toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Dikey Toprak İşleme Aletleri  (Okunma sayısı 7615 defa)

Çevrimdışı sebazios

Dikey Toprak İşleme Aletleri
« : Ağustos 28, 2016, 16:44:25 »
Ayak sayısı önemli mi?

Amaç su tutumunu artırmaksa, ayak sayısı hiçbirşey ifade etmez. Hatta çok ayak işleme derinliğini düşürdüğü için kötüdür.

2-3 değil sadece bir (1) ayak bile aşağıdaki 250 hp 'paletli dozerin' canına okuyor:

O nedenle dikey toprak işleme ekipmanlarındaki ayak sayısının çok olması, iş genişliği dışında hiçbir fayda sağlamaz. O ekipmanının amacı da o olmadığına göre (adı üzerinde 'DIKEY' toprak işleme ekipmanı) yapılan işin hiçbir anlamı kalmaz.

Ben videodaki 7 ' liyi 50 hp tek çeker john Deere ' de de kullandım, 92 Hp 4x4 Kubota ' da. JD 15 cm ' den aşağı inemezken kubota standart 40-45 cm ' de çalıştı.

Şimdi ben "50hp JD ' ye 7'li çizel takıyorum'" dersem, '90 hp motorda 13 ' lü çizel kullanıyorum' diyen biri ile aynı şeyi yapmış olurum.

Gösterişe kapılmayın arkadaşlar. Amacımız toprağı olabilecek iyi ve doğru şekilde işlemek olmalı. Traktörümüzü kanıtlamak değil!..

Eğer amaç:
- 35-40cm ve daha derinden taban kırmak
- toprağın su tutma kapasitesini arttırmak
- toprağa dikey su hareketi kazandırmaksa
Kullanacağın alet çizel yada dipkazan ' dır. Yani şu:

7 ' li çizel:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

5 ' li dipkazan:

Yok amaç:
- toprağı 30 cm ve daha düşük bir derinlikten karıştırmak / havalandırmaksa
- kesekleri inceltmekse
- yabancı ot mücadelesi yapmaksa
Kullanılacak alet 'Tiller' yada 'büyük ayak Kültivatör'dür

Yani şu:

Aradaki farkı anlamışsınızdır. Birinde derine inmek, diğerinde yüzeyde kalmak amaç.

Tillerde ayağın çok olması iyidir. Motor gücünü de belli eder ama çizel ve dipkazan ' da önemli olan 'derinlik' olduğu için çok ayağa aldanmayın. Ekipmanın istediğiniz derinliğe ulaşmasına rağmen traktörünüz hala rahat gidiyorsa 1 vites yükseltir, sorunu çözersiniz.

Bu saçma durumun da tüm sorumlusu ekipman üreticileridir. Pullukta 'traktörü tutmaz, zorlamaz, yormaz' özelliği satış açısından avantaj olduğundan, aynı ibare ve iddiayı, birebir aynı şekilde çizelerde de kullanmaya başladılar. Bu da çiftçileri yanıltırak hatalı büyüklükte mal alımına neden olur.

Aşağıdaki tablo isim vermeyeceğim bir ekipman üreticisinden:

İnceleyince, tablonun ne kadar uçuk ve ütopik rakamlar içerdiğini anlarsınız.

Şöyle anlatayım: 55 hp herhangi bir motor, 7 ' li çizeli 48cm daldırıp taban patlatsın, hatta 10-20 dekarı geçtim, 100 metre gitsin, ben o motoru, o çizelle birlikte tarlada satın alırım. Ama yukardaki teknik veriler hiç öyle demiyor:)

Kısaca hani derler ya 'boyu değil, işlevi' diye.. Bu iş de öyle. Kaç tane değil, ne kadar girdiği önemli..

Amaç taban kırmaksa benim tavsiyem yukarıdaki 5 ' li dipkazanın 3 ' lüsünü 90-100 hp arası traktörde kullanmak.

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Dikey Toprak İşleme Aletleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2016, 16:49:21 »
İş hızı olarak da, 90-100 Hp bir makina, çizeli hakkıyla çektiğinde gunde işleyeceği yer 40-50 dekar. Fazlası zarar. Hızlı giden atın boku seyrek düşer misali.

Bir de çizelin 2 kez çekilmesi cok cok gerekli vir durum olmadikca bence gereksiz. Derin ve itina ile çekilen bir çizel toprağa, yeterli bir su tutma kapasitesi kazandırıyor zaten.

2. çizelde amac daha derine inmekse birsey diyemem ama tezegi inceltemek gibi bir gaye varsa tiller cok daha yerinde bir karar.

Şahsen tavsiye edeceğim sıralama:
4 yılda bir tek sefer minimum 50 cm dip kazan
Sezonluk ise:
- Çizel, 35-40 cm
- Tiller, 20-25 cm (disk-tiller de olabilir)
- kultivator / rotovatör 10 cm
- Ekim

Son üç işlemi birleştirerek (toprak işlemeli) kombine ekim yaparsanız tadından yemez.

Yukarıdaki sıra topragın form olarak mükemmel bir hale gelmesini sağlıyor. Ekim ve çıkış kalitesi çok yükseliyor.

Toprağın ters düz etmek, alt ve üst katmanları homojenize etmek, bitki artıklarını gömmek için 2, en çok 3 yılda bir 14-16 numara pulluk.

Toprak işleme yöntemleri yeni teknoloji, ekipman ve araştırmalar sonucunda sürekli değişiyor. ne kadar geçerliliğini korur bilmiyorum ama su anlık bu siralama iyi sonuc veriyor.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 348
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ağustos 28, 2016, 17:20:13 »
Bende toprak işleme sırasında seninle aynı düşünenlerdenim.Gerekmedikçe pullukla sürüm yapmamak lazım dipkazan çizel gayet iş gören ekipmanlar.Bir ekleme yapayım toprağı heryıl ters düz etmek yani sürmek toprah phsınıda yükseltiyor.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #3 : Ağustos 28, 2016, 17:40:00 »
Peki işleme nasıl olmalı?

Tarla daha önce çizel görmedi ise, derin işleme namına bir kelam işitmemiş ise, ilk seferde hem motoru, hem ekipmanı bu kadar zorlamanın (bence) bi anlamı yok. Sonuçta mazot yakıyor bu alet.

Ilk defa çizel çekilecek arazi ise öndeki 4 bacağın sigortasını söküp balya ipi ile şaseye bağlanır. Yani alet 9'ludan 5'liye düşürülür. Tepe kolunu da biraz salınca. Çizel geriye yatar. Arkadaki 5 bacak köküne kadar salınabilir bu pozisyonda. Özellikle kurakta. Giderken bildiğin toprak titriyor. Öyle zevkli ve güzel bir işçilik olmaz. Hem de seri gidilebiliyor. Bu ilk işlemle zaten taban kırılıyor. Amacımıza ulaşıyoruz.

Zaman geçti, toprak güzel bir yağmuru yedi, tava geldi. Bu sefer de enlemesine giriyoruz aynı tarlaya. Bu sefer o 5 bacak çok rahat oturuyor. Eğer rahat gidiyorsa motor, öndeki 4 bacağı devreye sokabiliriz. Burda önemli nokta, tarlayı aynı doğrultuda değil, öncekine 90 derece dik işlemek. Hem bu şekilde tarlanın da tesviyesi düzeliyor. Dalgalı, engebeli yerleri oturuyor.

Bu tarlaya daha sonra hangi işlemi yaparsan yap, mal alırsın. Çünkü (düz ara 50 cm ' den işlediğini düşünsek) toprağın 60 cm derinliğe kadar her noktasına su rezerv etmiş oluyoruz.

Matematiksel hesap da basit.
Ortalama bir toprağın %20-25 sudur. Dikey toprak işlemeye tabi tutulmuş bir alanda bu rakam %30-35 ' e kadar çıkabiliyor.

Şimdi %10-15 ' lik bir fark önemsiz gibi görünüyor di mi?

Aksine inanılmaz önemli.

30 cm toprak tabakası olan normal bi arazinin 1 dekarında (toprak tipine göre ağırlığı değişebilen) 400-600 ton arası toprak bulunur ki bu toprağın içindeki su rezervi ortalama 80-150 ton civarındadır.

Biz sadece toprak işleme şeklini değiştirerek bu su miktarın iki katına yakın (%30-50 arası) çıkartabiliyoruz.

Bu durum, özellikle bir damla yağmura hasret kaldığımız kurak dönemlerden bitkinin rahatça kullanabileceği, dekara 50-70 ton suyun arka cebimizde olması demek.

Her seviyeden okuyucunun anlaması için böyle yazdım.

Not: şu an için (zamanla değişeceği aşikar) favori toprak işleme şeklim:

1-) fantom
2-) (enlemesine) 7 ayak çizel
3-) rotovatör (yoksa) Merdaneli kültivatör
4-) ekim

Tekrar kışlık ekim yapılacaksa liste değişiyor.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2016, 17:55:45 »
Konu için teşekkürler. Yanlız sürekli patlatılan yer yada pulluk ile sürülmeyen yer çok ot yapıyor doğal ot mücadelesi de şart pulluğu unutmamak gerek. Dip patlatan cekilecekse hakkıyla çekilmeli santim hesabını yaparken doğru yapmak gerekir bununla ilgili daha sonra ölçüm yöntemi paylaşçam.

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2017, 00:12:07 »
Konu için teşekkürler. Yanlız sürekli patlatılan yer yada pulluk ile sürülmeyen yer çok ot yapıyor doğal ot mücadelesi de şart pulluğu unutmamak gerek. Dip patlatan cekilecekse hakkıyla çekilmeli santim hesabını yaparken doğru yapmak gerekir bununla ilgili daha sonra ölçüm yöntemi paylaşçam.
mümkünse   ölçüm yönetimi paylaşabilir misin?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2020, 22:29:10 »
Bildiğiniz gibi birçok kişi artık dikey toprak işlemeyi öneriyor. Ben de bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum. Dikey toprak işlemede tarlada kalan sapları nasıl yok ederiz? Rotovatör yok, kazayağı ise toplama yapıyor. Pullukla sürmek dışında bir çözüm göremedim bu konuda.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2020, 22:43:48 »
Bildiğiniz gibi birçok kişi artık dikey toprak işlemeyi öneriyor. Ben de bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum. Dikey toprak işlemede tarlada kalan sapları nasıl yok ederiz? Rotovatör yok, kazayağı ise toplama yapıyor. Pullukla sürmek dışında bir çözüm göremedim bu konuda.
parçalayıcı şart ali
Ya rotavator yada toprak ustu sap parcalayicilar
Oda yoksa belki dama şeklinde 2 kat discharrow goble ise yarar biraz daha küçülür saplar

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2020, 22:46:06 »
parçalayıcı şart ali
Ya rotavator yada toprak ustu sap parcalayicilar
Oda yoksa belki dama şeklinde 2 kat discharrow goble ise yarar biraz daha küçülür saplar

Makine ekipman fiyatları da uçuk rakamlarda abi nasıl alacağız?

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #9 : Nisan 25, 2020, 23:31:50 »
Makine ekipman fiyatları da uçuk rakamlarda abi nasıl alacağız?
ya alacağız yada daha sonraya atıp daha pahalı ya alacağız
Bir diğer seçenek te 2.el kovalamak olabilir
Devamlı takipte olursan elbet uygun fiyatlı 2. El bir ekipman denk getirebilirsin
Ama şunu da ekleyeyim
Evveli yıllardaki kur şokunda bir çok firma fiyatlarını doların 7 lira olmasına göre endeksledi ama doların düşmesini hammaddeyi 7 lira iken aldıklarını ileri sürerek indirime gitmedi bu yüzden doların tekrar 7 liraları görmesini fiyatlara yansıtmayacaklarını düşünüyorum

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #10 : Nisan 26, 2020, 07:22:20 »
ya alacağız yada daha sonraya atıp daha pahalı ya alacağız
Bir diğer seçenek te 2.el kovalamak olabilir
Devamlı takipte olursan elbet uygun fiyatlı 2. El bir ekipman denk getirebilirsin
Ama şunu da ekleyeyim
Evveli yıllardaki kur şokunda bir çok firma fiyatlarını doların 7 lira olmasına göre endeksledi ama doların düşmesini hammaddeyi 7 lira iken aldıklarını ileri sürerek indirime gitmedi bu yüzden doların tekrar 7 liraları görmesini fiyatlara yansıtmayacaklarını düşünüyorum
Fiyatlara yansıtmama konusunda çok iyimser buldum seni :) Çevrede 2. El ya da sıfır hesaplı makine denk getirirsem almak istiyorum bakalım.

Tarlada çüt sürerken gönderildi.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2020, 02:31:57 »
Fiyatlar çok acaip. Birsey satmak istedigimde bedava almak istedigimde daglar kadar. Bu ikilik adamın omrunu curutur

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2020, 02:44:22 »
Fiyatlar çok acaip. Birsey satmak istedigimde bedava almak istedigimde daglar kadar. Bu ikilik adamın omrunu curutur

O zaman ne yapıyoruz?

Sık makine almıyoruz. İyi araştırıp bir tane alıyoruz. Uzun süre kullanıyoruz.

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #13 : Temmuz 28, 2020, 21:21:15 »
O zaman ne yapıyoruz?

Sık makine almıyoruz. İyi araştırıp bir tane alıyoruz. Uzun süre kullanıyoruz.

Ben 98 beygir tek çeker traktörüm de 7 lı var ben 4 tanesini söküp çektim tarlaya.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi