanunlarını ve tarımsal yaklaşımlarının katılığını düşünürsek böylesine kolay ve rahat uygulayabildikleri bir ürün zararlı olmamalı. Öte yandan mali değerinin tarımsal öneminden değil, doğrudan endüstriyel bakış ile şeker içeriğinin yüksekliğinden kaynaklandığını düşünmeye başladım. Ayrıca melasın sülfürlü sülfürsüz versiyonları gibi şilempenin de işlenmiş (süzülmüş) ve işlenmemiş olarak satıldığını öğrendim. Neyi nasıl süzüyorlar içinden neleri alıyorlar henüz tam olarak anlayamadım. Ancak anladığım kadarıyla melasın fermantasyonu/distilasyonu sonucu şilempenin daha konsantre bir ürüne dönüşmesi birim hacimde daha fazla organik madde içermesini sağlıyor. Bu zirai açıdan kazanım olarak kabul edilebilir fakat bu seferde maya besini vb amaçlarla eklenen tuzlar mineraller gibi malzemeler ile tuz  içeriği artıyor sanırım. İkna olana, aklıma yatana kadar okumaya, araştırmaya, literatür taramaya devam edeceğim gibi görünüyor.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2021, 20:29:29 »
Merhaba,
Melasda sorun yok.
Problem şilempede
Şilempe ile ilgili bir kaç makale daha okudum. Özellikle şeker kamışı tarlalarında kullanılarak yapılmış çalışmalar var.bugdayda da dekara 350-700 kg kullanıldığında olumlu sonuclar alındığını belirtmişler . Ancak hepsinin introduction da belirttikleri şeylerden bir tanesi herkesin toprağı asitlendirdiğini söylediklerini ve kendi yaptıkları çalışmayla bunun böyle olmadığını belirtmeleri. Verileri inceledim. İyi gibi gözüküyor. Ancak yapısındaki fenolik yapılar dolayısıyla toprakta sorun oluşturabilecegi, tuzluluk sorunu meydana getirebilecegini söylemekteler.yine  yapılan bir çalışmada
Uzun süreli kullanımda Topraktaki kili azaltıp kumlu yapıyı artırdığı da yazmakta.
Benim fikrimi sorarsanız illa kullanacaksanız melas kullanın. Şilempe biraz problemli gibi gözüküyor.

« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2021, 21:16:27 »
Haklısınız, melas ile ilerlemek daha güvenli olacak. Besleme programım Mart'ta başlıyor zaten, o zaman kadar gerekli hazırlıkları tamamlamış olurum. Şeker içeriğinin yüksek olması da bu sezon özellikle ağırlık vereceğim mikrobiyal gübrelemeye ek destek sağlar diye umuyorum.